Per Telegraaf. klooster Ncuslift bij Brixen, dc vergunning verleend, om naar üongarije teru" te kceren. In 1848 stemde hij te Debreczin voor het vervallen ver klaren van het huis van Ilabsbnrg van de llongaarsche kroon. Ten gevolve hiervan werd hij later ter dood veroordeeldwelk vonnis door den keizer werd verzacht in levenslange gevangenismet bepaling dat jaarlijks van regeringswege 2000 11. voor zijn onderhoud zouden worden betaald. Bij gelegenheid van de conferentie te Gran heeft graaf Barkoczy het voorstel gedaan, om ook aan de 350,000 Israëlieten in Hongarije, aan wie bij de wet van 1847—1848 het kiesregt niet toegekend werdeene volledige gelijkheid van regten toe te kennen. Dit voorstel werd algemeen goedgekeurd. Te Pesth is op den 19dtn een verbroederingsfeest gevierd tusschen Chris tenen en Israëliten, waaraan 300 personen deel namen. Den volgenden dag werd die verbroedering ook godsdienstig gevierd in de synagogebij welke gelegenheid dit bedehuis zoowel met Christenen als Israëliten was gevuld. De moordenaar van vorst Daniëlo is op 13 December te Cattaro ter dood gebragt. Te Munchen wordt door de dames een adres onderleckend aan de koningin van Napels, om haren dank en hare vereering te betuigen voor den moed en de trouw waarvan zij aan Europa een zoo treilend en voor Beijereii zoo roemrijk voorbeeld geeft. De verhooging der prijzen van het Beijersche winterbier heeft bij een groot deel der bevolking veel tegenstand uitgelokt. Een metselaar, die in eene brouwerij te Munchen op een bierton was geklommen en in eene rede zich hevig tegen de verhooging uitliet, is door de politie gevangen genomen. LONDEN, 25 December. Reuters Office.) Bcriglen uit Peking van 31 October melden dat de door China te betalen schadevergoeding 8 millioen taels bedraagt, en deelen omtrent den inhoud van het gesloten tractaat het volgende mede. In art. 1 wordt het leedwezen des keizers uitgedrukt over het misverstandhetwelk bij de Takuforten heeft plaats gehad. Art. 2 be paalt dat een Britsch gezant te Peking verblijf zal houden. Bij art. 3 wor den schikkingen omtrent de betaling der schadevergoeding gemaakt. Art. 4 verklaart de haven van Tien-tsin geopend. Art. 5 heft het verbod van de emigratie op. Bij art. 6 wordt Chusan aan Engeland afgestaan. Volgens art. 7 zal het tractaat van Tien-tsin onmiddellijk worden ten uitvoer gelegd. Art. 8 bepaalt dat het tractaat in geheel China zal afgekondigd worden. Volgens art. 9 zal Tschusan door de Engelschen ontruimd worden, en zul len de geallieerdèn Peking voor den 8s,cn November verlaten. De berigten melden voorts, dat vier regimenten naar Engeland lerugkee- ren, dat aan de nabestaanden van de vermoorde Fransehen en Engelschen 100,000 M zal betaald worden, en dat het zomerpaleis des keizers afgebrand is. Volgens tijdingen uit Shanghai van 8 November werd Ningpo door de opstandelingen bedreigd. MARSEILLE, 25 December. Ben 22stcn is het beschieten van Gaëla her vat. De Spaansche gezant was genoodzaakt geworden zijn zwaar geteisterd liötel te verlaten; twee officieren waren naast den koning door kogels ge- trollen. De Piemontezen hadden nieuwe batterijen opgeworpen. Uit Ca- Iabrië was te Gaëta eene deputatie aangekomen, die dc toezegging gaf, dat liet genoemde gewest in opstand zou komen. Volgens berigt uit Napels van den 22slen, had het berigl, dat het Franschc eskader de haven van Gaëta zou verlatendc rente aanmerkelijk doen rij zen. Behalve de aangekondigde mobilisatie der burgerwacht waren vier liglingen tegen het einde van Februarij opgeroepen. Uit Rome werden groole hoeveelheden levensmiddelen naar Gaëta gezonden. TURIJN, 25 December. Graaf Cavour is ongesteld. Men heeft hem twee aderlatingen gedaan en hij bevindt zich thans beter. Uit Napels meldt men dat de militairen der liglingen van 185700 onder de wapenen zijn geroepen; de overigen zijn huiswaarts gezonden, echter zijn zij verpligt op te komen, zoodra zij geroepen worden. Eenige personen, die in betrekking met Gaëta staanzijn gevangen genomen. PARIJS, 26 December. De Pays verzekert dat Oostenrijk onderhande ling met het hof van Rome heeft begonnenom tot de opheffing van het concordaat te geraken. LONDEN, 26 December. {Reuters Office.) De Engelsche regering zal maatregelen nemen om voldoening te erlangen voor den diefstaldie in Mexico, ten nadeele van den Engelschen gezant, is gepleegd. WEENEN, 27 December. De ritmeester Latour, van Madera te Lissabon aangekomen, deed den 26sten per telegraaf hel berigt overbrengen, dat de gezondheidstoestand der keizerin allezins voldoende was. TURYN, 26 December, net officiële blad bevat vier decreten, geteekend uit Napels van den 17dcn, waarbij bepaald wordt dat Napels, Sicilië, de Marken en Umbrië tot den iLaliaanschen staal behooren. De koning zou den 28s,ea dezer Napels verlaten. 's GRAVENHAGE, 27 December. In de zitting van de eerste kamer van heden zijn de algemeene beraadslagingen over de begrooling afgeloopcn en de hoofdstukken 1 tot 4 met algemeene stemmen aangenomen. Programma voor de Tentoonstelling van Kunstwerken van Levende Meesters, te 's Gravenhage1861. Het gemeentebestuur van 's Gravenhage bepaald hebbende, dat er in 1861 wederom eene tentoonstelling van kunstwerken van levende meesters, zoo wel binnen als buiten dit rijk gevestigdzal geopend worden in deze Resi dentie, zoo brengt de commissie van beheer over die tentoonstelling de navolgende bepalingen ter kennisse van alle kunstenaars en van alle maat schappijen en bijzondere personen, die in de bevordering en den bloei der beeldende kunsten belang stellen Art. I. De tentoonstelling zal gehouden worden in dc zalen der Tceken- Akadcmie, op de Princessegrachtvan den 13d"1 Mei tot den 15deu Julij 1861. Art. 2. Alle kunstwerken zullen van Maandag den 15d™ April tot uiter lijk den 30slcn April, 'snachts ten 12 ure, de schilderijen, tcckeningen en gravures van behoorlijke lijsten voorzienmoeten bezorgd worden aan het voormelde gebouw, geadresseerd aan dc commissie van beheer over de ten toonstelling. Na dien tijd zullen geene voorwerpen hoegenaamd, om welke reden of onder welk voorwendselmeer aangenomen worden. De kunst werken behoeven niet vrachtvrij te worden ingezondenmits de toezending plaats hebbe met gewone vervoermiddelen en niet met sneltreinen. Art. 3. Men zal van de afzending der kunststukken moeten berigt geven aan den secretaris der commissie bij eeueii vrachtvrijen briefvermeldende naamvoornaam en woonplaats (straat en nommer)zoowel van den inzen der als van den vervaardiger, en bevattende voorts eene korte beschrijving der stukkenhet merk waarmede iedere kist of elk voorwerp geteekend is alsmede, desverkiezende, opgave der koopprijzen van dc kunststukken. De kunstenaars, die mogten verlangen hunne werken, bij eene eventuële verlo ting daarvoor niet aangekocht te zienworden verzocht daarvan tevens kennis te geven. Art. 4. De commissie zal niet toelatenstukken die reeds te voren op tentoonstellingen hier ter stede geweest zijnnoch kopijen in olieverw naar schilderijenof teekeningen naar teekeningen. .Men zal niet meer dan vier voorwerpen mogen inzenden. De commissie behoudt aan zich dc magl om de ingezondene stukken al dan niet te plaatsen. Die, welke door haar worden geoordeeld niet genoeg geschikt te zijn, zullen zoo spoedig mogelijk aan het opgegeven adres teruggezonden worden. Stukken van buitengewonen omvang zullen niet worden geplaatstten zij daarvan vóór den lslcn April opgave zij gedaan met bijvoeging der grootte. Art. 5. Geene voorwerpendie door anderen dan door de vervaardigers zelve worden ingezonden, zullen toegelaten worden, dan met bijvoeging, door den vervaardiger zeiven, van eene schriftelijke toestemming en, zoo zij te koop zijn, van den koopprijs. Art. 6. Alle geplaatste stukken zullen zijn en blijven tot de cindslniling der tentoonstelling (hetzij zij al dan niet verkocht zijn) ouder het opzigt der commissie, die zooveel mogelijk zal zorg dragen voor eene goede bewaring, zonder echter voor schade of gemis in te staan; zullende er geene stukken gedurende de tentoonstelling worden afgegeven. Art. 7. Wanneer een kunstwerk voor den opgegeven prijs door de com missie verkocht is, zal daarvan dadelijk aan den eigenaar kennis gegeven worden. Er zal 2 pCt. geheven worden van den koopprijs der verkochte stukken. Onderhandsche verkoop van een ten toon gesteld en als te koop opgegeven kunstwerk, gedaan zonder kennisgeving aan de commissie, zal niet erkend wordenterwijlindien zulk een stuk reeds door de commissie verkocht mogt zijn, alle onderhandelingen, buiten haar om, aangegaan, als vervallen zullen worden beschouwd. Art. 8. De stukken zullen, zoo spoedig mogelijk, na dc sluiting der ten toonstelling, niet vrachtvrij worden teruggezonden. Art. 9. Door het gemeentebestuur worden tien gouden medailles, waar van zes voor inlandsche en vier voor buitenlandsche kunstenaars, uitgeloofd. De kunstenaarsdie verlangen buiten mededinging te blijven, zullen dit in hunne brieven moeten opgeven. Art. 10. De bekrooning zal geschieden door eene jury, waarvan dc zamen- slelling en werkzaamheden later zullen worden bepaald en kenbaar gemaakt. Algemeene bepaling. Al degenendie eenige aanmerkingen of bezwaren ten laste van de commissie van beheer over de tentoonstelling mogten heb ben, worden uilgenoodigddie uiterlijk binnen den tijd van drie maanden na de sluiting in te dienen; zullende na dien lijd geene reclames meer wor den aangenomen. De Commissie van beheer over de Tentoonstelling, Jhr. Mr. F. G. A. GEVERS DEYNOOTVoorzitter. Mr. G. N. de KEMPENAER. Mr. H. F. Baron van ZUYLEN van NYEVELT. 's Gravenhage, W. D. A. M. Baron van BRIENEN van de GROOTE EINDT. 15Dec. 1860. Jhr. H. STEENGRACHT d'OOSTERLAND. S. L. VERVEER. C. BISSCHOP. Mr. C. VOSMAER; Secretaris. STADI-BERISTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN; Gezien art. 316 der Algemeene Policieverordening vastgesteld "deu 9dcn October 1856 (Gem.blad n°. 9): Bevelen het hakken van Bijtenen zijn mitsdienvan heden af en zoolang het hakken van bonbijten plaats heeft, de bewoners van huizen en de eigenaars of bruikers van onbewoonde gebouwenaan grachten ge legen of daarop uitkomende, verpligt eiken dag vóór twaalf ure des mid dags, voor hunne panden bijlen te laten maken, van ten minste één vierkante el, en die behoorlijk open te houden; terwijl de schipper of schuitenvoerder, wiens vaartuig voor eenig gebouw ligt en de geheele breedte daarvan beslaat, verpligt is, de bijt aan de binnenzijde van den achter steven op gelijke wijze te doen maken en open houden-, wordende overtre ding van een dezer bepalingen, ingevolge art. 320 der gemelde Verordening, gestraft met eene geldboete van twee gulden. Burgemeester en Wethouders voornoemd D. TIEBOEL SIEGENBEEK, Burgemeester. Leyden, 27 December 1860. v. PUTTKAMMER, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN doen te weten, dat de Gemeenteraad, ingevolge art. 265 der wet van 29 Junij 1851 Staatsbl n°. 85), in zijne vergadering van heden, hel suppletoir kohier der plaatse lijke belasting op de honden, over 1860, alsmede het tweede suppletoir kohier der plaatselijke directe belasting voor hel jaar 1800, heeft vastgc-

Leydse Courant | 1860 | | pagina 3