LEYDSCHE COURANT. 1801. WOENSDAG 16 JANUARIJ. N°. 7. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond. fsa f •4i£!d^ De Prijs der Courant is f 12 tV* het jaar j de afzonderlijke Nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. LEYDEN15 Januarij. Daar de inwendinge verbouwing van de Pieterskerk tlians afgeloopen is, zullen de godsdienstoefeningen aldaar Zondag, 20 dezer, hervat worden. Vrijdag aansl.des namiddags van 2 tol 4 ure, zal het kerkgebouw voor een ieder ter bezigtiging opengesteld zijn. Ook de alhier beslaande typographische vereeniging Lourens Jz. Coster is voornemens, door het geven eener tooneelvoorslellingiets bij te dragen tot leniging der rampen, door de overstrooming te weeg gebragt. Een Nieuiejaarslied voor iedereen, is de titel van een dichtstukje van den heer D. F. van Heyst, dal heden het licht ziet bij den uilgever P. II. van den Heuvell alhier, en waarvan de opbrengst zal strekken ten voor- deele van de noodlijdenden door den watersnood. Bij de vele reeds uitge reikte nieuwjaarsgiften voege men er nog eene voor de bedoelde ongelukki- kigen, door het koopen van dit dichtstukje. Moge de opbrengt ruim zijn. Aan een alhier ontvangen schrijven uit Heusden, ons van geachte zijde ten gebruike afgestaan, ontleencn wij de volgende bijzonderheden, waaruit blijkt, dat men ook aldaar niet buiten nood verkeert. Er heeft zich dan ook reeds eene commissie lot ondersleuning gevormd, waarvan ds. C. F. J. Pape voorzitter en de heer F. H. Scheffelaar Klots secretaris is. »Uit de couranten zult gij wel vernomen hebben dat wij hier niet in Abrahams schoot zitten: als de sluis te Woudrichem bezwijkt, die nu reeds waggelt en door 3000 zakken zand geschraagd is, als de Maasdijk te Veen doorbreekt, waar het water en het ijs reeds boven op de kruin slaat en als dc Beernsche dijk doorbreekt, waarvoor reeds op 2 a 3 plaatsen oogenblik- kelijkc vrees bestaat, dan is al hel land aan de oost-, znid- en westzijde van Heusden tot aan onze stads-poorten diep verdronkendaarom heeft men reeds de schuttingen bij onze poorten laten brengen om bij meer naderend gevaar dezelve in de daarvoor beslaande glooijingen in de stijlen der poor ten te laten vallen en, van die zijde, het water nit de stad te houden; onze burgemeester heeft reeds alle omliggende dorpen Hedikhuizen, Hérpt, Oltd- heusden, Heesbeen, en ook de verder gelegene gewaarschuwd voor het ge vaar en de ingezetenen genoodigd met hunne roerende have naar hier te komen; wij hebben dus eene menigte Ioge's te verwachten bij d'c 250a300, die wij reeds uit den noordelijk van ons gelegen Bommelerwaard en schier eiland llemert ontvangen hebben en welk getal ieder oogenblik vermeerdert. Hartverscheurend is het tooneelwaarvan wij sedert Dingsdag onafgebroken getuigen zijn; uit alle de vele dorpen in den Bommelerwaard, zelfs van de zulke die digter bij Bommel dan bij Heusden gelegen zijn, vlugt men naar Heus den met vee en pak en zak omdat Heusden hooger ligt dan Bommel; dadelijk hebben de ingezetenen eene goede massa kleederen, wollen dekens enz. ten offer gebragt; eene inschrijving op den eersten dag heeft circa 300 opge- bragl, zoodat men deze ongelukkigen in de prol. kerk, in de kazerne en het ouden-mannenhuis heeft gehuisvest en verpleegd; het is hartverscheurend die ongelukkigen te zien, waarvan sommigen al hun ingezamelden oogst van vlas, rogge, beetwortel enz. verloren hebbenanderen hebben hunne koeijen varkens, zien verdrinken of achtergelaten, weder anderen zijn van man of vrouw, vader of moeder of kinderen gescheiden, daar een ieder daarheen vlugtte waar hij een heenkomen kon vinden. Hoewel men niet weet of men menschenlevens te betreuren heeft, is echter bij deze scheiding de onzeker heid en ongerustheid verschrikkelijk. D». Pape doet hierin, zoo als in alles, het mogelijke tot verzachting van ramp, aan alle predikanten en burge meesters heeft hjj de namen opgegeven van diegenen die door deze onge lukkigen gemist worden en had gisteren hel geluk een mandien hij te Bommel opgespoord had, bij zijne zieke vrouw en kinderen in de kerk te brengende vreugde dier menschen kunt gij u verheeldenmogten de an= deren toch ook gevonden worden. De baron Nagelt heeft van de ongeluk kigen op Hemert 150 op zijn kosten in de kerk opgenomen. Men schijnt in Holland veel te geven voor de ongelukkigen der overslroomingdat zal alles wel in verdiende handen komen, jammer is het echter dat men niet weet dat alle de ongelukkigen van den Bommelerwaard niet in Bommel maar ook velen zich in Heusden en 's Bosch bevinden. Wij zullen hier wel spoedig eene nieuwe inschrijving onder de ingezetenen laten rondgaanmaar wij kunnen zonder vreemde hulp alle die menschen niet onderhouden, te meer daar het te vreezen isdat de nood nog zeer lang kan aanhouden en het getal dier ongelukkigen nog zoo veel grooter worden moet, als het land van Heusden en Altcna ook onderloopt, waarvoor helaas veel vrees is. Ds. Pape, de diakenen, de luth. predikant en kapt. Mesima, de garnizoens- kommaudant, wedijveren in bedrijvigheid ten behoeve der vluglelingen; alles is hier in de war; heden moest er bediening zijn, maar noch in de lierv. noch in de luth. kerk is er godsdienstoefening geweest. Gedurig komen er menschen met vee hier aan, heden echter minder dan gisterenGod zij dank." Vergelijkende Staat van de zuivere opbrengst der opcenten en eigene middelenten behoeve dezer gemeente gehevengedurende de maanden December 1859 en 1860, alsmede van die opbrengst over de 12 maan den dier beide jaren. MIDDELEN. Zuivere opbrengst over de maand ^December. Zuivere opbrengst over de 12 maanden des jaars. 1859 1860 1859 1860 Geslagt(bijopcenten en invoer Binnenl. Gedistilleerd (idem) Buitenl. Gedistilleerd (idem) Likeuren (idem) Gemaal eigen middel Wijn, Fr ui t - e n K im s L w ij n(id Turf (idem) Steenkolen (idem) Brandhout (idem) 1919.55 7462.15 333.92 4528.38} 1231.72' 723.39} 423.67} 218.70 1745.40} 6527.47} 227.53; 4136.47} 1110.97} 737.35 1132.97} 296.00 22553.68} 53843.46 2389.48' 280.96;. 65802.75} 17546.47} 14587.31 6842.52} 3253.60 21895.48 73193.17 2938.91} 67939 56} 21251.92} 14475.48} 6810.27} 4015.40 ƒ16841.50 15914.19 ƒ187100.26 ƒ212520.21} Voor een 12-tal timmerlieden, 2 grofsmeden en 2 steenhouwers, be staat de gelegenheid om voor 'slands rekening, als passagiers der tweede klasse, naar Nederl. Indig te vertrekken, met het vooruitzigt van daar te lande, al aanstonds, te worden werkzaam gesteld bij 'slands burgerlijke openbare werken, tegen genot van een daggeld van ƒ2 tot ƒ4, naar gelang van bekwaamheid en de plaats van vestiging, en later te worden geplaatst bij het vaste kader der opzigters van den waterstaat, mits voldoende aan de deswege beslaande of nader vast te stellen verordeningen. Vóór de afreis wordt geene geldelijke tegemoetkoming, tot bestrijding der kosten van uit rusting, verstrekt, maar bij aankomst te Batavia, wordt, des verlangd, een voorschot van ƒ150 a ƒ200 uit 's lands kas verleend. Ook de directie van de Holl. ijzeren spoorwegmaatschappij heeft zich bereid verklaard al wat voor de ongelukkigen door den watersnood zal wor den verzonden, kosteloos te vervoeren. In een schrijven van den predikant te Brakel, aan dr. van Oosterzee, te Rotterdam, leest men het volgende: Van mijne gemeente, welke uit ruim 1100 zielen beslaat, zijn er 1000 bij andereu geborgen. Op eenen zolder alleen zitten er 70 bij elkander. Ten minste 900 moeten wij onder steunen. Het getal te Pouderoijen en Aalst is nagenoeg even groot. Er zijn dus omstreeks 1800 monden, die ons eten, brand, kleeding en dekking vragen. Is het dus nog noodig te zeggen, dat wij, hoe liefderijk men ons reeds hielp, nog altoos om ruime giften moeten blijven vragen? Naar men nil Zalt-Bommel meldt was gisteren hel overstroomingswater in 24 uren 0.17 el gevallen. Een der dijkbreuken bij Zuilichem was door ijsschotseu verstopt. In de stad was men door middel van tonmolens druk bezig hel stijgeu der wel tegen te gaan. Uit 's Hertogenbosch meldt men van den li4™. De vlugt naar deze stad van de arme noodlijdenden der Geldersche dorpen aan den Maaskant, gaat onverpoosd door. Van Hedel, Ammerzode, Well en Driel zijn reeds ruim 2000 mannen, vrouwen, zuigelingen en grootere kinderen aangeko men, ook een gedeelte van Rossums ingezetenen zoekt zijn tóevlugt in deze stad. De weg van Hedel naar deze stad is als bezaaid met ongelukkigen de mannen allen oud van dager.waaronder men er van 60 tot 97 jaren ziel; de overige mannen blijven lot redding van hetgeen nog te redden is en laten hunne vrouwen naar deze stad vertrekkenzoodat wij veilig kun nen rekenen dat dezen avond ruim 3000 vlugtelingen in deze stad uit Gel derland zullen zijn gehuisvest en gevoed. Ook het vee uit de Geldersche dorpen is men bezig herwaarts te brengen. Het hart breekt, wanneer men die ongelukkigen, sommige in rijtuigen, andere op sleden hier ziel aanko men, velen zijn uitgehongerd, andere door de strenge vorst en de felle koude half bevroren. Bij dit alles komt ook nog de lijding, dat heden nacht het sluisje in den dijk, welke de gemeente den Dungen voor water beveiligt, is gesprongen, waardoor de dijk is doorgebroken en dat ook die eerste Noordbrabantsche gemeente is overstroomdook daar zullen de noodlijdenden moeten geholpen worden. Het water heeft ook reeds de voornaamste straten dezer stad over stroomd; en vele inwoners in de lagere gedeelten der stad hebben voor het waler op de zolders hunner woningen moeien vlugten. Te Heusden worden 332 ongelukkigen uit de overstroomde dorpen ver pleegd en op het fort te Everdingen 500. Uit berigtcn van den commissaris des konings in Limburg blijkt dat

Leydse Courant | 1861 | | pagina 1