Per Telegraaf. langs zulk een pijnlijken indruk maakteneen brief gezondenwaarin de vereeniging hem voorstelt den slavenhandel te laten varen en in zijne staten de katoenteelt te bevorderen. De vereeniging waarborgt hem de ondersteu ning der Engelschen tot den afzet dezer grondstof en wel met aanzienlijker voordeelendan hij nu uit den slavenhandel geniet. Onder het bestuur van lord Congletonden predikant Baptist Noel en andere heeren is alhier eene vereeniging gesticht lot verbreiding van evangelische beginselen in de hoofdstad. Te dien einde zijn twee groole wagens vervaardigd, die, met bijbels bevracht, Londen zullen rondrijden, ieder vergezeld door twee personen, een om het rijtuig te besturen en een ander om met heldere slem zulke treffende gedeelten der H. Schrift voor te lezen als geschikt zijn om eenen onmiddellijke» en duurzamen invloed op de hoorders uit te oefenen. Te Dublin is dezer dagen eene vergadering gehouden, met het doel om de afscheiding van Engeland te besprekennaar aanleiding van de onlangs door lord Russell in het openbaar uilgesproken verklaring: dat iedere natie liet regt heeft hare eigen regering te kiezen. Het onderwerp werd met geestdrift behandeld. Na lievige beraadslagingen, die alle van de vijandelijke gezindheid tegenover de regering getuigdenwerd eenparig beslotenhet reeds aan H. II. gerigte en geteekende verzoek door een tweede aan het lagerhuis te doen volgen. Deze wetgevende kamer wordt daarin uitgenoo- digd, het verzoek, aan H. M. gerigt, om een eigen parlement en regerings vorm te erlangen, te ondersteunen, liet adres aan de koningin is reeds door 300,000 Ieren onderteekend. De bekende heer Smith O'Brien heeft in eenen brief verklaard dat hij aan de beweging geen deel kan nemen, omdat zijne vrienden zich in 1848, toen hij als kampvechter voor de Iersche zaak optrad, door voordeelige ambten hebben laten winnen en hem in de ure des gevaars hebben verlaten. Dit zou, naar zijne meening, thans op nieuw plaats hebben. In Ierland is een schrijven van Garibaldi van 12 November jl. ont vangen, waarin hij belooft ook de Ieren van het gezag van Rome te zullen vrijmaken. In dat schrijven legt hij zijne vijandschap tegen den Pauselij- ken Stoel weder in hevige bewoordingen aan den dag. Een telegrafisch berigtvan onzen consul te Alexandrie ontvangen deelt tijdingen uit China mede. De stad Peking is aangevallen en reeds twee der poorten zijn in de magt der bondgenooten. De keizer heeft de wijk naar Tartarye genomen en zijn paleis is door de Europesche soldaten geplunderd. liet vereenigde leger maakte toebereidselen om te Peking en te Tien-Tsing te overwinteren. Wat de gevangenen betreft, deelt het berigt mede dat de hh. Parkes en Loch, de tolk en de secretaris van lord Elgin, zijn ontslagen. Twee der gevangenende hh. Anderson en Normanzijn ten gevolge der ondergane behandeling bezweken, en omtrent de hh. Bar- bazonBowlby (correspondent van den Times) en den abt Duluc (secretaris van baron Gros) wordt niets gezegd. Berigten uit de Zuidzee gewagen van een vreeselijk voorval, door de bemanning van den walvischvaarder Henrietta ondervondenterwijl het schip op den 7dcn Jnnij jl. bij het eiland Buckatoo ten anker lag. In den loop van den oclend begaf zich de timmerman met vijf matrozen naar den wal om hout te kappen. Slechts een man kwam terug en dat wel zwem mende hij verhaalde, dat zij door de inboorlingen waren overvallen en dat zijne makkers vermoord waren. Kort daarna werd het schip aangeklampt door een groot getal eilanders, die zich met geweld van hetzelve wilden meester maken; hierin niet slagende, sprongen zij weder in hunne cano's, een 5-jarig zoontje van den kapitein medenemende; ondanks alle aange wende pogingen mogt het den vader niet gelukken zijn kind terug te erlangen. De Mom. Post deelt den tekst mede van bet rapport van den groot vizier aan den Sultan, omtrent zijne inspectie-reis in sommige provincial. De groot-vizier komt daarin tot de slotsom dat de klagten der Christen bevolking, tegen de Turken ingebragt, ongegrond z(jn. FRANKRIJK. PARIJS9 December. De indruk, door de laatste circulaire van den heer de Persigny te weeg gebragt, kan niet gunstig genoemd worden. De hoop dat de regering nog meer dan deze vrijheden zou vcrlecnen, door de eerste circulaire aangewak kerd, kan men geheel opgeven. Men gelooft wel dat hij getrouw zal blijven aan de beginselen in zijn schrijven uitgedrukt, en omtrent de rege ringsdaden eene vrije discussie zal toelaten, indien slechts de keiz. troon en de staatsinstellingen niet worden aangerand; maar gaarne had men gezien dat hij het slelseljvan waarschuwing had laten varen, dat, hoe wel willend de regering ook zijden schrijver altijd zal belemmeren. Men ver wacht nog steeds eene amnestie voor drukpers-overtredingen. De maarschalk Pe'lissicr zal den 28steD naar Algerië vertrekken. Zijne bezoldiging, als gouverneur-generaal, bedraagt 500,000. De generaal de Mar- limprcy zal, bij zijne afwezigheid, het interim waarnemen. De instructie in de zaak van den lieer Poinsot wordt ijverig voortge zet. Men hoopt den moordenaar spoedig te ontdekken. De Constitutionnel berigt dat een militair corps van de Vereenigde Staten voornemens is in het voorjaar Parijs te bezoeken. De bevelhebber van het City-guard-bataillon van Baltimore had den Franscheu gezant te ■Washington het verlangen van dat bataillon, om de hoofdstad van het Fransche keizerrijk te bezoekente kennen gegevenwaaruit eene correspon dentie tusschen genoemden gezant en den heer Tlioiivencl ontstondmet dat gevolg dat de keizer aan het Amerikaansche corps liet voorregt vergund heeft, om Parijs en corps en in militaire uniform te bezoeken. De tamboer-majoor bij de grenadiers der keizerlijke garde heeft eene lengte van 2£ meter. Hij heeft nog vijf broeders, die bijna even lang zijn als hij. Het merkwaardigste daarbij is, dat de ouders van deze zes reuzen zeer klein zijn. De vader heeft niet eens de lengte, die voor een gewoon infanterist bij de liniclroepen wordt gevorderd, terwijl de moeder nog kleiner is. Door eenige dagbladen wordt medegedeeld, dat men hier een bedelaar heeft aangehoudendie in liet bezit van 4640 fr. aan verschillende waarden is gevonden. Het is een geboren Amsterdammer, oud 66 jaren en sedert 27 jaren in Frankrijk gevestigd. ITALIË. Volgens berigten uit Turyn verwacht men aldaar dat de prins van Carignan in de volgende maand zal optreden als 's konings stedehouder te Napels, en dat hij als stedehouder in Toskane zal vervangen worden door prins Humbert van Piemont, den oudsten zoon des konings. Garibaldi heeft in eene nieuwe proclamatie verklaard dat het hem on- I verschillig is of graaf Cavour of een ander minister is, maar dat Italië met Maart aanst. 500,000 man, onder aanvoering van koning Victor Em- manuel onder de wapenen moet hebben. Aan onderscheidene personen heeft hij te kennen gegeven dat hij zich op dat tijdstip aan het hoofd I zijner wapenbroeders zal stellen om voor de vrijheid van Italië te strijden. Omtrent de versterking van het Venetiaansche wordt het volgende medegedeeld: De verdedigingslinie van het kustland strekt zich uit over eene lengte van 110 mijlen, van den oever der Maestra tot aan de golf van Frioul, De zes havens Brondolo, Chiaggia, Malamocco, S'. Andrea, S'. Erasmo en i Treporti zijn allen buitengewoon versterkt, welke versterkingen in de jongste 2 jaren zijn aangelegd. In de lagunen zijn 16 forten opgerigt, welke door middel van drijvende batterijen met elkander zijn verbonden. Deze forten kunnen slechts van de zeezijden worden aangetast; nabij de monding van de Etsch, de Po, de Bresela en de Tagliamento worden geduchte versterkin gen aangelegd. Dit is insgelijks het geval met het kanaal van Morlacca. PRlflSSEN. BERLIJN, 9 December. Naar men verneemt, zal de Duitsche expeditie naar Afrika, ter op sporing van dr. Vogelzich den 20sten derwaarts op weg begeven. Van de 20,000 th.welke ter bestrijding der kosten noodig worden geacht, zijn reeds op dezen oogenblik bijna 14,000 th. bijeengebragt. Volgens geloofwaardige opgaven is er in de spaarkassen hier te lande eene som van 40 millioen thaler, enkel spaarpenningen van arbeidslieden, aanwezig. Het afnemen van het verbruik van sterken drank slaat in regel matige verhouding lot het toenemen der in de spaarkassen geplaatste gelden. In Keur-Uessen is de tweede kamer door de regering ontbondenna dat zij besloten had bij den keurvorst aan te dringen op de herstelling der constitutie van 1831. OOSTENRIJK. WEENEN, 3 December. De keizerin is den 29stCD November op het eiland Madeira aangekomen. 11. M. heeft geen hinder van de zeeziekte gehad, hoewel het weder zeer ruw was. De kapitein van de Victoria and Albert heeft eene prachtige snuifdoos met brillanten en des keizers becldtenis, de tweede bevelhebber en de doctor ieder een fraaijen ring, en de bemanning 500 van de keizerin ten geschenke ontvangen. Men verwacht elk oogenblik het keiz. besluit, houdende de benoeming van den heer von Schmerling tot minister van staat. Het programma va» genoemden heer bestaat uit de volgende hoofdpunten: gelijkstelling van alle godsdienstige gezindheden; herziening van het concordaat; intrekking der landsstatutenen eene rijks-constitutie voor al de Duitsche en Slavische provinciën. De verwezentlijking van een en ander zou gaarne gezien worden. Door den heer Zerbonieen tooneelkunstenaar, is het middel uitge vonden om uitstekende photographische afbeeldingen te vervaardigen b(j kunstmatig licht. I Naar men verneemt is er een gereglelijk onderzoek ingesteld tegen geestelijke zusters van onderscheidene orden, die in de hospitalen, gods huizen en verbeterhuizen dienst doen. Naar het schijnt hebben die geeste lijke orden zich meester gemaakt van geheel liet stoffelijke beheer dier in- sarisbelast met het opzigt over de inkomstendie als waarborg voor de nieuwe Turksche leening zijn gegeven. De heer Bacciocchi is benoemd tot opper-intendant der keiz. schouwburgen. LONDEN, 11 December. Reuters Office.) Uit Peking wordt van 13 October het volgende gemeldPeking heeft zich overgegeven en al de ge- danc cischen toegestaan. De hh. Parkes, Loch, Lesciiayrac en 13 soldaten zijn in vrijheid gesteld. De keizer heeft aan het Tarlaarsche leger bevolen gecnc vijandelijkheden te bedrijven. De bondgenooten zijn onder de mnrcii stellingen; zij zouden er toe geraakt zijn, de verrigtingen dier liefdezusters en de door deze genoten ongeoorloofde voordeelen aan alle toezigt en con trole te ontrekken, en de klagten der bestuurders en geneesheeren te ver smoren, welke die verkeerde handelingen en verduisteringen hadden kun nen aan het licht brengen. Het onderzoek strekt zich over al de provinciën van den staat uit, en heeft reeds menig belangrijk feit aan het licht gebragt. PARIJS, 11 December. Er is een keiz. besluit verschenen, waarbij de tot op heden aan de dagbladen gegeven waarschuwingen worden vernietigd. Het is vergezeld van een rapport van den graaf de Persigny, tvaario o. a. gezegd wordt dat door het verledcne te vergeten een nieuw onderpand wordt gegeven voor de edelmoedige staatkunde, die eene verzoening en vereeniging tracht te bewerken tusschen de talentvolle mannen des lands. Hij noodigt de drukpers uit gebruik te maken van de haar verleende ruime vrijheid van discussie, tegen hen die den staat aanvallen. Zijn geweten zal des te vrijer zijn, hoe meer de keizer, het verledcne uilwisschcnde, aan de schrijvers de gelegenheid geeft om hunne vaderlandsliefde te toonen. Er is mede een besluit verschenen, waarbij het bestuur en de hooge admi nistratie in Algerië wordt geregeld. De inspecteur der finantiën Plocnc, met eene zending naar Konstantinopel vertrokkenis niet gemagtigd om de functiën aan te nemen van commis-

Leydse Courant | 1860 | | pagina 2