Per Telegraaf. HH. MM. dc koning en koningin, en II1I. KK. T1H. de prins van Oranje en prins en prinses Hendrik vereerden gisteren avond met hunne tegenwoordig heid het bal, dat door den Belgischen gezantbaron Dujardinwerd gegeven. Naar men verneemt zal er aanst. Maandag wederom een groot bal ten hove plaats hebben. De minister van binnenl. zaken zal overmorgen geen gehoor verleenen. Bij den minister van binnenl. zaken is ten behoeve der noodlijdenden door den watersnood ingekomen: ƒ170.80, van de comp. kon. mare'chausse'e in Limburg; ƒ60, van het personeel der dominiale steenkolenmijn te Kerk- rade; ƒ290, bedrag eener inzameling te Libau in Busland gedaan. Eergisteren avond is de knecht van den Delftschen schipper Groene- wegen bij zijnen togt naar Delft, bij het uitlaten van eenen passagier, door den storm in de duisternis van de schuit geslagen. Hij werd evenwel met veel inspanning van onder de schuit geredmaar met het ongelukkig ge volg dat zijn schouderblad werd verbroken. BUITENLANDSCHE 1'EiSKiTKV. 8 I. G I BRUSSEL, 6 Maart. Door dc kamer der vertegenwoordigers isondanks de onvermoeide tegen kanting van den minister van finanliënmet 64 tegen 42 stemmen een wets ontwerp aangenomen door den heerDumorlier, lid van de behoudende partij, ingediend, strekkende om aan het Fransche goudgeld en aan alle andere goudgeld van hetzelfde gehalte wettigen koers in België te geven, met mag- tiging voor de regering om dergelijk goudgeld te doen slaan. Men weet nog niet of dit besluit invloed zal uitoefenen op de instandhouding van het ministerie. De alhier gevestigde loge van bb. vrijmetselaars les amis philanthropes heeft een luisterrijk concert gegeven, ten voordeele van de noodlijdenden door overslrooming in Nederland, dat door een aanzienlijk publiek werd bijgewoond. Dit concert, waartoe de entre'e was bepaald op 5 fr.heeft ruim 4000 fr. opgebragt, welke som door eene deputatie der loge aan den grootmeester der orde in Nederland zal worden overhandigd. De heer Leunesaannemer van verschillende groote werken bij de slaals-spoorwegcn is Zaturdag 11. nabij Hal door een treindie uit Parijs kwam, overreden en vermorzeld. Vergezeld van een ingenieur, die met het opzigt der werken is belast, keerde hij van Tubize terug, toen hem dit ongeval trof. ENGELAND. LONDEN, 5 Maart. Even als in Frankrijk trekt ook hier te lande de redevoering, door prins Napoleon in den Franschcn senaat uitgesproken, bijzonder de aandacht. Het oordeel daarover is hoogst gunstig. De Times is van meening dat, bijaldien die redevoering niet de uitdrukking is van de staatkunde des kei zers, men toch daaruit de beginselen kan leeren kennen, waarvan de keizer uitgaat om zijne staatkunde voor het oog van Frankrijk en van Europa te regtvaardigen. Wanneer die redevoering, zegt genoemd blad, ons de staat kunde van Frankrijk leert kennen, dan zijn wij niet ver van het einde. De keizer wascht zijne handen in onschuld en laat den Paus aan zijn lot over. Woensdag 11. is, onder voorzitting van lord Palmerstoneen eere maaltijd gegeven aan sir W. Hayter, voormalig parlementair secretaris der schatkist, bij welke gelegenheid hem een prachtig zilveren tafelstuk, ter zwaarte van 1100 oneen, namens 365 leden van het lagerhuis werd aan geboden. Door het bestuur der Ottomannische bank is bekend gemaakt dat door de overstrooming van den Donau te Galalz 15000 menschen van alles zijn beroofd. Dientengevolge zijn er lijsten van inteekening nedergelegd, aan het hoofd waarvan de bank voor 250 heeft ingeschreven. Uit Hongkong wordt van 16 Jan. gemeld dat aldaar met eene stoom boot het berigt was aangebragt dat Wusang, aan de zamenvloeijing van de rivier van gelijken naam met de Yanglsze-Kiang gelegen, en vroeger de ankerplaats van vele vreemde vaartuigen, door de opstandelingen bezet is. Daar zij de bewoners der plaats, zonder onderscheid van ouderdom of ge slacht, begonnen te vermoorden, hadden de Franschen zich uit menschlie- vendheid daartegen verzet; zij zouden zich echter niet verder in de staal kundige angelegenheden aldaar mengen. FKANHRIJH. PARIJS. 5 Maart. Het vroeger aangekondigde geschrift van den heer Veuillol, tegen dat van den heer de la Guéronnièreis thans verschenen. Het is in gematigder toon geschreven dan men verwacht had. De schrijver zegt dat de heer de la G. het voornaamste vraagstuk onaangeroerd heeft gelaten, te welen: wat er van Frankrijk, van Rome, van Italië, ja van de wereld zal worden zon der het Pausdom. Om dit te welen is het genoegzaam een blik te slaan op den toestand der wereldtoen de Paus nog niet bestond. Die toestand was niets meer of minder dan het heidendom. Aan het slot zegt hij De dag is niet zoo ver meer verwijderd als men gelooftdal de volken weder zul len begrijpen, dat de waarheden, door welke de vrijheid gewaarborgd wordt, slechts tegen de harlstogten en de verblinding der menschen, onder den scepter van den priester-koning bescherming kunnen vinden. Dan zal het Pausdom, door het martelaarschap der Pausen verhoogd, zijn rang in de wereld hernemen. Men spreekt weder van de gevangenneming van eenige personendie in verband zonde staan met de zaak van den heer Mirès. Zeker is het echter dat er huiszoeking is gedaan bjj eenige personen, die met den bankier in betrekking stonden. De stad Blois heeft het kasteel van dien naam met zijne onderhoo- righeden den keizer aangeboden, als een geschenk voor den keiz. prins, bij zijne meerderjarigheid te aanvaarden. Dit aanbod is met danbaarheid aan genomen. Al de stukken betrekkelijk de zaak van den bisschop van Poitiers zijn reeds bij den raad van state ingediend, zoodat men eene beslissing van dat ligchaam in de volgende week te gemoet ziet. De heer dc Pcrsigny laat 300,000 exemplaren drukken van de rede- voering van prins Napoleon, en zal die in alle gemeenten van Frankrijk laten verspreiden. Voor het hof van assises te Douai is dezer dagen de zaak behandeld van den kanunnik Mallet, uit Kamerijk, beschuldigd van ontvoering van minderjarige meisjes, proselitenmakerij en aanslagen op de eerbaarheid. Door de jury schuldig verklaard, werd hij, met aanneming van verzach tende omstandighedentot 6 jaren gevangenisstraf veroordeeld. De vice-admiraal Charner, bevelhebber onzer zeemagt in de Chinesche wateren, heeft de overzending toegezegd van eene verzameling planten viervoetige dieren en vogelen uit China, voor den zoülogischen tuin in het bosch van Boulogne. ITALIË. Overal in Italië, zoo ver het gezag der Sardinische regering zich uit- strekt, worden giften ingezameld tot ondersteuning der bevolking van Gaëta, welke door het bombardement veel heeft geleden. De prins van Carignan, stedehouder van koning Victor Emmanuel in Napels, heeft tot dat einde 10,000 fr. geschonken. Volgens berigten uit Rome heeft de redevoering door prins Napoleon in den senaat uitgesproken aldaar diepen indruk gemaakt. De Paus heeft onmiddellijk zijne raadslieden vergaderd en hel is mogelijk, dat de H. Stoel dien ten gevolge binnen kort tol eene zeer belangrijke handeling overga. Sommigen gewagen van eene ex-communicatie van den prins, maar men zal waarschijnlijk niet tot dat uiterste middel overgaan omtrent den neef des keizers. PEUI88EN. BERLIJN, 5 Maart. Woensdag aanst. zal de plegtige installatie des konings lot ridder der orde van den Kousenband plaats hebben. De Witte Zaal van het kon. pa leis is daartoe in gereedheid gebragt. Te Bonn zal eene algemeene collecte worden gehouden ten voordeele der noodlijdenden door den watersnood; van de opbrengst zal 2/3 worden gezonden naar Nederland en 1/3 worden bestemd tot lenigng van den noo4 der bewoners van de Rijnprovinciën, die mede door den jongsten water vloed zwaar zijn geteisterd. In Bern worden, gelijk bekend is, beeren in eene gemetselde diepte onderhouden. Aldaar heeft een Engelsch zeeofficier, Lorks genaamd, die 's nachts van een afscheidsmaal terugkwamhet noodlottig besluit genomen om over het hek te klimmenten einde den beeren eenig brood toe te werpenen is hij uitgegleden en in de diepte gevallen. Voor dat er hulp kon worden aangebragtheeft hij zich tegen een der beeren moeten te weer stellen, en is hij in dien strijd, na menige wond te hebben bekomen, be zweken en geworgd, terwijl het niet weinig moeite heeft gekost om het lijk meester te worden. Door het dagblad le Nord wordt uit Petersburg gemeld dat de zitting van den rijksraad den 25ste" Febr. gesloten is. Daarin is de zaak van de emancipatie der lijfeigenen afgehandeld en besloten dat zij hunne vrijheid zullen bekomen en dat alle betrekking of dienstbaarheid lusschen hen en hunne eigenaren in eens geheel en al zal ophouden; de boeren zullen in eigendom- ontvangen het huis dat zij bewonen en den daaraan grenzenden moestuin. Voorts zal hun het vierde van den bouwgrond toegekend worden. Deze afstand is verpligtend. De afkondiging van het besluit des keizers omtrent de emancipatie werd binnen 14 dagen te gemoet gezien. De afkondiging van 's keizers besluit betreffende de emancipatie zal met eenige godsdienstige plegtigheden vergezeld gaan. Wapenherauten zullen door de straten van Moskou en Petersburg gaan, en de bevolking uilnoodi- gen om zich naar de kerken te begeven, alwaar het keiz. manifest van den kansel zal worden afgelezen. 42 koeriers zullen het keiz. manifest naar dc gouvernementen overbrengenen desgelijks zullen 42 generaals en aides-de- camp des keizers zich naar het binnenland begeven, ten einde over de uit voering van dezen groolen maatregel te waken en de plaatselijke besturen te ondersteunen. Blijkens een staat van de lijfeigenschap in Rusland, opgemaakt door den heer Troïnitsky, directeur der afdeeling statistiek te S'. Petersburg, bedraagt het aantal lijfeigenen: in Ruslanden Siberie 10,974,944 mannen en 11,588,142 vrouwenin de Kaukasische landstreken 269,969 mannen en 236,576 vrouwen, dus te zamen eene bevolking van ruim 23 millioen zielen. Te Warschau heeft eene inschrijving, ten behoeve der nagelaten be trekkingen van hen die bij de plaats gehad hebbende onlusten zijn omge komen en voor de gekwetsten, in korten tijd 15,000 z. roeb. opgebragt. OOSTENRIJK. WEENEN, 4 Maart. Men verzekert dat eene buitenlandsche maatschappij aan de regering 20 millioen fl. heeft geboden voor den aanwezigen voorraad tabak, sigaren en snuif, maar dat dit aanbod van de hand is gewezen. De voormalige groothertog van Toskane is door de bevolking van het Boheemsche stadje Schlackenwerk lot eersten burgemeester gekozenwelke keuze de hertog zich heeft laten welgevallen. In het Venetiaansche weigert men over het algemeen de belasting te betalenniet zoo zeer uit staatkundige beweegredenenmaar ten gevolge van eenen maatregel der regering, die ten hoogste drukkend is. Voor eeni- gen tijd namelijk heeft de regering eene ordonnantie uitgevaardigdwaarbij aan het papieren geld een gedwongen koers gegeven wordt. Toen nu de Venetianen de belastingen in papieren geld wilden voldoen, is eene ordon nantie verschenen, waarbij de betaling in klinkende specie gevorderd wordt. 's GRAVENHAGE, 7 Maart. Met vrij groote zekerheid wordt medege deeld dat het vernieuwd ministerie zamengesteld zal zijn als volgt: Kolo-

Leydse Courant | 1861 | | pagina 2