IPei* Telegraaf. eenigrzins had durven hopen, welke uitkomst voornamelijk is toe te schrij ven aan de volharding en de spoedige en krachtige maatregelen, die door de meeste officieren genomen werden en aan het flinke gedrag der oude troepen. Er hebben te Banjermassing, zegt het Bat. Hbl.weder schoone wapen feiten plaats gehad en ten slotte is de zegepraal aan de onzen gebleven, maar die wapenfeiten cn zegepralen hebben veel kostbaar bloed gevorderd en het einde van den oorlog is er niet nader door gekomen. Op Ceram is een opstand uitgebarsten, waarvan het gewigt nog niet beoordeeld worden kan. De Alfoeren hebben, naar gezegd wordt, de Chris ten-strandbewoners (Amboinezeii) aangevallen, eenige particuliere onderne mingen afgeloopen, een Amboineschen onderwijzer met zijn gezin en drie andere personen vermoord. Zoodra dit berigt ter hoofdplaats Amboina aan kwam, vertrok de overste de Brabant met 200 man naar het looneel van den opstand. Hij joeg de oproerige Alfoeren op de vlugt naar het gebergte, en deed de in verzet zijnde negory Waisamoe vernielen. Welligt zal ver sterking noodig zijn om dezen opstand te onderdrukken. Naar men zegt is het hoofd van den vermoorden schoolmeester onder verschillende stammen verdeeld geworden. Van de Zuid- en Ooster-Afdeeling van Borneo is te Soerabaya het be rigt ontvangendat de majoor Schuakmet 200 maneene benting te Boekit Menang na een hevig kanonvuur, doch zonder bres te schieten, om singeld en genomen heeft. tot eene geldboete van 100 fr. veroordeeldwegens het ontheiligen van het kerkhof zijner gemeente, door er aardappelen op te leien. De veroordeelde en het openb. ministerie kwamen in hooger beroep, liet hof te Toulouse heeft thans de boete verdubbeld. In Syrië is er oneenigheid ontstaan tusschen de Europesche commissie en de Turksche overheid. Fuad-pacha, die de ontwapening der Muzelman nen heeft gelast, wil dien maatregel ook toepassen op Abd-el-Kader en zijne volgelingen. De Emir was van meening dat zijn gedrag heeft getoond dat die wapenen in goede handen warenen de Europesche commissie heeft hem in dit opzigt in het gelijk gesteld. ITALIË. De schorsing der vijandelijkheden te Gaëla en het openen van onder handelingen heeft plaats gehad op verzoek van Frankrijk. Er zou, naar men verzekert, nog maar ée'n punt zijn, waarover de beide partijen hel niet eens kunnen wordennamelijk de eisch van koning Frans om in bij een te roepen congres zijne reglen te doen bepleiten. Koning Victor Emmanuel had dien eisch afgeslagen, en koning Frans zou dientengevolge besloten hebben in zijnen tegenstand te volharden. Te Napels heeft een aanslag plaats gehad op het leven van den generaal Dunn (een Engelschman). Hij werd openlijk op' straat aangevallen en door een pistoolschot in de linkerdij getroffen, zoodat de kogel tol den onderbuik doordrong. Men gelooft dat deze aanslag het gevolg is van eene persoonlijke wraak. De generaal heeft zich door zijne uiterst strenge tucht vele vijanden op den hals gehaald. De vrijwilligers van Garibaldi beginnen Napels te verlaten. Tot nog toe zijn omstreeks 8000 van hen ingescheept. Zij ontvangen bij hun ver trek zes maanden soldij als gratificatie. Dit kost den staat omstreeks 16 millioen fr.de soldij der officieren medegerekend. In een schrijven uit Rome wordt de volgende zinsnede gelezen: Op den ondoorgrondelijken goochelaar der Tuileriën zijn aller oogen gevestigd ter oplossing van de Italiaansche quaeslie. Hij heeft 20,000 man in en nabij Rome, hij bezit versterkingen nabij Civita-Vecchia waar 30,000 man kan gelegerd worden en hij vertraagt de bemagtiging van Gaëta door het beschutten dier plaats met zijne schepen. Mazzini, die zich thans weder te Londen bevindt, heeft het plan op gevat eene vereeniging tot bevordering van de Italiaansche eenheid in het leven te roepen. Zijn doel is, ingevolge de statuten der vereeniging, tot die eenheid te geraken door bij te dragen tot de volkomene verwezenlijking van Garibaldi's programma en tot de vestiging van eenen geheel Italië om vatlenden staat met Rome tot hoofdstad; de wenschcn der Italianen be trekkelijk de regeling der in- en uitwendige aangelegenheden van hun land met alle wettige middelen bekend te maken en te doen gelden; en eindelijk de maatschappelijke en politieke ontwikkeling der van handenarbeid levende volksklasse te bevorderen. PREIS SEN. BERLIJN, 16 December. Over Triëst is berigt ontvangen van de aankomst van het Pruissisch gezantschap te Jedo. Het sluiten van een handelsverdrag met Japan zou echter, naar men meende, moeijelijkheden ontmoeten. Men vreest dat de schooner Frauenlobdie bij eenc-n hevigen storm van het eskader was af geraakt, met man en muis is vergaan. De Duitsche nationale vergadering heeft besloten haren zetel te Frank fort te vestigen. - Uit Petersburg meldt men dat de keizer eene som van 10,000 zilv. roe bels heeft geschonken voor den bouw eener katholieke kerk te Warschau, en tevens zijne toestemming heeft gegeven tot stichting eener maatschappij welke zich ten doel stelt de beoefening van kunsten en wetenschappen aan te moedigen. OOÜTEj\' 911.1 Si. WEENEN, 15 December. Men begint hier reeds te vreezen dat het optreden van den heer von Schmerling geene belangrijke verandering in het regeringsbeleid zal aanbren genen vooral niet in de betrekking tusschen de kerk en den staat, zoo als die door het concordaat is vastgesteld. Volgens een schrijven van hier aan de Köln. Zeit. slaat de handel stand de gebeurtenissen in Hongarye met bezorgdheid gade. Zoo meldt men dat de kooplieden zoo spoedig doenlijk hunne handelsbetrekkingen met Hon garye trachten af te brekenalthans het tot dusver gegeven crediet in krimpen; dat de Weener bank geld voor Hongarye weigert, zelfs dan wanneer daarvoor hypotheek op in Hongarye gelegen onroerende goederen aangeboden wordt; dat de crediet-inrigling aan al hare agenten uitdrukkelijk gelast heeft geen crediet aau Hongaren te verleenen dan tegen onderpand van koopwaren, en dat de disconto-bank stelselmatig weigert wissels, die in Hongarye betaalbaar zijnte disconteren. OOST-INDIE. BATAVIA, 29 October. Tot raadsheer in het hoog geregtshof van Ned. Indië is benoemd mr. F. M. C. Pels Rycken. Tot het gymnasium Willem III zijn tot heden 68 leerlingen toegela- ten; terwijl er nog 29 aanvragen tot plaatsing zijn ontvangen. De hh. dr. Meuleman, dr. deRoo, Clavier cn Gezelschap, die als conrector, praeceplor en docenten bij het gymnasium werkzaam zullen zijnzijn alhier aangekomen. De door de regering opgerigle school voor Javanen alhier is met 62 kinderen geopend. Naar men verneemt heeft de resident van Rembang van de regering den last ontvangen om de vrije tabakscultuur niet tegen te gaan. Van Banjermassing meldt men het volgende: Wederom zijn vele hard nekkige gevechten geleverdwaarin echter onze troepenhoewel niet zon der verlies, de overwinning mogten behalen. De toestand van zaken had in de laatste zes weken een zoo gunstigen keer genomenals men maar WEENEN, 17 December. Naar men verneemt heeft de Hongaarsche hof- kanselary besloten, afwijzend te beschikken op het adres van het comitaat van Pesth, omdat men zich niet binnen de grenzen der wettelijke bevoegd heid heeft gehouden. De Wanderer deelt een berigt uit Zara mede, waarin geroeldt wordt dat aldaar eene groole beweging heerscht tegen de inlijving van Dalmalië bij Croatië, waarover de landdag van Dalmalië niet is gehoord. PARIJS, 18 December. De Moniteur bevat een decreet, waarbij het per soneel der keizerlijke geregtshoven te Rennes en te Poitiers verminderd en tevens het getal reglers bij de regtbanken in sommige sleden vermeerderd in andere steden verminderd wordt. Bij een ander decreet, door hetzelfde blad medegedeeld, wordt het verbod van den uitvoer van boomschors, als grondstof voor runuit Algerië opgeheven. WEENEN, 18 December. De Ost-Deutsche Post bevat een telegram uit Gran van gisteren. De conferentie wordt morgen geopend. Alle bezwa ren zijn uit den weg geruimd. Van het verlangen naar een zelfstandig Hongaarsch ministerie is geen spraak. Het is hier buitengewoon druk. MARSEILLLE, 18 December. De beriglen uit Napels zijn nog niet ont vangen. Uil Rome meldt menvan den 15™, dat Ponte-Corvo sedert den 11™ door de Piemontezen is bezet. Den 17en zou er een consistorie worden ge houden, waarin, naar men verwacht, de Paus eene allocutie zal doen. Te Cagli en te Gubbio hebben eenige reactionaire bewegingen plaats gehad. Het bombardement van Gaëta zal op nieuw aanvangenuit hoofde de ge stelde voorwaarden door koning Frans II niet zijn aangenomen. Koning Frans heeft op nieuw een manifest uitgevaardigd, waarin hij zijn volk uilnoodigt nog eene laatste poging te doen om de nationaliteit te redden. Hij waarborgt de handhaving van de parlementaire vrijheid, desehei- ding van de beide Siciliën en belooft eene amnestie. Zoo hij mogt bezwjj- kenzal hij toch de hoop op eene terugkomst niet laten varen. HANTONGEREGT AOOltkUlJK. Veroordeeld in de zitting van 28 November 1860. 9 personen wegens diefstal van helm, hout, teveldstaande bloemkool of uijen of poging daartoe, waarvan een tot 20 dagen, een tot 14, twee tot 6 dagen en vier tot een dag gevangenisstraf. 3 personen wegens het baggeren in de Mare en in de Zjjl tot geldboete van 2 X ƒ50 of ƒ25 of gevangenzetting van 6, 3 of 2 dagen. 2 personen wegens het maken van nachtelijke bewegingen verstorende de rust der inwoners tot een dag gevangenisstraf. 1 persoon wegens het laten loopen van vee op eens anders in den oogst staanden grond tot ƒ1 boete verh. bij lijfsd. 1 persoon wegens het vastzetten van een paard in de onvrije Rijnlandsche duinen tot een geldboete van 5 of een dag gevangenzetting. 1 persoon wegens het omdelven van den grond aldaar, als voren. AKABEMIE-SIECWS PROMOTIEN AAN DE GROKINGSCHK HOOGESCHOOL. Den 15d™ December de heer W. Doorenbos, van de Smilde, in de genees kunde, na verdediging van een akademisch proefschrift, bevattende: Jets over pseudo-plasmata in de hersenen. Denzelfden dag de heer T. Folmer Reddingius, med. doet. te Ten Boer, in de verloskunde. STADS - BER1GTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN doen te weten, dat het Kohier der plaatseljjke belasting op de honden voor deze Gemeente, over het dienstjaar 1860, door Gedeputeerde Stalen der provincie Zuidhol land, bij besluit van den lld™ dezer maand N°. 40, is goedgekenrd en op heden aan den Gemeente-Ontvanger ter invordering is ter hand gestelden dat ieder verpligt is zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. En zal deze door plaatsing in de Leydsche Courant worden afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd D. TIEBOEL SIEGENBEEKBurgemeester. Leïden, 17 December 1860. v. PUTTKAMMERSecretaris.

Leydse Courant | 1860 | | pagina 3