Per Telegraaf. Zitting van Zaturdag 15 December. De beraadslagingen over de staatsbegrooling 1861 zijn voortgezet. Hoofd stuk XII Onvoorziene uitgavenis aangenomen met 48 tegen 1 slem (die van den heer van Hoëvell), en de wet op de Middelen met 45 tegen 19 stemmen. Bij de kamer is ingekomen eene crcdielwet voor het dep. van koloniiin. BUITENLANDSCHE BElllGTEN. ENGEL AIS D. LONDEN, 13 December. De bcrigten uit China hebben alhier eenen gnnsligen indruk gemaakt. Men gelooft echter dat de regering overtuigd is dat de bezetting van dat rijk geruimen tijd zal moeten aanhouden en derwaarts versterking zal zenden. Zoodra de regering berigt had ontvangen van de wending der zaken en dat onze troepen daar moesten overwinterenheeft zij de noodige maat regelen genomen om onverwijld de benoodigde artikelen voor het leger uit te zenden. In meer uitvoerige heriglen van het oorlogstooneel in China wordt medegedeeld dat de troepenbij de vermeestering van het zomerpaleis des keizers, zich van eenen aanzienlijken buit hebben meester gemaakt. Het grootste gedeelte viel in handen der Fransehen, die zich kostbare sieraden, juweelenklokken zakuurwerken prachtige zijden en andere ldeedingsluk- ken toeeigendenterwijl de overige schatten tusschen de Franschen en En- gclschen werden verdeeld. Men zegt, dat sommige soldaten hun aandeel in den buit voor 30,000 fr. hebben verkocht, terwijl de gezamenlijke buit der Engclschcn op ongeveer 90,000 dollars geschat wordt. Volgens beriglen van de westkust van Afrika ging de koning van Dahomey voort met zijne afschuwelijke menschenoffers. Er waren op nieuw 1700 mcnschen geofferd, terwijl nog velen een gelijk lot wachtte, daar de koning van meening was dat nog niet genoeg eer bewezen was aan de nagedachtenis zijns vaders, zoolang de Europesche handelaars te Aboraey zulk eene plcgtigheid nog niet hadden bijgewoond. FRANKRIJK. PARIJS, 13 December. De keizerin is in redelijken welstand in de hoofdstad teruggekeerd. Men verwacht de verschijning van een vlugschrift, over den verkoop van Venetië. Naar men zegt zou de keizer de drukproeven van dit geschrift hebben ingezien. De toestand van den bisschop van Veviers, bij het ongeluk Ie Vienne zwaar gekwetst geraakt, is hoogst zorgelijk. Zekere Jud, gevangen genomen als vermoedelijk schuldig aan het ver moorden van den Russichen doctor llippi, is uit de gevangenis ontsnapt. Hij heeft de twee gendarmes, die in zijn verblijf kwamen, op den grond geworpen en in zijne plaats opgesloten; vervolgens nog een derde, die zich tegen hem verzette, overmeesterd en op die wijze zijn doel bereikt. Dc Moniteur de 1'Armee is van gevoelen dat de keizer van China zich niet naar Tartarye heeft begevenmaar naar Mukdeneene stad in Mand- schurie, die meermalen tot wijkplaats voor de leden van zijn geslacht heeft gediend. Die stad ligt op 400 kilometers afstand van Peking, en is var. eenen nog uitgestrekter muur omgeven dan de hoofdstad, waarmede zij in regelmatige gemeenschap staat. Het is dus voor de bondgenootcn niet onmo gelijk den keizer mededeelingen te doen toekomen. Volgens Presse en de Pays is de keizer zelfs niet naar Mukden ge- vlugt, maar is hij te Sainak, op 5 dagen afstands van Peking, gelegerd. 008TESKI.IK. WEENEN, 12 December. Het geregtshof heeft den heer Richter veroordeeld: 1°. tot eene maand gevangenisstraf, in welke maand hem twee vastendagen zullen opgelegd worden, en 2". tol uil keering' van dc geldsom, welke hij van generaal von Eynatten had ontvangenen die in de armenkas der stad Weenen zal wor den gestort. Zijne medebeschuldigden zijn vrijgesproken. WEENEN, 15 December. De Wiener Zeitung van heden bevat vier keizerlijke besluiten van den 13den. Bij deze wordt graaf Goluchowsky uit de betrekking van minister van slaat ontslagen; de heer von Schmerling tot minister van staat en de heer von Plener tot minister van financien be noemd; aan de graven Rechhcrg en Goluchowsky hel grootkruis van de Stephanus-orde geschonken. PARIJS15 December. De Moniteur deelt de organisatie van het minis terie van binnenlandsche zaken mede, waaruit blijkt, dat het in vijf hoofd- afdeelingcn gesplitst en dc betrekking van algemeen secretaris opgeheven wordt. Hetzelfde blad bevat de benoeming van vijf prefecten en verschei dene staatsraden. LONDEN, 15 December. (Keuters Office.) Denemarken wil dc commis sie voor de tollen op de Elbe, aan welke dc algemcenc herziening van het tarief is opgedragen, met het vraagstuk van het afkoopen van den Stade- lol belast zien. PESTII, 15 December. De congregatie uit de comitalen dringt in haar adres aan den hofkanselier ook aan op het schorsen van de werving en van de uitoefening van het tabaks-monopolie; lol dat de landdag daarom trent een besluit zal genomen hebben. MARSEILLE, 15 December. Uit Rome meldt men van den lllle" het volgende. Het officiële blad laakt de handelwijze van baron Rothschild, die een begin had kunnen maken met de betaling der rente, daar hjj het grootste deel van het benoodigde geld had ontvangen. Da regering is voor nemens alles te betalen en is waarlijk nog niet tot het uiterste gebragt. De bende van Masi heeft Ornano verlatenmaar trekt de provincie Viterbo door. Dc door le Nord aangekondigde herziening van het Oostcnrijksche concordaat wordt niet bevestigd. INGEZONDEN. »lk verbreek dan alleen het stilzwijgen, wanneer het de verJediging van «onschuldigen of belasterden geldtof het leveren van bewijzen voor feiten Jidoor mij als waar aangevoerdmaar die anderen logenachtig zouden wil- »len noemen." Wanklanken in de Muziekwereld te Leidenonderzocht en gewaardeerd door C. L. ('s Gravenhage bij van Weelden en Mingelen) blz. 31, 32. De heer Jac. v. K. heeft in de Leydsche Courant van Woensdag 12 dezer eene poging gedaan, om voor de rol, die door hem in de zaak van de Maat schappij voor Toonkunst gespeeld werd en nog wordt, het qualificatief dat ik gemeend had te mogen gebruiken, af te wijzen. Geen enkel der door mij in mijn vertoog aangehaalde feiten he,eft hij weersproken; dit was ook onmogelijk, want mijne verzekering dat de bewijzen onder mij berusten, is volkomen waar. Maar de beer van K. heeft mij ontslagen van alle moeite om een bewijs te leverendaar hij zelf nu wel het voornaamste heeft gegevendat tot eene behoorlijke waardering zijner handelingen in deze zaak kan leiden. De heer v. K. stelt zich in het bezit van eene verklaring, afgegeven door den directeur van het conservatoire te Brusselwaaruit blijkt dat van 11 April 1850 lot het einde van 1851 niet de lieer Francois Hageman maar diens broeder Maurice Leonard (ik heb dien broeder vroeger te onregt den ouderen genoemd) bij het conservatoire is ingeschreven geweest. Nadat hij die verklaring aan, zooals hij dat noemt «enkele belangstellenden" ter ken nis had gebragt; nadat ook hem bekend was geworden, dat commissarissen der M. v. T. eer. authentiek bewijs hadden van de studiën van den heer Frangois Hagemanaan het Brusselsche conservatoriumnadat hem de ge legenheid gegeven was om zich op dit punt in te lichten en hij die gele genheid niet had aangegrepen, blijft hij op dezelfde wijze zich beroepen op diezelfde door hem verkregen verklaring, aan welker juistheid hij nu toch voor het minste twijfelen moest. Ik had toch in mijn hierboven aan gehaald verloog, blz. 18 en vervolgens, duidelijk uiteengezet, hoe de door den heer v. K. verkregen verklaring niets bewees tegen de studie van den heer Francois Hageman aan het conservatorium te Brussel, maar alleen aan toonde dat, toen Maurice Leonard Hageman aldaar als kweekeling was op genomen, diens broeder Frangois niet onder de kweekelingen had behoord; dat laalstgemelde eerst als zoodanig was ingeschreventoen zijn broeder het conservatoire reeds verlaten had. Niettegenstaande de heer v. K. dat alles wist, en ofschoon niemand getwijfeld had (ook ik niet) aan het be staan der verklaring door hem uit Brussel verkregen, besluit hij nu nog; zonder eenige noodzaak, zonder eenig nut, maar toch wel met de kans om den nieuw benoemden directeur onverdiend te benadeelenen de waar heidsliefde van commissarissen in een verdacht licht te stellen, die verkla ring in haar geheel in druk bekend te maken. En dat alles zonder met een enkel woord te gewagen van de latere (en meer naauwkeurige) verklaring in het bezit van commissarissen; zoodat zij, die alleen kennis nemen van zijn artikel, natuurlijk daardoor tot het besluit moeten komen, dat de heer Francois Hageman nimmer bij het conservatoire te Brussel opleiding heeft genoten; dat hij commissarissen om den tuin geleid heeft, dat commissa rissen zich hebben laten misleiden. Dat is wel een onverbeterlijk voortgaan op eenen eenmaalwelligt door voor oordeel of dwaling: ingeslagen, maar sedert, als opzettelijk, gevolgdcn weg dat noodzaakt mij aan mijne, aan het hoofd van dit artikel aangehaalde toezegging te voldoen, en tot verdediging van den hier, althans zijdelings al weder beschuldigden directeur, het stilzwijgen vooreen' oogenblik te verbreken. Op de door den heer v. K. thans in druk bekend gemaakte verklaring, laat ik van mijne zijde ook volgen de lateredie mij door den heer Fctis afgegeven en door mij in het archief der Maatschappij voor Toonkunst is nedergelegd. Conservatoire royal de Mnsique, Bruxelles, le 22 Octolrc 1800. Cabinet dn Directeur. «Je soussigné, mattre de chapelle du roi, directeur du conservatoire royal «de musique de Bruxelles, certifieque les asserlions de monsieur Frangois «Hageman, concernant son admission au conservatoire susdit au mois de Seplembre 1852, et dc son introduction dans Ie cours de monsieur Ie «professeur Dupont au mois de Janvier 1853, sont cxactes. n En foi de qnoi j'ai signé la présente declaration. (s.) Fêtis." De heer Dujiont was, sedert de inschrijving van den heer Frangois Hage man, aangesteld als leeraar voor de classe de perfectionnementin plaats van den overleden leeraar Michelot. De heer L. Godineau, die lijdelijk dit onderrigl waargenomen en dus tot in Januarij 1853 uitsluitend de oefenin gen van den heer Francois Hageman geleid heeft, schreef aan laalstgemelde, toen hij zijne benoeming alhier vernomen had, hem geluk wenschende met het erlangen der nieuwe betrekking: «(Ia position) que vos connaissances musicales juslifient pleinemcnt. Je ne doute pas que vous nc remplissicz ces fonctions avec distinctionet que dans l'enseignement qui vous est »confié, vous ne propagiez les bonnes doctrines, que vous avc-z puisées au «conservatoire de Bruxelles." Zal men nu eindelijk deze getuigschriften voldoende achten? Ik heb thans mijne gronden genoegzaam bijgebragtom de roldoor den heer dr. Jac. v. K. in deze zaak gespeeld, met den naam van eene lang niet edele le blijven bestempelen. Misschien maak ik mij wel eene onjuiste voorstelling van edel en onedel; ik geloof echter dal ik dan in die dwaling niet geheel alleen zal slaan, en met mijne voorstelling geen gevaar loop van zooveel kwaads te veroorzakenals thans door den heer v. K. hier ter slede, misschien geheel tegen zijne bedoeling, ik wil dit hopen, te weeg is gebragt of had kunnen le weeg gebragt worden. Leiden, 13 December 1860. LEEMANS. STADS- HEKIGTEN. JVationale Militie. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN, gezien hebbende art. 21 der Wet van den 8stc0 Januarij 1817 (Staatsblad n°. 1), omtrent de inrigting der Nationale Militie, waarbij aan manschappen, dienende bij de Nationale Militie, wordt toegestaandat ingeval zijna hunne inlijvingeene der vrijstellingen mogtcri heb ben bekomen, die bij de artt. 21 en 94 van gemelde Wet zijn uitgedrukt, zij daarvan ten spoedigste aangifte kunnen doen aan het Bestuur der Gemeentevoor welker contingent zij zijn ingedeeld Roepen bij deze op, zoodanige bij de Militie voor zich zei ven dienende manschap pen, die door het overlijden van hunnen vaderof hunne moederweduwe zijndeof door regterlijke separatie of echtscheiding hunner oudersof door overlijden van eenof meer broedersvoorgevallen na hunne inlijving, zijn ge worden Eenige wettige zonentevens éénige kinderen zijnde

Leydse Courant | 1860 | | pagina 2