LEYDSCHE COURANT. VRIJDAG 21 DECEMBER, 18G0. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond. N°. 153. i i- De Prijs der Courant is f 12 in het jaar de afzonderlijke Hommers worden tegen 10 Centen afgegeven. Uithoofde van het KERSFEEST zal in de volgende week de Woensdagsche Courant op Maandag avond worden uitgegeven. B1NNENLANDSCHË BEIÜGTEN. LEYDEN, 20 December. Z. M. heeft den heer mr. J. T. Buys met den lslen Januarij 1861 voor den lijd van 3 jaren op nieuw benoemd tot secretaris van het collegie voor de zeevisscherijen. Bij de aanbestedingen die heden op het raadhuis plaats hadden, is 1». het leveren en aanmaken van naamborden aan de hoeken der stralen aangenomen voor 2382». het verwen en beschrijven van deze naambor den voor 108; en 3°. het omdelven van den grond en het planten van ijpen- en linden-boomen binnen en buiten de stad, voor ƒ2125. Dit laatste nommer is aangehouden. Men verneemt dat met 1 Mei aanst. de 4de comp. van het rcg. veld artillerie, die onder bevel van den kapitein van Lynden te 's Gravenhage is gedetacheerd, naar Utrecht zal terngkeeren en te 's Gravenhage vervangen worden door eene comp. van het reg. rijdende artillerie. De minister van binnenl. zaken heeft aan ged. staten van Zuidholland eene circulaire gerigt, waarin Z. Exc. de aandacht vestigt op het, blijkens de ervaring, voor de gezondheid hoogst schadelijke van het gebruik van vleesch van rundvee dat aan de longziekte gestorven of dientengevolge afge maakt is. Kwaadaardige rotkoortsen waren naar het oordeel der geneeskundi gen, het geyolg van genoemd voedsel. Zoolang door de wet hierin niet voorzien is, moet de regering het aan de besturen der gemeenten overlaten, om ook in dit opzigt te waken voor de gezondheid der inwoners. Als maatregel daartoe verdient zeker alle aanbeveling de politiebepaling, dal geen rund geslagt mag wordentenzij door een deskundige schriftelijk dat vleesch als voedsel voor onschadelijk verkjaard is. Te Rotterdam heeft zich een dames-comité gevormd met het doel om bijdragen in geld of klcedingstnkken te verzamelen voor de nagelaten we duwen en weezen der vermoorde Christenen in Syrië. Uit de door deze commissie rondgezonden circulaire blijkt dat er wel 100,000 hulpbehoeven den zijndie aan alles gebrek hebben. Uit Vlaardingen meldt men dat de laatste schepen der haringvisschcrij thans terug zijn gekomen. De uitslag der visscnerij is gunstiger geweest dan in het vorige jaar. De opbrengst was 1943 lasten en 2j ton300 las ten meer dan in 1859. De Amst. Cour. maakt melding van een belangrijk geschenk dezer dagen aan de stads-bibliotheck te Amsterdam gedaan, te weten eene groolc collectie dissertatiön en oralien, van de 16dE lot de 19dc eeuw in ons land en in Duitschland gehouden en verdedigd, afkomstig uit de bibliotheek van Voorst. Deze collectie beslaat uit 1498 banden (meest in 4°), behelzende te zamen een aantal van 32,667 dissertatifin en oralienruim de helft theologi sche, en voor de andere helft uil alle andere vakken van wetenschap. Deze Collcctio Voorstianazoo als zij tot een aandenken aan den milden gever wel genoemd mag wordengevoegd bij de 400 banden en andere losse dis sertation in 4° en 8°, die reeds in de stads-bibliotheek voorhanden zijn, ma ken zamen een geheel uit van circa 50,000 stuks; eene verzameling zoo als niet ligt ergens anders te vinden zal zijn en waaraan, vooral uil een literarisch-historisch oogpunt, groote waarde gehecht mag worden. Te Amsterdam had Maandag 11. een treurig voorval plaats. Eene reeds bejaarde dame, op de Heerengracht woonachtig, had het ongeluk, dat hare klecderen in aanraking kwamen met vuur, dat zich in eene stoof bevond, en vlam vattenterwijl zij alleen in huis was. Met de brandende kleede- ren ijlde zij naar de straat, waardoor het vuur nog meer werd aangebla zen. In weerwil der spoedig toegesnelde hulp was zjj zoozeer met brand wonden overdektdat zjj spoedig onder hevige smarten overleed. Op den 14den dezer werd op eene plegtige wijze in bijzijn van offi cieren, mariniers en matrozen de op de Dajakkers heroverde dertigponder (afkomstig van het stoomschip Onrust) op de exercitie-batterij aan 's rijks werf te Amsterdam geplaatst. Te Genemuiden heeft een plotseling sterfgeval algemeene ontsteltenis cn diepen rouw verspreid. De beroepen leeraar bij de Ned. herv. gemeente, J. H. Seemerink die Maandag avond van zijne laatste standplaats Woudsend, derwaarts gekomen was, en aanstaanden Zondag zou bevestigd wordenwerd Dingsdag morgen dood op zijne legerstede gevonden, ilij leed aan eene leverkwaal. Uit Groningen meldt men dat de heer mr. B. D. H. Teilegen op heden de betrekking van hoogleeraar bij de rcgtsgelcerdc faculteit aan de hoogc- sehool aldaar zou aanvaardenmet eene rede over Volkshuishoudkunde en fleglswetensch ap Uit Middelburg schrijft men het volgende: De vischschuit, thans lig gende op de kleine werf alhier, en in eigendom toebehoorende aan den schipper Leendert Grootjans, is nog hetzelfde schuitje dat ten jare 1775 behoorde aan de gebroeders Naerebout, die de bemanning gered hebben van het op de Noorderrassen gestrande en totaal verongelukte O. I. compagnie schip Woestduin. Later te Arnemuiden aangekocht, wordt het thans daar rog ter vischvangst gebruikt. De regtbank te 's llerlogenbosch heeft, naar men van daar aan de Arnh. C. meldt, tegen ecnige branders, als directeuren der groote gist- maatschappjj aldaar, regtsingang verleend. Zij worden aangeklaagd van eene hoeveelheid pijpaarde onder de gist te hebben doen verwerken. Twee des kundigen daartoe benoemdhebbeuna de gist scheikundig te hebben on derzocht, verklaard, dat dezelve eene aanmerkelijke hoeveelheid van voor de gezondheid schadelijke zelfstandigheden bevattenterwijl de gist van elders ontboden, eveneens scheikundig onderzocht, bleek die zelfstandigheden niet in te houden. Men heeft dit onderzoek willen instellen om de bewe ring te logenstraffen dat men gist niet zonder bijmenging van pijpaarde konde zamenstellen. Deze zaak zal binnen kort behandeld worden. Reeds is gemeld dat er door den koning eene commissie benoemd is tot het ontwerpen van een strafwetboek voor Neerl. Oost-Indie. Van eene wclonderrigte zijde zegt het Weekbl. v. h. Regt te welen, dat de taak, aan deze commissie opgedragen, bepaaldelijk strekt, om, ter voorziening in de behoefte van een strafwetboek voor Nederl. Indie, zich te belasten met het voordragen van zoodanige wijzigingen cn aanvullingen van den Code Pdnal van 1810, als de eigenaardige toestand der Nederlandsch-Indische bezittin gen en de in het Fransche wetboek hier te lande reeds gebragte verande- (i'igen mogten wenschelijk maken. Blijkt uit eenigc besluiten, door Z. M. den koning en den minister van binnenl. zaken in den laatsten tijd genomen en vroeger in de Staats-Courant medegedeeld, de belangstelling, die de beoefening der veeartsenijkunde thans mag genieten, ook in onze overzeesehe bezittingen is dit hel geval, getuide de aanstelling, in de laatste jarenvan drie veeartsen voor gouvernements burgerlijke dienst en de meerdere uitbreiding aan de militaire vétérinaire dienst gegeven. Thans is bij besluit van den gouverneur-generaal van Ned. Indie, van 6 Aug. 1860, bepaald, dat te Soerabaya eene proef zal worden genomen, om een 5-tal inlanders in de veeartsenijkunde te bekwamen, en is het onderwijs daarin opgedragen aan den heer J. van der Weyde, vee arts voor gouvernements burgerlijke dienst in de 3de militaire afdeeling al daar (Soerabaya)met eene toelage van 100 's maands en 150 voor huishuur. (TJ. C.) Teylci's godgeleerd genootschap heeft voor het jaar 1861 de volgende prijsvraag uitgeschreven: In hoever kan en moet het ontstaan van het Christendom al of niet verklaard worden uit zijnen historischen zamen- hang met de voorafgaande godsdienstige ontwikkeling van Israel en met de denkbeelden, behoeften en omstandigheden van den tijd, waarin het op getreden is. Door Teylers tweede genootschap is besloten voor 1861 eeue prijsvraag uit te schrijven betreffende het vak der natuurkunde, en wel de volgende: De onlwikkelings-geschiedenis (embryologie) van eene of meer soorten van Myriapoda, met de noodige afbeeldingen opgehelderd en in vergelijking ge- bragt met hetgeen de waarnemingen van Rathke, Kölhker, Zaddach en anderen, omtrent de ontwikkeling der Arthropoden, in de laatste dertig jaren hebbeu doen kennen. 's GRAVENHAGE, 20 December. Bij kon. besluit van 13 dezer (Staatsbl. n°. 74) zijn wijzigingen ge- bragt in de regelen nopens de toelating en bevordering van attachés bij bet Nederl. corps diplomatique. Tevens z(jn tot leden der commissie, belast met het afnemen der diplomatieke examens, benoemd de hh. W. A. baron Schimmelpenninck van der Oye van de Poll, minister van staat, voorzitter; mr. L. baron Gerickc van Herwijnen, buitengewoon gezant en gevolmagtigd minister bij het hof van België; mr. G. Groen van Prinsterer, staatsraad in buitengewone dienst; mr. H. Cock, hoogleeraar te Leiden; en mr. O. van Rees, hooglceraar te Utrecht; en lot secretaris van gezegde commissie: mr. W. baron van Goltsteincommies van staat bij het dep. van buitenl. zaken. Deze commissie ontwerpt en draagt aan den koning voor een regle ment wegens de periodieke aftreding harer ledenen een reglement bepa lende de vakken waarover de examens zullen loopen. Zij wordt opgeroepen zoo dikwerf het belang van de dienst het vordert. Door Z. M. is benoemd tol raadsheer in den hoogen raad der Neder landen mr. P. Elias, thans raadsheer in liet prov. geregtshof in Noordholland.

Leydse Courant | 1860 | | pagina 1