LEYDSCHE COURANT.' 1861. VRIJDAG 4 JANUARIJ. N 2. M ij De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt uit Zaturdag Avond i ié De Prijs der Courant is ƒ12 in het jaar/ de afzonderlijke Nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. BIMENLANDSCHE BERIGTEN. LEYDEN3 Januarij. Bij resolutie van den minister van finantiënvan 21 Dec. jl.is vast gesteld de 244ste loterij. Zij beslaat uit 20,000 loten, 10,000 prijzen en 2 premiën. De collecte wordt geopend op Maandag den 21slen Januarij 1861, en gesloten op Zaturdag den 2den Februarij daaraanvolgende. De eerste klasse vangt aan den 18den February cerstk.de laatste 100 nommers zullen op Zaturdag 11 Mei worden getrokken. De minister van oorlog heeft onlangs vastgesteld een staat van het bedraghetwelk voor werfkostengedurende het jaar 1861bij de land- magt zal worden te goed gedaanmitsgaders van het maximum der som men, welke voor hand- en aanbrenggelden mogen worden betaald. Daaruit blijkt, dat zal worden te goed gedaan voor een engagement bij de grena diers, jagers, infanterie, dragonders, vesting-artillerie, rijdende artillerie, pontonniers en mineurs en sapeurs: voor 6 jaren l5le kl. ƒ45; 2de kl. ƒ40. Voor de veld-artill.engag. voor 6 jaren, lste kl. ƒ95, 2de kl. ƒ40, en instr.-bat., alg. depót van discipline en kon. milit. akademie, engag. voor 6 jaren 40. Het handgeld, hetwelk kan worden uitbetaald aan vrijwillig die nende soldalen van de reg. vesting-artillerie, niet ouder dan 30 jaren zijnde en minstens nog 2 jaren moetende dienendie als kanonnier 2dc kl. bij het reg. veld-artillerie overgaan, is ƒ20. Het handgeld, hetwelk aan een tam boer beneden den ouderdom van 18 jaren wordt toegestaan, is ƒ15. Het handgeld, hetwelk aan een reeruut, bij het eerste engagement en aan een gewezen militair hij eene nieuwe verbindtens, wordt toegestaan, is bij de grenadiers, jagers, infanterie, dragonders, vesting-artillerie, rijdende artil lerie, pontonniers en mineurs en sapeurs ƒ30, veld artillerie ƒ80. Het hand geld, hetwelk aan een militair beneden den graad van korporaal, bij een tweede engagementwordt toegestaanis ƒ40. Het Nederlandsch zendeliog-genoolschgp heeftin 1860, aan giften en legaten ontvangen, de aanzienlijke som van 23,815.50. Tie Polksvriend deelt het volgende medeDe jeneyer-rampen van Nederland, gedurende het jaar 1860 maandelijks door ons medegedeeld, geven78 gevallen van gevangenneming en veroordeeling67 van moord en manslag, 37 van verwonding en mishandeling, 57 zelfmoorden. Te Rotterdam is het berigt ontvangen dat het stoomschip Aurora Zaturdag 11. van daar naar Londen vertrokkeneene hoogst moeijelijke reis heeft gehad. 40 koeijen en een aantal schapen zijn over boord gesla gen en verdronken, dat men op eene schade van ƒ12,000 begroot. Op 29 Dec. jl. vierde ook de heer M. van Toorn, te Berkelzijn SOjarig jubilé als onderwijzer. Bij die gelegenheid werd hem door den in specteur van het lager onderwijsden heer van der Heimnamens Z. M. de zilveren medaille, ingesteld bij kon. besluit van 24 Jan. 1841, ter hand gesteld. Te Lekkerkerk had in de vorige week het navolgend verschrikkelijk voorval plaats. Zekere persoon heeft in eene herberg onder het kaartspelen twist gekregen met twee personen (broeders), welke twist zoo hoog is ge- loopendat de eerste een van de broeders met een mes een snede over het gezigt heeft toegebragt, zoo dat de bovenlip over de onderlip hing en de neus geheel is afgesneden. Den anderen broeder bragt hij drie sneden over en een steek in den arm toe en sneed ook hem een klein gedeelte van den neus af. De dader is in hechtenis genomen. Het prov. gereglshof van Noordholland heeft een voor huurders en verhuurders belangrijk vonnis geveld. Den lslen Aug. 1859 betrok een huurder eene woning, die hem dadelijk bleek onzuiver te zijn. Hij verliet het huis, omdat het ongedierte ook in zijne meubelen kwam, en deed den eisch tot vernietiging van de huur en tot schadevergoeding. Bij het bevo len onderzoek bleek, dat op den trapmuur en in de kasten alleen onge dierte aanwezig was. De regtbank achtte het huis bewoonbaar en ontzegde den eisch. Het hof evenwel besliste, dat de verhuurder ook na de levering moest inslaan voor de gebrekendat hier geen geval van uitzondering aan wezig was, omdat het hier een oud bekend gebrek was, dat dus de onbe woonbaarheid niet viel te onderzoekenmaar dat het moest gehouden worden voor ongeschikt tot bewoning. Het hof heeft dus den eisch toe gewezen. Zondag avond 11. is aan den weg nabij Oudendijk (Noordholland) een persoon gevonden, die geheel bewusteloos, waarschijnlijk door de koude bevangen, in de sneeuw lag; nadat men hem onmiddellijk had opgenomen en in de nabijgelegen herberg gebragt, overleed hij aldaar. Blijkens de bij hem gevonden stukken was hij des morgens ontslagen uit het huis van correctie te Hoornvan waar hij vertrokken was met het doel om te voet naar Amsterdam te gaan. Uit Arnhem meldt men dat de onlangs aldaar onder de dragonders geheerscht hebbende hersenontsteking, welke zeven jeugdige personen ten grave heeft gesleept, als geweken mag worden beschouwd. Men had in de laatste tijden van de zijde der militaire overheid verschillende maatregelen genomen, om deze kwaadaardige ziekte zoo veel mogelijk te keer te gaan; die maatregelen bestonden onder andere in het niet laten excceren der troepen; daar men vermeende dat die ziekte hare oorzaak kon gehad heb ben in den ongewonen tjjd van het jaar, waarop, in vergelijking met vroe gere jaren, de laatste ligting van militiens onder de wapens was gekomen. Sedert eenigen tijd heeft men zich druk bezig gehouden met den op bouw van het invaliden-huis op Bronbeek. Dit gebouw, hetwelk eene vrij aanzienlijke lengte beslaat, is thans uitwendig bijna geheel voltooid. Het ligt in de onmiddeljjke nabijheid en wel achter het vroegere lusthof van Z. M. den koning, dat waarschijnlijk tot woning van den kommandaut zal worden bestemd. De Prov. Fr. Cour. deelt het volgende voorval mede. Op den eersten Kersdag kwamen te Leeuwarden met een wagen vier matrozen uit Engeland, over Harlingen, aan. In eene slaapstede afgestapt, merkte een van hen, dat hij miste 4 heele en 2 halve sovereigns, die ieder van hen wist, dat te Marssum nog in zijn bezit waren. Nadat zij van het dorp, waarheen zij dadelijk op weg waren gegaan om het geld, ofschoon vruchteloos, te zoe ken, waren teruggekeerd, werd de policie van het voorval onderrigt. By visitatie bleek het, dat een hunner, die niet meer gage had ontvangen dan de reiskosten bedroegen, in het bezit van een en een half dier goudstukken was. Deze werd dus voor schuldig gehouden en hjj bekende dan ook dat hij het geld van zijnen makker, die ir. den wagen in slaap was gevallen, had ontvreemd, en dat hij, op den weg naar Marssum, de drie en een half sovereign had doorgeslikt. Dadelijk in hechtenis genomen, werd de geld eler alleen gezet, en een hem toegediend middel heeft zóó goed gewerkt, Hat hij der. volgenden dag niet alleen van de 3sovereign, maar ook nog van een Engelsche schelling en een two-pence voorspoedig werd verlost. Uit Zwolle meldt men dat de postillon Gerrit Kerstenrijdende de postkar van Blokzijl naar Zwartsluis en Zondag avond II. omstreeks 6 ure van het postkantoor te Vollenhove vertrokken, in de nabijheid van het huis de Noord, beneden aan den dijk, dood onder de postkar is gevonden. Men vermoedt dat de verongelukte, door de ontzettende sneeuwmassa mis leid het spoor bijster geraakt en van den dijk gereden is. Naar men ver neemt moet de postdirecteur te Vollenhove, uithoofde van hel ongunstige weder, aan den postillon de vrijheid gegeven hebben later te vertrek ken, maar de ijverige en oppassende jongeling zou verkozen hebben aan zijnen pligt te voldoen, en is welligt dien ten gevolge zoo noodlottig om gekomen. Te Harlingen is op den 29slc» Dec. II. het in de vestibule van het raad huis geplaatste gedenkteeken ter ecre van den dichter en historieschrijver Simon Stijl op eene plegtige wijze onthuld. Door dr. J. G. Ottema werd vooraf in de doopsgezinde kerk eene toepasselijke rede uitgesproken. Berigten van de Kaap de Goede Hoop melden dat de beweging ten gunste van de afscheiding der oostelijke provinciën zich meer en meer uit breidt. Op kerkelijk gebied was de strijd tusschen orthodoxen en liberalen weder in hevigen graad uilgebarsten en de dagbladen waren vol van godge leerd twistgeschrijf. De Maarten van Rossem had eene nog al voorspoedige reis gehad. Als passagiers zijn met dit schip aangekomen: de eerw. heer G. W. Smits, beroepen predikant in de Transvaalsche Repnhliek, kapitein A. A. van der Linden, de heeren G. S. W. Schmidt, J. van Oostveen en J. Prins, de familie Bekkerbestaande uit tien personen, en de familie Kinger. De koninklijke brieven, waarbij Britsch KafTerland tot eene afzon derlijke bezitting der kroon zou verheven worden, waren bekend gemaakt en kolonel Maclean was voorloopig tot luitenant-gouverneur aangesteld. Het ttbl. berigt dat van wege den minister van buitenl. zaken aan het Amsterdamsche comité, dat zich bezig heeft gehouden met de inzame ling van liefdegiften voor de Christenen in Syrië, zeer uitvoerige berigten zijn medegedeeld van den Ned. consul te Beyruthden heer W. E. Fercken betreffende de wijze waarop die liefdegaven zijn besteed. Hoezeer zich ook te Beyruth arme vlugtelingen bevonden, aan welke dan ook eenige onder stand werd uitgereikt, zoo meende de consul dc onlvangenc som hoofdza kelijk te moeten bestedenwaar de grootste behoefte bestond namelijk te Sidon en Tyrus, alwaar nog duizende uitgeplunderde en mishandelde vlug- telingen uit verschillende dorpen van den Libanon vertoefden (en ook nog heden vertoeven), aan de noodigste levensbehoeften gebrek lijdende. Hij be gaf zich naar die beide plaatsen vergezeld door den Franschen schout-bij nacht Jehenne, en vormde zoo te Tyrus als te Sidon een comité van nota bele en liefdadige personen van verschillende godsdienst om de uildeeling te

Leydse Courant | 1861 | | pagina 1