Per Telegraaf. De heer P. Regout, te Maastricht, heelt ƒ1000 afgezonderd ten be hoeve der noodlijdenden door den watersnood en tevens een beroep gedaan op zijne 1600 employés en werkliedenten einde insgelijks iets voor den watersnood af te zonderen. Voor deze gezamenlijke gelden stelt hij zich voor, zoodra het water open is, vrachtvrij aan de plaatsen, waar men door het water geleden heeft, eene partij beste Luikscne steenkolen te zenden, die aldaar ter beschikking van de plaatselijke autoriteiten of der commissiên van weldadigheid zuilen worden gesteld, om den vlugtelingen, bij hunne terugkomst in de door water en ijs doorstroomde woningen, verwarmings middelen te verschaffen. Aan den minister van binnenl. zaken is overgela ten de noodige aanwijzingen omtrent de verdeeling te doenterwijl aan den koning en aan den minister van finantiën het verzoek is gerigt, hem voor de in te voeren hoeveelheid vrijdom van accijns te willen verleenen. 's GRAVEN HAGE 2 Februarij. Z. M. heeft benoemd tot ridder der orde van den Nederl. Leenw den heer dr. J. P. T. van der Li tb geneesheer-directenr van het geneeskundig gesticht voor krankzinnigen te Utrecht. Tot ridder der orde van de Eikenkroon is benoemd de heer N. Spil- lenaar, burgemeester van Waardenburg. Door Z. M. is bij het ministerie van oorlog benoemd: tot hoofdcom mies den commies van staal jhr. mr. II. P. van Karnebeek, in zijne hoe danigheid van regtsgeieerde, en den commies J. W. A. Naber; tot commies de adjunct-commiesen A. P. van AaremW. M. van lleun, P. J. M. Mey- boom, J. M. Leydenrolh en II. Kraak; lot adjunct-commies de eerste klerken A. A. J. Saurel en J. J. Schiedges, en den adjudant-onderofficier schrijver W. C. Lankhorst. Voorts heeft Z. M. benoemd bij het wapen der artillerie: bij den staf, tot majoor en magazijnmeester der artillerie lstc kl.te Vlissingen, den kapitein C. J. In de Belou, magazijnmeester 2de kl. te Nijmegen; tot kapi tein en magazijnmeester 2de kl.te Nijmegen, den kapitein lste kl. J. J. E. Paravicini di Capelli, van het reg. veld-arlillerie; tot kapitein 3dc kl. den lste™ luit. J. tl. Meursinge, werkzaam bij de kon. militaire akademie; bij het 2dc reg. vesting-artillerie; tot kapitein 3de kl. den l,ten luit. A. Dillié, van den staf. Bij den minister van binnenl. zaken is ten behoeve der noodlijdenden door den watersnood ontvangen: ƒ237.03, opbrengst eener te Aalsmeer gehouden collecte; ƒ105.60, te Zevenhuizen gecollecteerd; ƒ413, uit Hal- lum, in Friesland; ƒ650, uit Overijssel; ƒ1000, bij de consulalen te Parijs, Caen, Marseille en Bordeaux ingekomen; ƒ2300, bij het consulaat te Ant werpen ontvangen; ƒ1165.88, giften bij het gezantschap te Parijs ontvan gen; 2000 fr.van mevr. de prinses d'Hennin, geb. baronn. van Brienen mede bij genoemd gezantschap ingekomen. Voorts nog ƒ300, uit Rhoon; ƒ170, uit Losser; ƒ94, uit Sloten; en ƒ300, uit Dantumawoude. I1HTENLANDSCHE BKR1GTKN. B JB L «I Ï5. De Moniteur van 30 Jan. bevat de volgende mededeeling: Ten einde de betrekkingen tusschen dc natiën gemakkelijker te maken heeft de rege ring bepaalddat de verificatie der reispassen aan de grenzen met 1 Febr. zal worden afgeschaft. Evenwel zullen de buitenlanders aan de formaliteit der reispassen onderworpen blijven om in België te kunnen verblijf houden. De uitzonderingengemaakt ten gunste van de Nederlanders alsmede van de inwoners der aangrenzende Fransche departementen en der Pruissische Rijn provincie, blijven in stand. De kweekelingen van het athenaeum alhier hebben ten behoeve van de noodlijdenden door den watersnood in Nederland 416 fr. bijeengebragt. De jager-compagnie van de nationale garde heeft tot dat einde 250 fr. gestort. ENGELAN 19. 11. M. heeft aan de in zeer behoefligen toestand verkeerende wevers van Coventry een ruime gift geschonken en een staal van een in het zomer paleis van den keizer van China gevonden smaakvol lint derwaarts gezon den, met last om daarnaar een aantal stukken voor haar eigen gebruik te vervaardigen. De heer Bright heeft zich te Birminghamin eene aanspraak lot de kiezers, scherp uilgelaten over de staatkunde der regering. Volgens hem waren de uitgaven in de laatste 30 jaren van 53 tot 71 millioen geklom men. Naar zijne meening was de staatkunde van keizer Napoleon tegenover Engeland reglvaardig en verzoenenden wist de regering zeer goed dat een aanval van buiten slechts een hersenschim was. I '(TALIE. Ten gevolge van nadere inslrucliëii uit Turyn is het Piemonteesch eska der te Gaëla overgegaan lot een maatregel, die in der tijd bij het beleg van Sebastopol door de belegeraars genomen is. Er is namelijk bevel ontvan gen dat de schepen hun geschut aan wal zouden brengenten einde te land batterijen aan te leggen die door de manschappen der vloot bediend worden. In de Abruzzen is de reactie nog verre van vernietigd. Zij heeft on langs zelfs eenige voordeden behaald. De bezetting van Civitella delTronto, gebruik makende van de afwezigheid van den generaal Pineili, is er in ge slaagd die plaats op nieuw van levensmiddelen te voorzien. Geholpen door de in den omtrek wonende boeren heeft zij een uitval gedaan en de Sardi- nische troepen lot beneden Campli teruggedreven. Genoemd plaatsje is zoo sterk, dat het moeijelijk anders dan door uithongering kan bemagtigd wor den. Steeds worden door Sardinië versche troepen naar dal oord gezonden. Op Sicilië zijn 3 Franschen, de hit. de Noé, de St. Pierre en de St. Martin, die zich bij de bezetting van de citadel van Messina wilden voegen, gevangen genomen. Zij zullen naar Frankrijk teruggezonden worden. I» liï LIS SEW. Dc kroonprins Frederik Wilhelm is benoemd tot stedehouder van Porameren. Te Heidelberg heeft zich eene commissie gevormd, om liefdegiften te verzamelen voor de noodlijdenden door den watersnood in Nederland. Te Mannheim is reeds eene niet onaanzienlijke som bijeengebragt. PARIJS, 1 Februarij. De vice-admiraa! Le Barbier de Tinan zal nieuwe instructiën ontvangenvoor dat hij hel bevel over het eskader in de Mid- dellandsche zee op nieuw aanvaardt. Hij zal hier nog eenige dagen vertoeven. TURYN, 1 Februarij. De Opinione meldt uit Perugia, van 29 Jan., dat dc Franschen te Vicovaro 400 gewerenvoor de opstandelingen in de Abruzzen bestemd, in beslag hebben genomen. KOPENHAGEN, 1 Februarij. De Berlingske Tidende bevat de volgende redenering: Wanneer üuilsche troepen Holstein binnenrukken, door den souverein niet geroepen en tegen zijnen wil, dan is het grondgebied des konings geschondendan is door den bond werkelijk de oorlog verklaard. Tol het voeren van oorlog is Duitschland voor het oogenblik niet gereed Denemarken wel. Maar een gewapende vrede put de krachten des lands uit en verzwakt de geestdrift, zonder welke een klein volk geen oorlo» voeren kan. Duilschlands handel kan men nu door eene blokkade benaS- deelen, en de havensteden van Pruissen voor langen tijd doen kwijnen. Daarom moet nu door strijd een einde aan de zaak worden gemaakt, hetzij ook door onderhandeling. PARIJS, 2 Februarij. De Moniteur deelt mede dat het senatus-consult, betreffende de openbaarmaking van het verhandelde ir. den senaat en in het wetgevend ligchaammet 122 tegen 2 stemmen is aangenomen. De bui tengewone vergadering van den senaat is gesloten. AHAJBEMIK-NIEU WS. PROMOTIE AAN DE LEYDSCHE HOOGESCHOOL. Den lsten Februarij de heer H. Trostorff, van Rotterdam, in de regten, na verdediging van een akademisch proefschrift: Over reclame of terugvor dering in zaken van koophandel. «3 '5' A B 33 - BEKHiTEBI De VOORZITTER van den Gemeenteraad van Leyden noodigt bij deze, krachlens art. 7, 2d0 alinea, der Wet van 4 Julij 1850 SlaaUbln°. 37) de inwoners dezer Gemeente uit, om, zoo zij elders in de directe belastin gen zijn aangeslagen, daarvan vóór den 15de» Februarij aanstaande, door overlegging der aanslagbilletten ter Secretarie dezer Gemeentete doen blijken. De Voorzitter voornoemd, Leyden 31 Januarij 1861. D. T1EBOEL SIEGENBEEK. Eerste Zitting van den Militieraadover het Kanton LeydeniV°. 15. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN doen te welen, dat de Eerste Zitting van den Militieraad, voor de dienstpligtige Lolelingen dezer Gemeente, van de klassen der jaren 1357, 1858, 1859 en 1860, die in het vorige jaar voor één jaar zijn vrijgesteld en alsnog regt tot vrijstelling vermeenen te hebben, zal plaats hebben in de Lakenhal aan den Ouden Singelop Dingsdag en Woensdag den 12deD en 13dcD Februarij aanst., des middags ten twaalf urealsmede op Donderdag den 14den Februarij aanst.des morgens ten 11 uremet aanmaning, om op die dagen voor bovengemelden Militieraad te verschijnen, ten einde dit regt op nieuw te bewijzen; terwijl zij, bij gebreke hier van, al ware het, dat het billet tot oproeping niet behoorlijk aan hen mogt zijn bezorgd, ingevolge art. 38 der wet van den 27sten April 1820 Staatsblad N°. 11), zullen geacht worden geenerhande reden tot vrijstelling te hebben, en voor de dienst finaal worden gedesigneerd. En zal deze door aanplakking en Moor plaatsing in de Leydselie Cour. worden afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd Leyden, 2 Februarij 1861. D. TIEBOEL SIEGENBEEK.Burgemeester. v. PUTTKAMMER, Secretaris. Gewezen vonnissen in strafzaken, door het Kantongeregt, op den 28slc" Januarij 1861. 2 veroordeeld wegens het rijden, zittende op eene hondenkar. 1 wegens het los en alleen laten slaan van eene kar met honden bespannen. 2 wegens het los en alleen laten staan van een bespannen rjjtuigr-»p «ten openbaren weg. 3 wegens het zich op de straat in kennelijken staat van dronkenschap vertoonen. 4 wegens het baggeren, zonder consent van het Hoogheemraadschap van Rijnland. 4 wegens het zonder consent baggeren in de Singelgracht. 1 wegens het baggerenstaande op den kant des wals. 3 wegens het verontreinigen der straat. 2 wegens het werpen van vuilnis op de straat. 3 wegens hel uiten van scheldwoorden. 1 wegens het zonder consent innemen van gemeentegrond. 3 wegens het laten grazen van een paard langs den openbaren weg. 1 wegens het laten grazen van melkgeilen langs den openbaren weg. 1 wegens bet zeilen in de Meerburgervaart. 1 wegens overtreding van art. 287 der Algemeene Policieverordening. 2 wegens overtreding van art. 288 der Algemeene Policieverordening.' 1 wegens overtreding van art. 295 der Algemeene Policieverordening. 2 wegens overtreding van art. 297 der Algemeene Policieverordenin". 1 vrijgesproken wegens liet niet in den winkel voorhanden hebben van een in plano gedrukt exemplaar der verordening op het verkoopen van brood. TWELESwaabd- Ingekomen sedert de laatste opgaaf: Bij Ds. E. Laurillard: Opbrengst eener tooneel voorstel ling ten huize van Mej. Wed. P. C. M. 20; van de verpleegden in het Minnehuis 3.05; van N. N. met het bijschrift: Tot u kom ik enz. f 0.50. Bij C. Leemans: van Mevr. II. L. en T. S. 6 gestr. vrouwenrokken; 12 dito voor kinderen; 6 katoenen mans- en 16 dito vrouwenhemden; van Mevr. S. N. een baaltje met kleedingstukken voor de noodlijdendenonder adres aan den Heer Commiss. des Konings in Gelderland te Arnhem. Bij Prof. Stuffken: 2 Febr. een pak kleederen. van S. d. g. ƒ4. (Voor den Bommelerwaard) Bedrag sedert de laatste opgaaf 27.55 Vroeger reeds vermeld - 5063.90 Te zamen 5091.45 (Voor meer algemeene bestemming of voor bepaalde gemeenten) Vroeger reeds vermeld - 415.675 Geheel bedrag f 5507.125 NB. De 2 van II. L. met het bijschrift: Weitiig maar uit een bewogen hart, zijn vermeld in de Courant van Woensdag 23 Jan. Bij den meer algemeene» omvang, dien de ramp van overslrooming en doorbraken in ons vaderland verkregen heeft, of weiligt nog verkrijgen zal, heeft de Commissie voor den Bommelerwaard alhier gemeend ook hare bemoeijingen en lusschenkomst voor een meer algemeen doel te moeten be schikbaar stellen, en zich verder, als Commissie voor cle noodlij denden door den watersnood, bereid te verklaren tot het ontvan gen van gelden en andere bijdragen, en het overmaken daarvan aan be stemming overeenkomstig de aanwijzing der inzenders. E. LAIJRILLARD. C LEEMANS Leiden, 2 Februarij 1801. J. 1L MARONIER. J. II. STUFFKEN.

Leydse Courant | 1861 | | pagina 2