de Maas ter hoogte van Bergen de zeldzame hoogte van 1799 had bereikt en dat die uitgestrekte gemeente geheel was overstroomd. Te Arren hadden vele ingezetenen de vlugt genomen naar Pruissen. üp den llden was de weteringswal te Herpen doorgebroken, ten gevolge waarvan binnen den tijd van 4 uren ruim twee derde gedeelten der gemeente Herpen onder water stond. Een groot aantal ingezetenen vlugtte met hun vee naar de hoogten, terwijl anderen op zolders een toevlugtsoord zochten. Een persoon, vader van 6 kinderen, is daarbij omgekomen. Uil Besoyen (Noordbrabant) meldt men dat op den lldcn dezer zekere v. d. B. aldaar zich met zijne dochter over het ijs naar Doeveren wilde be geven. Naauwelijks waren zij op het ijs of de dochter valt er door en de vader, alles willende aanwenden om zijn kind te redden, schoot mede in B E B, «S I Ï5. Te Antwerpen hebben eenige handelaars den Nederlandschen consul aangespoord om een beroep te doen op de algemeene weldadigheidten be hoeve van de noodlijdenden door den watersnood in Nederland. De consul heeft daarop eene inschrijving geopend, die aanvankelijk goed schijnt te slagen. In den Cercle du commerce alhier heeft mede eene inschrijving plaats ge had die algemeene deelneming heeft gevonden. ENGELAN 19. LONDEN. 13 Januarij. De Singapore Freepress meldt dat lord Elgin van de Peiho naar Ja pan zal vertrekken; vervolgens zal hij Manilla bezoeken en zoo hem daar voor nog tijd overblijft, op zijne reis naar jSuez, ook Java. Het is te hopen, dat gedurende zijn verblijf in Japan lord Elgin er in zal slagen, de betrekkingen van de vreemdelingen met het Japansche bestuur op een meer bevredigenden voet te brengen. De invloed van het strenge jaargetijde heeft zich ook in den beesten- tuin doen gevoelen. In weerwil van doelmatige voorzorg is de groole Nu- bische leeuw, die gedurende twaalf jaren de bewondering van iederen bezoeker uitlokte, in zijn hok dood gevonden. Ook vele apen, antilopen en vogels zijn bezweken. Van de gelegenheid om het ijsvermaak te genieten wordt door de in woners der hoofdstad overvloedig gebruik gemaakt. Tot zelfs tegen den nacht bevindt zich eene groole menigte menschen op het ijs, bij het licht van duizende fakkels. Hierbij steekt zeer af de groote ellende, waarin een deel der bevolking is gedompeld. Reeds zijn er eenige personen van koude eri gebrek omgekomen. Weinige dagen geleden werden een man van 80 jaren, verwer van beroep, en zijne 70-jarige vrouw, door gebrek en honger uitgeput, bij de deur van het werkhuis in Marylebone dood gevonden. Donderdag nacht en Vrijdag morgen hadden alhier acht branden plaats. Twee vrouwen hebben daarbij het leven verloren. -— Volgens officiële opgave hebben er in de maand December jl. 186 en gedurende het afgeloopen jaar 1811 schipbreuken plaats gehad. Naar men uit New-York meldt heeft men bij het dep. van finantien eene geldverduistering ontdekt ten bedrage van een millioen dollars. Er hadden dien ten gevolge eenige gevangennemingen plaats gehad. Volgens berigten uit Melbourne heeft er op 6 Nov. II. te Mahoclala, op Nieuw-Zeelandeen hevig gevecht plaats gehad tusschen onze troepen en de inboorlingen, waarbij de laatsten een volkomen nederlaag hebben ge leden en hun aanvoerder gedood is. fltANKEIJK. PARIJS, 13 Januarij. Volgens een gerucht zou er eene conferentie zijn gehouden tusschen den keizer en een aanial bisschoppen, waarin de eerstgenoemde een middel tot verzoening tusschen den Paus en het nieuwe Italiaansche koningrijk zou hebben voorgesteld; welk ontwerp echter de algemeene goedkeuring niet kon verwerven. Sedert de graaf de Persigny minister van binnenl. zaken is, heeft men opgemerkt dat de binnenlandsche dagbladen niet meer in beslag geno men wordenzoo als vroeger zoo dikwerf geschiedde. Volgens berigten uit Syrië zijn er deputalien der Christenen uit Da mascus naar Egypte vertrokken, om van den onderkoning afstand van grond te verzoeken en vergunning om zich aldaar neder te zetten. Zjj wil len elders eene meer veilige verblijfplaats zoeken. Volgens de Epoca van Madrid heeft de Spaansche regering, uithoofde van de vertraging, welke de voldoening der Marokkaansche oorlogsschatting ondervindtbesloten de voornaamste forten aan de Marokkaansche kust te bezetten. PRUIS SENf. BERLIJN, 13 Januarij. Volgens thans alhier ontvangen berigten, kan men geen hoop meer koesteren op het behoud van de schooner Frauenlob-, naar gemeld wordt, is het schip met man en muis vergaan. Uit Coblenlz wordt vernomen, dat aldaar voor een drietal dagen in het Brohlerwoud een aantal van minstens 12 wolven is bespeurdvan welke 4 zijn geschoten. Wilde zwijnen worden in zoo groole menigte ge zien, dat op klaren dag eene gansche kudde wilde zwijnen het dorp Nör- dershausen is doorgeloopen. Voor eenige dagen heeft men bij hel aankomen van een ochtendtrein op den Dresdener spoorweg een der passagiers dood en reeds verstijfd op zijne plaats zittende gevonden. Uit Trier luiden de berigten nopens den hoogen waterstand van den Moezel treurig. In sommige Vvoningen te Zurlauben is het water 3, op andere punten 4 a 5 en te St. Barbara 7 a 8 voeten hoog. De vloed nam zoo plotseling toe, dat een jongman zijne bejaarde ouders op den rug door het 4 voeten hoog staande water in veiligheid bragt. Te St. Barbara ligt het ijs nog 3 a 4 voet hoog op straal. Uit Krakau meldt men dat de hoogeschool aldaar is gesloten, omdat de studenten verklaard hebben, eerst dan de lessen weder te zullen bijwo nen, wanneer deze plaats hebben in de Poolsche taal. 9 TT SC 18 R. 5.» K. WEENEN, 12 Januarij. Naar men verneemt, is door een luitenant van het infanlerie-regiment Nugent een stuk gesehnt uitgevonden, hetwelk slechts 12 duim lang is en op een grooten afstand eene geduchte uilwerking doet; het kan door een enkel persoon worden vervoerd. De uilvinder is tot kapitein bij de artil lerie benoemd en heeft een aanzienlijk geschenk in geld bekomen. De begrafenis van den lieer Richter heeft dezer dagen te Praag plaats gehad, onder algemeene deelneming der bevolking. Bij den lijkstoet be vond zich eene onafzienbare rij koetsen, terwijl het getal personen, die de lijkbaar volgden, op 9 a 10,000 wordt geschat. «SIT-INBIE. BATAVIA, 29 November. Op den 27stcn dezer heeft Z. Exc. de gouverneur generaal met groote plegtigheid den eersten steen gelegd van het op te rigten hoofdgebouw voor het Gymnasium Willem III. Met de stoomboot Makasser is van Borneo's Westkust alhier terug gekomen de heer dr. W. H. de Vriese, die, op last der regering, een ge deelte van dat belangrijk land heeft bezocht, met het doel om inlichtingen te bekomen ten aanzien van eenige zaken, welke voor den Indischen en Nederlandschen handel gewiglig zijn of dit kunnen worden. Men verzekert dat zijne reize in dit opzigt geslaagd is. De genoemde natuurkundige heeft van uit Ponlianak een gedeelte van den Kapoeas-stroom gezien en zich voorts begeven naar de Chinesche districten, vooral de streken van Doerie, Mon- trado, Benkayang, Singkawang enz. De beperkte tijd schijnt den reiziger te hebben verhinderd om de geheele Kapoeas tot aan Sintang, 250 mijlen ver, op te varen, gelijk aanvankelijk zijn plan was. Hij staat, naar men verneemt, op het punt om naar Sumatra's Westkust te vertrekken. De lijdingen uit Banjermassinghoewel niet ongunstig, geven echter op nieuw de overtuiging dat de hoofden des opslands niet voornemnns zijn zich te onderwerpen. Daarbij vermeerdert de ingevallen regen-mousson de ongemakken en vermoeijenissen van den krijg, die reeds zooveel offers gevorderd heeft. Onze dapperen laten zich echter niet afschrikken. Offi cieren en manschappen wedijveren in volharding en moedbeloon. de diepte. Beiden werden levenloos uil het water gehaald. Te Middelburg is op den 9deu dezer eene arme vrouwmoeder van 2 kinderenin hare woning dood gevonden. De koude en het gebrek aan voedsel moet daarvan de oorzaak zijn; zij lag op eenig stroo. Volgens de opgave van bet dep. van finantien zijn er gedurende het jaar 1860 met de post verzonden 12,416,079 ongefrankeerde en 2,649,580 gefrankeerde binnenlandsche brieven, en 2,971.975 ongefrankeerde en 1,019,692 gefrankeerde buiteulandsche brieven; in het geheel 19,057,326 brieven. In 1859 was het totaal 18,501,190 en tien jaren vroeger slechts 6,078,360 brieven. 's GRAVEN HAGE 15 Januarij. Bij besluit van den 14den dezer heeft Z. M. den heer mr. J. P. J. A. graaf van Zuylen van Nyevelt, op zijn verzoek, eervol ontslagen uit de be trekking van minister van builenl. zaken, onder dankbetuiging voor zijne aan den lande bewezene diensten; en gelijktijdig tot minister van buiten), zaken benoemd den heer mr. L. N. baron van der Goes van Dirksland, lid van den hoogen raad van Adel. Z. M. heeft de benoeming van den heer mr. P. Lyndrajer, burgemees ter van Sassenheim, lot secretaris dier gemeente, met zijne goedkeuring bekrachtigd. Z. M. heeft aan den commissaris des konings in Noordbrabant ƒ1000 gezonden, ter voorziening in de eerste behoeften der noodlijdenden door den watersnood. Z. K. H. de prins van Oranje heeft aan de hier bestaande commissie voor den watersnood eene som van ƒ500 doen toekomen. Z. M. de koning heeft bij armeninrigting alhier en elders voor zijne bijzondere rekeningeene aanzienlijke hoeveelheid ldeedingstukken doen aankoopenter onverwijlde uitreiking aan de slagtoffers van den tegenwoor- digen watersnood. De opbrengst der collecte voor de noodlijdenden door den watersnood alhier gehouden, kan voorloopig op 11000 gesteld worden. Op een der schalen bevond zich een dames-horlogieop een ander een bon voor 2 vaten zuurkool. Bij d3. Zaalberg zijn een groot aantal kleedingstukken ontvangen. De minister van koloniën zal morgen geen gehoor verleenen. De ge wone audientiën van den minister blijven bepaald op Woensdagdes namid dags ten één ure. Heden is het den heer ridder van der Heim van Duivendijke, commis saris des konings in de provincie Zuidholland, gegeven zijn 70stcn verjaardag te vieren. Bij die gelegenheid heeft eene commissie uit heeren burgemeesters van al de gemeenten in dit gewest hare opwachting bij den heer commis saris des konings gemaakt en hemuit aller naameen geschenk tot aan denken aan dezen dag aangeboden. Dit geschenk bestond uit een zilveren theeblad. De prov. ambtenaren zijn mede bij Z. E. toegelaten, en hebben hem, als blijk hunner hoogachting, een zilveren inktkoker aangeboden. De beide geschenken waren vervaardigd in de kon. fabriek van zilveren werken van den heer J. M. van Kempen. Men verneemt het overlijden van den heer J. D. Kruseman, ridder der orde van den Ned. Leeuw, oud-directeur-generaal van finantien in Ned.- Indië. De afgestorvene was een der oudste staatsdienaren in Indië. De buitengewone opziener van de jagt bij den heer H.op den Loos- duinschen wegheeft aan een jongen die bezig was met het steken van pa ling, een schot loegebragt, waardoor hij ernstig gewond is geworden. De opziener is naar hel huis van verzekering overgebragl. BUITENLANDSCHE BERIGTEN.

Leydse Courant | 1861 | | pagina 2