leydsche courant. WOENSDAG 27 FEBRUARIJ. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vtijdag uitgegevenDie van Maandag komt uit Zaturdag Avo?id. I De Prijs der Courant is f 12 in het jaar de afzonderlijke Nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. BWKENLANDSCHE BERIGTEN. LEYDEN26 February. Vrijdag II. had de derde kunstbeschouwing van de schilder- en leeken- akademie Ars aemula Naturae plaats. Werd den bezoekers de twee vorige keeren veel schoons voorgelegd, de portefeuille, die op den avond van Vrij dag ter bezigtiging werd aangeboden, bevatte eene verzameling teekeningen, die met volle regt uitgezocht mogt heelen. Wij rekenen ons dan ookverpligt heeren directeuren dank te zeggen voor de loffelijke wijze, waarop zij zich bij voortduring van de laak, die zij aanvaard hebben kwijten, terwijl wij de vierde kunstbeschouwing, die in de maand Waart zal gegeven worden, met verlangen te gemoet zien. Ter vervulling van het rectoraat bij het Amslerdamsche gymnasium is door hh. curatoren deze nominatie opgemaakt: dr. IV. J. B. Kappeyne van de Coppello, gymu. conrector te Amsterdam; dr. J. D. baron van tloëvell, gymn. rector te Dordrecht; dr. J. H. Nieuwveen, gymn. praeceptor te Amsterdam. Om een oppervlakkig denkbeeld te geven van de behoeftewaarin nog ecncn geruimcn tijd tot leniging van den ramp door watersnood veroorzaakt zal moeten voorzien worden, vermelden wij uil eene ons medegedeelde op gaaf de berekening van hetgeen tot dat doel alleen in den Bommelerwaard wordt vereischt. Voor voeding van 7000 personen gedurende drie maanden ƒ80,000; voor hel vee ƒ60,000, dus te zamen eene som van ƒ140,000, terwjjl de districts-commissie op 23 February slechts nog ƒ6000 in kas had. Bovendien moet nog eene som beschikbaar worden gehouden voor hel ver plegen van zieken. Indien dit geheel in Zall-Bommel kan geschieden, zullen de uitgaven voor die rubriek minder bezwarend zijn, dan wanneer tol daL doel van inrigfingen in andere plaatsen gebruik wordt gemaakt. Voor de verpleging van zieken te 's Hertogenbosch heeft de commissie reeds ƒ1498 terugbetaald; te Zalt-Bommel bedroegen hare uitgaven daarvoor slechts f 80. Bij de regering bestaat het voornemende thans bestaande wetten op de personele belasting aan eene herziening te onderwerpen. Tol hel wel doen gelukken van dezen maatregel acht zij de medewerking der gemeente besturen wenschclijk. De gemeentebesturen zijn mitsdien met den mecsten aandrang en ernst verzocht, op de daartoe door den controleur van 's rijks middelen te rigten aanvrage, met de meest mogelijke belangstelling en zorg vuldigheid hel hunne bij te dragenlot verkrijging vau naauwkcurtge opga ven, of te willen toezien, dat die hunnentwege met zorgvuldigheid en naauwkeurighcid geschieden. Te Warmond heeft zich dezer dagen eene commissie gevormd, die zich ten doel stelt om bijdragen in te zamelen ten einde voor den onlangs overleden professor aan bel seminarie aldaar, den 11.Ew. heer C. Broere, een waardig gedeukteeken op zijn graf op te rigten en indien de giften het veroorloven, eene studie-beurs te stichten ten behoeve van den primus der philosophic in het seminarie van liet bisdom van Haarlemwelke beurs de benaming zou dragen van Broere's-Slichting. Zekere II. W. Q. 11., een jongeling van 15 jaren, alzoo leest men in het 's Gr. Nbl.was geëngageerd bij bet reizend tooneelgezelschap van ze keren II. en genoot het buitengewoon honorarium van 50 cents per speel avond, liet schijnt dat het met die directie even als met vele andere gaat, dat namelijk bare finantiële zaken niet te best slaan. R. althans scheen zijne talenten ten beste te geven, zonder dat bij honorarium ontving. Zijn directeur liet hem op zekeren dag een jas naar de bank van leeniug brengen en nu nam onze acteur de vrijheid zich uit de opbrengst daarvan zelf te betalen. Ten gevolge van dat verkeerd begrip van liquidatie werd hij door de regtbank te Rotterdam tot 20 maanden gevangenisstraf veroor deeld, van welk vonnis hij is gekomen in hooger beroep, zoodal bij gis teren voor het hof van Zuidholland te regt stond. Ook dat regterlijk eol- legie schijnt hem zijne toeëigening euvel te duiden, daar het openbaar mi nisterie bevestiging van het beklaagde vonnis eischte. Over acht dagen zal het hof uitspraak doen. Even als ten vorigen jarc zal er naar men verneemt ook weder in dit jaar in de legerplaats te Zeist gekampeerd worden en wel door eenige com- pagniën van het bat. mineurs en sappeurs en door een aantal liraillcur-com- pagnien van de verschillende infanleriekorpscn. Uit het land van Maas en Waal schrijft men het volgende: Nu het vloedwatcr voor een groot gedeelte onze landerijen heelt verlaten, nu eerst kan men zich een denkecld vormen van de uitgestrektheid der rampwelke ons heeft getroffen. Wandelt men de dijken rond, of bezoekt men de meer binnenwaarts gelegene dorpenoveral staart het oog op vernielde of zwaar beschadigde huizen, op bedorven veevoeder, op onbruikbaar gewordenc le vensmiddelen voor mensclienmen ziet rond op zooveel jammer en ellende welke geene pen naar ciseh beschrijven kan. Het zijn niet de armen alleen die door den vloed geleden hebben, neen, voor deze wordt liefdevol gezorgd maar den middelstand, den kleinen boer, dezen kan men het aanzien hoe zwaar het lot is dat hem drukt. Velen hunner hebben door een ongunstig najaar het vee vroeg opgestald en waren dus niet te ruim van hooi voor- zien, terwijl het stroo dit jaar voor veevoeder bijna onbruikbaar was; en nunu is de winst vat: zooveel zorg en zweet in eens vernieldbedor ven of door het water weggevoerd. De arr.-regtbank te Almelo heeft den heer L. S. Reinier, r. k. pries ter en pastoor te Lonneker schuldig verklaard aan overtreding der wet van 12 Maart 1818 op de uitoefening van de verschillende vakken der genees kunde, en hem veroordeeld tot eene geldboete van 25. Uit Leeuwarden meldt men dat Donderdag 11. in het huis van opslui ting en tuchtiging aldaar eene indrukwekkende plegligheid plaats had. Door den heer A. Diemont, pred. bij de Waalsche gemeente en leeraar in dat ge sticht werd de Maleijer Kassedin als lidmaat van de Ned. herv. gemeente bevestigd en hem de II. Doop toegediend. Op zijn uitdrukkelijk verlangen, werden hem bij die gelegenheid de namen van Johannes Petrus gegeven. 's GRAVEN HAGE, 26 February. Bij besluit van den 23sten dezer heeft de koning den minister van staat, mr. F. A. baron van Hall, op het daartoe door hem gedaan ver zoek, eervol ontslagen uit de betrekking van minister van finantiën, onder dankbetuiging voor zijne aan den lande bewezene diensten; terwijl door Z. M. het beheer van genoemd dep. aan den heer mr. J. S. Lotsyminister van marine, tijdelijk is opgedragen. Z. M. heeft benoemd: tot raadsheer in het prov. gereglshof in Noord- holland mr. J. F. T. van Valkenburg, lid der ged. stalen van Noordholland en plaatsvervangend kantonregter te Haarlem; tot substituut-officier bij de arr.-regtbank te Amsterdam mr. M. J. van Lennep, thans snbst.-officier bij de arr.-regtbank te Nijmegen; en tot notaris in de gemeente de Rijp II. Lau, cand. notaris. Tot directeur van het postkantoor te Sneck is benoemd de heer O G. Bnngenberg, commies der posterijen van de 2dc kl.tot commies der pos terijen van de 2dc kl.de heer T. Iloijer, commies van de 3de kl.; tot commies der posterijen van de 3dc kl., de heer O. Z. van Zandicksurnu merair, en tol surnumerair de heer P. J. van Werkhoven, gedgreëerde klerk op het postkantoor te Amersfoort. Z. M. heeft benoemd bij het wapen der infanterie bij het reg.tot kapitein 3Je kl. den Ist™ luit.-adjudant J. A. Biorn, van het 5de reg. Aan den kapitein van den grooten staf jhr. G. A. C. II. von Goe- decke. Zr. Ms. adjudant in buitengewone dienst, adjudant van Z. K. II. prins Frederik der Nederlanden, en aan den luit. ter zee lc kl. jhr. L. II. W. M. de Stoers is vergunning verleend tot het dragen van de versierselen van ridder 3Jckl. der orde van den Rooden Adelaar, en aan den luit.-gene raal de Stuers tot het dragen der Roode Adelaars-orde lste kl.hun door den koning van Pruissen geschonken. Z. M. heeft Zaturdag 11.bij gelegenheid dat de leden van de tweede kamer hem hulde en dank bragtenvoor hetgeen hij in den jongsten tijd voor een deel der natie bad verrigt, het volgende geantwoord: «Gedurende mijn gelteele leven zullen de tooneelen van jammer en ellende, die ik heb bijgewoond, niet uit mijn geheugen gewischt worden; maar, mijne heeren, ik zal ook het tegenwoordig oogenblik nimmer vergeten." De koning heeft den directeur van zijn kabinet gelastom door mid del van de Staals-Courant de betuiging van zijnen bijzonderen dank over te brengen, voor de vele adressen door autoriteiten, collegiën en particu lieren, bij gelegenheid van zijnen jaardag, als eene hulde wegens het ver- rigtle bij den jongsten watersnood, aangeboden, en door Z. M. achtereen volgens met het meeste welgevallen ontvangen. Onder de vele geruchtenwelke ten gevolge van de aftreding van den heer van Hall te dezer slede loopen, behoort ook, dat de hh. van Bosse of Betz, leden der twepde kamer, als zijne opvolgers worden genoemd. Men wil, dal den beer Betz, reeds tijdens de zamenslelling van het ministerie van Hall, de portefeuille van finantiën is aangeboden, maar dat genoemde lieer destijds zwarigheid maakte die te aanvaarden. Sommigen willen, dat er sprake is, dat de gewezen minister van Tets van Goudriaan wederom zitting zou nemen in het ministerie. Heden middag is er een buitengewone ministerraad gehouden. Bij den minister van binnenl. zaken is ten behoeve der noodlijdenden door den watersnood ontvangen: ƒ109.94 van de bemanning van het trans portschip de Heldin -, f 4.94. uit Veeucndaalƒ24, uit Ooltgcnsplaat ƒ117.58, uit Rijswijk; 5 vaten gezouten vlcesch van J. II. v. d. Goot te Balk; ƒ1414.40, van Nederlanders te Petersburg woonachtig; ƒ664.50, uit

Leydse Courant | 1861 | | pagina 1