LEYDSCHE COURANT. MAANDAG 7 JANUARIJ. 1861. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt uit Zaturdag Avond De Prijs der Courant is f 12 in het jaar j de afzonderlijke Nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. LEYDEN, 5 Januarij. In de maand December zijn binnen deze gemeente geboren 115 kinderen, als: 64 zoons en 51 dochters. Overleden 92 personen, als: 14 mannen, 20 vrouwen34 zoons en 24 dochtersdaarenboven als levenloos aangegeven 9. "Voltrokken 23 huwelijken. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 301 tot 382 personen. De 's Gravenhaagsehe correspondent van de Indép. Beige, aan dat blad mededeelende, dat de tweede kamer het subsidie voor het Nederlandseh woordenboek beeft afgestemdvoegt er bijdat koning Leopold aan de let terkundigen, met de zamenstelling van dat woordenboek belast, heeft doen weten, dat zij het werk niet moeten staken; dat het bedoelde subsidie uit zijne bijzondere fondsen zal worden betaald. De arrond.-regtbank te Rotterdam heeft uitspraak gedaan over de regtsvordering tot schadevergoeding tegen de ondernemers van de stoomboot de Langstraat, ingesteld door de vrouw en moeder der beide stokers, welke, ten gevolge van het omslaan van die boot op Pinksterdag, weduwe eu kinderloos warén geworden. De grondslag dier vordering rustte op het erkend feit, dat, ten gevolge van het omslaan, beide stokers het leven hadden verloren en dat de eischeresse een op geld waardeerbaar belang bij dat leven had. Door den advocaat mr. Faber; die deze vordering toelichtte, werd hoofd zakelijk beweerd dat eene stoomboot niet kan omslaan dan ten gevolge óf van overmagt, óf van eigen gebrek, óf van schuld. Pleiter stelde op den voorgrond dat partij in de dingtale zich niet op overmagt beriep en dat het eene tamelijk onverschillige zaak was, aan welke der beide andere omstan digheden het ongeval moest worden gewetenomdat men volgens de wet zoowel verantwoordelijk is voor de schade, welke uien door schuld veroor zaakt, als voor de schade, welke veroorzaakt wordt door zakenwelke men onder zijn opzigt heeft. Bovendien het almede erkend feit dat, in strijd met de concessie, een sloep of hulpbootje ontbrak, zou, volgens plei ter, reeds voldoende van nalatigheid en onvoorzigligheid getuigen. De advoc. der gedaagde maatschappij, mr. Thooft, ontkende alle schuld, en beweerde, dat bij die ontkentenis, de eischeresse in hare ingestelde vorde ring niet ontvankelijk was of die behoorde te worden ontzegd. De regt- bank heeft zich met dat gevoelen vcreenigdmaarnaar men verneemtzal van dat vonnis in hooger beroep worden gekomen. Uit Dordrecht meldt men het volgende: Den laalsten dag des vorigen jaars viel in het alhier gevestigde krankzinnigengesticht eene zeldzame pleg- ligheid voor. Er werd namelijk, onder leiding van een der predikanten, godsdienstig ingewijd eeu geheel nieuw orgel roet 10 registers, hetwelk vervaardigd is door een der patiënten uit het geslicht, die, naast zijne verstands-dwaling, nog genie genoeg heeft overgehouden om zulk een kunstig instrument zamen te stellen. Over de heerlijke en volle toonen van het orgel was bij de toehoorders slechts ééne goedkeurende slem. Te Amsterdam had eergisteren de pleglige ter aarde bestelling plaats van het stollelijk overschot van den heer N. Pieneman. Behalve het be stuur van Arii el Amiciliae hadden zich vele kunstbroeders, lellerkundigen enz. bij den lijkstoet aangeslotenterwijl Z. M. de koning zich door drie adjudanten bij deze plegtigheid deed vertegenwoordigen. In de kerk, de Nieuwezijdskapelwerd het lijk door eene statige orgelmuziek ontvangen waarna door de leden van Amslels Mannenkoor, met begeleiding van blaas instrumenten, een treurzang werd aangeheven. Bij het geopende graf werd aan de groote verdiensten van den overledene hulde gebragt door de hh. H. ten Kate, J. flilman en J. Kruseman Jz.terwijl de heer J. AV. Pieneman Boelenneef van den ontslapeneden dank der familie betuigde voor de zoo talrijke bewijzen van deelneming, die zij bij dit onherstelbaar verlies mogt ondervinden. Naar men verneemt zal het lijk van den overledene, benevens dat van zijn vader, den heer J. AV. Pieneman, in den loop van dit jaar naar het Westerkerkhof worden overgebragt, alwaar alsdan het ontworpen mo nument op hun graf zal worden geplaatst. De kunstenaars, leden van Arti, zullen, als een bewijs van hulde, gedurende zes maanden den rouw over hun overledenen kunstbroeder aannemen. Naar men verzekert heeft mevr. Rosa de Vries eene overeenkomst ge troffen met den heer Caucci, directeur van de Ilaliaansche opera te Amster dam, en zal zij als lid van dat gezelschapeerstdaags in de Norma optreden. Te Utrecht is voor de ten behoeve van die gemeente opengestelde geldleening van 300,000, ingeschreven de som van 781,000. De machinist S. K. Boonslra van den Ned. Rijnspoorweg, kwam eergisteren door zijne oplettendheid een ongeluk op dien weg voor. Met den trein van 4 ure 40 minuten Emmerik verlaten hebbendezag hij tus- schen Elzen en Zevenaar op dezelfde spoorlijn een trein aankomen. Hij wist echter den door hem bestuurden trein spoedig genoeg te doen ophou den om ongelukken voor te komen. De regeringzegt de Asser Cour.schijnt nog al ingenomen met het denkbeeld, om de Ommerschans te verkoopen en de bevolking, ongeveer 1600 personen tellende, over te brengen naar Vcenhuizen. Zij meent, en te regt, dat de Ommerschans, waaraan sedert jaren veel ten koste is ge legd, welligt ten nadeele van Veenhuizen, bij verkoop eene niet onbelang rijke som in de schatkist zou doen vloeijen en ook, dat de grond te A'een huizen binnen korte jaren voor verbetering vatbaar is. Door de opheffing der katoenspinnerij aldaar, is er ook ruimte van lokalen verkregen en eene goede en krachtige politie is beter en gemakkelijker op een punt uil te voeren, dan over verschillende plaatsen. Hoe het zij, de regering zal de zaak aan een grondig onderzoek onderwerpen. Uit Zierikzee meldt men dat aldaar Zondag 11. in de voormiddag- godsdiensloefetiing eene geweldige opschudding plaats had. Naauwelijks was de leeraar met zijne rede aangevangen, of er verspreidde zich hel ge rucht dat er brand was uitgebarsten. Iedereen haastte zich om het kerk gebouw tc verlatenhetgeen in zulk eene wanorde geschiedde dat vele per sonen door hel dringen kneuzingen bekwamen en kinderen bijna onder den voet geraakten. Ontsteltenis stond op ieders gelaat te lezen. Buiten de kerk gekomen zag men noch rook noch vlam, noch iels dat naar brand geleek, en eindelijk vernam men dat die had gewoed in de Molenstraat, doch zich bepaald had lot het verschroeijen van eenige kleedingstukken, die men bij de kagchel te droogen had gehangen. Onlangs is het kantoor der domeinen te 's Hertogenbosch opgeheven, en zijn de werkzaamheden daarvan opgedragen aan den ontvanger der regis tratie te :s Bosch en te Breda. Thans zou er een aanzienlijk deficit in de kas van dien gewezen ontvanger zijn ontdekt. Men spreekt van eer. te kort van ƒ50 a 60,000. De verdachte moet voortvlugtig zijn. Het spel wordt als de naaste oorzaak dier daad genoemd. ArnhC.) De Sxirinaamsche Cour. meldt het overlijden van den heer J. A. Voigt, chef van hel bouw departementte Paramaribo. Zijn dood wordt in de ko lonie diep betreurd. 's GRAVEN HAGE, 5 Januarij. Z. M. heeft den heer F. II. ridder van Rappard, eervol ontslagen secre taris-generaal bij het dep. van oorlogbenoemd tot grootkruis der orde van de Eikenkroon. Z. M. heeft goedgevonden te benoemen tot 2dcn luit.-kwartiermeester: bij het 4de reg. infanterie, den fourrier-titulair A. E. 11. Knaap, van het inslructie-balaillonbij het l5t« reg. dragonders, den fourrier J. W. J. van Deventer, van het reg. véld-artillerie; bij het 2de reg. dragonders, den ser geant-titulair H. AV. van Wielingen, van het instructie-bataillonover te plaatsen: bij het reg. grenadiers en jagers, den 2dcn luit.-kwartiermeester F. van Thiel, van het lstl! reg. infanterie; en in te willigen: het verzoek van den gcneraal-majoor J. L. Coenegracht, om vergunning tot het dragen van de versierselen van kotnmandeur der Leopolds-orde, hem door den ko ning der Belgen geschonken. De officier van gezondheid 3de kl. bij de zeemagt, P. J. Feitkamp, is bevorderd lot officier van gezondheid 2de kl. Men verneemt dat 11. M. de koningin ofschoon hare ongesteldheid niet van ernstigen aard is, evenwel nog het bed moet houden. De opper-ceremoniemeester heeft bekend gemaakt dal het hof den rouw zal aannemen wegens het overlijden van Z. M. Frederik Wilhelm IV, koning van Pruissen, voor den tijd van zes weken; te weten: twee weken den middelbaren rouw en vier weken den ligten rouw. Z. K. H. prins Frederik is gisteren van hier naar Berlijn vertrokken. Men wil welen datten gevolge van het eervol ontslagdezer dagen aan verschillende hoofd- en verdere ambtenaren bij het dep. van oorlog verleend, er eerstdaags bij dat dep. eene organisatie en daardoor bevorde ringen zullen plaats hebben. Door den minister van binnen), zaken is de leverantie van dwarslig gers en van spoorstaven enz., ten dienste der staatsspoorwegen, volgens de j uitkomsten, welke de op den 27sle" Dec. jl. plaats gehad hebbende uitbe steding heeft opgeleverd, gegund als volgt: Dwarsliggers. Is,e perceel aan van der Eist en Smits, te Amsterdam, voor 2.35 den ligger van beuken hout; 2de perceel aan Hermann Terhalle, te YVcssumin Pruissen, voor ƒ2.75 den ligger van beukenhout; 3dc perceel aan Frederik Stam, te 's Gra- venhage, voor ƒ2.69 den ligger van halfrond beukenhout; 4de perceel aan Eindhoven en Zoon, te Zwolle, voor ƒ4.17 den ligger van eikenhout; 5de

Leydse Courant | 1861 | | pagina 1