LEYDSGHE COURANT. WOENSDAG 2 JANUARIJ. De Couratit wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt uit Zattirdag Avond. De Prijs der Courant is ƒ12 in het jaarj. de afzonderlijke Hommers worden tegen 10 Centen afgegeven. BI1VNKWLANDSCHE BERIGTEN. I LEY DEN, 1 Januarij. Bij kon. besluit van 28 Dec. rijn lot burgerlijke leden van den al hier zitting houdenden militieraad benoemd: de hh. mr. H. C. J. Hoog, lid der stalen, en mr. P. G. Hubrecht, burgemeester der gemeente Leyderdorp, en tot hunne plaatsvervangers; de hh. J. Droogleever Fortuyn, lid der sta ten, en G. van Leeuwen, lid van den gemeenteraad van Gouda. In de laatst gehoudene vergadering van de Leydsche afdeeling der Nederlandsche Maatschappij ter bevordering van nijverheid is, na de afdoe ning van verschillende maatschappelijke onderwerpende moteur a air dilatévan Lenoir te Parijs, door de hh. van Ileukelom, S. A. Meerburg, van der Boon Mescli en Riénks besproken, welke laatste eene afbeelding daarvan ter tafel bragt. De scherpzinnigheid in het zamenstellen van som mige deelen van liet werktuig werd gereedelijk toegestemddoch de vraag of de sloom door soortgelijke werktuigen met voordeel zou kunnen worden vervangen voor als nog voor geene volledige beantwoording geschikt geacht. Daarna vervolgde de voorzitter, prof. van der Boon Meschzijne in twee vroegere vergaderingen aangevangene mededeeling over de verschillende wij zen van ontbinding der organieke ligchamenen behandelde nu de oorzaken en den aard der ontbinding van hout. Na het watergehalte der verschil lende' houtsoorten te hebben vermeld, werd de waarde der verschillende middelen aangeduid, die men heeft aangeprezen tot het conserveren van hout, zooals het sloomen, de middelen tegen het dryrothet gebruik van verschillende metaalzoutende oppervlakkige bedekking en het doordringen daarmede, en eindelijk de afdoende middelen tegen champignons. Ter op heldering van hel gesprokene, werd in vele exemplaren aangetoond, hoe de natuur op hare eigenaardige .v^jze hout, enz. onvergankelijk gemaakt heeft. De dag van heden vfcaV foor den bediende bij de akademische bi- JvliotheckC. F.meiseen.merkwaardige, dag zijns levens. Het was vijfen twintig jaren geleden, dat hij die betrekking aanvaardde, en van verschil lende kanten had men gemeend dit niet onopgemerkt te moeten laten voorbijgaan. Van heeren curatoren der akademie ontving hij een gouden horologie met gouden kettingvan heeren professoren verschillende voor werpen in zilver, van den eersten bibliothecaris een schildpadden met zilver versierden sigarenkoker, van heeren studenten eene pendule ten ge schenke, ais blijken, zoo als in toepasselijke opschriften was uitgedruktvan den hoogen prjjs, waarop de trouwe en eerlijke dienst, die hij gedurende zoovele jaren betoond had, de hulpvaardigheid, ijver [en kunde, die hij steeds had aan den dag gelegddoor hen gesteld werden. Bovendien mogt hij de mededeeling ontvangen, dat hij op voordragt van heeren cura toren door Z. E. den minister van binner.landsche zaken tot tweede custos benoemd was. Wij wenschen den nieuwen custos met de wel verdiende van zoovele zijden hem ten deel gevallene onderscheidingen geluk en hopen van harte dat hij nog tal van jaren zal mogen werkzaam zijn ten nutte van de aka demische bibliotheek en ten gerieve van allen, die van de aldaar bewaarde schatten gebruik wenschen te maken. Wij ontyangen het volgende schrijven: De heer Col'nelis Brocre is den 28slen December 11.in den ouderdom van 57 jaren, te Warmond overleden. Hij was eere-kamerheer van Z. H. Pius IX, kanunnik der kathedrale kerk van Haarlem, hoogleeraar in de kerke lijke geschiedenis en wijsbegeerte aan het seminarium te Warmond en ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw. Ook als schrijver is hij opgetre den zijne geschriften getuigen van veelzijdige kennis en dragenook bij verschil van gevoelenhet kenmerk van hooge bezadigdheid en ernstige over weging. Voorts bezat hij eeneu gelukkigen aanleg voor de schilderkunst zooals blijkt uit een door hem geschilderd groot altaarstuk, naar Murillo's Hemelvaart van Maria gevolgd, dat in de kapel van het klein seminarium te Voorhout prijktalsmede uit onderscheidene portrettendie door hem naar ambtgenootcn vervaardigd zijn. De heer Broere was een man van edele inborst, de vriend en leidsman van velen. Zijn afsterven was niet onver wacht, maar heeft niet te min diepen indruk gemaakt, en zijn gemis zal zeker nog lang betreurd worden. Te Amsterdam is een der uitstekendste beoefenaars der schilderkunst; de heer Nicolaas Pieneman, overleden. De A. C. bevat omtrent hem o. a. het volgende: Met diep leedgevoel vermelden wij den dood van Nicolaas Pieneman, in den nacht van 29 op 30 dezer ten 1} ure, bijna 52 jaren oud, alhier ontslapen. Sinds gcruimen tijd lijdend, was echter zijn afster ven thans nog onverwacht. In de hevige benaauwdheden de gevolgen der vergroeiing van het hart, die zijn dood voorafgingen, bleef zijn geest hel- der, sn gemoedsstemming kalm. Zij zijn velen onder de kunstenaars en kunstvrienden., velen onder alle rangen en standendie de verlenging van dat schoone en nuttige leven vurig hebben afgebeden, en thans in diepen rouw de droeve mare herhalen van zjjn dood, met al het harteleed van een onherstelbaar verlies. Velen, en daaronder zoowel de hooggeplaatsten en edelsten des lands als de geringsten en nederigsten onder zjjne stad- en landgenootenhebben hem hooggeacht en liefgehad. Van het terrein, zoo wel in de maatschappij als in de kunstwerelddoor den vader na schitte renden en eetvollen strijd veroverd, heeft de zoon geen duimbreed verloren. Hij heeft de vaan der echte kunst, door den vader daarop geplant, gehaud- haafd. Erfde hij 's vaders roemhij heeft zich frissche lauweren verwor ven tevens. Reeds op twintigjarigen leeftijd ongeveer won hijin ernstigen kampstrijd de groote gouden medaille, door het koninklijk Nederlandsch instituut uitgeloofd, voor de beste voorstelling van Archimedes dooreen soldaat vermoord te Syracuse. En nevens een aantal eereblijken, hem door maatschappijen en genootschappen toegekend, hoeveel vorsten bejjverden zich niet hem de schitterendste blijken van bewondering en sympathie te gevenHij werd achtereenvolgens tot ridder der orde van den Nederl. Leeuw, kommandeur der orde van de Eikenkroonkommandeur 2<le klasse der Adolfs- orde van Nassau, ridder van het Legioen van Eer en tot ridder der orde van de Poolster van Zweden verheven, en wat meer zegt dan dat alles: nooit werd hem die eere betwist; eenstemming was steeds het getuigenis, dat hem geschiedde naar zijne werken. De dood van Nicolaas Pieneman zal een der droevigste herinneringen aan het jaar 1860 blijven; zijn leven een der schoonste lichtpunten in de geschiedenis der hollandsche schilder school. Zondag avond is in de gas-fabriek op de Schans, over de Elands straat, te Amsterdam, eene kalkkist ontploft, waardoor de gebouwen der fabriek eene vrij belangrijke schade hebben geleden en een klein gebouw is afgebrand, Een der werklieden is onder het puin geraakt en weinig tps i>a zjjne redding overleden. Van den Helder meldt men het volgende: Op den avond van tweeden Kersdag werden de bewoners van een der achterbuurten gestoord door een hevigen knal als van een losgebrand kanon, die oogenblikkelijk door een felle vlam werd gevolgd. Spoedig hoorde men geroep van brand, en zag men werkeljjk dat een gedeelte van eene onderpui van een der woningen was uitgeslagen, terwijl in eene kamer, waar de brand scheen te zijn ont slaan, alles in gloed stond. Door spoedig aangebragte hulp was men echter den brand terstond meester. Doch de bewoner en zjjne vrouwtwee oude lieden, waren deerlijk gebrand, en moesten, daar hunne kleederen nog brandden, in de sneeuw rondgewenteld worden. De man had patronen opgekocht en maakte die los onder een pijpje en bij eene brandende keuken lamp. Niet minder dan 16 ffi kruid ontbrandden ten gevolge van deze on- voorzigtigheid. Uit Zwolle meldt men dat dezer dagen 43 schipperswelke met hunne vaartuigen op de rcede van Schokland ingevrozen lagen en bjjna geene le vensbehoeften meer aan boord hadden, zich op schaatsen over de Zuiderzee naar Kampen begeven; vijf hunner, met touwen aan de anderen gebonden, en voorzien van een kompas, werden als gidsen vooruitgezonden. Na bjjna 4 uren op het ijs te hebben doorgebragl, is het geheele gezelschap in goe den welstand te Kampen aangekomen, van waar de reizigers, voorzien van een goeden voorraad levensmiddelen den terugtogt hebben aangenomen en zoo als men verneemt, behouden op Schokland zijn teruggekomen. Door de arrond.-reglbank te Middelburg is een in het weeshuis tc Vlissingen verpleegd wordende wees van 14 jaren, veroordeeld tot 10 jaren gevangenisstraf, door te brengen in het huis van verbetering te Rot terdamen wel wegens poging tot brandstichting, door in gezegd gesticht, alvorens te gaan slapen, een stuk brandend papier te hebben geworpen in eencn bak met turfmolm, in de nabijheid van ontvlambare stoffen en onder eenen houten trap geplaatst, met het oogmerk om tijdens den brand te onl- vlugtcn. Het papier had evenwel slechts een weinig gesmeuld. In de laatstelijk uit Japan ontvangen berigten leest men o. a. het vol gende: Te Nagasaki werd gedurende de maand Augustus met ijver voort- gewerkt aan het indijken van een terrein voor het vreemdenkwarticr, welk kwartier vermoedelijk nog in dit jaar door de thans in Japan6chc huizen en tempels verspreid wonende vreemdelingen zal kunnen betrokken worden. De Russen hebben* tc Nagasaki twee bjjeengelegenc tempels als hospitalen ingerigt, waarin ruim honderd zieken kunnen verpleegd worden. Tusschcn deze beide hospitalen zijn door Russische matrozen groententuinen en wegen aangelegd. De aanbesteding van hel bouwen van een hospitaal, voorname lijk voor Japannezen bestemd, onder de leiding van dr. Pompe van Meerder- voort, heeft reeds plaats gehad. De Japansche regering was dien genees heer zooveel mogelijk behulpzaam bij het door hem gegeven wordende onderwijs. Herhaalde gevallen van brandstichting of poging daartoe kwa-

Leydse Courant | 1861 | | pagina 1