LEYDSCHE vlI'iK COURANT. N". 30.f MAANDAG II MAART. Per Telegraaf. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt uit Zaturdag Avond Z)e /'/'ij,? zfer Courant is f 12 jm liet jaar g de afzonderlijke Hommers worden tegen 10 Centen afgegeven. BWNENLANDSCÏIE BERIGTEN. LEYDEN 9 Maart. Ten einde eene zoo veel mogelijk volledige opgave te verkrijgen van alles wat door de ingezetenen dezer provincie tot leniging der rampen door den watersnood veroorzaakt, is bijgedragen, heelt de commissaris des konings de gemeentebesturen verzocht hem vóór den ls,cn April eersik. eene zoo veel mogelijk gedetailleerde opgave te doen toekomen van al hetgeen, hetzij aan geld of geldswaardehetzij aan kleedingstukken of verschillende voorwerpen, binnen hunne gemeente tot genoemd doel is bijeengebragt. De taal- en letterkundige afdeeling van de kon. akademie van welen- schappen zal Maandag aanst. te Amsterdam eene gewone vergadering houden. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 242 tot 287 personen. Blijkens het proces-verbaal van beoordeeling der voorwerpen, ingezon den op de 21ste tentoonstelling van de kon. Nederl. maatschappij lot aan moediging van den tuinbouw, die thans te Rotterdam is geopend, zijn twee gouden medailles toegewezen aan de hh. D. Boer en Zoon, te 'sHage, en zilveren medailles aan de hh. W. A. Zalme, te 'sHage(5), wed. .1. van Leeuwen en Zoon, te Rotterdam (2)C. Glym, te Utrecht, Boeren Zoon (5). A. van Leeuwen,- te Rotterdam (2)H. Polman Mooy, te Haar lem (2), M. C. Alkemade, te Noordvvijk (4)P. Alkemade Mz., te Noord- wijk, V. Schertzer en Zoon, te Haarlem, J. en M. Been, te Rotterdam (2) C. L. v. d. Straal Mz., te Rotterdam (5)C. Witte, te Rotterdam, mej. Been, te Rotterdam, J. Bos en Zonen, te Rotterdam, en L. A. J. Kroon, te 's Hage. De commissie van beoordeeling bestond uil de hh. C. G. V. Schneevoogt, van Haarlem, voorzitter; R. Egging, van 's Gravenhagejhr. J. J. de Geer van Rijnhuizen, van Jutphaas; A. de Joncheere van llarmelen van Harmeien; mr. j. L. 11. Roijen, van Vreeswijk; A.de Vos, vanütrecht; H. Witte, van Leyden, en E. G. van Lunteren, van Utrecht, secretaris. In de maand Julïj 1862 zal het vierde lustrum der kon. akademie te Delft worden gevierd met het houden van een gecostumeerdeu optogt. De drie Maleijers, Siding Serang, Kasidin en Pa Senoonlangs uit de gevangenis ontslagen, zijn met het stoomschip Amsterdam naar Java vertrokken. Te Arnhem werd op den 6d™ dezer bij een schoenmaker in de Paattw- straat eene groote winkelruit ingeslagen en een paar schoenen cn pantoffels ontvreemd. De schoenmaker vervolgde den onbekenden dader, hield hem aan en gaf hem aan een policie-agent over. Eenige oogenblikken later ver nomen hebbende, dat die persoon nog een makker bij zich had gehad, zocht dezelfde agent dezen opmaar toen hij op korten afstand van hem gekomen was, nam de vervolgde de vlugt. Door den agent steeds achtervolgd, snelde hij een groot gedeelte der stad door, maar op S'. Walburg gekomen, zag hij geen kans meer om te ontsnappen, sloeg onverwachts in het woonhuis van den heer graaf van llanzow drie ruiten in. en werd door den agent aldaar aan gehouden. Het bleek daarna, dat beide personen uit het gesticht van wel dadigheid sedert den 4d™ dezer waren ontvlugt en vreesden weder derwaarts te worden opgezonden. De een is reeds 4 maal en de ander 9 maal uit de kolonie ontvlugt. 's GRAVENHAGE, 9 Maart. Door Z. M. zijn de volgende controleurs der directe belastingen ver plaatst, als: de heer J. A. Meulemans, van Deventer naar Delft; de heer H. Mantinghvan Schagen naar Deventer; de heer C. G. van Wijk Werneke, van Bergen op Zoom naar Bath; en de heer J. H. Gateau van Rosevelt, van Oss naar Bergen op Zoom. Bij het personeel van de geneeskundige dienst der landmagt is be noemd tot officier van gezondheid 2de kl. die van de 3de kl. W. L. C. llooreman. Aan den kapitein S. Crommelin, van hel 8ste reg. infanterie, is op verzoek eervol ontslag uit de dienst verleend. Aan den gewezen secretaris-generaal van het dep. van marine jhr. F. A. ridder van Rappard is ingevolge de bepalingen der wet een pensioen verleend van 3333. Naar men verneemt zal Z. M. de koning den 9dcn April naar Amster dam gaan. Aanst. Woensdag zal in de vrijmetselaars-loge een banket gehouden worden door de verschillende loges in Nederland, ter ecre van Z. K. II. prins Frederikgrootmeester-nationaal der orde. De vroeger vermelde ministeriële combinatie is niet tot stand geko men naar men zegt tengevolge van de lerugtreding van baron van Zuylen van Nyevelt. Bij den minister van binnenl. zaken is ten behoeve der noodlijdenden door den watersnood ontvangen: ƒ156.85, ingekomen giften bij den lieer Molenbroek te Delft; 687.40^, uit onderscheidene plaatsen in Friesland; 5686.73 fr.op den 19dcn Febr. te Brussel ingezameld; ƒ1500, bij den Ned. consnl te Bremen ingekomen; ƒ10,000, door den pred. II. Gehle, te Lon den, namens de commissie aldaar, overgemaakt; ƒ3745.83, uit het groot hertogdom Luxemburg; ƒ1000, uit Petersburg1580door den Ned. consul te Cette ingezameld; ƒ970.22, bij den Ned. consul-generaal te Antwerpen ingekomen; 12,000 fr.door den Ned. consnl Luik ontvangen; ƒ294, uit Frankfort; 5 van den Ned. consul te .Malta; ƒ40, van de Fransch- geref. gemeente te Stockholm; 16 69, van den heer hofraad Schiissler, secretaris van H. M. de koningin van Zweden cn Noorwegen; ƒ100, van den Ned. vice-consul te Arensburg; 8 Fred. d'or en 10 fr.opbrengst van ecu concerL door de muziek van liet 2de kon. Pruissische infanterie-regiment gegeven; 210 fr.van de maatschappij de koningsvrienden te Antwerpen; ƒ6.61', van de leerlingen der openb. school te Oudewater; ƒ118.75, van de liedertafel Apollo te Wtjhe; ƒ3871.45, uit Hoorn, waaronder ƒ36.08 van de gehangenen in het huis van correctie; ƒ49, uit Ginnekenƒ944.93; van hh. officieren en de bemanning der fregatten Evertsen en Zeeland; 28.55, uit Zaandam (voor Leeuwen); ƒ3.55, uit Franekeradeelƒ100 uit Schagen. BUITENLANDSEHE BER1GTE fr' SS, A. NHttUH. PARIJS7 Maart. De senaat heeft het adres en antwoord op de troonrede met 120 tegen 3 stemmen aangenomen. Koning Victor Emmanuel heeft zijnen schoonzoon, prins Napoleon geluk geweiischt met den lof, door zijne in den senaat uitgesproken rede verworven. De depêche was van den volgenden inhoud: »lk heb uwe fraaije rede gelezen en ik zeg er u, mede uit naam van Italië, dank voor." Men maakt te 'l'uryn reeds toebereidselen om den prins, die voornemens is tegen het laatst der maand derwaarts te gaan, luisterrijk te ontvangen. Naar men beweert verkrijgt de zaak van den heer Mircs meer en meer eene ernstige wending. Het deficit zou reeds op 120 millioen worden be groot, terwijl er bij het opmaken van de balans der Romeinsche spoorweg ondernemingen vruchteloos moet gezocht zijn naar de verantwoording eener som van 48 millioen. De gevangene is gedurende de laatste dagen buiten toegang gesteld. Men verneemt ook dat de ontvanger-generaal in het dep. de l'Orne, te Alengon is afgezet, omdat hij in de zaak was betrokken. De katholijke bladen zullen eene depêche openbaar maken, door kar dinaal Anionelii aan den zaakgelastigde van den H. Stoel alhier gezonden. Het is een antwoord op de redeneringen van den heer de la Guéronnière, en trekt de aandachtomdat men verzekert dat de Paus er zijne goedkeu ring aan heeft geschonken. Dit stuk is, naar men verneemt, hoofdzakelijk gewijd aan de wederlegging van de beschuldiging van stijfhoofdigheid, die men den Paus heelt toegevoegd; waartoe het tegendeel uit de geschiedenis zijner regering wordt aangetoond. Aan het einde dezer depêche zegt de kardinaal het volgendede Pausal mogt hij van allen worden verlaten heeft ten minste de voldoening zijnen pligt te hebben gedaan, door de ver dediging van de waarheid en van het regt op zich te nemencn voor de toekomst, minder ver af dan men wel denkt, de zegepraal voor te bereiden van de ware beginselen; eene zedelijke overwinning, die meer waard is dan de voorbijgaande overwinningen der staatkunde. Alhier is eene deputatie aangekomen, uil Maroniten bestaande, welke in last heeft om bij de Europesche conferentie, uit naam der Christen-be volking in het Oosten, aan te dringen op de verlenging van den duur der Fransche bezetting ter voorkoming van nieuwe moordiooneelen. Er wordt gezegddat ook Abd-el-Kader een brief aan den keizer heeft geschreven waarin hij die verlenging als dringend noodzakelijk voorstelt. Volgens het dagblad van Rome heeft de inzameling van den St. Pieters penning tot nu toe 2,500,000 scudi (ƒ6,250,000 Ned.) voor de schatkist opgebragt. KONSTANTINOPEL2 Maart. R.O.Het antwoord van de Porte op de nota van Rusland herinnert aan de vroeger mondeling gegeven ver klaring, waarbij aan de vreemde mogendheden het regt werd ontzegd zich in de binnenlandsche zaken van Turkije te mengen. Eene viool zal op de kusten van üalmalië kruisen; de aan boord zijnde troepen zullen voor 6 maanden van levensmiddelen zijn voorzien. MANSEILLE, 8 Maart. Eene stoomboot heeft uit Konstantinopel 4(-mil lioen aangebragt, waarvan 1,500,000 aan Tttrksche munt. De handelstand te Konstantinopel is ongerust. MESSINA, 3 Maart. Van regeringswege is een brief openbaar gemaakt door generaal Cialdini aan den maarschalk Fergola geschreven, waarin gezegd wordt dat hel gedrag van den maarschalk voortaan als opstand zal beschouwd worden, dat hem geene capitulatie zal toegestaan worden en hjj zich op genade of ongenade moet overgeven. Indien hij de stad be schiet, dan zal men na de inneming der citadel zoovele officieren en sol daten doen fusillerenals er slagloffers in de stad zijn gevallen. De goe deren van den maarschalk Fergola en die zijner officieren zullen verbeurd verklaard worden, en zij aan de bevolking van Messina overgeleverd wor den. Aan het slot wordt gezegd dal men hem niet als een militair maal ais een moordenaar beschouwt. De schepen hebben, op bevel van maarschalk Fergola, na eene waarschuwing aan de vreemde consuls, de haven verlaten. Allemi de Engelsche schepen zijn er gebleven. Zaturdag is het vuur op de Sardinische werken geopend. De inwoners verlaten de stad, hunne goe deren medenemende. De Sardiniërs zijn nog niet gereed. Hun vuur zal den 9dcn beginnen en ondersteund worden door dat van 2 schepen. Men hoopt dat de maarschalk Fergola nog instrnctiën zal ontvangen, die hem de overgave veroorloven. NAPELS, 5 Maart. De aartsbisschop van Erani heeft geweigerd deel te nemen aan het Te Deum, wegens den val van Gaëta gevierd. Het volk heeft in een oproer zijn paleis aangevallen. MANSEILLE, 8 Maart. Volgens berigten uit Rome heeft de koningin van Spanje den Paus haar paleis te Madrid aangeboden. De Paus blijft echter te Rome en heelt al zijne troepen, behalve 8 compagniën Zonavcn die te Anagni blijven, derwaarts ontboden. PARIJS, 9 Maart. De ilJoniteur deelt mede dat eene commissie het adres van antwoord aan den keizer aangeboden en dat deze daarop aldus geant woord heeft: liet nieuwe regt, aan de slaats-ligchamen gegeven, om aan gaande alle handelingen der regering vrij een onderzoek in te stellen, heeft

Leydse Courant | 1861 | | pagina 1