büitenlandschiTberigten. Bij de laatstelijk gehouden examens van onder-officieren voor den officiersrang hebben 34 aan de vereischten voldaan, waarvan 30 hier te lande en 4 in Indiii zullen worden aangesteld. Men verneemt dat er in liet begin van het volgende jaar een nieuw model van schakot bij het leger zal ingevoerd worden, waartoe reeds lang het voornemen moet bestaan hebben. Door den hoogcn raad is in de vorige week eene beslissing genomen in de bekende zaak, waarover sedert geruinien tijd tusschen het hoogheem raadschap van Delfland en de erven van wijlen den heer A. Fock is gepro cedeerd. Overeenkomstig de conclusie van den advocaat-generaal Gregory heeft de raad de voorziening in cassatie verworpen, zoodat thans voor goed is uitgemaakt, dat het hoogheemraadschap niet aansprakelijk is voor de gcldleening van ƒ76,000, in 1825 aangegaan voor den grooten straatweg van Delft naar Rotterdam. Deze beslissing is daarom van te meer gewigt, dewijl het beginsel alzoo is bevestigddatzonder medewerking van de hoofdingelanden, het hoogheemraadschap niet finantiëel verbonden kan zijn. De nieuwe commissie, dezer dagen bij kon. besluit benoemd, tot het ontwerpen van een nieuw strafwetboek voor Indiëbestaat (blijkens de mededceling, door den minister van koloniën in de zitting der tweede ka mer van 13 Dec. jl. gedaan), uit: de hh. mr. Junius van Hemert, den advocaat-generaal mr. Frangoisden hooglecraar aan de Delftsche academie voor het Mahomedaansclic regt, mr. Keyzer, en den advocaat mr. de Pinto, als secretaris. De commissie van beheer over de tentoonstelling van kunstwerken van levende meesters, die in het volgende jaar alhier zal gehouden worden, heeft het daartoe betrekkelijk programma openbaar gemaakt. Daaruit blijkt dat die tentoonstelling zal gehouden worden van 13 Mei tot 15 Julij. De tijd van inzending is van 15 tot 30 April. Tweede Kamer der Staten-Generaal. Bij de behandeling van de wel op de Middelen in de zitting van Zatur- dag is vooral ter sprake gebragt de herziening van het belastingstelsel in verband tot den finanliëlen nood der gemeenten. De minister, op het voet spoor van den heer van Bosse, heeft te kennen gegeven dat die herziening voorbarig moet worden geacht, zoolang niet eene algemeene begrooling voor de spoorwegen den last aantoonde, daardoor op den staat gelegd. Hij gaf echter de verzekering dat het onderwerp de aandacht der regering niet ont ging, hoewel hij geene bepaalde belofte omtrent dit punt wensclite te doen. In den verderen loop der beraadslagingen heeft men ook aangedrongen op de herziening der wet omtrent de belasting op het personeel. De minister zeide dat hij de behoefte daaraan gevoeldeen dat men zich aan zijn dep. met. het onderzoek der wet bezig hield. Met betrekking tot de patentwet werd aangemerkt dat de nijverheid meer billijkheid verdiende dan volgens die wet haar wordt toegekend. De minister was van oordeel dat die wet in sommige punten herziening behoefde. Er was eene commissie van onder zoek werkzaam geweest, waarvan het gevolg echter geene algemeene her ziening was. Avondzitting van Zaturdag 15 December. De heer Wijbenga deed, namens de commissie, belast met het aanbieden der lijst van candidaten voor het lidmaatschap van den hoogen raad aan den koning, verslag harer vcrriglingen. Z. M. heeft heden avond ten 5a ure de commissie ontvangen, en van haar de opgemaakte lijst aangenomen. De commissie van rapporteurs door de afdeelingen benoemd om het eind verslag uit te brengen over het wets-ontwerp tot voorloopige vaststelling van hoofdstuk XI Koloniëngedurende de zes eerste maanden van 1861, kweet zich van hare taak en uit dat verslag bleek dat dit ontwerp in sommige afdeelingen tot de bedenking heeft aanleiding gegevenof het niet verkies lijk ware de credieten voor een korter termijn dan voor 6 maanden toe te kennen, daar het toch wenschelijk is, dat de voorziening in het beheer en hel beleid van hel dep. van koloniën, waarvan zoo veel afhangt, spoediger plaats vinde. Daartegen werd echter aangemerktdat de kamer op het punt staat om voor twee maanden uiteen te gaan, en dat, als het crediet slechts voor 3 maanden werd verleend, een nieuwe minister zich dadelijk met de verdediging zijner begrooting zou moeten belastenzonder dat men genoeg zame kennis van zijne koloniale politiek hebben zou. De voorzitter stelde voor, uithoofde van het spoed vereischende der zaak, het ontwerp dadelijk in behandeling te nemenwaartoe werd besloten. Niemand vroeg verder het woord over dit wets-ontwerp, dat ten slotte met algemeene (54) stemmen werd aangenomen. De vergadering is daarop tot nadere bijeenroeping gescheiden. BEL, «IE. BRUSSEL, 17 December. De koning heeft gisteren zijnen 70slen verjaardag gevierd, bij welke gele genheid er in de hoofdkerk een pleglig Te Deum is gezongen. Des avonds waren vele gebouwen verlicht. Onderscheidene schilders, beeldhouwers en graveurs zijn, wegens de door hen op de jongste tentooonslelling geleverde werken tot ridders der Leopolds-orde benoemdo. a. de heer David Bleskunstschilder te 's Gravenhage. Aan den heer I. Israels, te Amsterdam, is de van rijks wege ingestelde gouden medaille verleend. Zaturdag 11. is in de zitting van de kamer van vertegenwoordigers een der leden, de beer de Meulenaere, door eene hevige beroerte getroffen. Zijn toestand is zorgelijk. Te Antwerpen heeft Vrijdag 11. een persoon de weddenschap aange gaan dat hij eene halve kan jenever in eene teug zou uitdrinken. Hij won de partij, maar kreeg terstond hevige zenuwtoevallendie geneeskundige hulp noodzakelijk maakten. Hij is nog niet buiten gevaar. ENGELAKiD. LONDEN, 16 December. Terwijl de dagbladen zich nog druk bezig hielden met te spreken over den wegdien de regering ten opzigte van China behoorde in te slaanis bij de Engelsche en Fransche regeringen, door tusschenkomst van die van Ruslandde tijding ontvangen dat lord Elgin en baron Gros er in geslaagd zijn om op den 26slen October den vrede te sluiten, 13 dagen nadat onze troepen Peking bezet hadden. De ratification van het vredes-verdrag waren nog op dien dag uitgewisseld en de keizer maakte toebereidselen om in de hoofdstad weder te keeren. De depêche, waarin deze bijzonderheden gemeld worden, is van 9 November en heeft geheel Siberië doorloopen. Er wordt niets in gezegd van de waarborgendie de Chinesche regering voor de rig- tige uitvoering van het verdrag heeft gegeven. Een brief uit ons legerkamp meldt dat de hh. Parkes en Loch, gedurende hun verblijf in het leger van San-Ko-Lin-Sinop eene wreede wijze zijn behandeld geworden. Zij werden gedwongen voor iederen mandarijn te knielen, terwijl men hun aangezigt in het stof wreef. Nadat men hun de handen op den rug had gebondenwerden zij eerst op paarden en daarna in eenen wagen naar Peking gebragt en aldaar opgesloten. De heer Parkes werd geslagen, omdat hij niet terstond eene vraag beantwoordde, en de heer Loch, omdat hij de Chinesche taal niet sprak. In de laatste week hunner gevangenis werden zij met meer zachtheid behandeld. Kapitein Anderson en de heer de Norman zijn ten gevolge van de harde behandeling der Tartaren bezweken; de eerste 8 dagen en de tweede 11 dagen na hunne gevangenneming. De wonden, door hunne handboeijen veroorzaakt, onge noegzaam voedsel enz. heeft aanleiding tot hunnen dood gegeven. Een onderofficier, die met een louw aan hen vastgebonden was, heeft deze bijzonderheden medegedeeld. Zij die teruggekomen zijn, lijden nog veel en zullen niet spoedig herstellen. Onze troepen hebben hunne tenten op den muur van Peking opgeslagen. Die muur is 60 voelen breed. Naar men zegt heeft de onlangs overleden hertog van Norfolk een legaat van 10,000 aan den paus vermaakt. In eene meeling van het algemeene comité tot ondersteuning der Chris tenen in Syrië is o. a. eene mededeeling van lord John Russell voorgelezen, houdendedat de regering voor eene som van 5,000 ten behoeve van het fonds inschrijft. Uit het rapport van bet uitvoerend comité bleek, dat voor 23,000 was ingeschrevenwaarvan reeds 15,000 naar Beyrulh was over gemaakt, terwijl 2,500 in 3 pCt. fondsen als reserve waren belegd. Sir C. Eardley verklaarde, dat het aantal personen in Syrië, dat onderstand ge noot, nagenoeg 30,000 per dag was. Aan de groote tentoonstelling van vee, die jaarlijks tegen kersmis te Birmingham wordt gehoudenin dit jaar ook eene tentoonstelling van hon den verbonden. Onder het tentoongestelde hondenras is een tweejarig das hondje, dat 3 ponden weegt en 50 guinjes moet opbrengen, en een mops hond, waarvoor, naar men zegt, 1000 guinjes wordt gevraagd. Omtrent de reis van de stoombooten Fox en Bulldog, welke onder bevel van de kapiteins Allan Younge en Leopold M'CIinlock vertrokken wa ren om peilingen te doen ten behoeve van den ontworpen onderzeeschen telegraaf naar Amerika, is een uitvoerig verslag verschenen. Dit verslag is gunstig voor het leggen van een telegraafdraad over de Faraö-eilanden IJsland en Groenland naar Amerika. In die rigting zou de grootste diepte der zee nog 400 vadem minder zijn dan in de rigting waarin vroeger de kabel werd gelegd. Uit Melbourne ontvangt men berigt omtrent de expeditie van den heer Stuart, welke eenigen tijd geleden eenen togt in het noorden van N.-Holland ondernomen beeft met het doel om de binnenwaarts gelegen gedeelten van dat groote eiland te onderzoeken. De heer Stuart was tot den 19den breedte- er. den 134ste» lengtegraad doorgedrongen, en had eene rijke en vruchtbare landstreek gevonden, maar was door de inlanders belet verder te trekken. FRANKRIJK. PARIJS, 16 December. Het vlugschrift Keizer Frans Jozef en Europa is verschenen. Daarin wordt aangetoond dat Oostenrijk Venetië noodzakelijk moet verkoopen en dat die verkoop voor dien staat niet vernederend is. De schrijvers zijn de hh. Emile Pereire en Duveyrier. De Constitutionnel noemt dit geschrift een mathematisch betoogwaarin het actief en passief van een groot rijk wordt opgemaakt volgens de eenvoudige berekening van een eerlijk handels huis maar acht het hoofddenkbeeld meer vernuftig dan practisch. De benoeming van vier bisschoppenonlangs gemeld heeft zonder de medewerking van den H. Stoel plaats gehad. De benoemden bevinden zich dus in denzelfden toestand als de abt Maret. Volgens brieven van het eskader in China, te Toulon ontvangen, was men bezig met het graven van e'en bassin aan de Peiho, waarin de oorlog schepen door verschansingen gedektzouden kunnen overwinteren. Men zeide dat de Tartaarsche ruiterij terugkeerde, met het voornemen de ge meenschap der troepen met de schepen af te snijden. De noodigc maatre gelen waren echter genomen om dit plan te verijdelen. Men houdt niet op wonderen te vertellen van den buit, dien onze troepen in het zomerpaleis van den Chineschen keizer hebben bemagtigd. De keiz. troon is, naar men verzekert, door een Engelschman gekocht. Men heeft ook vele kostbare voorwerpen gevonden, afkomstig van geschenken vroeger door Europesche vorsten den keizer vereerd, o. a. vele wapenen van weelde, uit den tijd van Lodewijk XIV. Sedert eenige dagen is hier eene inschrijving geopend voor eene bede vaart naar het Heilige Land, die tegen het aanstaande l'aaschfeest zal wor den ondernomen. De kosten dezer reis bedragen: ls,e klasse 1,300 en 2de klasse 1,100 fr. De abt Sabatier, te Lassur, werd onlangs door de regtbank te Foix

Leydse Courant | 1860 | | pagina 2