LEYDSCHE gtg .Ul- COURANT. N\ 11. VRIJDAG 25 JANUARIJ. 1861. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt uit Zaturdag Avond De Prijs der Courant is f 12 in het jaar de dfzöndèrlijke Nonwier s worden tegen 10 Centen afgegeve?i BINNENLANDSCHE BEUIGTEN. „i, .8 In de zitting van den gemeenteraad van heden was aan de orde het rap port van de in de zaak van het stedelijk ziekenhuis benoemde commissie. De conclusie strekte om zich bij adres te wenden tot den minister van binnen}, zaken, ten einde te worden ontslagen van de vroeger met den slaat aangegane overeenkomst omtrent de bijbouwing van het nosocomium, eene overeenkomst die in strijd werd geacht met het belang der gemeente. De raad heeft zichmet 14 tegen 4 stetnmenmet de conclusie van het rapport vereenigd. Door den voorzitter werd de ontvangst medegedeeld van een schrijven van den commissaris des konings in deze provincie, waarhij, met het oog op eene mogelijke overstrooming van den AlblasserWaardaangedrongen werd op het tijdig nemen van maatregelen, ten einde, zoo noodig, vlugtelingen te kunnen opnemen en verzorgen. Hieraan was voorloopig gevolg gegeven. Van den heer J. J."BrandholF Isselman is ingekomen een adres houdende verzoek om over te gaan tot het vaststellen van een regiement op den ijk der botervaten.j .nsiiioO ,ds; rnui'ii)lsiiil2 j .4.S l.i. J .«bs Door den minister van justitie is benoemd lot adjunct-directeur aan de cellulaire gevangenis te Utrecht de heer J. Z. J. Creutz Lechleitner, thans 1« commies aan de militaire strafgevangenis nabij deze stad. Blijkens eene hierachter geplaatsle aankondiging zijn regenten van het Evang.-Lulhersche wees- en oudcliedenhuis alhier voornemens op Maandag aanst. de jaarlijksche collecte ten behoeve van dat gesticht te doen, Hoe groot ook de nood op dit oogenblik elders in ons vaderland moge zijn, zij vertrouwen dat hunne stadggnooten oók de aan hunne zorg toevertrouwde weezen en onde lieden niet zulten vergeten. Die verwachting zal, gelooven wij, niet worden ie leur gesteldwant velen zullen gevoelen dat bij der gelijke administration gedurende dezen winter de uitgaven moeijelijk door de inkomsten kunnen bestreden worden. De uitslag der collecte moge ook ditmaal van de liefdadigheid onzer stadgenooten getuigen en regenten in de vervulling hunner moèijelijke taak tot aanmoediging strekken. Men schrijft ons uit de gemeente Katwijk, dat aldaar van wege. het plaatselijk bestuur eene collecte aan de huizen der ingezetenen heeft plaats gehad, ten behoeve van de noodlijdenden door den watersnood, welke ƒ312.53 heeft opgebragt; en er buitendien een bedrag van p. m. ƒ200, door eene particuliere commissie, ten behoeve van die ongelukkigen is ,a .m 8 ..(1 .ebitogoB .A .It .to 01 in 11 0 «lüpiü Uit Voorschoten wordt ons gemeldDe collecte ten behoeve der nood lijdenden door den watersnood, Dingsdag alhier gehouden, heeft de som van 601.765 opgebragt, Wanneer men daarbij nog voegt de som van ruim 200, vroeger door dezen en genen reeds opgezonden, verkrijgt men de som van ruim 800. De wis- en natuurkundige afdeeling van de kon. akademie van weten schappen zal overmorgen te Amsterdam eene vergadering houden. Door Z. M. is bepaald, dat de miliciens der ligting van 1859 in wer kelijke dienst bij het lsle, 2de, 3d6 en 4dc reg. dragondersdadelijk of anders successivelijk naar gelang vari den toestand der corpsen en het belang van de dienst, ju het genot van groot verlof zullen worden gesteld. Eergisteren had te Delfshaven het volgende voorval plaats. De meester knecht in eene der branderijen van den heer S.begaf zich in een best vat om het schoon te maken. Door de daarin aanwezige stiklucht bedwelmd wordende, roept hij »een ladder." Men brengt eene ladder; hij blijft roe pen «een ladder;" men antwoordt «gij hebt al een ladder." Men hoorde niets meer. Men begreep dat hij op het punt was van te slikken. Zijn broeder begaf zich in het vat om hem te reddendoch ook deze was oogen- blikkclijk bedwelmd. Op het geroep van andere nog in die branderij wer kende personen, snellen spoedig 15 a 20 brandersknechts uit de nabijheid, te hulp, doch niemand durfde zich in het vat (waarin zich ook nog eene hoeveelheid drank bevond) wagen. Nu kwam echter ook de meesterknecht Dirk Commijs, die zich eenen weg door de omstanders baande, en in weer wil dat men het beletten wilde, in het vat ging; hij had het geluk de beide personen, hoewel bewusteloos, nog levend in de armen van hunnen mede loegesnelden vader terug te brengen. Zaturdag avond 11. werd te Haarlem door een heer, die onbekend wilde blijvenop de straat aan een lid van het burgerlijk armbestuur een bankbillet van ƒ1000 gegeven, opdat de armen, die door geen kerkelijk armbestuur worden bedeeld, ook het voorregt van eene buitengewone uildeeling zouden kunnen genieten. Uit Amsterdam meldt men dat de heer N. Pieneman aan de maat- schappij Arti et Amicitiae het portret van zijnen vader, den heer J. W. Piénémandoor hém zei ven geschilderd, benevens eene som van ƒ4000, vrij van successieregten voor haar weduwen- en weezenlbnds heeft vermaakt. Ddor deri heer C. J. Fodoronlangs'Te Amsterdam overleden, zijn aan de akademie van beeldende kunsten aldaar en aan de maatschappij van weldadigheid legaten vermaakt, elk ten bedrage, van ƒ3000. De arrond.-reglbank te Amsterdam heeft den opzigler van den Rijn spoorweg, die aangeklaagd was van verzuim van waarschuwing der werk lieden voor de aankomst van een extra-trein, waarin Z. M. de koning gezeten was en welke trein tegen een op de rails staand wagentje is aan- geloopen, vrijgesproken, uithoofde het niet wettig en overtuigend gebleken was, dat de beklaagde in deze had moeten voorzien. Een detachement van liet bat. mineurs en sapeurs, 50 man sterk, is van Utrecht naar Gorkum vertrokken, om zoo noodig dienst te doen bij het losgaan der Menyede, dat aldaar met zorg wordt te gemoet gezien. "Volgens de laatste berigten uit Zalt-Bommel was het overstroomings- water aldaar iu 24 uren 0.09 el en het kwelwater 0.13 el gevallen. In het geheel was hel water nu reeds een el gezakt. Van zeer verre komen thans menschen naar die stadom den Bommelerwaard en de verpleegden te be zoeken, Er komen nu ook meer zieken van verschillenden aard. Van de graven in de St. Maarlens of Groole Kerk rijzen sommige zerken en an dere scheuren. ,,i «nsltitlni no1' nsnsw lad (ld :tinl uirr guei* B>b aer.ii Uit Gorinchem meldt men dat aldaar nog dagelijks ongelukkigen aanko men. Men gaat voort aldaar lokalen in gereedheid te brengen ingeval eene nieuwe dijkbreuk mogt plaats hebben zouden ongeveer 2000 perso nen kunnen .geborgen, worden. Door het gemeentebestuur is reeds eene stoommachine geplaatst, om, des noodig, het water uit de stad te malen. Eiken dag worden omstreeks 900 Ned. brood naar de overstroomde dor pen gezonden. In de stad heeft men vele toebereidselen gemaakt, om in tijd van nood de bovenverdiepingen alleen te bewonen. Aan de Arkelpoort slaan de tenten van Millingeii opgesteld, die van kagchels voorzien zijn; ook de koninklijke tent met toebehoqren is aan de lijnbaan geplaatst. Voor de volgende regelen is ons eene plaats verzocht: Naar aanleiding van eenige onnaauwkeurighedenmij dezer dagen omtrent de regeling der zaken door de commissie voor noodlijdenden te Zalt-Bommel ler oore gekomen, acht ik liet mij ten pligtomtrent een en ander in het kort mijne bevinding mede te deelen. Er is aldaar eene algemeene commissie voor de noodlijdenden benoemd door den commissaris des konings der provincie Gelderland. Behalve deze hoofdconimissic beslaat er eene subcommissie, welke laatste zich in ver schillende commission verdeeld heeft,' namelijk voor magazijn, klecding, voeding en huisvesting. Door de welwillendheid van vele leden ben ik, ge durende ntijn verblijf te Bommel, in de gelegenheid geweest, om alles te zien. F.ere komi aan al de commission toe voor de zorg, waarmede zij zoo spoedig alles hebben geregeld. Eenige lokalen van liet stadhuis zijn lot magazijn ingerigt. Bij al de drnkle, welke daar van den vroegen mor gen tot den latfeh avond heerscht, zoowel door de aankomst der massa's goederen als door de afzending er var. naar de verschillende omliggende dorpen, heeft het mij verwonderd in zulk een korten lijd eene zoo ordelijke en goede regeling ie vinden. Aan alle aanvragen door de autorileiten der verschillende gemeenten werd zoo veel mogelijk voldaan, en mogt men ook soms op eenige der dorpen in den Bommelerwaard klaglen hoo- ren, dat niet alles, wat gevraagd wordt, is verstrekt, dan betreft zulks die aanvragen, welke niet onvermijdelijk noodzakelijk, ja soms ongerijmd mogen heeten. De bewaarschool (van ouds het weeshuis)de armenschoolhet gymna siumde kerkekamer, de teekenschoolde brouwerijalle deze inrigtin- gen, Ie zaïnen uitmakende 13 zalen, en nog eenige kamers in particuliere gebouwen, zijn aan de commissie van huisvesting afgestaan, om deze dooi de vluglélingen der omliggende dorpen te doen betrekken. Bijna 1000 man nen vrouwen en kinderen worden er verpleegd; allen zijn goed gekleed, en op al de verschillende zalen en kamers heerschen eene orde en nelheid, welke slechts weinig te wenschen overlaten; dagelijks wordt aan die 1000 menschen brood, kofDj en warme spijs uitgereikt, en wel aan een volwassene 75 lood, en aan de kinderen 50 iood brood (uil de garnizoens- bakkerrj alhier)', hetwelk bijzonder goed en smakelijk is. Bovendien zijn te Bommel nog 500 vlugtelingen, die bij particulieren zijn opgenomen, en die in eigen onderhoud voorzien. Blijkt het uit het bovenstaande, dat de verschillende commissiCn zich goed van hare taak gekweten hebben, het valt niet Ie ontkennen, dat die taak met regt zwaar mag genoemd worden: veel tijd geduld, eu doorzigt is cr noodig, om alles ordelijk eu geregeld te houden, r- Is het steeds aange naam, in de verschillende nieuwspapieren te zien, dat de weldadigheid in Nederland haren bekenden roem handhaaft, en is er tot nu toe reeds veel gegeven, er blijft steeds veel noodig. Geeft dus zonder ophoudenmaar geeft vooral aan de algemeene commissiondie het zich tot taak hebben gesteld, al de noodlijdenden tc helpen, en die, onderling elkaar inlich tende, alzoo aan de ware behoeften kunnen voldoen. Hare laak wordt te fnoeij el ijker, naarmate meer aan verschillende gemeenten door bijzondere personen wordt verstrekt. Blijft mén dit laatste voortdurend doen, dan is eene goede kontrole niet mogelijken regtvaardiz uitdeden ondoenlijk. R. SI.

Leydse Courant | 1861 | | pagina 1