Per Telegraaf. betaling dier som, ten antwoord heeft gekregen: «Wij hebben gcene fond sen waaruit die som zou kunnen betaald worden." De handelwijze van het bestuur wordt niet alleen hier te lande, maar vooral in het buitenland, scherp gelaakt. Uit Weimar verneemt men dat aldaar onder de militairen eene oog ziekte is uitgebroken; van een bataillon, dat te Eisenach in garnizoen ligt, bevinden zich niet minder dan 197 lijders aan die ziekte. OOSTENRIJK. WEENEN, 26 November. Volgens een gerucht zou de regering voornemens zou zijn papierengeld met gedwongen koers voor Venetië uit te geven, hetgeen tot nog toe in Oostenr(jks-Italiaansche bezittingen het geval niet is geweest. Te Lebreczin zijn den 26sten, bij gelegenheid dat aan graaf Carolyi, hoofd van het comilaat Szatmar, die aldaar doorreisde, eene serenade met fakkellicht werd gebragt, wanordelijkheden voorgevallen. De tusschenkomst der gewapende magt was noodzakelijk en ruim 20 personen zijn in hechte nis genomen. O O S T -1N I E. p BATAVIA14 October. In den vroegen morgen van Zondag 30 Sept. kwam alhier aan het stoom- fregat Niagara, aan boord hebbende de Japansche ambassade, van Amerika. Het gezantschap bestaat uit 3 prinsen en 77 tolken en volgelingenwaarvan de meesten zeer goed Engelsch, en enkelen Holiandsch spreken. Den 3dea dezer zijn zij door den gouverneur-generaal in een plegtstatig gehoor ontvan gen. Den llden dezer heeft de Niagara deze reede verlaten om de reis naar Japan voort te zetten. De leden van het gezantschap, zegt het Bat. Hbl., durfden geen invitatie aannemen om bij den gouv.-generaal te dineren. Zij durfden geen togtje te doen in het binnenland; zij durfden niet aan wal overnachten; zij durfden niet antwoorden op wat men hen vroeg. De Amerikaansche officieren hielden hen trouwens onder een zeer beleefd, maar zeer streng toezigt, en beletten zooveel mogelijk dat eenige conversatie met hen werd aangeknoopt. Met genoegen kan men melden dat het gymnasium Willem III beter vooruitgaat dan de ongelukkige omstandigheden der opening op den 15dca September deden verwachten. Dien dag zijn slechts 14 internes opgenomen, maar op den laatslen dier maand waren er reeds 60 internes en 4 externes. Voorloopig is er plaats voor 70 internes. Tegen het einde van November zal waarschijnlijk door den gouv.-generaal de eerste steen gelegd worden voor het hoofdgebouw, dat voor 120 internes school- en slaapzalen zal bevatten. In het Bat. Hbl. leest men omtrent den staat van zaken te Banjer- massing het volgendeDe laatste berigten warendat de onzen bij een aanval op eene vijandelijke benting driemaal teruggeslagen zijn; dat de kapitein Koch en de luitenant van Emden zijn gesneuveld, terwijl de dap pere luitenant Verspyck, de waardige broeder van den kommandant der expeditie, zwaar gewond geworden is. En wat, hoe erg dit zij, nog vrij wat erger is: een inlandsche kompagnic moet geweigerd hebben op den vijand te vuren. Indien evenwel dit feil moet toegeschreven worden aan de ontmoediging, die zich van den inlander pleegt meester te maken wanneer hij zijn officieren vallen ziet, dan is bet van mindere beleekenis dan men zich volgens Europesche begrippen voorstellen zoumaar indien het een gevolg is van den invloed, door slecht gezinden uiigeoefend om den geest onzer inlandsche soldaten te bederven en zc van ons afvallig te makendan is het inderdaad een allergevaarlijkst verschijnsel, waarvan de kwade indruk door de krachtigste maatregelen, zoo door strenge bestraffing der schuldigen als door dadelijke versterking van het Europcsch element der troepenzal moeten worden tegengegaan. Naar men uit Samarang meldt zijn de geschenken voor de onder officieren en manschappen der compagnie, die aldaar den opstand van 17 Augustus heeft gedempt gereed en zullen die binnen kort worden uitge reikt. De onder-officieren zullen ieder ontvangen een gouden horologie met het Nederlandsche wapen er op gegraveerd, de korporaals een zilveren dito en de manschappen (allen Amboinezen) een zilveren tabaksdoos. Aan de beide officieren, Oennus en Romswinckel, zullen prachtsabels worden aan geboden die echter uit Holland moeten komen. Uit Soerabaija wordt het volgende medegedeeld: In den nacht van 23 op 24 Sept. had in de kampong Randaran alhier een gruwelijk misdrijf plaats. Omstreeks ten 1 ure ontstond er een hevige twist tusschen eenige matrozen van 's lands stoomschip Gedeh. De matroos Ist® kl. Troost bekwam drie vreesselijke messteken en viel zieltogend neder. De verhitting, door het sterk gebruik var. geestrijk vocht te weeg gebragt, moet de hoofdoorzaak van dit voorval zijn. De vermoedelijke daders bevinden zich in hechtenis. Het slagtoffer ligt in hopeloozen toestand. TURYN, 28 November. Het officiële blad bevat eene depêche uit Toskane van gisteren, waarin gemeld wordt, dat een 40-tal vrijwilligers uit het hertogdom Castro Acquapendente overvallen, de pauselijke gendarmen ont wapend, en-de banier van Savoye opgestoken heeft, dat de pauselijke gouverneur zwaar gewond is en 19 gendarmen gevangen genomen zijn. PARIJS, 29 November. Uit de rapporten van den generaal Montauban, door den Moniteur openbaar gemaakt, blijkt, dat de krijgsgevangenen, die op de verbonden mogendheden gemaakt en naar Peking gebragt zijn, goed behandeld wordenen dat zich daarbij van den kant der Franschenbe halve eenige manschappen van de escorte van kolonel Grandchamps, de abt Duluc en de heeren Escayrac en Delouture bevinden. WEENEN, 29 November. De Wiener Zeitang van heden bevat de be noeming van den Oostenrijkschen minister te Londen, graaf Appony, tot ambassadeur aldaar en van het lid van den rijksraad graaf Leopold Wal- kenstein tot Landeshauptmann van Tyrol. MADRID, 27 November. Hel vraagstuk omtrent de grensscheiding van Cenla is voor goed geregeld overeenkomstig het verdrag. Het congres heeft, na eene levendige beraadslaging, besloten aan den infant Sebastiaan een jaargeld te doen uilkeeren. LONDEN, 29 November. De bank heeft het disconlo op 5 pCt. gebragt. In den stand der consols is geene verandering gekomen. KONSTANTINOPEL 21 November. Reuters Office). De stukken, be treffende de Fransche leening zijn door de Porte geteekend en naar Parijs gezonden. Hier twijfelt men algemeen of de sluiting der lecning zal plaats hebben. De vereeniging der Bulgaren stelt voor tot de roomsch catholieke gods dienst over te gaan, omdat de Porte van een afzonderlijk patriarchaat niet wil weten. KONSTANTINOPEL, 21 November. De bevolking van Bosnië verzoekt dat aldaar een gelijk onderzoek moge gedaan wordenals de groot-vizier in andere oorden des lands heeft gedaan. De Divan zal eenen buitengewonen commissaris derwaarts zenden. De Porte heeft levens- en geneesmiddelen naar Syrië gezonden. Be Fran schen zijn rondom Beyruth zamengetrokkenmet achterlating van twee wachtposten in het gebergte. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur Eenige personen hebben, naar ik verneem, aanstoot genomen, of scherper beteekenis dan behoefde gegevenaan mijne uitspraakwaarbij ik in mijn artikel geplaatst in uwe courant van 28 jl.de rol door den heer Jac. v. K. in de daarbij behandelde zaak gespeeld, eene nlang niet edele" heb ge noemd; ik heb er volstrekt niets tegen, dat men daarvoor lang niet eer volle" in de plaats stelle, welke woorden, waren zij mij onder het schrij ven ingevallen, ik even goed zou gebezigd hebben. Wil men meer? welnu, men vervange die woorden met geheel onverklaarbarehoogst onvoorzig- tigeof dergelijke en men schorte zijn oordeel verder op, tot dat men, na kennisneming van het ter perse liggende verloog, zelf een geheel passend qualificatief aan het woord rol zal kunnen toevoegen. Door plaatsing van deze opmerking in uwe courant, zoo mogelijk van morgen reeds, zult gij verpliglen Uwen Dw. Dr. 29 Nov. 1860. C. LEEMANS. KERKNIEUWS. DELFT, 28 November. Ter vervulling der vacature, ontstaan door het vertrek van ds. Ternooy Apèl naar Amsterdamheeft de kerkeraad der Ned. herv. gemeente het volgende 12-tal predikanten gevormd: dd. Balsem, te Nootdorp; ter Daar, te Nijmegen; Hoog, te Bolsward; Jorissen, te Broek in Waterland; Moens, te Sneek; Oudegeest, te Maurik; Roëll, te Ter Heide; Slotenmaker, te Maartensdijk; Stam, te Edam; Steen, te Del den; Tol, te Meppelen van Weslhreene, te Jaarsveld. HANTGNGERËGT NOOR SI WIJK. Veroordeeld in de zitting van 21 November 1860. 5 personen wegens hel bevisschen van eens anders vischwatcr zonder per missie, waarvan een tot 1 boete, subsidiaire gevangenisstraf van een dag (verzacht, omsland.) en vier bij nacht, waarvan drie tot ƒ3 boete, subs, gev. van drie dagen (verz. omst.) en een tot ƒ10 boete, subs. gev. van zeven dagen. 3 personen wegens het zich in het veld bevinden builen openbare wegen en voetpaden met wildstrikken, waarvan een bij herhaling tot 20 boete, subs. gev. van zeven dagen en principale gevang, van zeven dageneen tot ƒ15 boete, subs. gev. van vijf dagen, een tot ƒ10 boete, subs. gev. van drie dagen. 1 persoon wegens het bemagligen van wild door middel van een wildstrik en het zich tijdens de bekeuring in het veld bevinden b. o. w. e. v. met wildstrikken tot ƒ30 boete, subs. gev. van tien dagen. 1 persoon wegens het zich in het veld bevinden met geladen schietgeweer, in gesloten jagttijd, zonder buitengewone magtiging, lot 20 boete, subs, gev. van zeven dagen. 1 persoon wegens het uittrekken van helmstrekkende tot bevestiging van Rijnlands onvrije duinen, lot ƒ5 boete of een dag gevangenzetting. 1 persoon wegens het laten loopen van een trekbeest op eens anders in den oogst staanden grond tot 3 boete verhaalbaar bij lijfsdwang. STIBS.BEKICTES. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN doen te weten, dat ingevolge art. 265 der Wet van 29 Junij 1851 (Staatsblad N®. 85), de Gemeenteraad, in zijne vergadering van heden, het Kohier voor de plaatse lijke belasting op de Honden over 1860 heeft vastgesteld en dat Kohier als nog ter Secretarie dezer Gemeente gedurende acht dagen voor een ieder ter lezing is nedergelegdterwijl binnen dien lijd elk op dat Kohier aangesla gene, krachtens de 5de zinsnede van bovengenoemd wets-arlikelde bezwa ren tegen zijnen aanslag, bij verzoekschrift op ongezegeld papier, bij Gede puteerde Staten dezer provincie kan inbrengen. En zal hiervan afkondiging geschieden door plaatsing in de Leydsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd D. TIÉBOEL SIEGENBEEK, Burgemeester. Leyden, 29 November 1860. V. PUTTKAMMER, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN, Gezien art. 264 der Wet van 29 Junij 1851 Staatsblad N®. 85); Gelet op art. 5 en 9 der Verordening van 29 October 1859 Gemeenteblad N®. 2 van 1860), regelende de invordering der plaatselijke directe belasting, aangehaald bij Koninklijk besluit van 3 February I860. N®. 49; Doen te weten, dat het 2dc Suppletoir Kohier voor de plaatselijke directe belasting over 1860, op heden voorloopig is vastgesteld en van den 30slca November tot en met den 13dcn December aanstaande ter Secretarie dezer Gemeente, van 123 ure, voor een ieder ter lezing wordt nedergelegd. En zal deze door plaatsing in de Leydsche Courant worden afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd D. T1ËBOEL SIEGENBEEK, Burgemeester. Leiden, 29 November 1860. v. PUTTKAMMER, Secretaris.

Leydse Courant | 1860 | | pagina 3