LEYDSCHE COURANT. 1860. N". 152. WOENSDAG 19 DECEMBER. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt uit Zaiurdag Avond 0 M vei l '4 - - De Prijs der Courant is ƒ12 in liet jaar) de afzonderlijke Nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. BIMENLANDSCHE BERIGTEN. LEYDEN, 18 December. Bij kon. besluit van den 15de" dezer is tot 2de luitenant bij de dienst doende schutterij alhier benoemd mr. W. A. L. Domis, thans schutter. In eene buitengewone vergadering van de maatschappij der Nederl. letterkunde, den 13den dezer gehouden, is met eenparige stemmen besloten, dat het bestuur aan Z. Exc. den minister van binnenl. zaken audiëntie vrage voor eene commissie uit zijn middenomnaar aanleiding van het besluit der tweede kamer der staten-generaaltot weigering van de ver hoogde subsidie op de begrooting uitgetrokken ten behoeve van het Neder- landsche woordenboek namens de maatschappij der Ned. letterkunde de belan gen van dat woordenboek eerbiedig aan Z. Exc. aan te bevelen. Ken L.B.) Donderdag aanst. zal in de vergadering van het Leydsche departement der maatschappij tot Nut van 't Algemeen dr. H. R. de Breuk, van IJssel- stein, als improvisator optreden. Zoo wel te Amsterdam, Utrecht en elders, waar hij proeven van zijn zeldzaam kunsttalent gaf, mogt hij hoogen lof inoogsten en de algemeene bewondering opwekken. De Stoompost deelt mede, dat door de regering is goedgekeurd de rigling van den.spoorweg van Leyden naar Woerden; en door den ko ning vergunning is gegevenom dien spoorweg te doen loopen door het ïrayon van de Wierikkerschans. De raad van administratie der Holl. ijzeren spoorweg-maatschappij heeft zich, ten gevolge van een gedaan verzoek, bereid verklaard de goe deren voor de tentoonstelling te Haarlem bestemdonder zekere bepalingen van orde, vrachtvrij te vervoeren. In de prov. Zuidholland zullen na 1 Januarij e. k. slechts 5 of 6 ge meenten overblijven, in welke de regeling van het lager onderwijs overeen komstig de wet nog niet geheel in orde is. In de vergadering van de rijkscommissie voor statistiek, op den ll<t™ dezer gehouden, is gelezen een schrijven van den heer mr. Ackcrsdyck, houdende berigt, dat hjj zich genoopt heeft gevoeld, zijn ontslag aan te vragen als voorzitter der rijks-commissie. In korte trekken schetste de tijdelijke voorzitter, de heer mr. S. Vissering, wat de vaderlandsche statis tiek en vooral deze vergadering aan den waardigen geleerde is verschuldigd, llij stelde voor te overwegen, in hoe ver met eenig goed gevolg zoude zijn te beproeven, den hooglceraar van zijn besluit terug te brengen. Nadat hierover door vele leden het woord was gevoerdis besloten den stap van den heer Ackersdyck te eerbiedigen en mede te deelen, dal zijn berigt met leedwezen door de vergadering is ontvangen; doch daarbij het vertrouwen te uiten, dat alle betrekking lusschen de rijks-commissie en haren eersten voorzitter, door diens aftreden, niet geheel zal worden verbroken. Men verneemt dat in de eindvergadering der vereenigde comraissiën te Rotterdam, Amsterdam en 's Gravenhage, lot de oprigting van een nationaal gedenkleeken voor Tollens, besloten is, van het batig slot, hetwelk de reke ning der ontvangsten en uilgaven dier commissiën oplevert, een gedeelte af te zonderen ten behoeve van het Tollensfonds, te Amsterdam, opgerigt met hel doel om bijstand te verleenen aan behoeftige letterkundigen of hunne betrekkingen, en een ander gedeelte als bijdrage te doen strekken voor de oprigting van een standbeeld voor Vondel. Uit Delft meldt men het volgende: De gemeenteraad heeft in zijne jongste vergadering aangenomen de verordening op het vaatwerk, waarin de boter alhier, tot openbaren verkoop, ter markt wordt gebragt. Na de zoo lang gewenschte afschaffing van het hoogstgebrekkige provinciale regle ment op het botervaatwerk, geloover. wij dat deze zaak nu op de beste wijs in het belang van den Delftschen boterhandel is geregeld. Als grond slag is daarbij aangenomen: eene ligtere fustagie dan vroeger, echter altijd nog zwaarder dan het Friesche fust; vervaardiging van best uitgekookt Amerikaansch eikenhout, waardoor het uiteiken in de slooten onnoodig is gewordenen een verschil van slechts 1 Ned. ffi lusschen de wigt van het nieuwe en het gebruikte fust voor de 4 vaten, welk verschil vroeger 3 Ned. ffi bedroeg, en noodwendig aanleiding moest geven tot kwade prak tijken. Het spreekt van zelf dat de tarra, die vroeger voor vat 10 Ned. ffi bedroeg, nu moet worden herleid tot 8 Ned. ffi. Daar volgens deze veror dening alhier de boter in geene andere vaten mag worden ter markt ge bragt, dan in de zoodanige die, volgens de daarin gegeven voorschriften, zijn vervaardigdgekeurd en ten bewijze daarvan met het stads-wapen ge ijkt, zoo strekt deze plaatselijke keur tevens tot waarborg voor de her komst der boter, en wordt althans Delftsche boter in Leydsche vaten eene ongerijmdheid. Te llellevoetsluis had Vrijdag avond een hoogst treurig ongeval plaats. Terwjjl een persoon bezig was een geweer te laden tot het lossen van cenige vreugdeschoten bij gelegenheid van een huwelijksfeest, ging, bij het opzetten van het slaghoedje, de haan over, met hel ongelukkige gevolg dat het schot afging en zijn op eenigen afstand zittend 8-jarig zoontje in den onderbuik, trof. Het kind overleed eenige uren daarna. In de laatste vergadering der commissie van examenvoor de acten van het lager onderwijs in Noord-Holland, heeft zich iemand aangemeld van bijna 70 jaren oud, die toelating verzocht en verkreeg tot het onder wijzen der Fransche taal. Te Arnhem is Vrijdag II. eene ongehuwde vrouw in hechtenis geno men, die onlangs bevallen is, maar van wier kind men niet te zien of te hooren kreegzoodat men vermoeden opvatte dat het om het leven zou ge bragt zijn. Zij schijnt het kind in stukken gesneden en vervolgens in de Sladsbeek te hebben geworpen. Nabij Drimmelen zijn dezer dagen nog de lijken gevonden van drie personen, die op 28 Mei met de Capelsche boot zijn verongelukt. In den nacht van den 11 op den 12 dezer is te Vlissingen een der matrozen van het fregat de Admiraal van Wassenaerterwijl hij aan den wal was, door een ander matroos, mede op dat schip behoorende, zoodanig met een mes verwond geworden, dat de ongelukkige korten tijd daarna aan de gevolgen is overleden. De dader is in hechtenis genomen. Men gelooft dat wraakzucht de oorzaak dezer misdaad is. Vrijdag morgen 11. zijn aldaar ook de lijken gevonden van een marinier en een matroos, die tot de bemanning van genoemd fregat behoorden en op eene noodlottige wijze in het water waren geraakt. 's GRAVENHAGE, 18 December. Z. M. heeft den kapitein-luitenant-ter-zee A. R. Blommendalhydrograaph der Nederl. zeegaten benoemd tot ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw, en met ingang van 1 Jan. aanst. tot chef der hydrographie van de Nederl. zeegaten. Door Z. M. zijn benoemd tot regter in de arrond.-reglb. te Roermond mr. C. E. P. J. Strens, thans regter-plaalsvervanger in en procureur bij die reglbank; tot regter in de arrond.-reglb. te Utrecht mr. E. A. Sandbrink, thans regter in de arrond.-reglb. te Appingadamen tot regter in de arrond.- reglb. te Leeuwarden mr. E. Jongsmathans regter in de arrond.-regtb. te Sneek; en tot griffier bij het kantongcregt te Doelinchem mr. J. G. Patijn, advocaat te 's Gravenhage. Tot notaris te Heeg (arrond. Sneek) is benoemd de heer P. J. Tadema, cand.-notaris te Bolsward. Aan de hh. P. Bijleveld en P. Schmidt, adjunct-commiezen bij het dep. van marine, is met uit. December eervol ontslag uit die betrekkingen verleend. Men verneemt dat door den minister van binnenl. zakenop voordragt der commissie voor de staatsspoorwegen, benoemd zijn: 1°. tot hoofdopzigter: P. van Hoogstratenthans directeur der maatschappij van houtbereiding te Amsterdam; tot schrijvers: 2°. L. F. C. Otto; 3°. A. F. Camp, M. J. Mecter, J. L. Poggenou, J. C. J. Wijflelman, P. J. W. de Vos, W. Gastelaars, J. Micheels, H. W. Swrjter; en 4°. C. W. van Hoorn en J. H. Danner. Gisteren is de gewone ministerraad gehoudendie door al de ministers (en dus ook door dien van koloniën) werd bijgewoond. Die zitting was niet van langen duur. Het schijnt dat er nog geen besluit gevallen is om trent hetgeen het ministerie, in den gegeven stand van zaken, (na het voorgevallene in de tweede kamer) het hoofd van den staal zal meenen te moeten aanraden. Er zal, naar men hier verzekert, ook geen besluit wor den genomen, dan nadat de eerste kamer de staatsbegrooling en de andere ontwerpen voor 1861 zal hebben afgewerkt, lntusschen is in de residentie algemeen het gerucht in omloop, dat het zeer ligt tot eene ontbinding der tweede kamer zou kunnen komen. H. K. H. de groothertogin van Saxen-Weimar-Eisenach heeft aan de kon. bibliotheek alhier ten geschenke gegeven een exemplaar van de uit gave der twee oudste kaarten van Amerikaberustende in de hertogelijke bibliotheek te Weimar, met eene verklaring van den beroemden reiziger J. G. Kolil. De minister van finantiën zal Donderdag aanst. geen gehoor verleenen. Heden middag hebben de leden van de eerste kamer in het hótel de Oude Doelen aan den voorzitter dier kamer een diner aangeboden. Gisteren middag is alhier in 60-jarigen ouderdom overleden dc heer mr. Nicolaas Ia Grappe Domiuicus, advocaat-generaal bij het prov. geregts- hof in Zuidholland. Vroeger advocaat alhier werd hij reeds bij het voor malige hooggeregtshof te 's Gravenhage tot advocaat-generaal benoemd. Bij de invoering der nieuwe regterlijke organisatie, in 1838, werd hij tot advo caat-generaal bij het hof aangesteld, welke betrekking hjj tot weinige da gen geleden met den meesten ijver vervulde.

Leydse Courant | 1860 | | pagina 1