Per Telegraaf. van het rapport was, dat, daar de penning niet is geslagen, maar er slechts 10 proefafdrukken van bestaan, het oordeel daarover door de akademie als ontijdig en minder gepast kon worden geacht. Haar voorstel was dusaan het voorstel van den heer Bakhuyzen geen gevolg te geven, en de stukken daarop betrekkelijk niet in de verslagen op te nemen, maar in het archief neder te leggen. De heer Millies uitte echter zijne bevreemding, dat er rapport was uilgebragt door eene commissie, waarvan hij lid is, terwjjl dat stuk hem onbekend was. Hij bestreed de gronden van het rapport, verzette zich bepaaldelijk tegen de conclusie, en stelde voor, dat de ad viezen van de onderscheidene leden der commissie werden voorgelezen. De heer Bakhuyzen van den Brink zeide, zich met de conclusie van het rap port te kunnen, vereenigenop gronddat de akademie niet bevoegd is tot het beoordeelen van regeringshandelingen. Hij wenscht dus ook de intrek king van zijn voorstel en de voltrekking van de conclusie van het rapport. Nadat nog eenige heeren daarover het woord hadden gevoerd is hel eerste gedeelte van de conclusie goedgekeurd; omtrent het tweede gedeelte zal later eene beslissing genomen worden. BLHÏENLANDSCHE BERIGTEN. BKLG1U. BRUSSEL, 13 Februarjj. Het Fransch-Belgisch handelsverdrag staat, naar men uil Parijs meldt, op het punt van gesloten te worden. Uit Virion meldt men van den 9d'n dat de beruchte Jud aldaar des morgens was gevat. ENGGLAND. LONDEN, 12 Februarij. Uit eene dezer dagen van regeringswege openbaar gemaakte opgave be treffende den omslag der incometax blijkt, hoe zeer de rijkdom des volks in de laatste jaren toegenomen is. De inkomsten van personen en jaarlijk- selie opbrengsten van vaste goederen in het Vereenigd Koningrijk, aangesla gen voor de incometax, bedroegen in hel jaar 1854 gezamenlijk 308,317,656 en in 1860 ruim 27 millioen meer, namelijk 335,730,254 In den tusschen- lijd is het bedrag der belastbare inkomsten in Engeland toegenomen met 26,348,685 en in Ierland met 1,701,993 -6, maar in Schotland met 638,080 verminderd, welke vermindering alleen een gevolg is van eene groote afneming der inkomsten uit beroepen en bedrijven. De gemeenteraad van Londen heeft besloten vooreerst geen gevolg te geven aan het plan om aan Garibaldi het eere-burgerschap te verleenen. De regering is met dit besluit zeer ingenomen. Zaturdag 11. heeft er op onze kusten een zware storm gewoed. Te Hartlepool zijn 38 schepen op strand gezet, waarvan er 18 geheel weg zul len zijn. Te Whitby is de reddingboot, die aan een in nood verkeerend vaartuig hulp wilde brengen, omgeslagen. Van de bemanning, 13 personen sterk, bereikte slechts één het strand. 10 weduwen en ruim 40 kinderen hebben door deze ramp hunne verzorgers verloren. GBANKRIJB. PARIJS, 12 Februarij. In eene der afdeelingen van den senaat heeft prins Napoleon, by de beraadslagingen over het adres van antwoord op de troonrede, eene rede voering gehouden die twee uren duurde, ten betooge dat de vereeniging van geheel Italië onder den constitutionelen scepter van koning Victor Emmanuel een waarborg voor den algemeenen vrede en voor Frankrijks veiligheid zou zyndat Rome de hoofdstad van Italië wezen en door de Fransche troepen ontruimd worden moest. In eene uit te geven brochure: Frankrijk, Rome en Italië, zal worden aangedrongen op het vicariaat-generaal van koning Victor Emmanuel over alle vroeger en thans nog aan den Paus onderworpen provinciën. Deze zou het regt hebben te Rome zijne residentie te houden en het parlement van het Italiaansche koningrijk zou aldaar vergaderen; echter zou de Paus den titel voeren van souvereinen vorst en alle eerbewijzen en voorreglen, daaraan verbondengenieten en eene civiele lijst krijgenwelke alle Itali aansche staten hem zullen toeslaan. Dit geschrift moet Vrijdag aanst. ver schijnen. Naar men verneemt heeft men uit Rome van den kardinaal Morlot gevorderd dat hij voor de betrekkingen van groot-aalmoezenier en lid van den bijzonderen raad zou bedanken. Men heeft het hof van Rome opmerk zaam gemaakt op den treurigen indruk, dien eene zoodanige handeling van een hooggeplaatst geestelijke zou maken. Hel eindbesluit van het hof te Rome is nog niet ontvangen. De Mon. de VArmée berigt, dat de Europesehe commissie in Syrië een plan tot nieuwe regeling van het bestuur van dat land heeft ontworpen; volgens dat plan zou een Turksch pacha, door de Porte met goedkeuring van de mogendheden benoemdSyrië naar eene constitutie onder toezigt van de mogendheden regeren, en zou de Libanon eenen Turk van de Chrislelyke godsdienst tot gouverneur hebben. Nabij Lerouviile heeft een ernstig spoorweg-ongeluk plaats gehad. De trein van Parijs naar Straatsburg is op dat punt, waar de weg lang zaam af helt, op eenen losliggenden rail geslootenwaardoor de verbinding van de locomotief met de rytuigen werd verbroken, en 7 wagens van eene hoogte van 5 el werden afgeworpen. Een persoon werd gedood en een groot aantal reizigers gekwetst, enkele zeer zwaar. Van de 7 geëm ployeerden die in den post-wagon warenbleef slechts een ongedeerd. ITALIË. In verschillende sleden heeft men het plan opgevat deputaliën naar Turyn te zenden, op den dag dat Victor Emmanuel tol koning van Italië zal uit geroepen worden. De Sardinische generaal Pinelli, die in de Abruzzen bevel voert, is uit de dienst ontslagen. Hij had in eene proclamatie zijne soldalen gelast de gewapende aanhangers der omver geworpen regering zonder mededongen te verdelgen, als roovers, in de soldij staande van den Paus, dien hij den stedehouder van den Satan noemt. PRUIS SEN. BERLIJN, 12 Februarij. Het adres van antwoord van de tweede kamer is door den koning wel willend aangenomen. Het comité der vereeniging tot oprigting van een gedenkteeken voor Luther te Worms heeft zijn vierde jaarverslag openbaar gemaakt. Daaruit blijkt dat reeds twee beelden van dit grootsche monument, Luther en Wiclef voorstellende, dooi' den beroemden Rietschei zijn voltooid en aan de kunstgielerij te Lauchhammer in Pruissisch Saksen afgeleverd. De drie an dere beelden die aan de hoeken van het voelslnk moeten aangebragt wor den zullen in den loop van dit. jaar voltooidj worden. Tot bestrijding der kosten worden 200,000 11. gevorderd, terwijl 151,000 fl. voorhanden zijn. Het comité hoopt dat dit te kort grootendeels door bijdragen uit Engeland zal gedekt worden. Ook hoopt men een gedeelte der nog ont brekende middelen te verkrijgen door den verkoop van afbeeldingen van het gedenkteekenwaarvan nog 40,000 emplaren bij F. A. Brockhans te Leipzig voorhanden zijn. In Baden en Bessen werden daarvan reeds 10,000 exem plaren verkocht. OOST-INDIE. BATAVIA, 2 Januarij. Volgens berigten uit Banjermassing heeft men daar, hoewel men de op stand als geëindigd kan beschouwen, voortdurend met vele moeijelijkheden te kampen. Het stoomschip Reinier Claessen heeft tusschen 10 tot 24 Dec. op het eiland Sailoos zeven groote Magindanosche rooverspraauwenbenevens een rooverskampongvernield en verbrand, 12 stukken geschut, geweren enz. bemagtigdnegen slavenééne vrouw en twee kinderen bevrijd en één roover opgebragl. Van de bemanning waren bij die gelegenheid drie perso nen gedood en vier gekwetst. Van Willem I schrijft men het volgende: Twee officieren vonden op hunne wandeling eene slang en nadat deze bijna doodgeslagen was, gaven zij die aan den officier van gezondheid van Lammerendie eene vrij aan zienlijke collectie daarvan bezat. Het dier, nog niet dood zijnde, kwam langzamerhand weder bij en werd nu een voorwerp van meerdere beschou wing. De heer van Lammeren had de onvoorzigtigheid, het dier spelende te tergen en werd door hetzelve in de hand gebeten, waarop men hem den raad gaf, naar hulp uit te zien, maar hij vertrouwde, dat eene uitzuiging van de wond voldoende was. Zeer spoedig daarna openbaarden zich de he vigste vergiftigings-verschijnselen met mondklem, in den dood eindigende, vier uren nadat de beet was toegebragt. Ambarawa en omstreken zün in den nacht van 13 op 14 Dec. door een hevige storm geteisterd. De schade aan gebouwen is groot en de hui zen der inlanders zijn meerendeels ingestort. Volgens den Java-Bode zijn twee ingezetenen van Batavia, op eene gewelddadise wijze, uit de residentie Tagal verwijderd. Zij hadden een con tract gesloten met een eigenaar van land en wilden zichvan de noodige bewyzen voorzien, in het bezit van hun eigendom stellen. De resident, die meende dat hij in deze zaak misleid was, heeft tot hunne verwydering be vel gegeven. Met een strop om den hals en de handen op den rug gebon den werden zy weggeleid. TURYN, 13 Februarij. Reuters Office). Uit eene echte bron wordt gemeld dat ten gevolge van het bombardement te Gaëta op nieuw een kruid- magazijn is gesprongenwaardoor het geheele bastion Transylvania is in eengestort. Dientengevolge zijn de onderhandelingen over de overgave, gis teren afgebroken, hervat. De generaal Cialdini blijft op de door hem gestelde voorwaarden slaan. De generaal Rilucci, die eenen onbehoorlijken brief aan generaal Cialdini had geschreven, is afgezet en door den generaal Milon vervangen. Uit Napels meldt men van heden dat de Fransche korvet la Mouette naar Gaëta vertrekt om den koning en zijn gezin aan boord te nemen. ROME, 13 February. Uit Gaëta meldt men van den 10deD: Gisteren morgen ten 10 ure hebben de belegeraars het vuren uit drie batterijen her vat. De vesting heeft terstond met al de batterijen aan de landzijde geant woord. liet gevecht is den geheelen dag krachtig doorgezet, maar was minder lievig dan op 5 Februarij en 22 Jannarij. Eenige affuiten van de Napelsche batterijen zijn vernield en 12 man buiten gevecht gesteld. Het eskader bleef werkeloos. Heden is het schieten aan de landzijde weder begonnen. TURYN, 13 Februarij. Uit Mola di Gaëta meldt men van heden avond ten 6 ure dat Gaëta heeft gecapituleerd. De generaal Cialdini zal morgen de Monte-Orlando en andere punten bezetten. De koning, de koningin en 1 het geheele kon. gezin schepen zich in. Na hun vertrek zullen de troepen van Cialdini de stad bezeilen. Het garnizoen blijft krijgsgevangen tot op het oogenblik dat ook de citadel van Messina en Civitella del Tronto zullen overgegeven zijn. LONDEN, 14 February. Aan Reuters Office wordt uit Konstantinopel van den 6den, berigt dat de Porie heeft geantwoord op de nota van Rusland en de naauwkeurigheid van het rapport van den groot-vizier volhoudt. De Engelsche gezant, de heer Bulwer, deelt de jozigten dér Porie. MARSEILLE, 14 Februarij. Berigten uit Beyruthvan den lslenmel den, dat aldaar wegens de koude en de sneeuw niets kon verrigt worden. De bisschop Ambrosius schrijft nit Damascus aan de Europesehe commissa rissen dat dc toestand der Christenen zorgelijk is. De Fransche consul doet onderzoek. Het opperhoofd der Maroniten, Karam, blijft op zijn ontslag aandringen, hetwelk door Fuad-Pacha wordt geweigerd. Volgens berigt van Malta heeft aldaar en op Sicilië eene aardbeving plaats gehad. Op Malta had die geene schade veroorzaakt, maar op Sicilië waren de gevolgen van ernstigen aard.

Leydse Courant | 1861 | | pagina 2