daar men verwringing van het roer kreeg en de schoepen verloor, liet schip is daarop naar Rotterdam teruggekeerd om de avarij te herstellen. Den volgenden dag werd de togt hervat; zonder ijs te ontmoeten stoomde men tot voorbij Langerak. De zuidergeul zat vast over eene lengte van meer dan 1000 el, ingesloten door eene groote ijsschol. Daar moest het werk dus op nieuw beginnen. Twee uren achtereen werd er tegen het ijs aan gestoomd, zoodat het schip somtijds een el boven het ijs opliep. Ein delijk brak heten men moest zich haasten om niet te verongelukken. Het beletsel was opgeruimd, maar ten koste der raderen van de boot. Men is toen naar den Kinderdijk teruggekeerd om de raderen enz. te herstellen. Bij eene derde poging ter opruiming van het ijs is de stoomboot in de zui dergeul beneden het Kersbergsche veer vastgeraakt. Uit Goes meldt men van 31 Januarij het volgendeMaandag 11. had den zich te Koewacht eenige schoolkinderen verzameld rondom eenen boom die geveld werd zonder dat de noodige voorzorgenwelke de voor- zigtigheid in zulke gevallen gebiedt, werden in acht genomen. Vroeger dan de werkman zulks bevroedde, viel de boom, met dit ongelukkig ge volg, dat een kind, ruim 6 jaren oud, derwijze werd getroffen dat het onmiddellijk overleed; het hoofd was letterlijk verbrijzeld. Een ander kind werd mede getroffen, zoodat het een arm en een heen brak, en eene ver wonding aan het hoofd kreeg. 's GRAVENHAGE5 Februarij. Aan mr. W. L. baron van Hceckeren van Brandsenburg is eervol ont slag verleend als commissaris-speciaal van rijks-polilie te Zevenaar, en in zijne plaats benoemd G. 31. Koentz, commissaris van politie te Nijmegen. Z. M. de koning, de prins van Oranje en prins Hendrik bezoeken thans het tooneel der overstrooming lusschen Maas en Waal, zoodat hunne terugkomst alhier nog onbepaald is. Bij den minister van binnenl. zaken is ten behoeve van de noodlijden den door den watersnood ontvangen ƒ500, te Stuttgart bijeengebragt; ƒ636,781-, van de bemanning van het wachtschip te Willemsoord en van die van het stoomschip Amsterdam; 351.65te Buitenpost (Friesland) in gezameld; ƒ2891.53, uit onderscheidene gemeenten in Zeeland; ƒ140 te Stad aan 't Haringvliet ingezameld; ƒ212.37} te Nieukoop ingezameld; ƒ10 van graaf Duchatel de la Ilovardrie te Gent; ƒ1137 33}, nit Drenthe; ƒ1178.21, le Alkmaar gecollecteerd en ƒ266 van de rederijkerskamer Bil- derdijk aldaar; 817.77, uil Noordholland; ƒ1480.37}, uit Friesland; ƒ220, uit St. Annaland; ƒ466.05, uit Spykenisse en Hekelingen; ƒ1655.03}, uit Limburgƒ533.77, bij de uilgevers van den Courrier de la Meuse ingekomen. Het liefhebberij-looneel te Brussel: la renaissance des Muses, zal op eigen kosten herwaarts komenten einde eene voorstelling te geventen behoeve der noodlijdenden door den watersnood. Het locaal van der. schouw burg is daartoe voor het Brusselsch gezelschap beschikbaar gesteld. Jlevr. Ristori heeft bij het vernemen van den watersnood ƒ100 aan den Ned. gezant te Petersburg voor de noodlijdenden doen toekomen. Biet leedwezen heeft men hier van St. Martin de tijding vernomen van het overlijden van den heer A. Perrinonartillerieofficier, die na lot in 1851 verschillende aanzienlijke betrekkingen in Frankrijk te hebben be kleed zich op de kennis van de zoutwinning in het zuiden van dat land en op de W. I. eilanden had toegelegd en voor een paar jaren herwaarts- was gekomen om van de regering de concessie le vragendie hij ook be komen heeft, tot het bewerken van de groote zoulmeeren op St. Martin. In de duinen nabij Scheveningen is het lijk gevonden van een' jonge ling, die onder het zand bedolven lag. Men wil weten, dat hij, om zich te beschuiten tegen den guren wind, in een' kuil was gaan zitten en dat de kruin van den duin losgeraakt is en hij onder de massa zand den dood heeft sevonden. Te Scheveningen heeft zich dezer dagen een geval voorgedaandat zoo wel daar als elders lot de zeldzaamheden behoort. In eene der spelonken, j waarmede de achterbuurten van het zeedorp zoo rijk bedeeld iswoonde eene familie van drie personen, twee zusters en een broeder, allen tusschen de 60 en 70 jaren. In die woning, waar licht en lucht niet doordringen, waar de onreinheid lot in't ongeloofelijke heerscht, zaten die drie personen dag er. nacht; zij gingen nimmer naar bed, hoedanig iels er ook niet was, maar bedekten zich met een afgesleten, vervuilden deken. Zij werden be deeld van het r. k. armbestuur en ontvingen wel eens wat van anderen. Meermalen werden pogingen aangewend om hen dal ellendig verblijf te doen ontruimen en voor zich zeiven een einde te maken aan eene ongehoorde liederlijkheid. Niets mogt balen. Onlangs had de man, door de stoof die het drietal tol eenige verwarming strekte, brandwonden bekomen; er had brand kunnen ontslaan. De pogingenom hen in een liefdegesticht op le nemen, werden nu herhaald, doch hieven even vruchteloos. Noch armver- zorgers, noch openbare magt konden in der minne iels uiirigten, lot dat eindelijk in hel belang van reinheid en ter voorkoming van ongelukkeu, niet zonder tegenkanting, de eene zuster en de broeder naar het gasthuis werden vervoerd, waar zij zeer kort daarop overleden. De andere zuster bleef en was niet te bewegen van hare plaats te gaan, waarbij hel de aan dacht trok dat zij zich steeds voor eene kast posteerde waaraan niemand komen zoude. Dit wekte juist argwaan en wat bleek bij onderzoek Dat daarin aan geldswaarde voorhanden was circa ƒ1000; voorts klcederen, zilveren voorwerpen, dekens, lakens, allerlei benoodigdhedenen wel nooit gebruikt. Deze vrouw is nu mede naar het gasthuis gebragt en bevindt zich daar thans nog, maar in eenen anderen toestand dien zij zelve, noch hare twee andere lotgenooten. uit hebzucht en gierigheid, zich niet gunden. BUiTENLANDSGHE BKR1GTK BELCI8. BRUSSEL, 4 Februarij. Bij de vele pogingendie hier aangewend worden om iets bij te dragen tot leniging van hel lot der noodlijdenden door watersnood in Nederland wil ook het leger niet achterblijven. De officieren van het rcg. karabiniers zullen door de muziek van hun reg. een concert ten voordeele van die ongelukkigen doen geven; waartoe ook de heer Rappoldy, eerste violist van de keiz. kapel te Weenen, en andere kunstenaars hunne medewerking heb- ben toegezegd. Het concert van de Philharmonische vereeniging alhier, met hetzelfde doel, zal op 7 dezer plaats hebben. ENGELANI». LONDEN, 3 Februarij. Donderdag aanst. zal de gemeenteraad beraadslagen over het verleenen van het eere-burgerschap aan Garibaldi. De Times bevatte dezer dagen een artikel over den heer Cobden die als voorstander van den vrijen handel zeer werd geroemdzoo zelfs dat hij bijna als den eersten diplomaat der wereld op het handelsgebied werd be schouwd. Genoemd blad noemt hem echter een slecht administrateur van zijn eigen vermogen. De heer Cobden heeft de 70,000 waarvoor de voorstanders van vrijen handel ten zijnen behoeve, nu 20 jaren geleden, hebben ingeteekend, slecht besteed, want zij zijn geheel verzwolgen door de plaatsing in Amerikaansche fondsen10,000 twee jaren geleden voor hem ingeschreven, zijn denzelfden weg opgegaan. Nu er op nieuw eene inschrij ving is geopend om den heer Cobden in eenen eervollen staal te houden, meent de Times dat men niet beter kan doen dan hem uit de opbrengst eene lijfrente te verzekeren. Tusschen deze stad en Wimbledon is een trein uit het spoor geraakt en zijn de locomotief en 5 rijtuigen van eene hoogte afgeworpen, waardoor 1 persoon gedood en 2 zwaar gekwetst werden. In het tuighuis te Sheerness heeft het volgende voorval plaats gehad. Acht werkliedendie een zwaren stoomketel moesten verplaatsenstortten van eene stellaadje, waarop de kraan was geplaatst en geraakten onder den ketel. Drie hunner bleven op de plaats dood, terwijl vijf anderen I zwaar gekwetst werden. Aan den ingang van de Theems nabij Sheerness zal eene nieuwe bat terij opgerigt en met Armstrongs geschut gewapend worden. FRANKRIJK. PARIJS 4 Februarij. Heden heeft de keizer de zitting der beide kamers geopend. In zijne rede kondigde de keizer aan dat hij besloten had ieder jaar een algemeen over- zigt van den toestand des keizerrijks ter kennis der leden te brengen; ook behoefden zij niet, gelijk vroeger, bij wijze van een weêrklank op de troon rede. hunne zienswijze uit een te zetten over de feiten, die onder hunne oogen voorvielenmaar stond het hun vrij aan de regering de onafhankelijke uitdrukking hunner gevoelens kenbaar le maken. Daarna deed de keizer in eenige hoofdtrekken het verschil uitkomen tusschen de tegenwoordige staats regeling en die welke de Februarij-omwenteling is voorafgegaan. Vervolgens maakte de keizer melding van het sluiten van het handelsverdrag met Enge land, waarbij Frankrijk eene inkomst van 90 millioen ten offer bragt en van de wijziging in het bestuur van Algerië voorgevallen. Ten opzigte vara het buitenland, aldus drukte de keizer zich vervolgens onder anderen uit, heb ik gepoogd om in mijne betrekkingen met de vreemde mogendheden het bewijs te leveren, dat Frankrijk opregtelijk den vrede wil; dat het, zonder afstand te doen van een invloed, waarop het met regt aanspraak maken kan, niet voornemens was om zich ergens in te mengen waar zijne eigene belangen niet op het spel stonden. Gebeurtenissen, moeijelijk te voorzien, hebben in Italië, dat reeds in een moeijelijken toestand verkeerde, eene nog grooter moeijelijkheid te weeg gebragt. Mijne regering, in over eenstemming met hare bondgenootenis van oordeel geweest dat het beste middel om nog meerdere gevaren af te wenden daarin beslond dat men de toevlugt moest nemen tot het beginsel van non-interventie. Zekerlijk, ik weet dat dit stelsel die ongelegenheid met zich medebrengt, dat vele be treurenswaardige buitensporigheden daardoor, als het ware, eene zekere vergoelijking schijnen te bekomen en, terwijl aan den eenen kant de uiterste gevoelens voorwendden dal Frankrijk partij trekt voor alle omwentelingen, gaven weer anderen voor, dat het zich aan het hoofd stelt eener algemeene reactie. Ik zal mij door geen dezer tegenstrijdige beweringen van mijn weg laten afbrengen. Het is voor 's lands grootheid voldoende, dal het zijn regt handhaaft daar, waar het onbetwistbaar is, dat het zijne eer verdedigt waar die aangerand wordt, dat het zijne ondersteuning ver leent daar, waar die ingeroepen wordt ten gunste eener regtvaardige zaak. Hel is op die wijze dat wij ons regt gehandhaafd hebbendoor den afstand van Savoye en Nizza als zoodanig le doen aannemen, liet is op die wijze, dat, om onze eer in het verre Oosten te wreken, onze vlag, vereenigd met die van Groot-Brittannie, zegepralend gewapperd heeft van de muren van Peking en dat het kruis, het zinnebeeld der Christelijke beschaving, op nieuw in China's hoofdstad prijkt boven de tempels onzer godsdienst, sedert meer dan eene eeuw aldaar gesloten. Het is op die wijze dat, krachtens eene Europeschc conventie, de Christenen in Syrië beschermd worden tegen eene blinde dweepzucht. Te Rome heb ik het noodig geoordeeld de bezet ting te versterken, toen de veiligheid van den Heiligen Vader bedreigd scheen. Naar Gaëta heb ik mijne vloot gezonden op het oogenblik dat die vesting de laatste wijkplaats scheen van den koning van Napels. De tegen woordigheid onzer oorlogsschepen noodzaakte ons echter dagelijks af te wij ken van het stelsel van onzijdigheid, dat ik aangenomen had, en gaf aan leiding lol verkeerde uitleggingen. Mijn vast besluit is om mij in geen enkel geschil te mengen, waar Frankrijks zaak niet gegrond is op regt en billijkheid. Wat hebben wij alsdan te vreezen? Kan eene eendragtige en aaneengeslolene natie, welke 40 millioen zielen telt, duchten, dal zij mede- gesleept wordt in de worstelingenwaarvan zij het doel niet kan goedkeu renof dat zij uitgedaagd wordt door de eene of andere bedreiging? De eerste deugd eens volks bestaat daarin dat het vertrouwen in zich zelf heeft en zich niet laat verontrusten door een denkbeeldigen angst.

Leydse Courant | 1861 | | pagina 2