ftuvgctiijftc &tanb. HOOGHEEMRAADSCHAP VAN RIJNLAND. Is het te verwonderendal commissarissen voor hunne zangvereeniging waarvan zij op het einde hunner circulaire melding makenniet die onder steuning en medewerking ondervinden, waarop zij, in andere omstandig heden, hadden mogen rekenen? Nu schijnen hh. commissarissen van Musis Sacrum, naijverig op de on dervonden teleurstelling hunner ambtgenooten der M. v. T.den heer Wet- rens eene nieuwe onaangenaamheid te willen berokkenen. In eene cir culaire geven zij ons kennis, dat zij «van wege" het gezelschap gemagtigd zijnhunne stadgenooten eene inleekeningslijst aan te bieden en dusmet andere woordenvoor hun geld den weg te openen" tot eenige concerten die zij voornemens zijn in den aanstaanden winter te geven. Verder deelen zij ons mede dat de directie van het orchest aan den heer Nicolaï is op gedragen. Den heer A. J. VVetrens noodigden zij daarentegen in een brief uit zijn oude plaats te willen innemen «aan den eersten der lessenaren van de eerste der violen" zoo als commissarissen zich in hunne Verant woording" uitdrukken. De heer Wetrens antwoordde hun dan ook onge veer met Tollens: Met mijn vedel afgetreden Zeg ik dank voor lof en eer. Nu de benrt aan andren weêrï 'k Zet mij nu een poos beneden Mag iknog tot lnistren neer. En naar ons inzien deed hij dat teregt. Als een der bekwaamste en oud ste werkende leden van het orchest, mogt veilig de dirigeerstok aan zijn handen worden toevertrouwd. Want de redenen, die commissarissen in hunne verantwoording tot verschooning bijbrengen, kunnen niet als geldig beschouwd worden, dat namelijk de vorige directeur van Musis Sacrum zich niet vernederd gevoelde onder de directie van zijn vroegeren leerling te spe len, omdat het gevoel van eigenwaarde zich bij het eene individu sterker openbaart dan bij het andere en daarenboven die stille berusting van den vorigen directeur van Musis Sacrum ook zeer goed als het zelfbewustzijn zijner minderheid kan beschouwd worden. Het argument van het monopolie in de muziek moge in algemeenen zin waar zijn, maar is niet van toepas sing bij de directie van een orchest van twee vereenigingen in dezelfde stad, waar dus het orchest-personeel der beide gezelschappen groolendeels uit de zelfde personen bestaat en dus e'e'nheid van leiding niet anders dan gunstig werken kan. Ondertusschen leekenen wij nog ter loops aandat de benoeming van den heer Nicolaï, als orchest-directeur, een bewijs oplevert, dat commissarissen der M. v. T. in hunne hoedanigheid van commissarissen van Musis den heer Ilageman, niettegenstaande zijn overgangs-bewijs lot de «classe de perfec- tionnement," als geen geperfectionneerd kunstenaar beschouwen. Hoe dit zijde benoeming van den heer Hageman als directeur der muziek school en die van den heer Nicolaï, als orchest-directeur, stellen in onze oogen eene verongelijking daar van een geachlen stadgenoot en verdienstelij ken kunstenaar, waarop wij de aandacht onzer stadgenooten vestigen, want om met commissarissen zelve te sprekenhet geldt de vraagof men voor hendie zich in onze stad aan de beoefening der toonkunst wijden en daar door geheel of gedeeltelijk in hun onderhoud voorzien, eenige bemoedigende uitzigten wil openen of geopend houden." Het geldt de vraag, of zij den man willen blijven ondersteunen, die tot dusverre hunne achting en sympathie genoot, of herinneren onze stadgenoo ten zich niet meer hoeveel de heer A. J. Wetrens tot de ontwikkeling van het muziekale leven in de stad zijner inwoning heeft bijgedragen? Herin neren zij zich niet meer zijne keurige quarLet-uitvoeriiigendie, voor een klein maar uitgelezen publiek ten gehoore gebragt, den kunstzin voor dege lijke klassieke muziek in ons midden hebben onderhouden? Herinneren zij zich zijne verdienstelijke solo's niet meer die hij geheel belangeloos, ten behoeve dierzelfde vereeniging gaf, wier commissarissen hem nu zoo onridderlijk behandelen en hoe hij destijds zoo menige vleijende beoordeeling van diezelfde zijde verwierf, van waar hem nu zulke harde sla gen worden loegebragt? Herinneren onze katholieke stadgenooten zichhoe bereidwillig hij hun steeds bij de opvoering van missen of andere kerkelijke muziekstnkken ten dienste stond en daardoor het bewijs leverde, hoezeer de leer der harmonie ook door hem in het sociale leven wordt toegepast? Herinneren zij zich zijne pogingen niet meer om door repetition en con certen het orchest-personeel in stand te houden (en niet, zoo als commissaris sen willen doen voorkomen om zich in het dirigeren te oefenen), dat, 11a het verval van Musis Sacrum, eveneens met den ondergang bedreigd werd? En nu zoude men hem de directie van datzelfde orchest willen misgunnen met welks krachten hij zoo volkomen bekend is en tot welks instandhou ding hij zoo krachtdadig heeft bijgedragen? Indien zij aan zijn bekwaamheden als orchest-directeur mogten twijfelen, hebben zij dan verleden jaar de uitvoering van Haydn's oratorium de Schepping" niet bijgewoond, dat, onder zijn leiding, zoo verdienstelijk werd ten gehoore gebragt, en welk genot hun spoedig, in een anderen vorm, zal herhaald worden? Onze stadgenooten znllen zich dat alles herinneren en daarom houden wij ons met commissarissen overtuigd: »dat het antwoord op deze vragen niet twijfelachtig zal zijn, dat zij in hunne goede verwachtingen van de liefde voor de kunst hier ter stede zich niet zullen bedrogen hebben." De geringe deelneming voor de beoogde concerten heeft op die vragen het beste antwoord gegeven, en nu mogen commissarissen in het votum van vertrouwen hun door eenige leden op de vergadering van 7 Nov. 11. gegeven een schrale vergoeding zoekenwaar de daden zóózeer met de woorden in strijd zijn, moeten commissarissen zelve van hunne onmagt overtuigd worden. In afwachting der Wanklanken" van den heer Leemans hebben wij een en ander in de stads-gehoorzaal" van het lezend publiek moeten ten ge hoore brengen. Indien het muziekale leven binnen Leiden niet aan ondergang zal worden blootgesteld, moet de taak aan bekwamer handen worden toevertrouwd en daarom noodigen wij onze stadgenooten uit hier eene afdeeling te vestigen der groote «Maatschappij van Toonkunst," opdat in den tempel der welen- schappen een waardig altaar voor de kunsten worde opgerigt. 243sle Utaats-Loterij vpliututt f/pr y ipvnp /xi/isqp 3d* Trekking. N». H297 een prijs van ƒ25,000. N». 622 een prijs van ƒ5,000. N°, 869 een prijs van ƒ1,500. N°. 14633 een prijs van 1,000. 4dc Geene. ÜTAPS-BEm«TEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS VAN LEYDEN, Gezien de adressen van Cornelis Bronsgeest. bouwman, eri Louis johannes Spaans, scbuitenjagerbeiden wonende binnen deze gemeente, waarbij zij vergun ning vragen tot het leggen van een meststaal, de eerste op het erf in de Ver- werstraat, Kadastraal bekend Sectie C. N". 1139, de tweede aan den Vestkant nabij de Koepoort, voor het perceel getcekend Wijk II. N°. 85A. Gelet op het Koninklijk besluit van den 31sten Jannarij 1824, [Staatsblad n°. 19); Doen te weten, dat tot het hooien der eigenaars en bewoners van de naastbijgc- legene en belendende panden, ten opzigte der informaliën de Commodo et Incom- mododoor Burgemeester en Wethouders zal worden gevaceerd op het Raadhuis dezer Gemeente, op Maandag den 10d™ December aanst., des voormiddags ten 11 ure; zullende de belanghebbenden verpligt zijn, hunne bezwaren tegen die ver zoeken op dien tijd in te brengen, terwijl, hij verzuim daarvan, zij gehouden znllen worden zich tegen de inwilliging niet te hebben verzet. Burgemeester en Wethouders voornoemd Leyden, 6 December I860. D. TIE[50ET, SIEGENBEEK, Burgemeester. V. PUTTKAMMERSecretaris. Van den 29 Nov. tot en met den 5 December I860. BEVALLEN: J. C. Bey, geb. Roelofsma, D. E. J. Duk, geb. de Mey, D. S. van Berkel, geb. HeusenD. M. Neuteboomgeb. KruitD. tweel. M. Marytgeb. van LeeuwenD. M. Harlandgeb. Ruiter, Z. J. Kecreweer, geb. VorkZ. M. C. van der Lindengeb. GiezenZ. levenl. C. J. P. Snel geb. Keyzer, Z. G. van Brielgeb. de Vroede, Z. M. J. Koornhof, geb. WendelZ. J. Pelgeb. Key, Z. G. van der Ven geb. de Jong, D. E. M. van der Meel, geb. van der Linden, Z. M. M. Roelandse, geb. Meulendijk, D. A. Stoeke, geb. van Ees, Z. M. Nieuwcnbnrggeb. Smit, Z. J. Belt man, geb. van den BoogertZ. GEHUWD: K. de Jong, Jm. en H. M. van Valkenburg, Jd. P. J. Duyve- waardt, Jm. en L. M. van Wesel, Jd. F. van Dam, Jm. en S. Bij, Jd. J. MagninJm. en E. van der HuizenJd. M. RietkerkenJm. en R. van der Walle, Jd. G. WalravenJm. en A. OuwerkerkJd. J. C. Timmermann, Wedr. en J. G. WebeierJd. OVERLEDEN: W. F. J. SteygerwaltZ.6 w. J.Buis, 73 j.—-J.P. Fleur, 69 j. - D. van der Horngeb. Blaauwenoort, 79 j. Joha Elisb Zandijk,57j. J. W. van der Kamp, D., 6m. P. Verschragen57 j. J. NollesZ.6 d. JSchultz70 j. J. Snel, Z.5 j. en 11 m. J. van der Horstgeb. Koet, 54 j. B. Kelderman Z.ruim 4 m. W. van der lleyden27 j. F. van Ilas- sel, 68 j. W. J. NoestZ., bijna 11 m. J. GuleyZ.10 w. J. Robbers, D.2 m. C. Leenheer, 68 j. J.E. Groenendijkgeb. Grissen, 72 j. J. Holswilder, geb. Privé', 39j. M. Smit, geb. van Tongeren, 34j. A.Tijken, geb. Anneze, 87 j. B. Blanketgeb. Pauw22 j. J. A. Houps, Z.4 w. W. C. van Leeuwen, geb. Sommeling, bijna44j. II. Hardeman 35 j. KKKKNlEiaV8. 's HERTOGENBOSCH4 December. Door den kerkeraad der Ned. lierv. gemeente is uit het vroeger medegedeelde 12-tal predikanten het volgende 6-tal gevormd: dd. Koch, te Doesburg; Mosselman, te Assendelft; Rauwen- hoff, te Zalt-Bommel; Stam, te Edam; Terpstra, te Zaandijk, en Worst, te Epe. MIDDELBURG. 2 December D'. J. J. L. Luti is heden als buitengewoon predikant bij de Waalsche gemeente alhier bevestigd, door dr. F. C. J. van Goens, pred. te Leyden, met eene leerrede over 2 Tim. I. 14. Des avonds hield de bevestigde zijne intrede met eene rede over Eph. III. 17. Bij Ds. FANGMAN is ten behoeve van den door zware zorgen gedruklen emeritus Predikantwiens belangen in de Uaarlcmscke Courant door Ds. AKERSLOOT dringend zijn aanbevolen, ontvangen, van Noordwijk eene coupon a 2.47en van N. N. ƒ2. ADVERTENTIE!. Heden overleed aan de gevolgen van een allernoodloitigst toeval mijn hartelijke geliefde eenigste Zoon WILLEM van der REYDEN, in den ouderdom van 27 jarendiep betreurd door mij en alle zijne Betrekkingen. Leyden, 2 December 1860. J. van der REYDEN. Heden overleed ons geliefd Kind ANTHONIE GERARDUS HENRICUS, in den aanvalligen leeftijd van ruim twee en een half jaar. J. W. SCHUURMAN, Leyden, 4 December 1860. M. C. SCHUURMAN, Elink Schuurman. Ook namens wederzijdsche Betrekkingen betuigen wij bij deze voor de talrijke bewijzen van deelneming, by gelegenheid van ons huwelijk onder vonden onzen oprechten dank. H. OORT, 5 December. E. W. OORT, de Goejè. Voor de vele bewijzen van belangstelling, bij de bevalling mijner Echtge- noote ondervonden, betuig ik bij deze ook namens haar mijn oprechten dank. 6 December 1860. H. P. J. van WENSEN. KENNISGEVING. DIJKGRAAF en HOOGHEEMRADEN van RIJNLAND brengen bij deze ter kennisse van belanghebbendendat de vereenigde Vergadering van bet Hoogheemraadschap besloten heeft aan de daarop reglhebbenden terug te geven de waarborgkapitalen, gevestigd op gronden gelegen in de Veender, Akkersloots, Hertog en Blijver en Palensteinsc/ie Polders dat zij, ten einde dit besluit te kunnen uitvoeren, hebben opgemaakt een slaathoudende aanwijzing van de namen en woonplaatsen der bedoelde reglhebbenden, zooals die bij het Hoogheemraadschap bekend zijn; dat zij intusschen alvorens tot de uilbetaling over te gaan, de belangheb benden in de gelegenheid wenschen te stellende bedenkingen welke bij hen tegen den bedoelden staat mogten oprijzenkenbaar te maken en te dien einde een ieder uitnoodigen van dien staat, waarvan uiltreksels ter inzage liggen van 6 tot 20 December e. k. op de Regthuizen van IVou- bruggeAlkemade en Zegwaart, elk voor zoo verre genoemde polders onder deze gemeenten zijn gelegen, kennis te nemen en de aanmerkingen die zij mogten hebben voor den 22sten December aan Dijkgraaf en Hoogheem raden voornoemd schriftelijk mede te deelenopdat die zouden kunnen wor den overwogen en daarna de teruggave van ieders aandeel plaats hebbe.. Dijkgraaf en Hoogheemraden van Rijnland Leyden, 1 December 1860. 11. C. J. HOOG, Dijkgraaf, J. T. BUYS, Secretaris.

Leydse Courant | 1860 | | pagina 3