Een gelijk eervol ontslag is, op verzoek, verleend aan den lieer D. J. Steyn Parve', als ontvanger der registratie te Groningen. Z. K. H. de prins vaii Oranje heeft zich gisteren middag, vergezeld van een aanzienlijk gezelschap, met fraaije narresledennaar het gemeente badhuis te Scheveningen begevenalwaar den prins een dejeuner-dinatoir werd aangeboden. Na aldaar eenigen tijd te hebben doorgebragt, is het hooge gezelschap naar de residentie teruggekeerd en is het bij den prins ten diner uitgenoodigd. 11. M. de koningin heeft eenigc oogenblikken later, mede met een sierlijke slede, Scheveningen bezocht. Z. D. 11. de hertog Eduard van Saksen-Weimar heeft eergisteren de residentie weder verlaten. Dingsdag 11. is alhier eene vergadering gehouden, om te spreken over de te nemen maatregelen tot voorkoming van de doorsnijding van het Boschdoor een' spoorweg van 's Gravenhage naar Scheveningen. Men Iiecft daarin besloten een adres aan Z. M. den koning te rigtenten einde te verzoeken dat de spoorweg niet de rigting neme, welke nu is uitgeba kend, maar ten westen van de stad gelegd worde. Met het laatste punt konden vele der aanwezigen zich niet vereenigen. Een berigt, bij de regering van Buitenzorg ontvangen, luidt: «Niets bijzonders." leven hebben verloren. Miss Coults is voornemens ten behoeve der geringe volksklasse in Vic toria-Park eene drinkfontein met vier kranen te doen vervaardigen. liet ge bouw zal 57 voeten hoog zijn, uit groen en rood marmer worden zamen- gestelden versierd zijn met fraaije beelden. De kosten worden op 5000 geraamd. De Times bevatte dezer dagen een schimpend artikel over de voor waarden die de Eranschenten gevolge van de door de Engelschen behaalde voordeelen, in China bedongen hebben. Volgens dit blad wenscht keizer j Napoleon aan de Jezniten een uitweg naar China te bezorgen, en aan den Paus een veld voor te spiegelen voor het vestigen van zijnen invloed onder een derde der wereldbevolking, terwijl Napoleon I's Pausen gezag in Europa overnemen zal, en den titel kan voeren van opperhoofd der Gallikaansclie kerk. Wanneer de Chinezen, alzoo drukt zich een berigtgever uit, na den opium van de Engelschen en de Jezuilen van de Frauschen ontvangen te hebbennog niet voldaan zijn met de giften der twee natiën die aan het hoofd der beschaving staan, dan zullen zij nooit tevreden zijn. Volgens de berigten uit New-York van den 8sten dezer, hielden de le den van den senaat, welke tot de democratische partij behooren; den 7dcn dezer te Washington eene bijeenkomst en zouden de leden uit de zuide lijke staten den volgenden dag over een middel van verzoening beraadslagen, dat door hel misnoegde zuiden zou kunnen aangenomen worden. Bij liet marine-departement was de tijding van het eskader in Afrika ontvangen, dat de Constellation het slavenschip Cora op de Afrikaansche kust genomen hadmet ongeveer 000 slavendie naar Monrovia waren opgezondenom aldaar aan den agent der Vereenigde Staten te worden overgeleverd, liet schip zou daarna insgelijks naar die Stalen opgezonden worden. Niet lang geleden was de Cora reeds te New-York aangehouden, op liet vermoeden dat liet zich met den slavenhandel inliet. Naar men uit laatstgenoemde plaats meldt heeft de regering geen geld voor handen om de tractementen der ambtenaren en de reis- en verblijfkosten der congresleden uit te betalen. Om in dien tijdelijken geldnood te voorzien, is zij voornemens magtiging aan het congres te vragen, om schatkistbilleLlen ten bedrage van 2 miliioen dollars uit Ie geven. De schouwburg in Britsch-Columbia is het tooneel geweest van eene geduchte kloppartijhet gevolg van eene sinls lang bestaande oneenigheid tusschen de blanke en de zwarte bevolking. De aanleiding daartoe was, dal men de zwarten wilde beletten de beste plaatsen, tegelijk met de blanken, in bezit te nemen. De zwarten waren hel sterkst, want vele blanken werden onder den voel geworpen. De politie is er ten slotte in geslaagd de orde te herstellen en de belhamels gevangen te nemen. FRANKRIJH. PARIJS, 25 December. Volgens een gerucht zou het niet onmogelijk zijn dat de expeditie naar Cochin-China geen plaats had. De keizer Tu-Duo zou, nadat hij onze wapenfeiten in China had vernomen, den wenscli hebben te kennen gege ven om in eene schikking te treden. In dc Patrie leest men het volgende: Onderscheidene Engelsehe bla den hebben medegedeeld dat men voor de lijken der in China overleden ge vangenen gecne zorg hoegenaamd had gedragen. Dit berigt is niet overeen komstig de waarheid. De lijken waren door de Chinezen begraven in eenen tuindie tot begraafplaats strekt voor de geleerden van den eersten rang. Door de zorg van dc Europesclie opperbevelhebbers zijn zij van daar naar het katholieke kerkhof, achter dc hoofdkerk, overgebragl en aldaar begraven. Deze overbrenging heeft met groote plegtiglieid plaats gehad. Aan de overledenen is naar gewoonte de militaire eer bewezen. Een ge- denkleekcn is op hun graf opgerigt, dat onder de hoede is gesteld van de zendelingen, die in dc provincie Pcls-elii-li werkzaam zijn. Het hotel, dal alhier vroeger bewoond werd door den maarschalk Bcrna- dotte, en waar hij in 1810 de commissie ontving, die hem uitnoodigde als troonopvolger in Zweden op te tredenwas op last van de nu overledene koningin-weduwe altijd in denzelfden toestand geblevenwaarin zij het had verlaten. De meubelen en de rijtuigen, die in den stal stonden, waren nog uit den tijd van het eerste keizerrijk. De bedienden, die in 1810 bij den maarschalk in dienst waren, hebben allen hunne dagen ir. dat hotel ten einde gebragt, en in den laatsten tijd werd het nog bewoond door den tuinman, alsmede door de min van koning Oscar, die 82 jaren oud was. Het paard van den maarschalk was in 1842, 36 jaren oud, in den stal gestorven. Thans is een gedeelte van bedoeld hötel onteigend geworden. De moord op den heer Poinsot gepleegd blijft steeds het onderwerp der gesprekken. Men verhaalt omtrent Jud, den vermoedelijken dader, bij zonderheden die van eene buitengewone stoutheid getuigen. Te Troyes heeft hij in hetzelfde hotel zijnen intrek genomenwaarin een der leden van het geregtshof was gelogeerd, llij gebruikte het middagmaal aan de table d'hóte en nam deel aan de gesprekken over den moord. Bij het ver laten van het hótel, nam hij den overjas van een der reizigers mede, en liet den zijnen, met bloed bevlekt, achter. Zaturdag 11. zijn alhier uit Afrika kameelen aangebragtdie moeten dienen lot opluistering der uitvoering van het tooneelstuk les Massacres de Syriëdat met ongemeene pracht in den loop dezer week zal opgevoerd worden. Een brief uil Teheran van 15 Oct. meldt, dat het Perzische legercorps onder bevel van prins Hamza Mirzana een groot voordeel op de Turco- manen te hebben behaald, eene groote nederlaag van de Tekelis, een zeer dapperen volkstam van Turcomanië, had geleden. Er zouden versterkingen aan liet Perzische legercorps worden gezondenom de nog niet ten onder gebragle oproerige stammen te tuchtigen. ITALIË. Koning Victor Emmanuel wordt uiterlijk den 2<,el1 Januarij te Turijn terug verwacht. Er zal alsdan beraadslaagd en een bepaald besluit geno men worden ten aanzien der vraag, wat er in het zuiden van Italië te doen is om er een einde te maken aan den verwarden slaat van zaken dien men niet langer zou kunnen laten voortduren zonder het land en Ilalië's zaak aan groote moeijelijkheden, en gevaren bloot te stellen. Het stedelijk bestuur van Turijn heeft besloten een standbeeld voor den koning op te rigten en hem in het opschrift daarvan Koning van Italië te noemen. Uit het museum te Florence zijn een aantal kostbare voorwerpen ge stolen. Onder deze voorwerpen is een ring, toebehoord hebbende aan Cosmo de Medicis, ter waarde van 250,000 fr. Deze ring is versierd met eene topaas van groote waarde. Men beweert, dat de gestolen voorwerpen ge- zamentlijk meer dan een miliioen waard zijn; de oppasser van de zaal is in hechtenis genomen. Volgens eenen brief uit Rome houdt men zich daar bezig met het tot stand brengen eener loterij, waarin als prijzen zullen worden opgenomen een 60-tal voorwerpen, die den Paus ten geschenke zijn gezonden. Men merkt daaronder onderscheidene voorwerpen op van het damestoilet, spelden, juweelen, diamanten, enz. De loten zullen in alle deelcn der wereld ver spreid worden en een franc kosten. De opbrengst der loterij is bestemd om de ambtenaren der pauselijke regering, die hunne plaats verloren heb ben té hulp te komen. PRFISSEN. BERLIJN, 25 December. Men verzekert dat dc regering maatregelen neemt om het leger, zoo noodigtegen het voorjaar mobiel te kunnen maken. De finantiën van Saksen-Weimar bevinden zich in een zoo blocijenden toestand, dat het gedeelte der staatsschuld, dat eerst in 1865 had behooren geamortiseerd te worden, thans reeds wordt terugbetaald. Het Dresd. Journ. deelde dezer dagen het volgende mede: De Hon- gaarsche graaf Ladislaus Teleki, die zich met een valschen pas onder den naam van John Harold eenigen tijd alhier had opgehouden, is op verzoek van het Landgeregt te Weenen en op grond der beslaande verdragen in hechtenis genomen en aan de bevoegde Oostenrijksche overheid uitgeleverd." Deze handeling heeft zoowel in Duitschland als elders eenen hoogst ori- gunstigen indruk gemaakt. In de afgeloopen week hebben te Frankfort twee zelfmoorden plaats gehad, die naar alle waarschijnlijkheid gevolgen zijn van verliezen aan de speeltafel. In het hotel Westerhalle heeft zich iemand, die aldaar gelo geerd was, een kogel door het hoofd gejaagd. De andere zelfmoordenaar is een reiziger van een handelshuis te Lubeck. Eerstgenoemde bezat een uitgestrekt landgoed in Posen en had eenige dagen geleden bij het spel 100,000 th. verloren. In zijn reiskoffer vond men evenwel nog ruim 5600 6. De ander had in Nassau 2000 th. verloren, die hij te Kassei voor zijn patroon ontvangen had. Men vond in zijn valies slechts eenige kleederen en ruim 11 th. aan geld. OOSTENRIJK. WEENEN, 24 December. Volgens een gerucht zou de keizer voornemens zijn den aartshertog Slephanus tot stedehouder in Hongarije te benoemen. Deze prins, die sedert 1848 geen deel aan liet bestuur heeft gehad, is in Hongarije zeer populair. Berigten van Madeira melden dat de gezondheidstoestand van de keizerin aanmerkelijk verbeterd Is. De regering heeft aan den voormaligen bisschop Bemer van Grosswar- dein, die sedert 10 jaren in verzekerde bewaring werd gehouden in het BUITBNLAKDSCHE BERIGTEN. ENGELAN 19. LONDEN, 25 December. Aan lord Clyde en sir James Oulram is het eereburgerregt der hoofd stad en een zwaard, ter waarde van 100 guinjes, vereerd. De beide veteranen werden door eene talrijke vergadering met luide geestdrift begroet; de plcg- ligheid werd op de meest indrukwekkende wijze volbragt. In eene steenkolenmijn nabij Sunderland heeft Donderdag 11. weder eene ontploffing plaats gehad, op het oogenbiik dat daarin 35 arbeiders werkzaam waren. Waarschijnlijk zullen 20 hunner bij dit ongeval het

Leydse Courant | 1860 | | pagina 2