LEYDSGHE COURANT. 1801. MAANDAG 18 FEBRUARIJ. N". 21. 1 .w»", De Courant wordt MaandagIr oensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond. Icsï y^ér- De Prijs der Courant is 12 in het jaar de afzonderlijke Hommers worden tegen 10 Centen afgegeven BINNENLANDSGIIR BERIGTEN. LEY DEN 16 Februarij. Het hoofdbestuur van bet fonds ter aanmoediging en ondersteuning van de gewapende dienst in de Nederlanden beeft, gelijk in vorige jaren, eene circulaire aan de dislricts-commissiën gezonden, houdende uiinoodiging om maatregelen te nemen ter bevordering der collecte ten behoeve van gemeld fonds, over 1861. Uit het verslag van 1859 blijkt, dat gedurende dit jaar aan 653 verminkten en nageblevenen van gesneuvelden en aan 1161 infirme krijgslieden onderstand werd verleenden dat het fonds zijnen bijstand steeds wijder en wijder tracht uit te strekken; op de laatste algemeene ver gadering is een besluit genomen, 'twelk het cijfer van deelgeregligden we derom aanmerkelijk vergroot. Door Z. 51. is, bij besluit van den 26sten der vorige maand, bepaald, dal het aantal miliciens, die voor het gewoon contingent, uitmakende de ligling van dezen jarc, welke met 51 ei aansl. hij de verschillende leger corpsen zullen worden ingedeeldzal bedragen 9624 manschappen. Door den boekhandelaar W. E. J. Tjeenk Willink, te Zwolle, is dezer dagen uitgegeven Een woord over het adres door de Literarische facul teit te Leiden in de maand September 1860 aan den minister van binnen- landsche zaken aangeboden. De schrijver van dit stukje keurt de alge meene strekking van hel adres goed, in zoo verre het van de Latijnschc scholen en gymuasiën Staatsinstellingen, van de docenten staatsambtenaren, wil maken, maar meent tegen een en ander, dat in het adres wordt aan gevoerd, zijne slem te moeten verheffen, tlij geeft zijnen twijfel te kennen, of er inderdaad meer dan vroeger, met name tjjdcns het staals-exaincn reden bestaat, om over het onvoorbereid aankomen aan de akademie, den slechten uitslag van zoo vele examina, het achterlijk blijven in het doen van examen klagten in te brengen; doch moet in allen gevalle opkomen tegen de bewering, als waren die verschijnselen aan de inriglFug der La- trjnsche scholen en gymuasiën en het onderwijs, dat daar gegeven wordt, te wijten, terwijl de oorzaak van veel, waarover men zich beklaagt, zijns inziens aan de akademie zelve te vinden is. Overigens vereenigt de schrij ver der brochure zich met de stellers van het adres in den wensch, dat men zich spoedig in het bezit cencr wet op bet middelbaar en hooger onderwijs zal mogen verhengen. Yan wege de Nederl. handelmaatschappij zal op Woensdag 6 31aart te Amsterdam de verkooping plaats hebben van 500,000 Ned. 16 oude In dische koperen munt. Hel getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 311 tot 391 personen. Naar wij vernemen, zegt bet Ubl., zullen bij gelegenheid van's konings verjaardag, vele benoemingen en bevorderingen van verschillenden aard plaats hebben. Ook zullen er onderscheidene benoemingen of verheffingen in de beide ridder-orden geschieden. Zee- en landmagl zullen, naar men verze kert, bij een en ander in aanmerking komen. Ten gevolge van het vastgestelde regeringsplan om ons land van een uitgestrekt spoorwegnet te voorzien, heeft zich eene naamlooze maatschappij gevormd onder den titel van Hollaudsch-Belgische vennootschap tol vervaar diging van materieel ten behoeve van de Nederlandschc en Belgische spoorwegen. Naar men verneemt zal er na het binnenkomen van 's lands schepen Evertsen en Zeeland weder een eskader worden gevormd, beslaande uit de genoemde schepen, de Wassenaar, en het stoomschip Djambi. Bedoeld eskader zal omstreeks de maand Junij eeucn korten kruisiogl in de Alid- dellandsche zee doen. Naar men uit Zali-Bommel meldt zal er regtsingang verleend worden tegen iemand in een der dorpen, die zich schuldig moet gemaakt hebben aan het verduisteren van dekens en levensmiddelenbestemd voor de nood lijdenden. De straatweg op fiedel is zoo goed als droog, zoodat de dili gence spoedig als ook de nachtposten wederom op de gewone uren zullen kunnen vertrekken. Bereids hebben enkele vluglelingen de stad verlaten en hunne woningen betrokken. Uit Leeuwen schrijft men van den 12den. De harde wind op Zondag jl. heeft vele der reeds gedeeltelijk door het water vernielde huizen doen instorten. Hel water is thans ruim 2j el gevallen en sommige punten in het land van Maas en Waal komen reeds boven. Door de sluizen op de Maas stroomt thans veel van het inundatiewater uit, en zoo de rivier val lende blijft, zal inen spoedig hier en daar een begin kunnen maken, om de schade aan de woningen te herstellen. 51en vreest evenweldat vele huizen geheel zullen moeten worden afgebroken en andere bij het verder wegloopen van het water, zullen scheuren. Vooral de kleine boeren en mingegocde burgers zullen daardoor lijden, en gewis drukt de ramp, die deze gemeente geleden heeft, het zwaarst op dat gedeelte der bevolking. Te Zuidhorn is eene vergiftiging door rottenkruid ontdekt. De vier personen, die het vergiftigde voedsel hadden gebruikt, zijn door spoedige hulp gered. Het gereglelijk onderzoek heeft tol geene zekere ontdekkingen geleid. Door de Belgische regering is een subsidie van 500 fr. verleend aan de te Brussel bestaande commissie voor de oprigling van het standbeeld van Vondel. 's GRAVEND AGE, 16 Februarij. Z. 31. heeft goedgevonden den kapitein ter zee J. C. dn Cloux te be vorderen tot schout-bij-nachl en hem, onder dankbetuiging voor zijne be wezen langdurige goede diensten, op pensioen te stellen, alsmede pensioen te verleenen, ter zake van langdurige dienst, aan de officieren van admi nistratie Is" kl. G. L. Broimer cu J. W. Sikman, en den kapitein der infanterie 31. Logeman. Z. 31. heeft hel verzoek ingewilligd van de ontvangers der registratie K. J. van 3Ieurste Breda, en J. C. P. 31. Pels Ryckcn, te Dordrecht, om met elkander van standplaats te mogen verwisselen. Z. 31. heeft aan den heer C. A. D. baron van Nagell van Nederhemert zijn portret doen toekomen, als een bewijs van tevredenheid over de zorg, welke die heer voor de door den watersnood zoo geteisterde gemeente van Nederhemert gedragen heeft. Z. 31. de koning zal morgen ten 12 ure een buitengewone groole audentie verleenen. Z. 31. heeft bepaald dat de militaire feesten, die op zijnen geboorte dag in de kazernes zonden plaatshebben, ditmaal niet zullen gevierd worden. Bij den minister van binnenl. zaken is ten behoeve der slagtoffers van den watersnood ontvangen: ƒ122 50, uit Schoonhoven608.30bij den burgemeester van Leyden ingekomen; 12.73j, uit Dreischor; ƒ420.82, uit Friesland; ƒ220, te St. 31aarlen gecollecteerd238.68 Jte Ueilo gecol lecteerd; ƒ4025, opbrengst eene soiree te 'sGravenhage gehouden; ƒ160.10, in de gemeente ten Bommel gecollecteerd ƒ515.36, uit 31edemhlik ƒ185.24, van den e'tat-major en de bemanning van het wachtschip te Amsterdam; 1107.79, uit Noordholland; 102.49, van het Luxemburgsche bondscon- tingent; ƒ14.51, uit Echternach 127.70, uil Britsum; ƒ255.45 uit Frane- keradeel; ƒ91.25, uit Limmen; 8 til.van den predikant Guischard te Aschersleben in Saksen290, uit Friesland; 3076 25, uit Limburg, waaronder ƒ130.39 van hel 4C en 5e escadron van hel 5C reg. dragonders; ƒ1227.47.1, op Texel ingezameld. Onder de prijzen, die dezer dagen voor de alhier te houden groole weldadigheids-loterij zijn ingekomen vermeldt men een sierlijken grooten haard met toebchoorenvan de weduwe A. Sterkman en Zoon, fabrikan ten alhier. Gisteren is alhier in den ouderdom van 73 jaren overleden de heer nir. W. C. B. Wintgens, ridder der orde van den Nederl. Leeuw, raadsheer in den hoogen raad der Nederlanden, Vroeger was hij gedurende een aantal jaren een sieraad van de 's Gravcnhaagsche balie; en als raadsheer in den hoogen raad onderscheidde hij zich door ijver en uitgebreide kennis. lieden is de heer nir. P. Elias als raadheer in den hoogen raad ge ïnstalleerd. De voorzitter bragt bij. die gelegenheid hulde aan de verdiensten van wijlen mr. U. Provo Kluit. Gisteren had de aanbesteding plaats van het bouwen van een nieuw diaconie-weeshuis voor de herv. gemeente alhier. Er zijn 13 inschrijvingen ingekomen. De hoogste was die van C. H. van 31alsem aihicr voor 248,773 en de laagste van 31. Geverding van Botterdam voor 179,890. AMSTERDAM, 15 Februarij. Op den 27stcn dezer zal voor liet prov. geregtshof leregt staan J. Imtning, wed. Bessels, en P. C. F. Pingonkleedermaker, beschuldigd van bij her haling het 10-jarig zoontje van eerstgenoemde moedwillig en op verregaande wijze te hebben geslagen, mishandeld en verwond, en zulks terwijl aan dit kind opzettelijk werd onthouden wal voor het leven en de verpleging on misbaar was, ten gevolge waarvan dat kind op 4 Nov. 11. is overleden, en derhalve ter zake van moedwilligen doodslag. D8. 1. Prins, pred. hij de Ned. herv. gemeente alhier, mogt heden zijnen 80st™ verjaardag vieren. De leden van hel prov. en klassikaal kerk bestuur, in vcrecniging met al zijne amblgenootenboden hem een fraaijeu zilveren beker met toepasselijk opschrift ten geschenke aan, als bewijs van achting en vriendschap. Indien 's mans leven nog wordt, verlengd, dan zal hij op 7 Nov. aanst. 59 jaren dienstdoend predikant zijn geweest, waar van 35 jaren bij zijne tegenwoordige gemeente. BLHTENLANDSCIIE BERIGTEN. K X <4 E I,AA E». LONDEN, 14 Februarij. Zondag II. heeft er in de gevangenis te Chathamwaar p. m. 2000 gevangenen aanwezig zijn, een lievig oproer plaats gehad, waartoe aanlei ding gaf het bevel van hel bestuur, om op cenige aanleggcrs van vroegere wanordelijkheden de gceselstraf toe te passen, hetgeen de overigen niet wilden toelaten. De oppassers en de gewone militaire magt waren niet in staat de booswichten tol hun pligt terug te brengen, zoodat een getal van uicl minder dan 1000 soldaten werd vereiseht om de orde te herstellen en de leiders van den opstand op te sluiten. Twee der oppassers en drie der muitelingen hebben bij dit oproer het leven verlorenterwijl vele andere gekwetst zijn. De schade, door de gevangenen veroorzaakt, in de twee uren gedurende welke zij het geheele gebouw in hunne uiagt hadden, wordt minst genomen op 1000 geschat. De meest schuldigen, ten getale van 90, zijn lot zware geeseliug veroordeeld, welke straf reeds op ccnigen is toegepast. Uit de voor de westkust van Afrika ontvangen beriglen blijkt, dat Dahomey andermaal hel tooneel geweest is van het op groole schaal ten offer brengen van menschenlevens. Bij die gelegenheid werden op last van koning Bahadung 2000 mcnschen, volgens anueren niet minder dan 7000 ten offer gebragl. P5ÜIUISSENÏ. Het stadje Vilmar in Nassau is den 10dcn jl. voor het grootste gedeelte door brand vernield. 3Ieer dan 168 huizen zijn eene prooi der vlammen gewordenten gevolge waarvan ruim 2000 inwoners van alles zijn beroofd. Deze brand wordt aan moedwil toegeschreven. Te Aloskou is gedurende dezen winter, die aldaar zeer streng is ge weest, hel hout voor ongeveer ƒ30 per vaaui verkocht.

Leydse Courant | 1861 | | pagina 1