Per Telegraaf. BELASTIJNG OP DE HONDEN. de koning liet toch nog wel eene maand uithouden; op die wijze zon men de maand April bereiken en de groote gebeurtenissen, waarmede Enropa tegen dien lijd bedreigd wordt, zouden de zaak dan wel voor goed op lossen. Volgens een brief van een Fransch officier in Sardinische dienstzou Gaëta, al verliet het Fransch eskader die plaats, den belegeraars nog veel moeite veroorzaken. Zij moet namelijk zulke aanzienlijke hoeveelheden krijgs- en mondbehoeften bevattendat het maanden kan duren alvorens de belegerden door den honger zullen kunnen gedwongen worden die plaats over te geven. Alles hangt dus af van eene bestorming, maar de schrijver beweert, dat dit nog groolere offers dan de bestorming van Sebaslopol kan kosten, daar de batterijen der Sardiniêrs door hare ligging meer le lijden hebben dan de werken der Franschen en Engelschen voor die Russische vesting. De commissarissen der vreemde mogendheden in Syrië hebben het be drag, hetwelk tot schadevergoeding aan de Christenen aldaar moet worden uitbetaaldop 30 millioen fr. vastgesteldwaarvan een derde gedeelte wordt gebragt ten laste der Turken te Damaskus. Berigten uit Syrië melden dat de Europesche commissarissen van Da mascus le Beyruth zijn teruggekeerd, overtuigd dat er doortastende maat regelen zullen moeten genomen worden. Tjjdens de komst der commissie te Damascus was er nog niets gedaan om zelfs voorloopig de puinhoopen op tc ruimen, zoodat de commissie onmiddelijk 1200 man daartoe in het werk heeft gesteld. Alleen daar waar Europesche troepen zijn gevestigd, bestaat eene voldoende rust, maar volgens de algemeene verklaring der Christenen blijft er voor hen niets over dan naar een ander land de wijk te nemen, zoo dra de Franschen vertrokken zijn. Thans ligt er een Fransch detachement niet verre van Damascus, waardoor het niet alleen die stad, maar ook de Drusen in Haoran in bedwang houdt, en toch had een stam Bedouinen, eenige dagen voor de afzending van het berigt, lol vóór de poorten van Damascus een strooptogt gehoudenwaarbij zij ruim 4000 schapen hadden medegenomen. Ook hoorde men nog dagelijks van moorden in dat gedeelte van Syrië, hetwelk nog niet door de Franschen bezet is. ITALIË. In berigten nit Napels wordt gesproken van eene onbeduidende reac- tionnaire beweging, die gemakkelijk onderdrukt werd. Door de Botir- bonsche bezetting' van Civilella zou een Piemonleesch krijgsgevangene ver brand zijn. Te Napels wordt op groote schaal krijgsvolk voor Hongarije aange worven onder leiding van Hongaarsche officieren. Bijna al de officieren van Garibaldi's ontbonden leger, dat zich voor het Hongaarsch legioen heeft laten aanwerven, zijn in rang verhoogd. De generaals Turr en Eber, die zich beiden le Milaan bevinden, zijn insgelijks (jverig werkzaam krijgsvolk voor Hongarije aan te werven. Milaan kan als het hoofdkwartier van het Hongaarsche krijgsvolk beschouwd worden; doch zoowel te Napels als le Milaan ontvangen de recrulen bevel om zich naar Konstantinopel te begeven. Turkye's hoofdstad is het algemeene vereenigingspunt. Door Fransche schepen is dezer dagen de citadel van Messina voor twee maanden van leeflogt voorzien. Dezer dagen werd des nachts bet ruiterstandbeeld van Marcus Aure- lius te Rome met het uniform van een Sardinisch officier omhangen, ter wijl het Sardinische wapenschild op de borst van hel paard prijkte. Deze aardigheid is met veel stoutmoedigheid uitgevoerd, want op weinige schre den van het standbeeld staal een Fransche wachtpost. De politie was natuurlijk des morgens terstond bjj de hand om het beeld van zijn oproe rig gewaad te ontdoen. PRÜI8SEN. BERLIJN, 2 Jar.uarij. Hoewel de toestand des konings in de laatste dagen niet verontrustend was, heeft die plotseling eene zeer ernstige wending genomen en is Z. M. even na middernacht overleden. Frederik Willem IV werd geboren 15 October 1795 en volgde zijnen vader Frederik Willem III den 7den Junij 1840 op. Hij laat geene kinderen na en wordt opgevolgd door zijnen broeder, den tegeinvoordigen regent, Frederik Willem Lodewijk, prins van Pruissengeboren 22 Maart 1797. Naar men uit Wiesbaden meldt, heeft de baron von Bock Hermsdorf, in hoedanigheid var. gevolmagtigd minister van Nassau, zich naar 'sGra- venhage begevenom de toeslemming vail Z. M. den koning en eenige an dere leden der koninklijke familie te erlangenop de nieuwe wet op de domeinen, waarop zij als agnaten van het Nassausche huis aanspraak hebben. OOSTENRIJK. WEENEN, 31 December. De keizer heeft aan alle burgerlijke ambtenarenvroeger in Lombardye aangesteld en die ten gevolge van de staatkundige gebeurtenissen hunne be trekking verloren hebben, op nieuw voor den tijd van een jaar hunne be zoldiging ais wachtgeld toegelegd. Dit zal ophouden met den dag, waarop zij tot eene andere betrekking zullen worden opgeroepen. Aartshertog Maximiliaan heeft een geschrift over het Oostenrjjksche zeewezen uitgegeven, dal alhier met veel belangstelling is ontvangen. Hij doet daarin verscheidene voorstellen tot verbetering, en gelooft dat met de som var. 30 millioen de vloot binnen twee jaren tot volmaaktheid kan wor den gebragt. Ook betoogt de schrijver de noodzakelijkheid van een Oostcn- rjjksch-Engelsch hondgenootschap. In de zooveel gerucht makende zaak van graaf Teleky is door den keizer eene, in de tegenwoordige omstandigheden zeer verstandige, beslis sing genomen. Z. M. heeft der. graaf bij zich ontboden en hem zijne gratie aangekondigd, zoodat hel tegen hem ingestelde gercgtelijk onderzoek geen voortgang zal hebben. Volgens de Wien. Zeit. beloofde de graaf den keizer elke betrekking met liet buitenland af te brekenniet over de grenzen des rijks le trekken en zich van alle deelneming aan politieke aangelegenheden te onthouden. BERLIJN, 2 Januarij. Een berigt uit Petersburg meldt dat eene nieuwe Russische leening, van 100 millioen zilv. roebels, door den handelsstand en anderen in het rijk is volgeteekend. PARIJS, 3 Januarij. De keizer heeft tot groof-offieier van het Legioen van Eer benoemd den heer Michel Chevalier en tot kommandeur de hh. Escnyrac en Delanture. In een bulletin van den Moniteur wordt gezegd dal de finantiële gebeurtenissen in het buitenland eenen hoogst treurigen invloed hebben gehad op de Fransche beurs, maar tevens voor ongegrond verklaard het gerucht dat de Fransche regering genoodzaakt zou zijn hare toevlugt tot eene leening te nemen. Het cijfer der schatkist-billetien ging thans dat van 75 millioen niet te boven. WEENEN, 3 Januarij. De Wiener Zeitung berigt dat het hof, wegens het overlijden van den koning van Pruissen, den rouw voor vier weken heeft aangenomen. Ook blijven op hoog bevel de beide hof-schouwburgen heden gesloten. Genoemd blad is tevens gemagtigd het gerucht, omtrent de aftreding van graaf Rechberg als minister, als allen grond missende, tegen te spreken. 8TA(tS-KËKlGTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN. Gezien art. 1 der Verordening van den 9dcn Maart 1857 (Gemeenteblad n°. 19)regelende de invordering eener plaatselijke belasting op de honden Gelet op de artt. 271 en 272 der wet van 29 Junjj 1851 (Staatsblad n°. 85) Doen te weten, dat iedere eigenaar of bezitter van een of meer honden, die in de termen der belasting vallen, verpligt is daarvan jaarlijks vóór den 3lsten Januarij aangifte te doen waartoe het vercischte billet kosteloos ten Kantore van den Gemeente-Ontvanger verkrijgbaar is. Zij vermanen daarbij tevens de ingezetenen, zich van hunne verpligting in deze te kwijten, terwijl, bij ontdekking, tegen de nalatigcn, wegens ontduiking ter zake van plaatselijke belasting, zal worden geprocedeerd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, D. TIEBOEL SIEGENBEEKBurgemeester. Leyben, 3 Januarij 1861. v. PUTTKAMMER, Secretaris. JVationale JWititie. Ligting van het jaar 1861. Oproeping tot de Inschrijving. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN, gezien hebbende artt. 51, 52, 53, 56, 57, 60 tot 68, en 166 der wet van der. 8stc" Januarij 1817 (Staats blad n". 1), alsmede art. 5 dor wet van den 27stc" April 1820 (Staatsblad n°. 11.); Doen te «eten, dat de inschrijving voor de ligling der Nationale Militie van dit jaar, geschieden moet voor hen, die geboren zijn in het jaar 1842. Dat alle Ingezetenen, zonder onderscheid, welke reden tot vrijstelling van de dienst zij ook zouden mogen hebbenen of zij tegenwoordig of afwerendof al dan niet in militaire dienst zijn, verpligt zijn zich te doen inschrijven; dat Ouders, Voogden of Bloedverwantenin deze voor hunne naaslbestaanden of pupillenmits gaders Regenten van openbare Gestichten voor de onder huil beheer staandende belangen moeten behartigen, door de bij de wet gevorderde opgave te doen, en daarvoor verantwoordelijk zijn. Dat onder de Ingezetenen ten deze ook worden gerekend de vreemdelingen, die den zetel van hun vermogen of hun verblijf in het Koningrijk zijn komen vestigen; alzoo zij, even als de Inboorlingen, verpligt zijn mede te werken tot de gemeenschappe lijke verdediging van den Staat, welke hun veiligheid en bescherming verleent. En roepen dien ten gevolge opal de in de termen vallende Ingezetenenom le verschijnen in een der vertrekken van het Raadhuis Op Maandag den 14 Januarij 1861, Des voormiddags van 10 tot 3 urede bewoners van Wijk 12 en 3 en die van het buiten-territoir der Gemeente. Op Dingsdag den 15 Januarij 1861, Des voormiddags van 10 tot 3 ure, de bewoners van Wijk 4 en 5. Op Woensdag den 16 Januarij 1861, Des voormiddags van 10 tot 3 ure, de bewoners van Wijk 6. Op Donderdag den 17 Januarij 1861 Des voormiddags van 10 tot 3 ure, de bewoners van Wijk 7 en 8. Vermanende Burgemeester en Wethouders voornoemd wel uitdrukkelijk de belang hebbenden, zich, door getrouwelijk op te komen, vrij te waren tegen de nadeelige gevolgen, welke uit nalatigheid in deze onvermijdelijk zouden voortvloeijende bo ven opgegeven tijdsbepaling in het oog te houden en bij de inschrijving zich te voortien van hunne geboorte-akten, alsmede schriftelijk op te geven hunne woon plaatsen en het wijk en nommtr hunner huizen, ten einde hierdoor voor te komen de onaangenaamheden, welke voor de ingeschrevenen volgen moeten uit eene verkeerde spelling van den naam of een abuis in de opgave der woonplaatsen, waardoor dik wijls de ingeschrevenen te vergeefs worden gezocht bij oproepingen, welke voor hun wezenlijk belang gedaan worden; zullende er, van beden af, ter Secretarie geva ceerd worden, van des morgens 10 tot 's namiddags 3 ure, ter afgifle der geboorte akten, voor diegenen, welke binnen deze Gemeente zijn geboren. En zal deze door aanplakking en door plaatsing in de Leydsche Courant worden afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leïden, 3 Januarij 1861. D. TIEBOEL SIEGENBEEK, Burgemeester. v. PUTTKAMMER, Secretaris.

Leydse Courant | 1861 | | pagina 3