LEYDSCHE COURANT. n!I. ir», 18G1. MAANDAG 4 FEBRUARIJ. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeve?im Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond Vi i De Prijs der Courant is f 12 het jaar de afzonderlijke Hommers worden tegen 10 Centen afgegeven. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. LEYDEN, 2 Februarij. Bij kon. besluit van 29 Jan. 11. is tot rector magnificus der hoogeschool alhier, voor het akademiejaar 1861—62, benoemd de hoogleeraar A. Kuenen. Aan de 53sle verjaardag van H. K. H. prinses Frederik werd gisteren door het uitsteken van vlaggen gedacht. Blijkens eene hierachter geplaatste aankondiging heeft de commissie die zich alhier heeft belast met de ontvangst der liefdeoffers voor de nood lijdenden door den watersnood in den Bommelervvaardharen werkkring uitgebreid, en zich de belangen van alle plaatsen die door overstrooming zijn of moglen worden bezocht, aangetrokken. Met het oog op de tegenwoor dige omstandigheden mag men dit een allezins gelukkig denkbeeld van de commissie noemen, en wij wcnschen dat zij voortdurend door onze stad- genooten in slaat moge worden gesteld veel leeds te verzachten. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 413 tot 486 personen. De minister van binnen!, zaken heeft bekend gemaakt, dat de examens voor het verkrijgen van aclen van bekwaamheid lot liet geven van schooi en van huisonderwijs voor de eerste maal in het loopende jaar zullen wor den gehouden op Woensdag den 3den April aanst. en volgende dagen. Zij die een dezer examens wenschen af te leggenmoeten zich uiterlijk op den 20s,en Maart aanmelden bij den schoolopziener van het district, waarin zij wonen, of, van buiten 'slands komende, voornemens zijn zich te vestigen. De inspecteur van de geneeskundige dienst der Iandmagt heeft ter ken nis van belanghebbenden gebragt, dat het vergelijkend examen voor de toe lating als kweekeling bij 's rijks kweekschool voor militaire geneeskundigen op 3 Julij aanst. zal worden gehouden. De verzoeken om lol dit exaritcn te worden toegelaten moeten voor 1 Mei ingezonden worden. Ten gevolge van het overlijden van dr. D. J. Véègcns, is bij het ste delijk gymnasium te Amsterdam de betrekking van rector vacant geworden. Zij die ter vervulling daarvan in aanmerking willen komen moeten zich voor 18 Febr. bij bh. curatoren aanmelden. De verkiezing van een lid der prov. stalen, voor hel hoofdkiesdistrict Dordrecht, ter vervanging van den heer mr. P. Blussé van Oud-Alblas, die als zoodanig zijn ontslag heeft genomenzal plaats hebben op Dingsdag 12 Febr. aanst. De herslemming, zoo die noodig mogt zijn, is bepaald op 26 Febr. Tc llillegom is in den nacht van Woensdag op Donderdag een huis, waarin handel in manufacturen werd gedreven, geheel afgebrand. Van 8 tot 11 dezer zal te Noordwijk van wege de vereeniging Flora van Noordwijk eene tentoonstelling van blocijende hyacinthentulpen enz. worden gehouden. Te Gouda had dezer dagen een werkman in de stearine-kaarsenfabriek het ongeluk met zijne kleederen aan het rad der machine te blijven haken. Hij werd medegcslingerd en was oogenblikkelijk dood. Te Haarlem had zich naar gemeld wordteen paar weken geleden een jong mensch in beschonken toestand op het bolwerk te slapen gelegd. Des morgens moest men hem, daar zijne voelen bevroren waren, naar liet gasthuis ver voeren. Daar werden hem eerst beide voelen en later een been afgezet. Eergisteren is te Haarlem overleden zijne doorl. hoogw. Franciscus Jacobus van Vree, bisschop van Haarlem, huisprelaat var. Z. 11. Pius IX, assistent-bisschop bij den pauselijken troon, ridder van de orde van den Nederl. Leeuw. De heer van Vree, zegt de H. C.wiens afsterven alge meen en vooral ook door zijne onderhebbende geestelijkheid zeer wordt be treurd, was geboren op den 8slc" Febr. 1807, op den huize Rhenoy, onder Beest, prov. Gelderland. In Julij 1831 is hij tot priester gewijd en tot kapellaan benoemd, eerst te Naarden en vervolgens te Amersfoort. In 1837 is hij aangesteld als directeur van het gymnasium te Katwijk aan den Rijn en in 1842 als president van het seminarie te Warmond. Op den 4dcn Maart 1853 is hij lol bisschop van Haarlem verheven en den 15dm Mei daaraanvol gende als bisschop gewijd. Door mej. A. A. Bergendahl te Amsterdam is eene tweede bezending van goederen voor de Christenen in Syrië verzonden28 kistenbalen en pakken, op zeer geringe uitzondering na, met nieuwe klcederenenz.; o. a. 75 bedden en matrassenruim 1000 paren wollen kousenen rokkenenz. liet Ilbl. berigt dat de vader uit het evang.-luth. weeshuis te Zaandam in hechtenis is genomen, beschuldigd van herhaalde aanranding der eerbaar heid van meisjes beneden de21 jaren, die aan zijne zorg waren toevertrouwd. Ds. J. H. Oosterdijk, onlangs te Arnhem overleden, heeft bij zijnen uilersten wil aan de diaconie van de herv. gemeente te Lunteren een legaat van ƒ1000 vermaakt. Op last der regering is eene proefneming begonnen om door middel van de ijzeren stoomboot Brouwershavenwelke tot dat einde van Rotter dam vertrokken is en de Lek zal trachten te bereikenhet ijs in die rigting te breken, zoodat het vrij kunne afdrijven. Volgens officiële opgave wordt door de commissie voor de noodlijden den in den Bommelerwaard voorzien in de behoeften van: 5880 personen, die in hunne dorpen zijn gebleven; 1870 die elders zijn opgenomen; en 1162 die zich te Zalt-Bommel bevinden. Door de commissie te Gorinchem wor den, behalve de daar ter plaatse verpleegden, 1737 personen in den Bomme lerwaard verzorgd. De toestand der rivieren blijft steeds zorgwekkend. Volgens berigt uit Nijmegen is de Querdam doorgebroken en loopt te Duffelt alles onder. Te Tiel is het ijs in den nacht van den lsten in beweging geraakt; de schollen dreven over den walmuur. De Waaldijk te Leeuwen was naar men ver nam doorgebrokenwaarbij vele huizen waren weggespoeld en hoogst waarschijnlijk ook menschen het leven hebben verloren. Te Zulphen is het ijs Donderdag reeds in beweging geraakt. Ontzettende ijsschotsen maakten zich los en brokken ijs van anderhalf voet dikte werden op de kade geslin gerd, waar zij met donderend geraas verbrijzeld werden en zoogenaamde welbalken van een half voet diameter aan splinters sloegen. Later zette zich het ijs daar weder vast. Te Rhenen is de ringdijk bezweken en het lage gedeelte der stad onder water gezet. Z. M. de koning, die voornemens was te Kuilenburg over de Lek te gaan, is daarin verhinderd, want zoowel daar als te Tuil liet de rivier het niet toe. Z. M. is toen naar Vianen gereden, waar de overtogt gelukkig nog kon plaats hebben. Vervolgens is Z. M. over Utrecht naar Arnhem gereisd. Aldaar heeft Z. M. dc lokalen voor huisvesting van hulpbehoevenden in oogenschouw genomen; ook de doorbraak te Babberich zou door Z. M. be- zigligd worden. Uit Arnhem meldt men van 31 Jan. het volgende: Nadat eergisteren een aanvang was genomen met hel maken van kistingen, is men daarmede bij den toenemenden was van het water onafgebroken voortgegaanten einde het lage gedeelte der stad droog te houden. Het is een indrukwekkend gc- zigt om hier thans den boogen vloed met het 'vele zich daarin aan de bene- denzjj.de der stad bevindende ijs te aanschouwen; inzonderheid is dit het geval te Malburgenalwaar de ijsmassa zeer groot en hoog is cn in de nabijheid van welke plaats men een aantal ijsschollen, waaronder van ver bazende dikte, legen en over den Weslervoortschendijk ziet heengestuwd, zoodat die dijk, welke zich over eene aanzienlijke lengte langs de rivier uitstrektaan groot gevaar van doorbraak onderhevig is. llet gezigt van dat schouwspel lokte menigeen derwaarts, ofschoon velen het geraden acht ten uit vrees van doorbraak spoedig terug te keeren. Gisteren middag heeft zich het ijs in den kop van den IJssel in beweging gezet tot voorbij de spoorwegbrug. De ijsmassa heeft zich echter voor die brug uiteengezet en alstoeu den niet ver daarvan gelegen Schapendijk (die te 1 ure reeds was begonnen over te loopen) geheel doorgebroken, zoodat hel IJsselwater zich met groole hoeveelheid in het Velperbroek, naar de n. o. zijde van deze stad, uitstort. Deze doorbraak doet den waterspiegel van dat Broek sedert aanzienlijk rijzen, in weerwil dat de Rijn thans staande blijft. De stad schijnl echter ten gevolge der vele doeltreffende maatregelen, welkt1, door het stedelijk bestuur zijn genomen, en waarmede nog wordt voortgegaan, aan weinig gevaar bloot tc staan. Aan de zoogenaamde Rielenbeek en het Gei- derseh Spijker is het water lot die hoogte geklommendat verscheidene bewoners hunne woningen met have en vee hebben moeten ontruimen en van stadswege in de daartoe ingerigle localen van het passantenhuis zijn ingenomen. Van den lstCT> berigt men o. a. het volgende: Ten gevolge van het oprui men van het ijs op een gedeelte van den IJssel en de Waal, is het water voor deze stad sedert gisteren morgen aanmerkelijk gevallen, en wel in 24 uren 39 duim. Langs het grootste gedeelte van het buitensingel lusschei) dc Steenslraat cn de Sabelspoorl zijn kistingen gemaakt om het vloedwater uit het Velperbroek uit de stad te keeren. Men is druk bezig de breuk in den dijk bij Babberich te digten en hoopt weldra den spoorweg weder te kunnen gebruiken. Passagiers worden geregeld overgezet en heden hoopt men ook de postpakketten te kunnen overbrengen. Te Velp heeft het water eene ongekende hoogte bereikt. De bewoners van het lagere gedeelte van dat dor)» hebben bijna allen hunne woningen moeten verlaten. Met veel moeite en soms met gevaar heeft men hier en daar gered wat te redden was. liet buitengewoon snel wassende water heeft velen de gelegenheid benomen, hunne aardappelen en ander wintervoeder uit de kuilen te halen. Dooi den ijver van ons bestuur en de inspanning der ingezetenen, is het tot nog toe mogen gelukken den verderen aandrang tegen te houden. Te Emmerik staat het water op de markt 4 voet, in de Tempelslraat 6 voethoog. Bijna alle kerken slaan onder water. Vele straten, waarin arme lieden wonen, zijn ontruimd, en de bewoners op het stadhuis gehuisvest. Door de dijk breuk bij Babberich is geheel Ellen overstroomd.

Leydse Courant | 1861 | | pagina 1