LEYDSCHE COURANT. VRIJDAG 7 DECEMBER. 18C0. De Piijs der Courant is f 12 in het jaar de afzonderlijke Nommers worden tege?i 10 Centen afgegeven. De Courant wordt MaandagWoe?isdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. LEYDEN, 6 December. Morgen zal de herstemming plaats hebben, ter verkiezing van een lid van de kamer van koophandel en fabrieken. Die herstemming loopt over de hh. J. A. de Fremery en .T. Scheltema. De Fransche natuurkundige Maccaud heeft een middel uitgevonden tot onderzoek van het leggen der gaspijpen in woningen, winkels, fabrieken, ja overal waar gas-toestellen zijn geplaatst. Te Brussel heeft zich daarvoor cene maatschappij gevormd onder den naam van Cherche-fuiteswaar men al dadelijk voor vele openbare en bijzondere gebouwen deelnam. Aan die uitvinding zijn de volgende voordeelen verbonden: 1°. wint de gasverbruiker door den lekzoeker van 15 tot 25 pCt. naar gelang van het aantal lekken; 2°. voorkomt zij alle ontploffing en brand door gas veroor zaakt; 3". zorgt zij voor de gezondheid, daar de inademing reeds plaats grijpt, voor de lekken door de reuk zijn ontdekt; 4°. wordt alle aanslag aan goederen en meubelen vermeden of voorgekomen5°. bevordert zij het gasverbruik door weg te nemen de nadeelen die velen daarvan terughouden. Bij kon. beslpit van 10 Julij 1859 n°. 87 is op de uilvinding octrooi ver leend, en de binnen Leyden bekende en geachte heer D. J. den Beer Poor- tugael, te 's Hage woonachtig, heeft dc directie voor de provincie Zuidhol- land op zich genomen, en zal binnen Leyden een agent met de taak belasten, om met de noodige toestellen de lekken te onderzoeken en te herstellen. Men kan zich abonneren voor een bepaalden tijd en voor het getal gas bekken; de abonnementsgelden worden bij halfjaarlijksche kwitantie opge haald. Alleen geabonneerden hebben regt op hel onderzoek hunner gaspijpen door de Cherche-fuites. Meermalen hoort men van ongelukken door gas ontploffing veroorzaakt, ten gevolge van onopgemerkte lekken; terwijl liet vervliegen van gas daaruit geboren geldelijk nadeel Veroorzaakt, omdat het als verbruikt gas wordt berekend. Zulke rampen, verliezen en de daartegen overstaande opgenoemde voordeelenkunnen wel opwegen tegen de gelde lijke opofferingendie aan een abonnement verbonden zijnzooodat de deel neming aan de ook hier te lande aangeboden gelegenheid tot gebruik van het veiligheidsiniddel alle aanbeveling voor gasverbruikers verdient. Bij kon. beslnit van 29 Nov. is aan den eervol ontslagen hoofdonder wijzer C. de Jong, te Voorscholen, een pensioen verleend van ƒ533 'sjaars. Te Rotterdam is thans eer. magazijn geopend van de kon. Nederl. fabriek van gouden en zilveren werken van den heer J. M. van Kempen, te Voorscholen. Het is eene groolsche inrigting, waarin menig meesterstuk de aandacht trekt. Maandag avond is aan dr. A. G. van Stipriaan Luiscius, in genoemde stad, een ongeluk overgekomen. Te IJsselmonde een patient bezocht heb bende, keerde hij ten 7 ure in een rijtuig naar de stad terug. Vermits de straatverlichting niet ontstoken was, heersclite er op den weg eene volko men duisternis. Eensklaps echter kwam het rjjtuig in het felle licht van eene smederij, nabij de oude Plantage. De paarden schrikten lievig, gingen door, drongen op elkander in en stortten eindelijk met het rijtuig van den Hoogen Dijk af. De doctor heeft door den val het sleutelbeen gebroken en is daarenbovan zwaar gekneusd aan de borst. De koetsier is ernstig aan den schonder gewond. Te Nijmegen is overleden de Init.-kolonel Clercq. Hij behoorde onder de verdedigers van de citadel van Antwerpenen ontving toen eene wonde die later het afzetten van een zijner bcenen noodzakelijk maakte. Gedurende de maand November zijn te Harderwijk voor de dienst in Indië 102 man aangekomen. Men schrijft ons uit Helmond, zegt de Tijddat ook Noordbrabant een verdediger van 's Pausen wereldlijk gezag heeft geleverd. Deze, Anto- nius Verheyen geheetenheeft kort na Pinksteren het vaderland verlaten en werd, in de Kerkelijke Staten aangekomen, bij het corps Zouaven ingelijfd, dat zich te C&stelfidardo zoo gunstig heeft onderscheiden. Uit de brieven van Verheyen blijkt, dat hij in dien veldslag een Sardinisch officier, die hem met de blanke sabel in de hand aanvieldoodgeschotenen een ander officier, die gekwetst was, gevangen genomen heeft. Later viel Verheyen zelf in handen der Piemontezen. Even als de andere vrijwilligers van den Paus, klaagt ook deze bitter over de behandeling hem door de Sardiniërs bereid. Volgens genoemd blad is bij de vereeniging Vincentins a Paulo ƒ7001.77 ten behoeve der Christenen in het Oosten ontvangen. Te Londen is dezer dagen overleden de wel-eerw. beer D. A. de Sola, pred. bjj de Porlugeesch-lsraëlitische gemeente aldaar. Te Amsterdam ge boren, vertrok hij als jongeling naar Londen, alwaar hij zich in de Israë litische godgeleerdheid oefende en zich onderscheidene talen eigen maakte. Gedurende meer dan 30 jaren was hij de herder der Portugeesch-Israëlilische gemeente in Engelands hoofdstad. Het fregat de Admiraal van IFassenaer, bestemd om te Vlissingen binnen te vallenheeft in den morgen van den 5den dezer de reede van Plymouth verlaten. Aan boord was alles wel. Volgens een schrijven uit Mahon van 11 November werd het fregat Evertsen aldaar geheel ledig gehaald en nagezien, ten gevolge der epidemi sche oogziekte. Er waren te Toulon 60 man in het hospitaal achterge bleven, en te Mahon waren er mede reeds een 50-tal in het hospitaal. Den vorigen dag zijn er bij de geneeskundige' inspectie nog 40 ontdekt, bij wie zich de kiem dier ziekte vertoonde. Al de officieren hadden kamers aan den wal betrokken. De luitenant ter zee lste kl. W. F. L. de Vriese zou over land naar Nederland vertrekken. 's GRAVENHAGE6 December. Tot raadsheer in het prov. geregtshof in Zeeland is benoemd mr. M. F. Lantsheer, thans regter in de arrond.-reglbank te Middelburg. Bjj een dezer dagen aan het leger uitgevaardigde algemeene order is opgegeven een aantal officieren, die gemagtigd zijn het cijfer in het onder- scheidingsteeken voor langdurige dienst als officier te verwisselen. Onder anderen zijn gemagtigd om het cjjfer XL in XLV te veranderen, de luit.- geueraal baron Nepveu, adjudant van Z. M. in buitengewone dienst, chef van den generalen staf, de generaals-majoor van Muiken, Sehellus, Daneel van YVykhuyse, Engelberts., en de kolonel Doorman; dat van XXXV in XL aan den luit.-generaal baron van Ulenhove, de kolonels Tegelberg en van Overstraten en aan den luit.-kolonel de Lang van Betuwvoorts dat van XXX in XXXV onder anderen aan den luit.-kolonel J. C. W. Beek man, van het reg. grenadiers en jagers; dat van XXV in XXX o. a. aan de majoors P. Miltenburg en A. G. C. Beekman, van het 5de reg. infanterie en aan de kapiteins A. F. Mi d'Hamecourt en F. C. H. baron Tuyll van Serooskerkenvan het reg. rjjdènde artillerie; en dat van XV in XX o. a. aan den kapitein jhr.. A. F. C. C. E»erls, van het reg. grenadiers en jagers. Het onderscheidingslqeken van XV jaren dienst als officier is o. a. toegekend aan den kapitein-kwartiermeester J. tl. van der Stuyt, van het 5de reg. infanterie. Alhier is aangekomen prins Czernyschcff, komende van Petersburg, belast met depêches voor het Russisch gezantschap. Heden is Z. H. naar II. M. de koningin-moeder te Soestdrjk vertrokken. Brj den minister van finantiën is uit 's Herlogenbosch 100 en uit Amsterdam 20 ten behoeve van 'srijks schatkist ontvangen, de eerste som wegens verschuldigd successieregt. De gemeenteraad heeft, het verzoek tot afstand van een stuk grond langs den Scheveningschen weg, tot aanleg van eenen zoöiogisch-botanischen tuinafgewezen. Het weekblad l'Echo üniversel zal met 1 Januarij aanst. ophouden te bestaan, zullende van dien datum af bij denzelfden uitgever een ander Franseh dagblad verschijnen, getiteld Journal des Pays-Bas. In zijn offi cieel gedeelte zal het in staat worden gesteld de rapporten van de Neder- landsche consuls mede te dèelen. Tteerde Kamer der Stat en-Generaal. Bij de behandeling van art. 92 van hoofdst. V der staatsbegrooting in de zitting van Dingsdag, hebben vele leden, omtrent den post van 13 milliocn voor spoorwegen uilgetrokken, te kennen gegeven, dat die aanvrage nood wendig door eene begrooting diende opgehelderd te worden. De lieer Thorbecke, door andere leden ondersteund, verlangde eene jaarlijksche be- grooling voor de in een jaar uit te voeren werkenmet raming van cijfers zoo veel als men als maximum mogt meenen noodig te hebben. De minister v3n binnenl. zaken gaf daarop te kennen, dat hij zoodra mogelijk daaraan zou voldoen. De stand der zaak liet het opmaken eener begrooling nog niet toe. Hij geloofde niet dat het cijfer op de bcgrooting moest vermin derd worden. De naleving der spoorwegwet cischte nu minstens 10 millioen en de gunstige staat der schatkist kon dat cijfer tot 13 millioen doen klim men. De heer Thorbecke stelde toen op dit art. een amendement voor om den post op 3 millioen te brengenaan den minister overlatende later eene begrooting in te dienen, welk amendement door den minister werd bestre den; die echter daarbij te kennen gaf, te willen gemoet te komen aan de ge rezen bezwaren, door den post op 10 millioen te brengen. In den loop der daarover gevoerde beraadslagingen gaf de minister van finantiën te kennen dat het aannemen van het voorstel van den heer Thorbecke gebrek aan vertrouwen in den minister van binnenl. zaken zou verraden, en dat hij moest opkomen tegen eene stilzwijgende afbreking der wet van Augustus; eene verklaring, die krachtige tegenspraak uitlokte. Ten slotte werd het amendement verworpen en het voorgestelde cijfer van 10 millioen goedgekeurd. Zitting van Jf'oensdag 5 December. In deze zitting was aan de orde de behandeling van afd. VII. [Onderwijs) van bovengenoemd hoofdstuk. De hh. van Nispen van Sevenaer, Meylink en Mackay hadden bedenkingen ten opzigte van het kosteloos geven van lager-

Leydse Courant | 1860 | | pagina 1