IEYBSCHE SCHOUWBURG. Per Telegraaf. onderhandelingen omtrent liet afstaan van Venetië en zegt, dat liet verhaal geheel uit de lucht gegrepen is. Die personen kennen Oostenrijk slecht, welke gelooven dat het ooit met zijn goed regt handel zal drijven. WEENEN, 1 December. De Wiener Zeilung van heden meldt dat Oos tenrijk, Frankrijk en Sardinië eene overeenkomst getroffen hebben omtrent het ten einde brengen van de quaestie der schuld en het deelen van het activum en passivum. De Lombardysehe bank heeft een passivum van 99 millioen, waarvan op Oostenrijk, f op Sardinië wordt overgedragen. I Het activum bedraagt 9j millioen. NAPELS, 30 November 'savonds. Heden is de koning vertrokken. Er is cene commissie van Sardiniscbe en Siciliaansche officieren ingesteld, om de aanspraken der Siciliaansche officierendie het nieuwe gouvernement erkend hebbente onderzoeken. Gisteren had er eene kleine demonstratie van reactionnaire priesters en lazzaroni plaats. De demonstratie is onder drukt en eenige priesters zijn aangehouden. Er heerscht rust. SOllK SiS SMI\ I» K,\TIK FRANKRIJK. PARIJS, 29 November. Het bevestigt zich dat de regering voornemens isde verdediging onzer kusten aan twee admiralen op te dragen. De beide kommandemen ten zullen kommandement van den Oceaan eu van de Middellandsche zee worden genoemd. Men spreekt van pogingen die van officiële zijde aangewend zouden zijn om eene verzoening tot stand te brengen tusschen den Paus, den keizer van Oostenrijk cn koning Victor Emmanuel. Graaf Walewski zou in deze zaak bemiddelaar zijn. Brieven uit Rome moeten mededeelen dat een aantal kardinalen zich ook gunstig voor cene verzoening hadden uilge laten. Een en ander mag echter betwijfeld worden. De inzameling van den St. Pieterspenning gaat in Frankrijk langzaam voort, zegt le Siècle. Een winkelier te Tours heeft aangekondigd dat hij ten behoeve van den Paus 10 pCt. zal afslaan van de winst op de door hem verkochte chocolade. Prins Murat heeft aan de dagbladen eencn brief toegezondenzoo het heet, door hem aan eencn vriend geschreven. Hij verklaart daarin een voorstander te zijn van de Italiaansche eenheid, door middel eener confe deratie, waardoor de onderscheidene Italiaansche staten hun eigen bestuur zouden behouden hebben. Hij valt tevens de staatkunde van den koning van Sardinië aanomdat zij de verkiezingen niet geheel vrij heeft gelaten en door den staat van beleg de reactie zoekt te vernietigen. Men gelooft niet dat de briefschrijver in deze zaak onbaatzuchtig is, want door de in lijving van Napels bij Sardinië zijn de aanspraken zijner dynastie zonder eenige belcekenis. De Moniteur de VArmee zegt dat de soldaten van koning Frans, te Gaëta, 48 uren zonder voedsel gebleven zijn. Zonder de reglstreeksche tusschenkomst der Franschendie hen van levensmiddelen voorzien hadden zouden zij dus genoodzaakt zijn geworden, zich aan de Sardiniërs over te geven. STAME. Koning Victor Emmanuel heeft le Napels, behalve 200,000 fr. ten be hoeve van het onderwijs, 40,000 fr. aan de armen geschonken, en, naar aanleiding van de vele tot hem gcrigle verzoekschriften, tot in de meest afgelegene wijken onderstand doen uitreiken. De koning heeft ook de Al- bergo dei Poveri, eene uitgestrekte armen-inrigting, bezocht, en een onder zoek ingesteld naar het bestuur en de inkomsten dezer stichting. Hij be zocht ook de keuken cn proefde de spijzen. Een en ander schonk hem de overtuiging dat de klagten, die hem over de bestuurders ter oore waren ge komen, geene wanklanken waren. Een dagblad van Napels zegt dat de bestuurders dezer inrigting bestaan uit personen die stelen cn die laten vroegen van de bijeenkomst van het wetgevend ligchaamtegen. Het zal op den gewonen tijd geopend worden. Alleen de senaat zal vroeger ver gaderen, ten einde de uitvoering der punten, bij het besluit van den 24ste" aangewezente regelen. WEENEN, 1 December. De Donauzeitung logenstraft de geruchten van Wij maken er natuurlijk geen bezwaar van betgeen ten gunste van Dr. J. v. K. of den heer W. geschreven wordt, in ons blad op le nemen, maar moeten het stukje van C. A. ter zijde leggen, om geen andere rede nen dan alleen omdat de schrijver zich niet aan ons heeft bekend gemaakt. AKAREMIE-NIErwS. PROMOTIE AAN DE LEYDSC1IE ilOOtïESCUOOL. Den 30st™ November is door de geneeskundige faculteitna het houden van een colloquium dociumals daartoe in de geneeskunde toegelaten de heer J. Nyst, van Maastricht. PROMOTIE AAN DE OTRECHTSCHE HOOGESCHOOL. Den 28sten November de P. E. G. Gerlings, van Deventer, in de regten, met Theses. REKKAIEtiWS. GOES29 November. Door den kerkeraad der herv. gemeente is uit het vroeger opgegeven 12-lal predikanten het volgende 6-tal gevormddd. Gun ningte Hilversum; Osti, te Delfshaven; Kluever, te Wolfaartsdijk; Drost, te Rhencn; Yerhoeff, le Oud-Beijerlanden Bouman, te Hoevelaken. ADVERTENTIES, Voor de vele blijken van belangstelling, bij de bevalling mijner Echtge- noolc, betuig ik, ook namens haar, mijnen dank. Leyden, 1 December I860. 11. van ROMBURGH. De Ondergeteekende betuigt, ook namens zijne Kinderen, hartelijkcn dank voor de deelneming, hun betuigd bij het overlijden van zijne Aanbe- h'uwd-Moeder. Leiden 3 December 1860. P. VIS. De Rangregeling in het Faillissement van GABRIEL ADOLF TAP, Bierslijter alhieris hèdcn ter Griffie van de Arrondissements-Reglbank Ie Leiden nedergelegdom aldaar gedurende veertien dagen le verblijven ter inzage van een ieder. De Curator in voornoemd faillissement, Leiden, 1 December 1860. Mr. C. A. BOONACKER, Procureur. KONINKLIJKE IIOLLANDSCHE TOONEELISTENonder Directie van KKEEDÉ VAUHS. MAANDAG, 3 December 1860. (N°. 4 van 't Abonnement.) De Fa milietwist, Drama in 4 Bedrijven, met een Voorspel, Apothéose en Cantate, door D. Delcroix en J. Dodd. Dit Dramadoelende op eene verbroedering tusschen Nederland en Belgis (op last van het Belgische Gouvernement geschreven en opgevoerd)is bij gelegenheid der Septemberfeesten van dit jaar door de Koninklijke Socieleii de Wijngaard, in het Theatre du Cirque, voor het eerst le Brussel ten tooneeie gevoerd. Om aan de verschillende aanvragenen vooral aan die der Schrijvers zeiven te voldoen, heeft de Directie beslolen ons Publiek kennis te doen maken met dit stukdat bij onze naburen zooveel opgang heeft gemaakt. In het derde Bedrijf: Pas de Trois, door den Heer en Mad. Ziitcn en Mej. Belinfante. Daarna: De Bruidschat van Auvergnc, vro lijke Vaudeville in 1 Bedrijf, naar het Fransch. Aanvang ten half zeven ure. Si Nicolaas-Fcest. De Ondergeteekende berigt bij deze zijne geëerde Stadgenootendat bij hem verkrijgbaar zijn Boterletters a 60 Cents de 5 Ons, lsle cn 2dt soort St. Siicoiaas 45 a 40 CentsBorstplaat 65 cn Suikerfiguren 70 Cents de 5 Ons, wat verder tot het vak behoort, geregeld naar boven staande prijzenbelovende in alles beste qualileit en eene prompte bedie ning, waardoor hij hoopt zich het vertrouwen hem alle jaren zoo ruim geschonkenweder waardig te maken, flj Rapenburg, over den Vliet. C. II. SPEEL. stelen; de een heeft deze betrekking gekregen om zijn verloren fortuin te herstellen en de ander uil eerzucht om eenen titel te bezitten. De volgend! cijfers geven daaromtrent eenig licht. De slichting heeft een inkomen vr I 280,000 kroonen; tot onderhoud der armen wordt jaarlijks besteed 50,000 kroonen, en de administratiekosten enz. enz. verslinden het overige. Volgens het Dagblad van B.ome bedraagt de opbrengst van den S'. Pieters-penning tot nu toe 2 millioen scudi. In den loop van September en October is ontvangen: uit New-York 40,000 kroonen, uit Baltimore 11,000 kroonen, uit Mauritius 600 uit Utrecht 145,000 fr. en uit Dublin 16^000 Na de aankomst van de koningin-weduwe van Napels op het Quiri naal heeft de Paus haar een bezoek gebragt. De koningin heeft hare smart voor Z. II. uitgestort, en, aan zijne voelen nedergeknield, scheen zij alles te vergelen wat rondom haar voorviel. Beide weenden. Later heeft ook de koningin Maria Christina van Spanje haar bezocht. De koningin is zeer ongerust over het lot harer zonendie te Gaëta achtergelaten zijn. PiSPISSENI. BERLIJN, 29 November. Een dezer dagen alhier gevoerd reglsgeding tegen eenen ambtenaar der policie, Stieber genaamd, heeft aan het licht gebragt dal er vroeger verregaande misbruiken bij het bestuur der policie hebben plaats gehad, waarin zelfs hooggeplaatste personen de hand gehad hebben. Er is thans een verder onderzoek bevolen. De president der policie zal aftreden en de procureur-generaal Schwarck is buiien betrekking gesteld. Den 28stc" dezer is te Bonn in den ouderdom van 68 jaren overleden de als staatsman en geleerde bekende vrijheer von Bunsen. Ook de gunstig bekendé schrijver Rellslab is op den 27st™ alhier overleden. De hertog Paul Wilhelm van Wurtemberg is op zijn slot te Mergenl- heim, ten gevolge eener beroerte, plotseling overleden. De overledene, die een leeftijd van 64 jaar had bereikt, had zich beroemd gemaakt door de reizen, die hij als natuuronderzoeker in Amerika, Oost-Azië, Australië enz. heeft volbragt. ATHENE, 28 November. Reuters Office.) In de kamers is het kon- besluit betreffende hare ontbinding voorgelezen en met den kreet leve de honing! begroet. De stad was rustig. MARSEILLE, 30 November. Uit Napcis meldt men het volgende: De heer Farini heeft bevel gegeven om de Abruzzen in staat van beleg te stel len. Generaal Pinelli heeft bekend gemaakt dat al wie zonder verlof wa pens draagt, de boeren opzet of de Sardiniscbe vlag beleedigt, terstond gefusilleerd zal worden. PARIJS, 30 November. De Pays spreekt het gerucht, omtrent het ver-

Leydse Courant | 1860 | | pagina 2