LEYDSCHE COURANT. 1861. N°. 20. VRIJDAG 15 FEBRUARI J. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond. De Prijs der Courant is ƒ12 in het jaar de afzonderlijke Hommers worden tegen 10 Centen afgegeven. BÏNNENLAN0SCHE BERIGTEN. LEYDEN14 Februari]. De minister van binnenl. zaken heeft bekend gemaakt dat er tot op leiding van telegrafisten voor de dienst van den rijkstelegraaf na vergelijkend onderzoek een twintigtal leerlingen zal worden toegelaten, om op nader aan te wijzen plaatsen onderrigt te ontvangen. Om tol het vergelijkend onderzoek te worden toegelaten, moet men zich voor 20 Mei aanst. bij bovengenoemd dep. aanmelden. Het examen zal op 10 en 11 Junij plaats hebben, t Men zegt dat er bjj het ministerie van binnenl. zaken de noodige maat regelen worden beraamd om bet kwaad der zoogenaamde colloquia docla op diploma's, die op eene met den geest der welteljjke bepalingen strijdige wijze (o. a. door koopen) aan zekere Doilsche akademiën zijn verkregen, voor goed te doen ophouden. (Hbl.) w Door de Nederl. handelmaatschappij zijn 21 schepen bevracht: als voor Amsterdam 12, voor Rotterdam2, voor Dordrecht 3, voor Middelburg 3 en voor Schiedam 1. i Men berekent het bedrag van hefgeen nu reeds voor de noodlijdenden door den watersnood is hijeengebragt op 6] ton gonds. Te Dordrecht is tot lid van de prov. staten van Zuidholland, in plaats van den heer mr. P. Blussé van Ond-Alblas, die als zoodanig zijn ontslag heeft genomen, verkozen de heer F. van Wageningen met 115 van de 225 geldig uitgebragte stemmen. Door de Nederl. maatschappij ter bevordering van 'nijverheid zijn se dert 1 Januarij 1861 drie nieitwe departemehten opgerrgtnamelijk te Maas tricht met 77, te Delfshaven mét 41 eft te Sneék met 27 leden. Dit eenen1 brief uit Leétiwen Wórdt door dé Dordr. C. het volgende medegedeeld: L. M. dè koning is even geweest bij den notaris en heem. raad Kupper alhier, die 300 noodlijdenden in zijn huis had opgenomen. Z. M. sprak die óngclttkkigen in hartelijke bewoordingen toe. De heer Kupper zeide tot een man, die daar stond: »Hóe is het, grenadier?" (die man was vroeger in dienst geweest). Bij deze woorden zag de koning om en sprak bedoelden persoon toe. »Ja, sire 1" zeide die man, ik heb al de veldtoglen met uw papa in Belgis medegemaakt, toen was sire nog maar jong; en zie hier de wonden, welke ik in die veldtogten heb beko men. Ik heb voor vorst en vaderland gestreden doch nu ben ik dood ongelukkig." De koning zeide daarop tot zijn adjndanl: «geef dien man iels," en deze overhandigde hem een bankbillet van duizend gulden. Volgens de A. C. neemt de jongeling, die onlangs bij eene schermles aan de kon. militaire akademie te Breda gekwetst werd, in beterschap toe en beslaat er hoop op hel behoud van het oog. Toen de stoomboot van de binnenlandsche schroefstoomboot-maatschappij eergisieren morgen met passagiers van 's Hertogenbosch naar het land van Maas en Waal vertrokken, van baren logt terugkeerde, viel plotseling een geweerschot uit het gat der bcsie kamer, die dekwaarts onder een trapje uitkomt, waarop de heer d. D. met den eenen voet stond; hij kreeg de volle ladingvermoedelijk ganzenhagelin het been en stortte met een uitroep van smart en schrik neder. Het bloed stroomde of er een slagader was getroffen. Het geweer stond geladen in de beste kamer; ver- moedeiyk heeft een onvoorziglige, niet wetende dat het geladen was, er mede gespeeld, of het geladen bevonden hebbende, zonder te weten dat het met scherp was, heeft hy hel schot willen lossen, ten einde zijne mede passagiers te doen schrikken. In de eerste ontsteltenis liep alles naar bovenzonder aan den dader te denkendeze heeft dan ook ongemerkt de plaats verlatenvan waaruit het schot vielen is nog onbekend. Naar men uit 's Herlogenbosch meldt is aldaar in het kofTijlmis het Parlement, by gelegenheid van een bal masqué', een ingezeten dier stad, de koopman in manufacturen Cordeweener, door de politie gevangen geno men, als verdacht schuldig te zijn aan de zooveel besproken mystificatie om trent benoemingen tot ridders van verschillende orden. De drukker der brieven, de steendrukker Demelinc, is mede gevangen genomen. Eerstge noemde had de brieven op 4 Febr. aan L. D. Simons te 'sHage gezonden, welke die der. 6de'1 aldaar op de post had gedaan. Uil Rome schryft men aan de Tijd dat bij het corps pauselijke zouaven de volgende Nederlanders zijn opgenomen: Verhegen, uit Boxlelkorporaal; van Lamsweerde en van Eindhovenvroeger studenten aan het instituut te Katwgk, de een uit Zwolle, de ander uit LeydenSchoemakers, sergeant- majoor; Werlingshofuit Wehl; van der Meer, uit Loosduinen; Thoen ttit Monster; en Gussenliovenuil Velp. Het troepje is wel klein, zegt de berigtgever, maar 10 Hollanders wegen zoo zwaar als 20 Picmontezen. 's GRAVENHAGE, 14 February. Z. M. heeft den luit.-kolonel J. A. Leclerq, van den staf der artillerie, benoemd tot commandeur der orde van de Eikenkroon. Z. M. heeft lot lid van den raad van bestuur over 's rijks museum te Amsterdam benoemd den heer J. W. Kaiser, directeur aan de kon. akade mie van beeldende kunsten aldaar. Tot kapitein bij het wapen der artillerie van de landmagt in West- Indie, is benoemd de lste luit. P. Boer, van het wapen. H. D. H. de groothertogin-moeder van Mecklenburg-Schwerin is heden uit de residentie naar Berlijn teruggekeerd. Z. K. H. prins Frederik heeft haar tol Rotterdam vergezeld. Naar men verneemt heeft H. M. de koningin aan de weduwen en weezen der laatstelijk verdronken Scheveningsche visschers eene aanzienlijke gift doen toekomen. Naar men zegt heeft Z. K. II. prins Frederik voor de aanstaande al- gemeene collecte eene ton gouds beschikbaar gesteld. Van wege Z. K. II. worden steeds vele goederen naar de overstroomde streken gezonden. De soiree, met tombola, eergisteren avond in het hótel de Oude Doelen gehouden, ten voordeele der noodlijdenden door den watersnood, heeft ƒ4000 opgebragl. Ten behoeve van de slagtoffers van den watersnood is bij den minister van binnenl. zaken onlvangen: ƒ1834.61], uit Limburg; 10 fr.van J. S. v. L. te Parijs; ƒ507.78, van cenige cargadoors te Lubeck; 50, van een aantal dienstboden te Brielle; ƒ50, uit Glasgow; 4000 fr.bij het Ned. gezantschap te Brussel ingekomen; ƒ1300, bij den Ned. consul te Parijs ontvangen; ƒ1000, door het Ned. gezantschap te Petersburg ingezameld; ƒ802.30, by het Ned. gezantschap te Weenen ingeschreven; 237, te Stuttgard bijeengebragt1350 fr.ingeschreven bij het bureau van de Ga zette de Lausanne; ƒ935!42, van mevr. A. H. A. gravin de Mercy Argen- teau. bü Luik; ƒ330.12, van den Ned. consul-generaal te Lissabon. De minister van oorlog zal op Dingsdag aanst. geen gehoor verleenen. De minister van justiiie, de heer Godefroi, heeft zich voor eenige da gen naar Amsierdam begeven. Aanst. Zaturdag ten twee ure zal er eene plegtige algemecne openbare vergadering van den hoogen raad der Nederlanden worden gehouden, tot installatie van den heer Elias. In de eergisieren gehouden zitling van den gemeenteraad heeft de voorzitter medegedeeld dat de aanvankelijk bepaalde rigting van den spoor weg van 's Gravenliage naar Scheveningen waarschijnlijk zóó zal worden veranderd, dat zij zal loopen langs het hótel Bellevue, de Koekamp, de Maliebaan tot aan het Kanaal, ter plaatse waar thans de schuit naar Sche veningen afvaart, en alwaar het station zal worden geplaatst. De bazar, voor de stichting van een nieuw diaconie-weeshuis der Ned. herv. gemeente dezer dagen alhier gehoudenheeft de som van ƒ7884 opgebragt. Dezer dagen is de persoon van Cvan beroep zaakwaarnemer te dezer slede, in hechtenis genomen, ter zake van opligting. Iiy moet, naar men verzekert, van schippers eene lading appelen opgekocht en die naar Enge land gezonden en de gelden daarvan voor zich behouden hebben, zonder die aan de regthebbenden uit ie betalen. AMSTERDAM, 13 Februarij. De taal- en letterkundige afdeeling van de kon. akademie van weten schappen heeft eergisteren hare gewone vergadering gehouden. Tegenwoordig waren de hh. de Wal, Koenen, Boot, Bakhuyzen van den Brink, Brill, M. de Vries, Sloet, llulleman, Darting, Millies, van Heusde, Beets, Ac- kersdyck, Bake, Fruin, Mees Az., Janssen, van Lenncp, Moll, Karsten, Leemans en G. de Vries Az. Door den secretaris werd hulde gebragt aan de verdiensten van het over leden bnilenlandsch lidden heer C. C. J. Bunsenvan wien hij eene korte levensschets mededeelde. De heer Karsten kwam terug op het uitgebragte rapport over zrjne mede- deeling over de pleitrede van Cicero voor Sextus Roscius; hij zeide de aan merkingen te hebben overwogen, en daarvan het gebruik te hebben gemaakt, dat hij noodzakelijk achtte. De verhandeling zal in de werken der aka demie worden opgenomen. De heer Leemans bragtook namens de hh. Bakhuyzen van den Brink en van den Bergh, rapport uit over het voorstel van den heer Janssen, tot uitgave van de oudste vaderlandsche monumenten. Met eenige kleine be denkingen, welke zij aan het oordeel van den voorsteller onderwerpt, stelde de commissie voor, dat de akademie tot de uitgave besluite. Dit rapport zal aan den heer Janssen worden medegedeeld. De heer Leemans bragt mede rapport uit, ook namens de hh. de Vries, Boot, Millies, over het voorstel van den heer Bakhuyzen van den Brink, betrekkelijk het opschrift van den Haarlemmermeer-penning. De conclusie

Leydse Courant | 1861 | | pagina 1