LEYDSCHE COURANT. iè t 1801. VRIJDAG 15 MAART. Ff. 52. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond. De Prijs der Courant is ƒ12 in het jaar} de afzonderlijke Hommers worden tegen 10 Centen afgegeven. BINNENLAPSDSCHE BEIilGTEN. LEYDEN, 14 Maart. Wij vernemen dat Vrijdag aanst. op de laatste quarlet-soire'e van het muziekgezelschap Musis Sacrum, behalve de groote septuor van L. v. Beet hoven, een trio zal worden ten gehoore gebragt, gecomponeerd door onzen jeugdigen stadgenoot L. Schlegel. Het solo-nommer voor violoncel, door den heer E. Appy te vervullen, zal ook bevatten de elegie Saidjah uit den be kenden roman Max Havelaar, door Rich. IIol vertolkt. De afdeeling Leyden van de Holl. maatschappij van fraaije kunsten en wetenschappen zal op Dingsdag den l9d™ dezer eene vergadering met dames houden, waarin de heer W. J. Hofdijk, van Amsterdam, als spreker zal optreden. Het getal processen-verbaal, in I860 wegens dronkenschap op straat alhier opgemaakt, bedraagt naar men verneemt 745. Het munt- en penningkabinet^ der hoogeschool werd dezer dagen ver rijkt door den aankoop van een volledig stel zilv. en kop. munten der Argenlijnsche Republiek (hoofdstad Parana, in Z. Amerika, en sedert een jaar door de toetreding van Buenos-Ayres vergroot,) alsmede door eene geschonkene medaille, geslagen met de beeldlenis en ter cere van onzer, land genoot W. 11. Suringar, den eenig overgebleven stichter van het Gen. lot zed. verhel, der gevang, en grondlegger van Ncderlandsch Mettray. Op de kz. slaat: Steun van gevallenen hulp van verwaarloosden. Verder ontving hel kabinet van eenen hoogleeraar te Florence ten ge schenke le. een stel van de laatste zilv. en biljoenen munten door den verdreven groothertog Leopold II geslagen.; een fiorino der provisionele regering van Toscane 1859eindelijk een volledig stel der in 1860 in de Florentijn- sche munt vervaardigde zilv. munten met. bet opschrift, rondom 's konings horstbeeld: Vittorio Emanuele re eletto (verkozen koning), Op de kz. ziet men het wapenschild van Sardinië, doch het omschrift vermeldt dat het munt voor Italië is; onder den lauwerkrans, die het wapenschild omgeeft; leest men: Firenze (Florence) 1860. Op de koperen munten staat, even als op de bovenvermelde zilveren van de provisionele regering Governo della Toscana1859. Op die zilv. (een florijn van 100 qualtrini of centimes) houdt een leeuw de ltaliaansche vlag opgeheven. 2e eenige medailles uit den jongsten tijd als eene op de wetgevende ver gadering van Toscanedie het huis van Lotharingen van den troon vervallen verklaarde; eene groote dito op het daarslellen eener Galileo (sic) tribune te Pisa. Vz. het borstbeeld des grooten mans met eene leleskoop daaronder. Kz. s. p. q. p. Pisanus) academia prïstino decori restïtvta oj1hibvsqve disciplinis aperta iii mok. decem. mdcgclix vict. e31m. sabavd. ii. p. p. a. ital. med. rege elecio. Daaronder het wapenschild van Pisa. Verder eene medaille ter eere van den Napolitaansehen scheepskapitein Scandoraop last van het prov. gouv1 van Tosc. geslagen wegens het red den van Toscaansche schipbreukelingen die tot vereeuwiging van het leggen van den eersten steen des voorgevels van de hoofdkerk te Florence door koning Victor Emanuel. Vz. 's vorsten beeldtenis met het opschrift: Vittorio Emanuele re della libera Italia. Op de kz. slaatpadre della risorta patria pose la prima pietra per la pronte del dvomo xxii aprile mdccclx. Eindelijk ontving het kabinet nog uit Livorno ten geschenke eene praeh- lige bronzen medaille, ter eere van den graaf de Larderel en met diens beeld tenis geslagenwegens hel invoeren van den voor Toscane zoo belangrijken nijverheidstak der vervaardiging van borax. Op de verkooping der munten en medailles van wijlen den heer mr. M. van Noort werden ook eenige aan het kabinet ontbrekende stukken aangekocht. Bij beschikkingen van 13 dezer heeft de minister van binnenl. zaken bepaald, dat de verkiezing van een lid voor de tweede kamer der slalen- generaal in de kiesdistricten Zwolle en Roermondnoodzakelijk geworden ten gevolge van het aannemen der betrekking van minister van btiilenl. zaken door mr. J. P. P. baron van Zuylen van Nyevelt, en der betrekking van minister voor de zaken der r. k. eeredienst door mr. M. P. H. Strens, zal geschieden op Dingsdag den 9den April aanst., en dat, zoo eene her stemming noodig is, deze zal plaats hebben op Dingsdag den 23sten April daaraanvolgende. 11e minister van marine heeft ter kennis van belanghebbenden gebragt, dat in de maand Mei aanst. bij de directie der marine te Hellevoelsluis een vergelijkend examen zal plaats hebben van jongelingendie als machinist- leerlingen der 2de klasse wenschen le worden aangenomen. Het getal der als zoodanig te plaatsen jongelingen zal zich lot 16 luinnen bepalen. De daartoe strekkende verzoeken moeten voor of op 30 April aan hem inge zonden worden. -— Aan de militaire autoriteiten is door den minister van oorlog toegezon den een staat, de'namen en signalementen bevattende der manschappen, die gedurende het jongst afgeloopen jaar van de landmagt en van het corps mariniers gedeserteerd zijn en omtrent wier lot, bij de corpsen, waartoe zij behoord hebbenop 1 Jan. jl. niets stelligs bekend was. Daarop komen voor: van het wapen der infanterie 67; van dat der cavalerie 16; van de reg. vestingartillerie 5; van het koloniaal werfdepot 7 en van het corps mariniers 4. Van dit aantal van 99 waren 39 Nederlanders en 58 vreemde lingen, meest allen Zwitsers, terwijl van 2 de geboorteplaats onbekend was. Het bouwen van eene tweede kerk en pastorie in de gemeente Haar lemmermeer op de voor een dorp bestemde gronden in sectie MM aan den Venneperweg eu den hoofdweg is aangenomen door den heer J. Rutgers, le Aarlanderveen voor 34,000. Naar men uit Utrecht meldt is het transport-rijden van de trein-com- pagnie der aldaar in garnizoen zijnde artillerie tot het vervoer van goederen voor de watersnoodlijders thans gestaakt. In 't geheel zjjn 157 wagen vrachten door de artillerie gedaan. Door den voorzitter van de commissie voor noodlijdenden te Zalt- Bommel wordt o. a. het volgende medegedeeld. De kagchels, welke in grooten getale aan de huiswaarts keerende noodlijdenden verstrekt worden komen niet van een enkelen gever" maar zijn ons ten geschenke gezon den door de algemeene vereenigde commissie te Amsterdam; het gruis wordt door ons gekocht; van de steenkolenmijn Uibernia ontvingen wij nu ruim 3 weken een geschenk van 276 zakken; zeker eene zeer welkome gift, doch die bij de zeer groote behoefte aan brandstof, zoo als gij begrijpen zult, slechts een zeer gering gedeelte uitmaakte van het benoodigde. Maandag 11. wilde de molenaar van den koorninolen te Oolmarsum wegens het dreigende weder den molen van de zeilen ontdoen. Hiermede bezig zijnde, werd hij door een windvlaag opgenomen en over het hek werk geslingerd zoodat hij van ruim 40 voet hoogte naar beneden stortte. De val was niet doodelijk, maar de man heeft aan de linkerzijde eene ernstige kneuzing bekomen. Uit Goes meldt men dat Maandag 11., bij eene plotseling opgekomen bui, de toren van het dorp Kloetinge door den bliksem is getroffen. De daardoor veroorzaakte brand werd spoedig gebluscht. Een bejaard land- houwer was door dit voorval zoozeer door schrik bevangen dat hij op de plaats dood bleef. Eene telegrafische depêche, hij de N. R. C. uit Batavia ontvangen, is van den volgenden inhoud: Op Java is het rustig. De gouverneur-generaal is van zijne reis naar de Molukkos teruggekeerd. Geen nieuws van eenig belang. 's GRAVEN HAGE, 14 Maart. Z. M. heeft tot ridder van de orde der Eikenkroon benoemd den heer L. Hanedoes, kunstschilder alhier. Rij besluit van den 13den dezer heeft Z. M. goedgevonden te benoemen tot inspecteur van het wapen der cavalerie, Z. K. 11. Willem Nieolaas Alexander Frederik Karei Hendrik, prins van Oranje, luitenant-generaal hij het leger. Rij kon. besluit van 12 dezer heeft Z. M. benoemd tot minister van staat mr. J. S. Lolsy, toen nog minister van marine en als zoodanig met den 14dcn dezer eervol ontslagen. De 2<ic luit. li. W. Genger, van hel 7de reg. infanterie, is in zijnen rang overgeplaatst hij het wapen der infanterie van het leger in O. I. Heden hebben de nieuwbenoemde ministers hunne betrekkingen aan de respective departementen aanvaard. Ten 2 ure heeft de ministerraad zijne eerste vergadering gehouden. Dc minister van oorlog zal op Dingsdag aanst. geen gehoor verleenen. Bij den minister van binnenl. zaken is ten behoeve der noodlijdenden door den watersnood ontvangen: ƒ80, van het personeel van het Ned. loods wezen le Vlissingen; ƒ29.63J, uit Biervliet; ƒ58.95, uit Delfzijl; ƒ89, op brengst van een door den lieer W. L. Bitter, le Haarlem, uitgegeven gedicht;

Leydse Courant | 1861 | | pagina 1