LEYDSCHE teg,/ COURANT. 1801. MAANDAG 21 JANUARIJ. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt uit Zaturdag Avond a N". 9.U De Prijs der Courant is f 12 in het jaar; de afzonderlijke Nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. LEYDEN, 19 January. Aan den verjaardag van H. M. de koningin-moeder werd heden door het Uitsteken van vlaggen van onderscheidene openbare en bijzondere gebouwen gedacht. Wij vernemen dat prof. Rijke, aanstaanden Dingsdag, ten een ure, in het auditorium van het kabinet van natuurkunde, eene openbare les zal geven. In de afgeloopen week overleed op zijn buitengoed Gelders Spijker, nabij Arnhem, de wei-eerwaarde zeer geleerde heer Joannes Hermannus Oosterdijksedert 1831 rustend predikant van de Geldersche gemeente Lun- terendoor wiens dood een geleerde naam uitsterft en die met den roem der Leydsche hoogeschool in een naauw verband stond. De overledene, die in de jaren 180G tot 1813 zijne godgeleerde studiën te Leyden volbragt had onder opzigt van en gehuisvest bij zijnen oomden medischen hoogleeraar Nic. Georg. Oosterdijk, heeft na zijn vertrek var. hier, gelijk bekend is, steeds zulk eene gehechtheid aan deze stad en zoo groote liefde voor hare akademie blijven koesteren, dat er welligl onder alle voormalige kweeke- lingen niemand" kan gevonden worden die hem hierin evenaarde. Hel is daarom ligt te begrijpen dat een groot aantal onzer sladgenootendie hij getrouw kwam bezoeken zoo dikwijls er iets merkwaardigs binnen onze muren plaats had, over zijnen dood zal treuren. Ook velen zullen zich met genoegen de stichtelijke predikatiën herinneren, die de nog steeds ijverige man in vroeger jarentoen zijn gezondheidstoestand hem dit veroorloofde, in deze gemeente gehouden heeft. Met 1 Mei aaust. zal alhier in garnizoen komen het lste bataillon van het 4,le reg. infanterie, onder bevel van den majoor ter Bruggen, thans te Bergen op-Zoom verblijf houdende. De officierenonderofficieren en manschappen van het garnizoen al hier in bezetting liggende, hebben door het afstaan van een dag tractement eu verdere giften ten behoeve der noodlijdenden door den watervloed bij- eengehragl de som van ƒ400.05 en aan de commissie alhier ter hand gesteld. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 448 tot 526 personen. Het getal militairen, dat dit jaar tot aanvulling van onze landsmagl in Ned. lndië zal worden uitgezonden, is op 1500 man bepaald. De Staats-Cour. beval een overzigt van de opbrengst van 's lands mid delen over de twaalf maanden van 1860. waaruil blijkt, dat die bedra gen heeft 58,029,560 50 zijnde 1,234,554.54 meer dan in 1859. De prinsen van hel huis Orleans hebben eene som van ƒ1200 ter be schikking gesteld van de commissie voor het te Dordrecht op te rigten standbeeld voor Ary Scheller. Men weet dat Schclfer in zijn leven aan deze familie, zoowel bij legen- als voorspoed, zeer gehecht was. Te Vlaardingen beeft Dingsdag avond 11. in de socicteitszaal eene gas ontploffing plaats gehad, waardoor eenige schade aan muren, deuren en vensters ontstaan is. De kastelein en een beambte van de gas-kompagnie zijn daarbij aan hoofd en handen verwond geraakt. Het water op de rivieren blijft over het algemeen vallende. Men is begonnen met te beproeven om bet ijs, hetwelk zich op de afsluitingsdam- men in de Killen heeft opgehoopt, op te ruimen, ten einde bij invallenden dooi de afstrooming van water cn ijs te bevorderen. Aanvankelijk is men daarin geslaagd. Men verneemt dat door den gencraal-majoor van Muikenbevelhebber der 4dc milit. afdeeling, is bevolen, om het bataillon mineurs en sapeurs beschikbaar te houden, ten einde, in afwachting van nader bevel, zich naar de plaatsen waar gevaar voor overstrooming is te begeven. De brievenpost, die van Utrecht over Amersfoort. MilligenApeldoorn naar Deventer gaat, en Woensdag morgen vroeg te Deventer moest zijn, is in den nacht van 15 op 16 op dien eenzamen weg verloren geraakt. Men vreest dat de postbode dood gevroren is. De militaire krijgsraad in de 3j0 afdeeling heeft den 8stcn dezer uit spraak gedaan in zake W. Grootveldoud 23 jaren, soldaat bij het dépot van het 5de reg. infanterie en heeft hem schuldig verklaard: 1°. aan valsch- heid in authentieke en publieke geschriften, door het verzinnen van eene schriftelijke toeslemming van een bevelvoerend officier tot verkoop van mili taire kleediugstukkcn en het namaken van de handteekeningen2°. aan het des bewust gebruik maken van dal valsche stuk om bedriegelijk den verkoop van militaire kleediugstukkcn te bewerkstelligen3°. twee diefstallen in de chambrée ten nadeele van zijne kameraden, en 4°. het verkoopen van een klein monteringstuk. De krijgsraad heeft hem vervallen verklaard van den militairen stand en hem veroordeeld tot zeven jaren tuchthuisstraf met de kosten. Te Garmerwolde (Groningen) had Zaturdag avond 11. de weduwe M. eenige turfkolen onder hare bedstede geplaatstom dc zich daaronder be vindende eetwaren voor de vorst te bewaren. Onbewust van het gevaar, waaraan zij zich blootstelde, ging zij met hare dochter ter ruste, na de deuren van de bedstedewaaronder zich nog de gloeijende kolen bevonden te hebben gesloten. Des morgens zijn beide bewusteloos op de legerstede gevonden. Het bleek, dat de vrouw reeds door den verstikkenden damp gestorven was, en de dochter is, niettegenstaande de spoedig aangewende geneeskundige hulp, in hopeloozen toestand en zal waarschijnlijk mede bezwijken. Gelukkig zijn er, zoo meldt men uit 's Hertogenboschbij de tegen woordige overstrooming slechts weinige mensehen omgekomen. Yan een treurig ongeval was echter de gemeente Herpen getuige. De schipper, die tijdens de overstrooming de personen van Ravestein op 's Hertogenbosch overzette, bragt deze behoorlijk aan wal. Terugkomende met zijne schuit, was hij juist ter plaatste van den dijk, toen deze doorbrak. Het water sleepte schipper en schuit mede en bedolf den eersten onder hel ijs. Eene vrouw en vijf kinderen zijn daardoor broodeloos geworden. Uit Brussel schrijft men aan de A. C. dat de tijding, in een brief uit 's Gravenhage en ook door den Haagschen correspondent van de Indép. Beige medegedeeldals zou de koning der Belgen aan de vervaardigers van het Nederlandsch woordenboek schriftelijk hebben te kennen gegeven, dat hij uit zijne hjjzondere fondsen zou voorzien in het tekort, ontstaan door dc weigering van de tweede kamer om het door de regering voorgestelde subsidie goed te keurenals verdicht moet beschouwd worden. 's GRAVENHAGE, 19 Januarij. Z. M. heeft den kolonel G. H. G. Sleuerwald, directeur der artillerie stapel- en constructie-magazijnen, benoemd tot kommandeur der orde van de Eikenkroonen de lsle luit8. E. K. J. Verkouterenvan het reg. grena diers en jagers, enS. J.von Huguenin, van het l»"reg. dragonders, en den heer C. S. 11. Boers, commies bij het kabinet des konings, tot ridders dezer orde. Tot hoofd-commies bij het kabinet des konings is benoemd de heer J. W. C. Amiabel, thans commies. Tot regters-plaatsvervangers bij dc arrond.-reglbank alhier zijn benoemd de hh. mrs. A. A. de Pinto en jhr. J. J. de la Bassecour Caaii. Z. M. heeft benoemd tot secretaris-generaal van het ministerie van oorlog den heer mr. O. W. Slavenisse de Brauw, referendaris bij genoemd ministerie. De directeur van het postkantoor te Vlissingen, P. J. A. Schouten, is uit die betrekking ontslagen, en in zijne plaats benoemd de heer B. H. Esser, thans directeur van het postkantoor te Sneek. De officier van gezondheid 3de kl. S. P. van "Weezel, bestemd voor de militaire geneeskundige dienst in O. I.is bij de geneeskundige dienst der landmagt hier te lande overgeplaatst. lieden op den middag had er, bij gelegenheid van den verjaardag van II. M. dc koningin-moeder, bij 11. M. receptie van de leden der koninklijke familie, benevens die der hofhouding, plaats. Morgen zal bij H. M. familie- diner worden gehouden. De voorstelling, die gisteren avond in den kon. Hollandschen «cliouw- burg heeft plaats gehad, ten behoeve der noodlijdenden door den watersnood heeft 408.32 opgebragt. Bij den minister van binnenl. zaken is ten behoeve van de slagtoffers van den watersnood ontvangen eene som van 450 fr.van den heer J. Hol lender te Brussel, door hem, zijne vrienden en bekenden te zamen gebragt. BUITENLANDSGHE BER1GTEN. ss a ij a a ss. Te Antwerpen is ten behoeve der noodlijdenden door den watersnood in Nederland reeds voor 20,000 frs. ingeteekend. In een vriendenkring aldaar, waar men zich gewoonlijk met kaartspelen vermaakt, heeft men de winst van het spel (200 frs die in eene bus werd geworpen om later verteerd te worden, voor de noodlijdenden afgestaan. Den 17dcn Januarij werden te Antwerpen voor den ambtenaar van den burgerlijken stand drie huwelijken voltrokken. Een weduwnaar, vader van twee zonen, huwde eene weduwe, moeder van twee dochters. Te gelijker tijd traden dc beide zoons met de beide dochters in het huwelijk. LONDEN, 17 Januarij. De meubelmakerij van Howard and Son is lot den grond toe afgebrand ten gevolge hiervan zijn 50 knechts buiten werk en hebben zij daarenboven al hun gereedschap verloren. In Highslreet White Chapel alhier heeft eene menigte werklieden van de dokken enz.die thans ledig loopende bakkerswinkels geplunderd. De politie is er in geslaagd de orde te herstellen.

Leydse Courant | 1861 | | pagina 1