onderwijs. De denkbeelden der regering daaromtrent geloofde men in strijd mei den geest der wet. Door het bevorderen van kosteloos onderwijs moest men de bijzondere scholen niet bezwaren. Die bedenkingen werden door den minister van binnenl. zaken wederlegd. Aan de gemeentebesturen was vrijheid gelalen om schoolgeld te doen betalen, en waar de regering zich in de zaak gemengd hadwas het altijd geweest om de heffing van een matig schoolgeld voor te staan. De heer Thorbecke sprak over de oprigting eener industrie-school in Twenthe, aan welke zaak de minister zijne medewerking toezegde. Op cenige aanmerkingen omtrent de akademie te Delft gaf de minister te kennen dat er voorstellen tot hervorming van den directeur wa ren ingekomendie echter verworpen werdende zaak maakte nog een punt van overleg uit lussehen hem en den minister van koloniën. Artt. 93—106 werden vervolgens goedgekeurd. Op art. 107, jaarwedden aan onderwijzers enz. bij de lagere scholen, werd een amendement van den heer Olivier aan genomen om dien post met ƒ87,900 te verminderen. Art. 108 (bijdragen aan gemeenten voor hel lager onderwijs) werd van 70,000 op 100,000 gebragt, ten gevolge van een amendement van den heer Heemskerk Az. Art. 109 werd goedgekeurd. De VIII. afd. Kunsten en wetenschappen)artt. 110—142 werden ach tereenvolgens behandeld en goedgekeurd. Art. 137, aanmoediging van kun sten en wetenschappent. w. door de uitgave van hel Nederl. woordenboek en het werk over de insecten, werd echter, volgens een aangenomen amen dement van den heer van Heukclomvan ƒ8,000 op ƒ4,000 gebragt.. Men was van meening dat de staat wetenschappelijke ondernemingen aan parti culieren moest overlaten. In den loop der beraadslagingen werd ook ge sproken over de wenschelijkheid van het behoud der verzameling van geolo- gischen aard te Haarlem, waarop de minister antwoordde, dal de beslissing moeijelijk wasmaar dat welligt eene overbrenging naar de Leydsche akademie vvenschclijk zou zijn. Zitting van Donderdag 6 December. De beraadslagingen over hoofdst. V Binnenlzaken) zijn ten einde ge bragt en het hoofdstuk is daarna met 59 legen 12 stemmen aangenomen. Tegen de hh. van Zuyten van Nyevelt, Dullert, van der Linden, Heems kerk Bz.Bctz, van den Hoövell, Iloynck van Papendrccht, Duymaer van Twist, Olivier, Thorbecke, Hugenh'oltz en Poortman. Daarna zijn de alge- mecne beraadslagingen gehouden en ten einde gebragt over hoofdstuk IV {Justitie). Morgen voortzetting. BUITENLANDSCHE BERlCrTKN. i:\UKLAA J». LONDEN, 4 December. De keizerin der Franschcn heeft heden een bezoek op Windsor afgelegd en aldaar twee uren vertoefd. Daarna heeft H. M. zich naar de hoofdstad begeven, om aldaar cenige dagen te verblijven. De koningin heeft afgezien van het plan om naar Osborne te gaan, om dat op het eiland Wight de koorts in verontrustende mate heerscht. Uit Shields meldt men dat aldaar en in al de havens van de noord oostelijke kust eene groole ontsteltenis heerscht, ten gevolge van eenen zwaren storm, die reeds 24 uren heeft geduurd. 200 vaartuigen hadden te Shields eene schuilplaats gevonden. In de niet verre van Newport gelegen Risca-kolcnmijn heeft Zaturdag II. eene vreeselijke gas-ontploffing plaats gehad, terwijl ongeveer 200 arbei ders zich in de mijnen bevonden. 30 uitgezonderd hebben allen daarbij het leven verloven. Te Exeter is een schoolmeester, die een 7-jarigen leerling zoo hard getuchtigd had dat er de dood na volgde, door de jury aan doodslag schul dig verklaard en tot de doodstraf verwezen. Een soortgelijk geval vond in den afgeloopen zomer te Eastburn in het graafschap Sussex plaats. FRANKRIJK. PARIJS, 4 December. Aan den heer Baroehevoorzitter van den staatsraadis de titel van minister zonder portefeuille toegekend. A'olgens den Constitutionnel is nu het ministerie volledig, dat op 24 Nov. in het leven is geroepen. Er is, volgens dat blad, geen grond om meer veranderingen te verwachten. Op den ingeslagen weg moet men zich niet haasten, en men mag de vruchten van negen jaren wijsheid en geduld niet roekeloos in de waagschaal stellen. De maarschalk Vaillant zal den titel voeren van minister van 's keizers huis. ITALIË. Te Turijn hebben de arbeidsters in de tabaksfabrieken eene verhooging van loon van 10 centimes daags gevraagd, terwijl de regering integendeel het met 5 centimes heeft willen verminderen. Ten gevolge hiervan hebben de arbeidsters het werk gestaakt, en zijn een 10-tal harer gevangen geno men. Er is dientengevolge eene niet geringe opschudding onder die vrouwen outslaan. Ook onder de studenten heerscht ontevredenheidover het beta len der akademiegelden. In genoemde stad hebben zich eenige priesters vcreenigd om eene natio nale van den Paus onafhankelijk kerk op te riglen. Zij houden reeds open bare bijeenkomsten. De pauselijke regering heeft aan de soldaten, die den jongsten veld- togt hebben bijgewoond, eene medaille geschonken. Aan de eene zijde staat: »voor den stoel van Petrus" en aan de andere zijde: «de overwin ning, welke de wereld overwint, is ons geloof." De graaf van Syracusa, oom van koning Frans II, is te Pisa aan de gevolgen eener beroerte overleden. Aan de geestelijkheid van de Santa Casa te Lorelto is kennis gegeven dat de Paus den grooten ban over haar heeft uitgesproken. Waarschijnlijk is dit een gevolg van de wijze waarop zij koning Victor Emmanuel heeft ontvangen. In de Abruzzen is het steeds onrustig, vooral sedert een aantal Na- pelsche soldaten derwaarts de wijk hebben genomen en in verecuiging met de bergbewoners zich tot gewapende corpsen hebben gevormd. Hunne on derwerping zal niet zonder moeite plaats hebbendaar de toegangen tot het gebergte bijna ontoegankelijk kunnen gemaakt worden. Per Telegraaf. PARIJS, 5 December. De Pays berigt dat de generaal von Benedek toen hij de vestingwerken van Venetië in oogcnschouw nam, tot de bijeen geroepen o. a. gezegd heeft dat zij zich op eene krachtige verdediging moes ten voorbereiden. Genoemd blad deelt ook een berigt mede uit Syrië, van 24 Nov., volgens hetwelk de toestand aldaar zeer verbeterd is, dank zij de goede verstandhouding tusschen de Fransche en Turksche troepen. PARIJS, 6 December. Eene circulaire van graaf de Persigny bij het aanvaarden van het ministerie aan de prefecten toegezonden, doet het ver hevene van de daad van den 24slcn November uitkomen. Door deze namelijk wordt het kalme genot der vrijheden, van welke de populaire troon der Napoleons de ontwikkeling moet helpen bevorderenvoorbereid. In de circulaire wordt den prefecten aanbevolen niets te verzuimen wat strekken kan om het werk van verzoening tusschen de verschillende partijen te vol- looijen. TURYN, 5 December. Koning Victor Emmanuel moest heden van Paler mo naar Napels terugkeeren. De Sicilianen leggen buitengewone blijken van toegenegenheid jegens den koning aan dgn dag, en deze toont over de ont- vangst zeer voldaan te zijn. TURYN, 6 December. De beschikkingen door generaal Pinclli, in de proclamatie, waarbij Napels in staat van beleg verklaard werd, genomen, zijn door den algemeenen sledehouder onmiddelijk herroepen. PESTII, 4 December. Ook uit Szegedin, Nagykörös, Ketskemet en Arad, in het comilaat van Csongradzijn berigten omtrent demonstratiën tegen ambtenaren ontvangen. Te Waitzen zijn ten gevolge van een straatoproer militairen en burgers handgemeen geraakt en hebben er van beide zijden verwondingen plaats gehad. PARIJS, 6 December. De heer Rothschild heeft bekend gemaakt dat hij van heden af de coupons der Romeinsche leening, verschenen December, zal betalen. De onderhandelingen over een Fransch-Belgisch handelstractaat worden met goeden uitslag gevoerd. Na den afloop zullen dergelijke onderhandelin gen met het Tolverbond geopend worden. KONSTANTINOPEL6 December. Reuters Office.) De heer Lavalette dringt aan op eene uitbreiding van de Syrische expeditie. De Porte weigert. De andere gezanten schijnen zich onzijdig te houden. Fuad-pacha zal ge durende den winter in Syrië blijven. MADRID, 4 December. O'Donncll heeft in de vergadering der Cortes verklaarddat de vertegenwoordiger van Spanje te Gaëta getrouw zijn pligt gedaan heeft door op zijnen post te blijven en alle gevaren met den koning tc deelcn. MARSEILLE, 6 December. Volgens berigt uit Konstantinopel van 28 Nov. had er te Crajova een bloedig oproer wegens de belastingen plaats gehad. De troepen van vorst Couza waren overwinnaars gebleven. Mijnheer de redacteur! Wij hebben kennis genomen van twee circulaires, waarop wij ons, bij wijze van kanlteekeningeenige aanmerkingen zullen veroorloven. De eerste is van commissarissen der Maatschappij van Toonkunst, waarin zij ons van de benoeming van den heer Francois üageman, als directeur hunner mu ziekschool, kennis geven. Aan die circulaire ontleenen wij o. a. het volgende: «Commissarissen meenen gelukkig geslaagd te zijn in hun wensch, om de verdere toekomst van het muziekonderwijs (niet te verwarren met de muziek der toekomst") bij voorkeur toe te vertrouwen aan iemanddie op eenig conservatorium (hoe conservatief!) grondig, veelzijdig en vooral methodiek ouderrigt had genoten, en zij vertrouwen, dat de kunde en het talent, zoowel als (last but not least!) de persoonlijkheid van den benoemde voldoende borgen (hoe solide!) zullen zijn, dat hunne gemoedelijke keuze tevens eene goede keuze geweest is." Het zal later moeten blijken, in hoeverre de heer Uageman aan de ge stelde verwachtingen beantwoorden zal en de ondervinding zal dus moeten leeren of de gemoedelijke keuze tevens eene verstandige keuze geweest is, maar wij vragen hel waarom aan dergelijke gevaarlijke proefneming «de toekomst van het muziekonderwijs" opgeofferd, waar gij onder uw eigen leeraren iemand aantreft van wiens «grondig, veelzijdig en vooral methodiek onderrigt" gij u door een vijftienjarigen diensttijd hebt kunnen overtuigen en voor wiens kunde en talent" zooveel bekwame leerlingendoor hem gevormd, pleiten? Wij willen de vraag niet beslissen, iu hoeverre de benoeming van een nieuwen directeur eene noodzakelijkheid was, alsmede in hoeverre de oplei ding aan «eenig" conservatorium als een waarborg voor bekwaamheid moet beschouwd worden, maar in ieder geval had, naar onze meeniug, de heer A. J. Wetrens, zoowel om zijn bekwaamheden als zijn langdurigen dienst tijd, aanspraak op die betrekking, in plaats van die aan iemand te gun nen, die tot heden alleen uit eenige ongunstige beoordeelingen in de mu- ziekale tijdschriften bekend was. Hoe grievend die benoeming ook reeds op zich zelve voor den heer Wet rens moge geweest zijn, gelooven wij toch niet, dat hij zijn ontslag als leeraar der muziekschool had gevraagd, indien die benoeming niet van omstandigheden was vergezeld gegaan, die hem, zijns ondanks, tot het ne men van dat ontslag genoopt hadden. De nieuwbenoemde directeur maakte namelijk, kort na zjjn aanstelling, van zijn bevoegdheid gebruik om het onderwijs van den heer Wetrens te surveilleren en hoezeer commissarissen in hunne «verantwoording" daarin niets stuitends voor het gevoel van den heer Wetrens vindenkunnen wij ons echter zeer goed voorstellen hoe kwetsend dit voor den leeraar moet geweest zijn, die gedurende een tijdvak van 15 jaren onder die bepaling geleefd had, zonder dat hare toepassing op hem was noodig geoordeeld. Eerst nadat hij op eerbiedige wijze zijne bezwaren daaromtrent aan com missarissen had kenbaar gemaakt, hoewel vruchteloos, eerst toen besloot hij zijn ontslag te vragendat hem ook eervol verleend werd. Maar de maat was nog niet gevuld. He burgerlijke wellevendheid had in ieder geval geëischt dat in het jaarlijkse!) verslag een enkel woord van lof en dank aan den man werd toegebragt, die gedurende zoo vele jaren de steun en het sieraad der stedelijke muziekschool uitmaakte, maar het tegendeel had plaats door zijn ambtgenoot te bedanken voor zijn betoonde gehechtheid. Nar ein Geiger! Men ziet het, de Maatschappij van Toonkunst wil aan haren naam ge stand doenhoewel het met regt raag betwist wordenof hare commissa rissen, als onbedreven toonzetters, wel den rcgien loon hebben aangeslagen NAPELS, 4 December. Gisteren avond is de nieuwe schouwburg, die op last der overheid gesloten was, weder geopend en verlicht geworden. Door het publick werden Garibaldiaansche lofzangen aangeheven. Daarop is de menigte zonder wanordelijkheden bedreven te hebben, uiteengegaan. Gisteren is eene reactie te Penne in de Abruzzen door de troepen van de nationale garde onderdrukt. IN(!EZO]S»EN.

Leydse Courant | 1860 | | pagina 2