COURANT. LEYDSCHE VRIJDAG 22 FEBRUAR1J. De Prijs der Courant is f 12 in liet jaar; de afzonderlijke Nommers worden tegen 10 Ce?ite?i afgegeven De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond. BINNENLANDSC1IE BKRIftTEN. LEVDEN 21 Februari). De aigemeene collecte ten behoeve der noodlijdenden door den waters nood op 's konings verjaardag gehoudenheeft in de volgende plaatsen het daarbij geplaatste bedrag opgeleverd 's Gravenhage 52,500behalve ƒ40,000 van Z. M. den koning, ƒ3000 van H. M. de koningin, 5000 van Z. K. II. den prins van Oranje, ƒ5000 van II.M. de koningin-moederƒ10,000 van 1111. KK. fill, prins en prinses Frederik. ƒ2000 van Ilil. KK.I1II. prins en prinses Hendrik, ƒ3000 van H. JI. de koningin van Zweden, en ƒ500 van mevr. de douairière gravin van Nassau Rotterdam 38.373.72 4Dordrecht ƒ9414.364; Schiedam ƒ5838.64; Gouda 2122.77Vlaardingen ƒ587.56; Hrielle ƒ850.Delft 3342.09Gorinchem 1879.—Woerden ƒ627.314; 1 Hcllevoelsluis ƒ2015; Amsterdam ƒ89,079.28, benevens eenige vreemde B couponseene obligatie nat. met. ad 100 fl.vreemde munten enz. Haarlem ƒ16,817.724; Purmerende 799.Weesp ƒ1038.15; Leerdam ƒ2228.85; Utrecht ƒ28700; Amersfoort 3050llhenen 2330.13Arnhem ƒ9228.56; Nijmegen ƒ3848.59; Tiel 2173.97Wageningen 1923.17 Zalt-Bommel 970; Harderwijk 710.16; Zevenaar ƒ1100.—Zwolle ƒ4625.14; Deventer ƒ4250; Kampen ƒ2800; Almelo ƒ750; Leeuwarden 6691.54; Groningen ƒ9000; 's Hertogenbosch ƒ2230; Breda ƒ3869.17; Bergen op Zoom ƒ600.91; Heusden 554. Voor de alhier gehouden collecte zijn later nog eenige bijdragen ingeko men, zoodat de opbrengst is 11619.18'. Te Voorschoten heeft de collecte ten behoeve van de noodlijdenden door den watersnood opgebragt 1042.234waaronder 130.964 van het personeel (p. m. 80) der kon. Ned. fabriek van gouden en zilveren werken van den heer J. M. van Kempen. Wanneer men dit bedrag voegt bij de collecte van 22 Jan. 11. (zie Leydsche Cour. 25 Jan.), welke ruim ƒ800 opbragt, en met hetgeen daarna nog is ingezonden tot p. m. ƒ1000 klom, verkrijgt men de aanzienlijke som van ruim ƒ2000. Er is reeds vergunning verleend om het aantal loten voor de aigemeene verloting ten behoeve der noodlijdenden door den watersnood tot op 100,000 te brengen. Wij vernemen dat het getal der nu reeds verkochte of aange vraagde loten 75,000 bedraagt. De wis- en natuurkundige afdeeling van de kon. akademie van weten schappen zal overmorgen te Amsterdam eene gewone vergadering houden. Bij kon. besluit van 3 Febr. jl. heeft eene nadere bepaling plaats ge- bad van het maximum van het getal notarissen in ieder arrondissement. Bij de regering bestaat echter geenszins het voornemen om het getal nota rissen in het koningrijk overal op te voeren tot het bij voormeld besluit van Z. M. bepaald maximum. Integendeel zal slechts in enkele gemeentenwaai de behoefte gebleken is of andere overwegingen dit niet ontraden, eene nieuwe notarisplaats gevestigd of hel aldaar aanwezig getal notarissen ver meerderd worden. Slaats-Cour Naar men verneemt heeft het Z. M. dezer dagen behaagd aan de Ma- leijers, die in der lijd door de prov. gercglshoven van Zuidholland en van Gelderland waren veroordeeld, kwijtschelding te verleenen van den overigen straftijd, dien zij nog in de gevangenis moesten doorbrengen; zij zullen met een vaartuig, aan het Nieuwe Diep liggende, naar Java lerugkeeren. Naar men uit Dordrecht meldt hebben de opzigters der llollandsch- Belgische maatschappij tot oprigting cener fabriek van spoorwegmaterieel hier le lande, zich reeds, bij het welslagen van hun plan, van een terrein daar ter plaatse verzekerd. Uit Gorinchem zijn Maandag 11. 80 verpleegden naar hunne woonplaats (Brakel) teruggekeerd, na door de aldaar beslaande commissie rijkeijjk te zijn voorzien van hetgeen hun in den eersten tijd het noodwendigste is. Naar men uit Zalt-Bommel meldtstaat het vloedwater in den Bom- nielerwaard thans nog ongeveer 2 el boven boven het maaivelddoch de groote gelijkheid van het terrein belet dal men de vermindering in hoogte van den vloed goed kan waarnemen alleen aan de binnenglooijing van de dijken is het zeer ziglbaar, en ook door hel verder boven water steken van hoornen en huizen. De doorbraak te Zuilichem is nog met ijs bedekt; van den bij het dorp daar ingestorten korenmolen en het molenaarshuis is nog niets ziglbaar; de diepte van het gal is nog niet kunnen gemeten wor den. Te Nieuwwaal is de doorbraak 110 el wijd en ongeveer gemiddeld 5 el diep. Omtrent de plannen van beringing is nog niets bekend. Te Assen zijn twee nachtwakers, die zich voor 30 cents hadden laten omkoopen, om van eene ontdekking van diefstal van turf geenc kennis te geven, veroordeeld tot 3 jaren gevangenisstraf, ƒ100 boete en ontzetting voor den lijd van 5 jaren van de waarneming van bedieningen of ambten. Door de arrond.-reglbank te Almelo is dezer dagen de zaak behan deld van den wcl-eerw. L. Keimer, r. k. priester en pastoor le Lonncker, vervolgd wegens eene verlossingdie hij in de maand October bewerkstel ligd had op J. S.huisvrouw van J. K. te Lonneker. De aanleiding tot het feit was volgens den beklaagdedat hij nadat de gedachte vrouvv was over leden, overeenkomstig de voorschriften der kerk, den doop aan het kind heeft willen toedienen, terwijl de hulp van eene vroedvrouw of een verlos kundige ontbrak. Uit het gehouden onderzoek is niet gebleken, dat de moeder of het kind nog leefden op het oogenblik dat de beklaagde het feit pleegde. Het o. m. heeft de schuld volgehouden en in de ten laste gelegde feilen gezien eene overtreding der wet van 12 Maart 1818 en requireerde mitsdien toepassing eener geldboete van 25. Voor den beklaagde is opge treden mr. C. H. Sterk, die ontkende dat in dezen aan eene verloskundige operatie koude gedacht wordennu van het leven der moeder en van het kind niet was gebleken. Voor de arrond.-reglbank te Breda stond dezer dagen te regt de per soon van R. rijksambtenaar te Garderen, beklaagd van in den avond van den 3den Dcc. jl., een pistoolschot op twee boerenjongens van den gegoeden slanddie zich van de zangschool komende huiswaarts begavente hebben gelostwaardoor de eerste vrij ernstig in het aangezigt en de tweede in mindere mate werd getroffen. De commies, die maar al te spoedig van zijn vuurwapen gebruik maakte, verkeerde in den waan dat zij smokkelaars waren. Het openbaar ministerie eischte een jaar cellulaire gevangenisstraf. De regtbank heeft den beklaagde tot zes dagen gevangenisstraf en 8 boete veroordeeld. 's GRAVENHAGE, 21 Februari). Bij besluiten van 19 dezer heeft Z. M. in de orde van de eikenkroon benoemd lot ridder grootkruis: den heer J. Bosscha, minister voor de zaken der herv. en andere eerediensten; den heer mr. J. A. Mulsaers, minister voor de zaken der r. k. eeredienst; den heer mr. J. A. Philipse, pres. van de eerste kamer; den heer mr. G. C. J. van Reenen pres. van de tweede kamer. Tot groot-officierden heer mr. C. H. B. Boot. lid van den raad van state; jhr. P. J. Bosch van Drakestein, commissaris des konings in Noordbrabant; den heer P. J. A. M. van der Does de Willebois, commis saris des konings in het hertogdom Limburg. Tot kommandenrden gene raal majoor C. 11. llappé; den kolonel J. II. Engelbregt; den luit.-kolonel J. P. A. Canzlaar, den kolonel C P. T. G. van Einden. Tot officier: den heer L. Arts, hoofd-commies bij het depart, van buitenl. zaken; den heer Swaving, luit.-kolonelkommandanl der diensld. schutterij le Zulphen den heer mr. J. B. Verheijen pres. van hel letterkundig congres te 's Hertogen bosch jhr. J. Saudberg, oud-ontvanger; den lieer E. Georgii, Ned. consul- generaal te Sluttgart; den heer W. baron von HeniksteinNed. consul- generaal le Weenen. Tot ridder: den heer A. Kreszman, Ned. consul te Stokholm; den heer G. Ecklund, id. te Norrköping; den heer Orelliid. te Zurich; den heer II. Stucklé id. te Algiers; den heer 11. Teixeira de Mattos, chef van een handelshuis te Weenen. Z. M. heeft benoemd lot ridders der orde van de Eikenkroon de hh. A. Floqnet en 11. F. W. Gosewisch, den eerste opziener en den tweede pakmeester bij de mijn Oraiije-Nassauin Nederl. Indië. Tol ridders van de orde van den Gouden Leeuw van het huis *-an Nassau zijn benoemd de minister van slaat A. G. A. van Rappard en graaf van Limburg Stirum, opperschenker des konings. Ter belooning dergenen, die zich bij de expeditie in de Zuid-en Oosler- afdeeling van Borneo hebben onderscheiden, heeft Z. M. goedgevonden: 1°. te bevorderen tot ridders der 3le kl. van de Militaire Willemsorde, de ridders der 4de kl. dier orde: van de zeemagt: den kapt.-luit. ter zee R. L. de Haes en den luit. ter zee J. A. van de Velde; van de landmagt: den majoor G. M. Verspyck, de kapts. 11. W. van Oyen en G. II. Schepers, den sergeant G. J. ter Woord; 2°. te benoemen tot ridders der 4de kl. van de Milit. Willems-orde: van de zeemagt: den kapt. ter zee J. A. K. van Has selt, den luit. ter zee A. Dronkers, de luit8, ter zee E. F. Hanel von Cro- nenlhallC. A. Jeekel, T. C. Gobee en W. J. Adams, den eervol ontslagen luit. ter zee jhr. J. M. Clifford Kocq van Brcugel, den 3dcn stuurman D. Slot, den lstcn bootsmansmaat J. C. Enschelmayer, den schieman F. den Hertog, den matroos J. T. Hnissenden marinier B. van Vngt, den eervol ontslagen administrateur der kolenmijn Oranje-NassauF. R. G. W. Jansen en den gezaghebber van hel stoomschip BoniA. H. Kuipers; van de landmagt: den kapt. G. F. de Ravallet, den offic. van gezondh. G. F. Charüer, de kapi8. W. B. Graas en C. J. Iliesz, de lsle luit8. E. W. Pfeiffer, C. G. II. F. van Sehendel, A. F. Beeckman, J. J. W. E. Verslege. en G. F. W. Borel den offic. van gezondh. L. C. A. Rombach, de 2lic luit8. M. T. H.Perelacr, E. Perne', jhr. J. II. C. van der Wijck en J. II. Ilojel, de adj.-onderoffic. II. T. Serqnet, J. P. Coenen en F. van Stralen den sergeant staf horenblazer L. van Laar, der sergeanten E. K. J. Vermeulen, A. W. Dekker, F. Fon-

Leydse Courant | 1861 | | pagina 1