QUARTET-SOIREÉS. l®er Telegraaf. 25uvgcvlij£sc Stanb. MUSIS-SACRUM. hebben edelaardig beantwoord aan de roepstem der commissie, welke zich heeft gevormd om de lijdende bevolking te ondersteunen. PARIJS, 10 Maart. De staatsbegrooting voor 1862 is bij hel wetgevend ligchaam ingediend. Het totaal der daarbij voorgedragen uitgaven, gewone en buitengewone, is 1,929,448,725 fr. De uitgaven zijn bijna 61 millioen fr. en de inkomsten 84 mill. fr. hooger geraamd dan bij de begrooting over het Ioopende jaar. Van de voorgedragen vermeerdering der uilgaven is 26,840,261 fr.voor het dep. van oorlog en wel uieerendeels voor de vorming der reserve bestemd. Het bankiershuis onder bestuur van den heer Mouchoux te Sens (dep. Yonne) heeft zijne betalingen gestaakt, met een passief van 1,400,000 fr. De heer Mouchoux is in verzekerde bewaring genomen. Morgen wordt door de hier wonende Polen eene pleglige lijkdienst ge vierd, voor de bij de onlusten te Warschau omgekomen personen. Zij heb ben mede van hunne instemming met het adres, dat aan den keizer Alexander aangeboden is, doen blijken. De gemeente Liensola, in Savoye, is op 26 Febr. jl. door een groote ramp getroffen. Een sneeuwval van onmetelijke grootte kwam van den berg Merlier naar beneden en sleepte in zijne vaart alles met zich; 14 schu ren of bouwhoeven werden onder de sneeuw bedolven, 400 stuks hoornvee vonden den dood, en 20 gezinnen zijn aan onbeschrijfelijke ellende ten prooi. De verkooping van de collectie Werthemberg, slechts uit 30 kleine schilderijen beslaande; heeft 175,000 frs. opgebragt. Een sluk van Decamps werd voor 25,000 en een van Meissonnier voor 28,000 frs. verkocht. ITALIË. Naar men uit Turyn meldt is de regering voornemens eene wet voor te dragen strekkende om een jaarlijksch feest in te stellen ter viering der vestiging van het koningrijk Italië. Dit feest zou in de plaats komen van het feest waarmede de uitvaardiging der Sardinische constitutie jaarlijks wordt gevierd; het zou een nationaal en burgerlijk karakter hebben, en zonder roedewerking van de geestelijkheid worden gevierd. De keizer van Rusland heeft zoowel aan den koning als aan de ko ningin van Napels de militaire Sl. Georgsorde geschonken cn vorst Paske- witsch met het overbrengen daarvan belast. PRVI8IEN. In het Golhasche is de fabriekplaats Nagelstadt grootendeels afge brand. De schade is zeer aanzienlijk. De te Warschau in al de bedehuizen gevierde lijkdienst, voor hen, die bij de jongste onlusten het leven verloren hebbenis in goede orde afgeloopen. De rust is nergens gestoord. Ook te Krakau is eene lijkdienst gevierd en gedurende die plegtigheid waren al de winkels gesloten. Een tabakshandelaar die aan de uitnoodiging daartoe geer. gehoor had gegevenwerd op de straat gezet en zijne woning door eenige jonge lieden gesloten. TURYN, 11 Maart. In de zitting van de kamer van afgevaardigden van heden heeft de tijdelijke voorzitter, de heer Zanolini, zijne plaats afgestaan aan den heer Ralazzi, definitief tot voorzitter gekozen. De heer Zanolini drukte bij die gelegenheid de hoop uit dat de hooxdzetel van het vereenigd Italië, dat lot stand zou komen, te Rome zou gevestigd worden. Hij maakte voorts eene vereerende toespeling op Garibaldi en eindigde met zijn vertrouwen te kennen te geven op de aanstaande bevrijding van Venetië. De heer Ralazzi bragt lof toe aan prins Napoleon, herinnerde aan de motie door den heer Vincke in de Pruissische kamer gedaan, cn drukte, na ook lot lof van Garibaldi te hebben gesproken, zijn vertrouwen uit op eene eindbeslissing der quaestiën betreffende Rome en Venetië. Graaf Cavour heeft vervolgens het wets-ontwerp ingediend, waarbij het koningrijk Italië wordt geproclameerd. Italië, zeide hij bij die gelegenheid, brengt thans het werk zijner vestiging ten einde, wordt e'e'n door zijne wetten en zijne instellingen, gelijk het reeds een was door zijnen oorsprong en zjjne taal. Bij gelegenheid van de opening van het parlemeut hebt gij Victor Emmanuël onder eenen nieuwen titel begroet, door geheel Italië, van Turyn tot Pa lermo, hem geschonken. Gij zult dit thans, even als de senaat, met een parige stemmennader bevestigen. MADRID, 11 Maart. De Portugeschc regering heeft een wets-ontwerp, strekkende tot reorganisatie van de vereeniging der liefdadige zusters, aan het oordeel der vertegenwoordiging onderworpen. De ministers zijn het over de godsdienstige quaestiën niet eens. De cortes zijn insgelijks verdeeld. Eene verandering van ministerie is zeker. Er was ernstig sprake van een ministerie Saldanha. LONDEN, 12 Maart. RO.) Het maakt te Londen en te Petersburg eenen ongunstigen indruk dat Denemarken de quaestie van het budget tracht te ontwijken en de wettigheid der vorderingen van Holstein niet wil erkennen. WEENEN, 12 Maart. De Wiener Zeit. brengt de diplomatische brief wisseling, die tijdens de vredes-onderhandelingen te Zurich gevoerd is, ter sprake, ter wederlegging van de beweringen, in den Franschen senaat te berde gebragt, omtrent de verpligtingendie er voor Oostenrijk ten opzigte van het Piemonteesch-lloiigaarsehe legioen bestaan zouden. Gallicië bekwam wederom een militair en civiel gouverneur in graaf Mensdorf-Pouillyde Bukowina eene zelfstandige landsregering, waarvan de zetel te Czernowitz gevestigd is. PARIJS, 12 Maart. In de zitting van het wetgevend ligchaam viel de lieer Bernard het beginsel van niet-tusschenkomst bij het herstel der natio naliteiten aan en bestreed de staatkunde, die ten opzigte van Rome gevolgd was. Hij hield vol dat de politiek van Engeland in Italië had gezegevierd en dat Frankrijk, ondanks zich zeiven, de steun van de omwenteling in Italië geworden was. Hij meende tc voorzien, dat men Rome aan Piemont zou overleveren, en eindigde zijne rede met dc regering op te wekken eene staatkunde, die in waarheid behoudend was, te volgen. Hel oogenblik was gekomen om eene keuze te doen tnsschen beginselen, welke het leven, en die, welke den dood aanbrengen. Laat ons niet uit het oog verliezen, zeide hijdat er iets bestaatdat slechter is dan eene regering die men omver werpt, namelijk regeringen, die elkander opvolgen. De heer Billault kwam uit naam der regering legen de vorige rede op en verweet dat men Frank rijk vernederde en op onvoorzigtige wijze met binnenlandsche onlusten dreigde. Hij zou later aantoonen dat de staatkunde van Frankrijk katho liek, maar te gelrjker tijd liberaal was, dat zij nooit ullra-montaansch was geweest, maar weten zou Fransch Ie blijven. De heer Barochc ontkende dat Frankrijk in eenen toestand van onrust verkeerde; daar slechts heerschte onrust, waar vijandige partijen zich met een masker bedekken om de staatkunde des keizers aan te vallen. 8TAB8-B ES&ItSTËX. Tweede Zitting van den Militieraadover het Kanton Ley den, 1V°. 15. BURGEMEESTER, en WETHOUDERS van LEYDEN doen te weten, dat de tweede zitting van den Militieraad, voor de dienstpligtige lotelingen dezer Gemeente, behoorende tot de ligting van net jaar 1861, zal plaats hebben in de Lakenhal aan den Ouden Singelop Dingsdag en Woensdag den 19 en 20 Maart aanstaandedes middags ten 12 ure, en op Donderdag den 21 Maart des voormiddags ten 11 ure, niet vermaning, om op die dagen voor boven- gemelden Militieraad te verschijnen, ten einde hunne vrijstelling op hunne inge diende reclamen, of wegens personele ongeschiktheid, te vernemen; terwijl zij, bij gebreke hiervan, al ware het, dat het billet tot oproeping van ieder hunner in 't bijzonder, niet behoorlijk aan hen mogt zijn bezorgd, ingevolge art. 38 der wet van den 27 April 1820 [Staatsblad n°. 11), zullen geacht worden geenerhande reden tot vrijstelling te hebben en voor de dienst finaal worden gedesigneerd. En zal deze door aanplakking en doorplaatsing in d eLeydsche Cour. worden afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, D. T1EBOEL SIËGENBEEK, Burgemeester. Leyden, 12 Maart 1861. v. PUTTKAMMER, Secretaris. Gewezen vonnissen in strafzaken, door het Kantongeregl, op den 4den Maart 1861. 9 wegens het verontreinigen der straat. 15 wegens het zich op de straat in kennelijken staat van dronken schap verlootten. 9 wegens hel in den winkel voorhanden hebben van brood onder het be paalde gewigt. 2 wegens het voorhanden hebben van brood onder het bepaalde gewigt, waarvan de weging aan de broodkeurders geweigerd was. 1 wegens het verhinderen der broodkeurders om het voorhanden brood te wegen. 1 wegens het in een wagen vervoeren van brood onder hel bepaalde gewigt. 1 wegens het niet in den winkel geplaatst houden van een zwart bord waarop de prijzen der aan de zetting onderworpen broodsoortenbenevens het gewigt van het brood, duidelijk en van de straat leesbaar, zijn opge- teekena. ONDERTROüWD F. J. G. A. Smeets, Jm. 35 j. en C. S. F. C. M. Voet van Lampen, Jd. 26 j. J. Mark, Jm. 34jen J. Üssevoort, Wedc. 39j. A. G. Kloots, Jm. 23 j. en A. PiketJd. 20 j. J. Verhoeven Jm. 25 j. en C. C. van O o ij enJd. 24 j. J. van der Maas, Wedr. 41 j. en A. van Kampen, Wede. 39 j. C. CoppijWedr. 46 j. en M van der Heyde, Wede. 47 j. VV. 1. Dottde van Troostwijk Jm. 22 j. en S. L. Luzac, Jd. 26 j. HJÜKKltilEllWS. HARLINGEN, 10 Maart. Door den kerkeraad der Ned. herv. gemeente is, ter vervulling der bestaande vacature, het volgende 12-tal predikanten gevormd: dd. Snellebrand, te Tvvisk; Hoog, te Beest; Jans, te Wcstzaan; van der Meulen, te Neede; van Aalst, te Nieuw-HellevoetVorstman, Ie Renswoude; de Boer, te St. Jacobi-ParochieWorst, te Epe; Steen, Ie Delden; Royaards, te Oisterwijk; Slotemaker, te Kruisland, cn Feith, te Beemsler. Bij Prof. Stüffken ontvangen voor de walersnoodlijdendenvan H. J. W. 2 dekens, 6 vrouwenhemden, 4 mutsen. ADVERTENTIES. Heden overleed mijne geliefde Echtgenoot JOHANNA LOUISA WILHEL- MINA EMEL1A PRINCE, in den ouderdom van ruim 30 jaren. Leyden 7 Maart 1861. Mr. 11. A. NEEB. Voor de vele bewijzen van deelneming bij het overlijden van onze geliefde Moeder en Behuwd-Moeder Mejufvrouw JOANNA MARIA van LEEUWEN, Weduwe van den Heer Jacobus van Zeyl, betuigen wij bij dezen onzen hartelijken dank. Uit aller naam, Leiden, 6 Maart 1861. J. P. J. van ZEYL, Pastoor. De vierde of laatste Soiree zal plaats hebben op Vrijdag den 15Jen Maart 1861, des avonds te zeven ure, in het Gebouw tot Nut van 't Algemeen. Toegang buiten inteekening 1.49. L. J. A. DESERTJNE, Leiden, 5 Maart 1861. Comm.-Secretaris. JAST VAAT REES en ZOOM, te Zwolle gaan voort hunne Theeën, uitmuntende door kracht, geur cn walerhoudend- heidin verzegelde pakjes voorzien van stempelprijs en nommerver krijgbaar te stellen voor Leyden bij WILHELMINA VAX PUTTEN, Brecdeslraat, alwaar Prijs-Couranlcn te bekomen zijn.

Leydse Courant | 1861 | | pagina 3