's GRAVEN H AGE, 22 December. Tot commissaris van politie le Zalt-Bommel is benoemd de heer J. Wilt te Gorinchem. Naar men verneemt is de lste luitenant van Wickevoort Crommeliri van het 3de bait, van het reg. grenadiers en jagers, op verzoek, door Z.M. voor een jaar gesteld op non-activiteit. Aan den gewezen kapitein ter zee bij de Nederl. marine J. Schroder, is ter zake van langdurige dienst een pensioen van ƒ1,500 toegekend. Gisteren middag heeft er ten hove een groot diner plaats gehad, dat door vele hooge staats-amblenaren werd bijgewoond en heden middag heeft er bij II. M. de koningin-moeder een groot diner plaats, dat door de leden der kon. familie wordt bijgewoond. Le minister van oorlog zal, uit hoofde van den feestdag op den 26sten dezer, er. op den eersten der volgende maand, wegens Nieuwjaarsdag, geen gehoor verleenen. Gedep. Staten der provincie Zuidholland hebben benoemdtol adjunct- comtniesen lsle kl.de bh. J. B. Zoot en A. van der Velden Az., thans adjunct-comm. 2de kl.tot adjunct-comm. 2de kl., de bh. W. J. Klaar en F. L. Tethof, thans lsle klerken; tot eersten klerk, den heer W. J. van Randwijk, thans tweeden klerk; lot tweede klerken, de hh. Gevers Leu ven W. J. van Amerom en A. J. v. d. Berg. Er is thans weder minder sprake van eene ontbinding der tweede ka mer. Intusschen is het ontslag, door den minister van koloniën, den heer Roehussenden koning aangebodennog niet aangenomen. Er schijnen eenige pogingen aangewend le zijn om anderen met de portefeuille te belas ten, welke echter tol hiertoe, naar men wil, vruchteloos zijn gebleven. De eerste kamer heeft gisteren eene zitting gehoudenwaarin verslag is uitgebragt over een aantal aanhangige wets-ontwerpendie tegen Maandag aan de orde zijn gesteld. Het verslag der onderscheidene commission van rapporteurs over de staalsbegrooting voor 1861 is heden verschenen. Waar schijnlijk zullen de discussion over de begrooting Donderdag aanst. een aan vang nemen. onlangs tegen een hoofdofficier onzer marine uitdrukte. Op een der bastions wijzende zeide hij«Onder deze muren wensch ik begraven le worden." Uit de mededeeling van het rapport van den generaal Montauban, door den Moniteurblijkt dat de Fransche troepen zich voor de aankomst der Engelschen niet aan de plundering van het zomer-paleis van den keizer van China hebben schuldig gemaaktmaar dat de kostbare buit tusschen de beide partijen op eene regtmalige wijze is verdeeld. Men verzekert dat de schadevergoeding, die Frankrijk van China zal ver krijgen, niet 60 millioen fr.maar bijna het dubbel, 60 millioen taels be draagt. De buit gemaakte voorwerpen moeten voldoende zijn om een groot Chineesch museum op te rigten. Onder anderen bevindt zich daaronder de geheele garde-robe van de keizerin en eene uitgave der werken van Confu cius, die toebehoord heeft aan keizer Kang-di (den Napoleon I der Chinezen) met aanteekeningen van zijne hand. Volgens le Pays is bij het met China gesloten verdrag vrijheid tot uitoefening der Christelijke godsdienst in het geheele land bedongenalsmede vrijheid om er in alle havens en binnen 'slands handel te drijven, en zullen gezanten van de Europesche staten in Peking toegelaten worden en er be stendig verblijf mogen houden, terwijl de Chinesehe regering zich door ge- lastigden in Europa zal doen vertegenwoordigen. Een der eerste gevolgen van het sluiten van den vrede met China zal zijn de uilrusting eener expeditie naar Cochin-China, dat te Shanghaï zal plaats hebben. Zij zal bestaan uit een corps van 2400 man infanterie, onder bevel van een brigade-generaalmet de noodige artillerie. De geheele expeditie zal onder het bestuur staan van den vice-admiraal Charner. Men zal te Hue'-Foo landen en terstond trachten de hoofdstad des rijks te be- magtigen. De Moniteur berigt dat in Japan het invoerregt op linnen van 20pCt. tot op 5 pCt. is verminderd. Met betrekking tot den moord op den heer Poinsot gepleegd, heeft men de zekerheid gekregen dat die alleen met het doel om dien heer te bestelen gepleegd is. De instructie der zaak wordt ijverig voortgezet. De dag bladen bevatten eene opgave der gestolen goederen en het signalement van Charles Jud, dien men ook in deze zaak als den schnldige blijft beschouwen. Berigten uit Beyrulh melden het vertrek der Europesche commissaris sen naar Damascus. Men heeft den aanlegger van den brand le Zahle ge vangen genomen op het oogenblik dal hij de door hem geroofde schatten in veiligheid wilde brengen. ITALIË. Het nieuwe Italiaansche parlement zal waarschijnlijk niet voor Fe bruari] bijeenkomen. De zamenstelling der nieuwe kiezerslijsten vercischt te veel tijd, zoodal men daarmede niet vóór 20 Januarij gereed zal zijn. Te Rome is de ellende onder de lagere volksklasse zeer groot. Dezer dagen werd een Fransch soldaat, die de soep aan eenigen zijner makkers bragt, op de straat vermoord, omdat hij weigerde een gedeelte daarvan aan een bedelaar te geven. PKUISUpf. BERLIJN, 20 December. De vice-admiraal Schröder, eervol ontslagen uit de betrekking van di recteur-generaal van het dep. van marine, heeft de Roode Adelaars-orde lste kl. ontvangen. Genoemd departement wordt met dat van oorlog vcreenigd. De Berliner Gerichte-Zeitung deelt mede dat door mw. Rosa de Vries tegen den directeur der Italiaansche opera in het Victoria-theater, den heer Lorini, eene vervolging is ingesteld, tot voldoening van een achterstallig bedrag van ruim 5000 th. appointement. Deze vervolging is echter gestaakt, daar de partijen verklaarden in eene minnelijke schikking le willen treden, welke dan ook inderdaad tot stand kwam. Hetzelfde blad meldt ook dat genoemde zangeres, wier succes le Berlijn is tegengewerkt, thans voor de groote opera te Napels is geëngageerd, werwaarts zij zich onmiddelijk zal begeven. Andere berigten melden echter dat dit engagement mw. de Vries wel aangeboden, doch nog niet door haar aangenomen is. Binnen kort zal de uitgebreide bibliotheek van den beroemden aardrijks kundige Carl Riller in het openbaar worden verkocht; de bibliotheek telt 25,000 deelen. Buitendien is in deze verzameling eene groote menigte hand schriften aanwezig, o. a. eenige bonderde brieven van de hand van Alex, von Humboldt, terwijl ook de verzameling kaarten, globenenz., even zeldzaam als kostbaar verdient genoemd te worden. De hertog van Saksen-Coburg-Gotha heeft den bekenden boekhandelaar en uitgever Bernhard Tauchnitz, te Leipzig, verheven in den erfelijken vrijheerstand. Op aanbeveling van den aartsbisschop van Keulen, houdt de katholieke geestelijkheid in de Rijnprovinciën zich ijverig onledig met de inzameling van den S'. Pieterspenning. OOSTENKIJ K. WEENEN, 19 December. De ligting, welke thans is opgekomen, heeft de sterkte des legers ongeveer met 100,000 man vermeerderd, zoodut binnen eenige weken een leger sterk omtrent 500,000 man gereed kan geacht worden om te velde le trekken. Men oppert de vraag van waar het geld zal komen om in de uilgaven, daardoor veroorzaakt, te voorzien; naar velen meenenis de regering voornemens eene nieuwe leening hier te lande le doen. Het officiële blad van de Beijersche regering geeft de redenen op van het afbreken der diplomatique betrekkingen met Sardinië, te weten dat door de Sardinische politiek, waardoor drie met Beijeren vermaagschaple vorsten huizen in hunne regten zijn verkort, de zekerheid van alle Stalen en ook de openbare orde wordt bedreigd. Aan het slot van dit betoog wordt gezegd dat al de lessen der geschiedenis gelogenstraft zouden worden, in dien Sardinië niet eenmaal werd geroepen om zelf den beker te ledigen, dien zij voor anderen heeft gemeend te moeten vullen. BU1TENLANDSCHE BERIGTEN. BELGIË. BRUSSEL, 21 December. De hertog van Brabant heeft in de zitting van den senaat, bij de behan deling der begrootingook nog bet voorstel gedaan om een prijs van 10,000 fr. uit te loven, voor het best gekeurde plan voor de verfraaijing van de hoofdstad en zijne omstreken. Dit voorstel werd algemeen toegejuicht. De minister van buitenl. zaken heeft verklaard dat de afschaffing der pas poorten, waarop onderscheidene leden aandrongen, door hem in ernstige overweging werd genomen. Het Nederlandsche vaartuig Zwaantje Boer, van Antwerpen naar Bil bao bestemd, heeft nabij Antwerpen schipbreuk geleden. De bemanning is gered. Ook de lading, uit rails bestaande, zal geborgen worden. ENGELAA». LONDEN, 20 December. De regering neemt krachtige maatregelen om troepen en materiëel naar Nieuw-Zeeland te zenden, met het doel om een einde aan den binnen- landschen oorlog aldaar te maken. Behalve de J\onoood, die in de vorige maand met eene batterij rijdende artillerie en zes Armstrong-kanonnen der waarts stevende, hebben nog drie schepen bevel ontvangen om een grooten voorraad van materieël derwaarts over te brengen. Volgens de Manchester Guardian is er een berigt ontvangen van den secretaris van den admiraal Jonas, van latere dagleekening dan de berigten van lord Elgin, waarin gemeld wordt dat al de gevangenen door de Chi nezen waren ontslagen. Onder hen wordt de heer Bovvlby, de corres pondent van den Timesmet name genoemd. Volgens andere berigten is de laatstgenoemde vermoord. Ten behoeve der hulpbehoevende Christenen in Syrië is hier reeds eene som van 23,000 bijeengebragt. Ten gevolge .van de faillissementen in den lederhandel zijn op dit oogenblik, alleen in de wijk Bermondsey alhier, ruim 1000 leerlooijers- knechts buiten werk. Gisteren hebben alhier en in de nabijheid dezer stad niet minder dan 8 branden plaats gehad. In WormwoodstrectBishopsgale, werd eene ge heele rij werkplaatsen van den schrijnwerker Sheppard door de vlammen vernield. De geheele linkervleugel van het huis van den heer Minlon Molt, Eastcombc, Cherlelondie 20 vertrekken bevatte, is afgebrand en ook de reglervleugel zwaar beschadigd. In Newstreet brandde bet door den brood bakker Cant bewoond huis tot den grond toe af. De overige branden wa ren van minderen ernsligen aard. De onlangs overleden hertog van Norfolk had jaarlijks over 80,000 (ca. een millioen gulden) rente te beschikken, waarvan hij jaarlijks 30,000 voor liefdadige doeleinden afzonderde. Men heeft liet plan ter eere van lord Macaulay, die te Cambridge ge studeerd heeft, aldaar een marmeren standbeeld op te rigten. Tot dat doel heeft zich eene commissie gevormd met prins Albert aan het hoofd. FRANKRIJK. PARIJS, 20 December. Een aide-de-camp van den admiraal Le Barbier de Titian is van hier vertrokkenmet belangrijke depêches voor den bevelhebber van ons eskader te Gaëta. Over den inhoud van die depêches loopen de gevoelens zeer uit een. Velen gelooven aan een status quo, terwijl anderen verzekeren dat onze vloot hare bescherming aan Frans II zal onttrekken. Dat de koning zich tot het uiterste zal verdedigen, blijkt uit de wijze waarop hij zich

Leydse Courant | 1860 | | pagina 2