regelen. Daar de Druzcn de meeste weerbare mannen hadden omgebragt; vond onze consul daar eene gebrek lijdende, zeer slecht gekleede bevolking, groolendeels uit weduwenweczengrijsaards en kinderen bestaandehet bezit van eene mat otn op te liggen was op ver na niet aan allen bescho ren vele vrouwen en meisjes hadden geen doek of lap om hare naaktheid te bedekken; zelfs aan enkele kraamvrouwen en zieken ontbrak alle noo- dige ligging en dekking, niettegenstaande de moeite, die de Grieksche ge neesheer Kutufas te Sidon zich had gegeven tot het inrigten van een drage lijk hospitaal. Te Tyrus was het in sommige opzigten nog erger gesteld; aldaar bezocht de consul de ellendige woningen der vlugtelingen. Hij schrijft daaromtrent o. a.: »In vertrekken van niet meer dan 2 ellen hoogte op 5 ellen lengte en 4 ellen breedte, moesten van 14 lot 24 personen den nacht doorbrengen op den aarden vloer zonder planken of steenenen zonder licht; de meesten hunner hadden noch matten, noch dekens; en daar deze verblijven lager dan de begane grond zijn, en geene andere opening hebben dan de deur, door welke men binnen komt, heerscht er altijd een bedompte, onzuivere lucht, die ziekten onder de talrijke bewoners moet veroorzaken." Wat de behoefte aan levensmiddelen betreft, was hij ooggetuige van het volgende voorvalOp een plein te Tyrus lag een kameel op sterven honderde uitgevaste Christenen wachtten, met messen gewapend, den laat- slen doodsnik van het dier af, en vielen toen op het ligchaam aan met zulk eene begeerte, dat in een oogenblik al het zieke, onaangenaam riekende vleesch in stukken gesneden en weggevoerd was, en het rif alleen over bleef. En onder deze behoeftigen zijn velen, die een half jaar geleden in welstand verkeerden. In ai deze ellenden bragten de gezondene liefdegaven althans eenige leniging; er werden katoenen stoffen gekocht en onder toezigt van de comite's aan de meest hulpbehoevenden toegedeeld; op dezelfde wijze werden de Fransche zusters van liefdadigheid te Sidon in staat gesteld de weeskinderendie zij zich hadden aangetrokkente kleedengedurende eenige dagen werd soep uitgedeeld, en hetgeen de meeste vreugde veroor zaakte, aan ieder behoeftig vlugteling werden 3 piasters in geld uitgereikt. Wel heeft het Turksche bestuur hun eene soort van soldij van 30 paras per dag toegekendmaar deze sommen worden hoogst ongeregeld betaald en het leven is duur in Syrië. Aan deze werken der liefde werd circa 53,000 ps. besteed en 750 ps. naar Tripoli gezonden voor arme zieken aldaar. Met eene som van circa 5000 ps.die hij nog beschikbaar had, en de som van ƒ2000, uit andere plaatsen in Nederland ingezameldalsmede van 7 kisten dekens en stoffen, die hij in het begin van December verwachte, dacht de consul eene tweede liefdadige rondreis te ondernemen. 's GRAVENHAGE, 3 Januarij. Z. M. heeft bij het dep. van binnenl. zaker. benoemd: tot referendaris den commies mr. J. C. baron Lewe van Middelslum; tot hoofdcommies den commies J. F. Boogaard; tot commies jhr. A. Calkoen, thans commies ter prov. griffie van Utreeht; tot adjunct-commies jhr. E. van Citters; en bij het dep. van justitie tot adjunct-commiesen J. J. van der Harst en J. Oos- terland, beiden thans eerste klerk bij dat departement. Z. M. de koning heeft gisteren in een bijzonder gehoor ontvangen den graaf von Köningsmarckgevolmagligd minister van Z. M. den koning van Pruissen bij het Nederl. hof, ten einde aan Z. M. de officiële kennisgeving te doen van hel overlijden van zijn souverein. De leden van het corps diplomatique hebben gisteren bij Z. K. H. den prins van Oranje hunne opwachting gemaakt, om hem bij den aanvang des jaars hunne gelukwenschcn aan te bieden. Hel familie-diner, dat op Nieuwjaarsdag ten hove zou plaats hebben; heeft geen voortgang gehad, ten gevolge eener ongesteldheid van H. M. de koningin. H. M. neemt thans weder in beterschap toe. HII. K.K. 1111. prins en prinses Hendrik zijn uit Luxemburg alhier teruggekeerd. De minister van binnenl. zaken zal Zaturdag aanst. geen gehoor verleenen. Van hier meldt men aan de Midd. Cour. dat door den minister van oorlog ten aanzien van de aanstaande garnizoensveranderingen o. a. be paald is dat de standplaatsen van die bataillons, eskadrons en compagniën, welke met de maand Mei aanst. van garnizoen moeten veranderen, door de bevelhebbers in de militaire afdeelingen zoo zullen worden aangewezen, dat met uilzondering van de periodieke aflossingengeene meerdere uitbrei ding aan de verplaatsing zal worden gegeven, dan volstrekt noodig zal zij". BU1TENLANDSCHE BERIGTEN. ENGELAND. LONDEN, 1 January. Als een blijk van de verregaande desertie hij de Engclsche zecmagt moge strekken, dal van de linieschepen Trafalgar, Edgar, Algiers en Diadem 169, 148, 89 en 110 personen zijn gedeserteerd. Lord Caithness stoomt thans met een stoomrijtuigje door de drukste straten der City. net is inderdaad opmerkenswaardig, met welk eene vlugheid en gemakkelijkheid hij zijn voertuig bestuurt en de duizende kar ren en rijtuigen, die de City doorkruisen, weet te ontwijken. Het sloom- ryluig maakt geen geraas en jaagt dus den paarden geen schrik aan. De maatschappij voor de telegraphie in de Roode zee en Indië heeft, ten gevolge van een plaatselijk onderzoek, verklaard dat er geene mogelijk heid bestaat tot herstelling van den onderzeeschen kabel ter verbinding van Suez en Bombay, over Suskin en Aden aan de Roode zee, en Mascate en Kurrachee in den lndischen oceaan. Ten gevolge dezer verklaring heeft de maatschappij de meeste ambtenaren afgedankt, terwijl men vreest, dat dit tot eene geheele ontbinding der maatschappij zal leiden. Volgens beriglen uit New-York van 18 Dec. zijn de leden van dc con ventie der zuidelijke staten te Charleston met groolc eerbewijzen ontvan gen er was eene commissie benoemd om een adres aan de bevolking der noordelijke staten te ontwerpen. Door den senaat van Noord-Carolina was eene wet aangenomen, krachtens welke die staat zich zal wapenen. Te New-York was eene groote volksvergadering gehouden, ten einde van in genomenheid met Garibaldi blijk te geven. In Californië trok de afschei- dings-beweging der zuidelijke stalen de algemeene aandacht. Men besprak daar het plan van een staten-verbond van den Stillcn-Oceaan. FRANKRIJK. PARIJS, 1 Januarij. Bij de receptie op Nieuwjaarsdag heeft lord Cowley, namens het corps diplomatique, liet woord gevoerd. De keizer heeft in zijn antwoord zich bepaald tot het betuigen van zijnen dank voor de uitgesproken wenschen, en het uitdrukken van zijn vertrouwen op het behoud van den vrede. De Moniteur bevat een besluit van den minister van staat, waarbij eene openbare mededinging voor het voorloopig plan van een alhier te stich ten operagebouw wordt uilgeschreven, hetwelk op het terrein tusschen de boulevard des Capucines, de rue de la Chaussée d'Autin, de rue neuve des Mathurins en de passage Sandrié gesticht moest worden. Die mededinging wordt den 31sten dezer gesloten. De ontwerper van het in allen opzigte best gekeurd plan wordt met het ontwerpen van een definitief plan en met het bestuur over het werk belast. Die van het in waarde op het eerste vol gende ontvangt eene premie van 60Ö0en die van het daarop volgende eene premie van 4000 fr. De za^l moet tusschen de 1800 en 2000 personen kunnen bevatten. 's Keizers borstbeeld op de muntstukken wordt veranderd. Voortaan zal Napoleon III op het Fransche geld zijn afgebeeld met de kroon op het hoofdden scepter in de hand en met den keizerlijken mantel om hangen. In de photographischc galerij van den heer Mayer, boulevard des Capu- cins alhier, heeft men eene photographische afbeelding des keizers, ten voeten uit en levensgroot, bewonderd, als den uilslag der eerste goed gelukte poging om photographische portretten van die grootte te vervaardigen. Bij het ministerie van binnenlandsche zaken houdt men zich met een ontwerp bezig, om, even als voor brievenport, den prijs voor de telegra- phische berigten, onverschillig naar welke plaats in Frankrijk bestemd, ge lijk te stellen. Het Bulletin des Lois bevat een besluit, waarbij 2339 civiele en mi litaire pensioenen van Savoye en Nizza, ten beioope van 1,215,714 fr.bij de begrooting worden gevoegd. Daaronder komen 188 vaders of moeders van twaalf kinderen voor; zoodra er in een huisgezin twaalf kinderen wa ren, verleende de Sardinische regering een jaarlijksch pensioen van 250 fr. Berigten uit alle dioecesen des lands ontvangen melden dat de inza meling voor den S'. Pieterspenning gedurende het Kersfeest veel heeft opge leverd. Men spreekt van 4 a 500,000 fr. De Pays doet uitkomen dat van al de kleine staten van Europa Ne. derland het meest tot ondersteuning van de Christenen in Syrië heeft bij gedragen. De beroemde schilderij van M. Hobbemade Molens, is door graaf de Morny van den heer Scbullze, te Berlijn, gekocht voor de som van 105,000 fr. De heer Schultze had er op eene vroegere veiling 96,000 fr. voor betaald. De verkoop van voorwerpendie sedert eenige dagen plaats heeft in dc salons van den prins Czartoriski, ten voordeele van de uitgewekene Po len, brengt aanzienlijke sommen op, dank zij den ijver van eene der dames patronessen. Eene van deze, gravin Walewska, had een prachtig bouquet ontvangen. Zoodra was dit niet bekend geworden of een tal van bezoekers betwistten elkander eene bloem van dat bouquet; zij stond die af tegen 90 a 100 fr., zoodat het bouquet, door die dame in kleine deelen verkocht, niet minder dan 5000 fr. opbragt. Volgens de dagbladen zijn de troepen reeds op den terugtogt van China. Hieruit blijkt, dat er geene verdere versterkingen naar het Oosten zullen worden gezonden. Evenwel zal er nog krijgsmateriëel, voor de ex peditie tegen Anam bestemd, worden heen gevoerd. Volgens de laatste be rigten moet het in de golf van Pcicheli zeer onstuimig zijn; vele schepen zijn vergaan en men spreekt zelfs van 12 Engelsche en 9 Fransehe kanon- neerboolendie gezonken zouden zijn. Men is zeer bezorgd over het lot der troepen, die juist tegen dien tijd naar Shanghai zijn vertrokken. Het fregat lllloa heeft op 29 Dec. Toulon verlaten, om zich naar Alexandrië te begeven. Het voert materieel en leeftogt over voor de expeditie naar China, alsmede Lazaristen en eenige liefdezusters, die zich naar de missen te Peking begeven. Omtrent het verblijf van de Fransche vloot voor Gaëla deelt de cor respondent van de Indép. Beige het volgende mede: Lord Russell heeft aan den keizer doen vragen of hij werkelijk den koning van Napels in be scherming wilde nemenwant dat de houding van Frankrijk eene wezent- lijke inmenging was. Tevens deed hij den keizer opmerken dat Engeland in eene moeijelijke stelling zou verkeerenindien de koningin bij de ope ning van het parlement op 5 February in de troonrede de verklaring niet kon afleggen, dat er overeenstemming bestond tusschen Frankrijk en Enge land ten opzigte van de Ilaliaansche qnaestie. De keizer had geantwoord dat hij de zaak in overweging zou nemen, maar dat er geene volledige overeenstemming bestond; zijne inzigten waren niet veranderd, en ter wijl Frankrijk voor eenen bonds-staal wasverlangde Engeland de een heid. De keizer had dientengevolge besloten de Fransche vloot nog gedu rende drie weken te Gaëta te latenten einde aan den koning de gelegen heid te geven de vesting van leeftogt te voorzien; voor het overige was zij nog in góeden staat. Indien de zaken later mogten tegenloopen dan zou

Leydse Courant | 1861 | | pagina 2