Tweede Kamer der Stat en-Generaal. In de zitting van Dingsdag 11. hebben aan de algemeene beraadslagingen over de begrootingswetten nog deel genomen de hh. van BosseDuymaer van Twist, van Eek, van Voorthuysen, van Goltstein, van Nispen van Se- venaer, van Hoëvell, van Wintershoven en Hugenholtz, benevens de minis ters van finantiën en van koloniën. De meeste der genoemde sprekers stelden op den voorgrond dat zij geen vertrouwen konden stellen in een kabinet, waarvan de heer van Hall de leider was, en wezen, tot staving van hun gevoelenop de antecedenten van dien minister en op de blijken van afkeuring, die het kabinet van de kamer reeds had ondervonden. De lieer van Wintershoven achtte het wenschelijker de kamer te ontbinden, dan een voortdurenden strijd te hebben tusschen de regering en de verte genwoordiging. De ministers waren echter van gevoelen dat het nog niet was gebleken dat er gebrek aan overeenstemming tusschen de regering en de vertegenwoordiging bestond. Zitting van Woensdag 28 November. In deze zitting is hoofdstuk 11 llooge collegiën van staat en het kabi net des konitigs) met algemeene stemmen aangenomennadat vooraf twee amendementen waren goedgekeurdeen van den heer van Bosseom de som voor decoratiën uiigelrokken van ƒ10,000 op ƒ8,000 terug te brengen, cn een van den heer van der Linden om de post voor onvoorziene uitgaven in plaats van op ƒ10,000, op ƒ7,000 te stellen. Daarna werd behandeld hoofdstuk III buitenl. zaken.) Bij den aanvang der beraadslagingen deed de minister opmerkenmet betrekking tot de klagl over de schraalheid van de memorie van toelichting, dat de buitenl. zaken steeds met behoedzaamheid waren behandeld. Hij zou dien weg blijven bewandelen. Daarbij moest men onzijdigheid in acht uemeudat stelsel hoopte hij vast te houdenen zich niet heen en weder te laten slingeren. Een onzijdig standpunt in te nemen was daarom te noodiger, omdat daar door de overeenstemming het meest bevorderd zou worden. Hij wilde ech ter niet dat de minister van bnitcnl. zaken een afgezonderd standpunt zou innemen. Nederland, deed hij verder uitkomen, had aan geene andere mo gendheid iets te dankenen daarom moest men te meer waken dat bui- tenlandsche inmenging buitengesloten werd. De politiek van onzijdigheid was ook de eenige mogelijke. Hij was overtuigd dat Nederland toeschouw^ moest blijven bij het groote dramadat in Europa opgevoerd werd. ItJk behoorde vooral de belangen der koloniën te behartigen. Die politiek moe& ook door de Nederlandsche gezanten gevolgd wordenuitdrukkende het! nationaal gevoelen. Eene loyale staatkunde, meende hij, zou ook kracl*| geven; die kracht zou zich langzamerhand ontwikkelen, wanneer men tevenf zijne magt zocht daar waar alle kracht te vinden is. |j Dc beraadslagingen liepen voorts, behalve over de bovenstaande verklif ring van den minister, over dc quaeslie der wateraftappingen op dc Maasj de ontheffing van Limburg van de verpligtingen jegens den Duitschen bond het stelsel der rcispassen, en de Bijntollen. Ten slotte werd dit hoofdstuk mede met algemeene stemmen aangenomen. Zitting van Donderdag 29 November. In deze zitting is ingekomen een wets-ontwerp omtrent de nationale militie. De algemeene beraadslagingen over hoofdstuk V binnenlzaken) zijn afgeloopen. Dc hh. Dirks, Betz, Thorbeclie, Mackay en van Zuylcn van Nycvelt hebben het woord gevoerdvoornamelijk over de uitzetting der uit gaven voor binnenlandsche zaken. De minister heeft dc aangevoerde be denkingen wederlegd. Morgen zal met de behandeling van art. 52 begon nen worden. AMSTERDAM, 28 November. Zaturdag 11. hield de wis- en natuurkundige afdeeling van de kon. aka- demie van wetenschappen eene gewone vergadering, waarbij tegenwoordig waren de hh. Simons, Vrolik, Hariing, Verloren, Buys Ballot, Donders, van Kerkwijk, von Baumhauer, van Genns, van Breda, Storm Buysing, Oudemans, Matlhes, Miquel, Voorhelm Scbnccvoogt, Stamkarl, van der Boon Mesch, van Rees en van Hasselt. De door den heer Verdam aangeboden verhandeling, getiteld: Bijdrage tot de toepassing van het stelsel van de Lambertovereenkomstig de rekenwijze ran Lagrangewerd in handen gesteld van de hh. Lobatlo en Stamkart. Aan de orde de brief van den minister van binnenl. zakenhoudende verzoek aan de akademie, om een door den beer J. Euysman aangegeven middel tol wering van den paalworm te onderzoeken. Het voorstel daar omtrent van den heer Buysman werd door de akademie in handen gesteld der commissie voor den paalworm cn de conclusie van haar rapportthans uilgebragt, is, aan den minister te berigten, dat adressant blijkbaar onbe kend schijnt gebleven te zijn met de proeven door die commissie zelve genomen en zij het dus wenschelijk acht, dal hij naar de door haar uitgebragle ver slagen worde verwezen, weshalve zij het ondoeltreffend cn onnoodig acht, hel middel van den beer Buysman te beproeven, en het dus afraadt. De heer Harting hield eene belangrijke verhandeling over nieuwere len zenstelsels en de grenzen van hel optisch vermogen der hcdendaagsclie mi- kroskopen. Dc heer van der Boon Mesch sprak over Aneline, Purperine enz. als verkregen kleurstof uit de drooge distillatie van steenkolen en toonde de belangrijkheid van dit nieuwe onderwerp van de organische schei kunde, voor de wetenschap en voor de nijverheid, aan. De spreker heeft tevens eene meer uitgebreide verhandeling over dit onderwerp voor de ver slagen cn mededeelingen toegezegd. De heer Oudemans sprak over de plantenbehoorende tot de famie der Pandaneën en wel over de Panda nus spiralisterwijl de heer van Hasselt de door hem toegezegde verhan deling over de vergiftigde boogpijlen indiende. BÜITENLANDSCHE BERIGTEN. H K L ti 1 E. Te Sl. Trond hebben ongeregeldheden plaats gehad. Een persoon had van ccnen colporteur eencn bijbel gekocht, dit boek met terpentijn besmeerd, op een staak gesteld en verbrand. Dit was het sein tot eencn algemeenen aanval op den colporteur, die met de vernieling zijner bijbels eindigde. Er zijn eenige personen gevangen genomen. ENGEliANl). LONDEN27 November. Naar men verneemt zal prins Alfredmet het schip de St. George van 90 stukkenin het volgende jaar eene reis doen naar West-Indië. Naar men zegt zal de keizerin van Frankrijkalvorens het rijk te verlaten, drie dagen bij de koningin op Windsor doorbrengen. De Times drukt zijn leedwezen uit over de gevangenneming van zijnen correspondent in China, en voegt daarbij het volgende: Daar de Chinezen in eenen veldslag zijn verslagen, den vrede verlangen en het verbonden leger slechts op 8 uren afstands van Peking is, zoo kan men het bijna zeker achten dat de gevangenen zijn ontslagen. De heer Parkes is inderdaad voor lord Elgin zoo onmisbaar dat, wat hem betreft, geen uitstel zal ge doogd worden, en zoo hij in vrijheid wordt gesteld, zal dit voorregt ook aan zijne lotgenoolen te beurt vallen. Wij hopen dat de volgende maal ons niet alleen het berigt van hunne vrijlating zal aanbrengenmaar ook een volledig verslag van hunne komst te Pekinggeschreven door de be kwame hand, die ons verslag geeft van den oorlog in China. Waarlijk, het publiek wordt met levensgevaar bediendniet alleen door hendie moeijelijke ambten bekleeden, maar ook door de ijverige zendelingen der pers. Het is geene geringe zaak, gelijktijdig blootgesteld te zijn aan ver- moeijenis, ziekte en het gevaar van gevangen genomen te worden door vijanden als de Chinezen zijn. De heer Parkes is door de Chinezen gevangen genomen bij gelegenheid dat hijmet eenige anderenzonder militair geleide naar Tunchow was gegaanom aldaar de noodige schikkingen te maken voor het kamperen des legers en het verstrekken van levensmiddelen. Een der in het legerkamp bij Colchester liggende soldaten, met name M'Selly, is dezer dagen, krachtens eene beslissing van het Court of Chan cery, in het bezit gekomen van 8000 benevens den intrest gedurende vijf jaren. Hij was op het punt om wegens 21-jarige dienst ontslagen te worden met 1 sh. pensioen daags. Op eene scheepstimmerwerf nabij Regentspark is eene door een Ame rikaan uitgedachte machinerie in werking, waardoor men in staat is een kotter van 36 voel lengte in 10 uren tijds af te leveren. FRANKRIJK. PARIJS, 27 November. De Constitutionnel bevat een artikel, dal als eene uitlegging kan beschouwd worden van dc door den keizer verleende vrijheden. Het blijkt daaruit dat er geen sprake is van eene wijziging der wet op de drukpers. Naar men zegt zal de heer Chaix d'Est Ange tot minister zonder portefeuille benoemd worden. Naar men verneemt heeft de heer de Persigny het ministerie van binnenl. zaken niet aangenomenzonder den keizer eenige opmerkingen te maken over den minister zonder portefeuille, die geroepen zal worden zijn departement bij het wetgevend ligchaam te verdedigen. Zoo het een groot redenaar is; moet hij gezegd hebben, zal de minister zijn ambtgenoot in de schaduw stellen, en de woorden zullen meer dan dc daden afdoen; is hij daarentegen een middelmatig redenaar, dan kan hij de gewigtigsle zaken, ten padeele van den staat, bederven. Omtrent de onderlinge verhouding tuaschen de regering en de geeste lijkheid wordt van hier aan het Journ. de Brnx. het volgende geschreven: Wij gaan eene van de geduchtstc worstelingen te gemoet, welke het catho- licismus ooit door te staan had. Dit ontgaat aan dc opmerkzaamheid onzer bisschoppen nieten degenenwelke dus ver het uitbreken van den oorlog door geduld cn lankmoedigheid trachtten te vertragenbeginnen nu ook in beweging te komenzoo als de aartsbisschop van Parijsmgr. Morlot. Het moet onvermijdelijk lot eene breuk komen; want hoe heftiger het pausdom wordt aangevallendes te krachtiger zal het door de geestelijkheid wor den verdedigd; en hoe meer kracht de geestelijkheid in het verdedigen des pausdoms betoont ,j des te meer zal de regering aan hcillooze raadgevingen het oor leenen. De Figaro Programme meldt, dat dc heer Brouwer, pianist uit Ne derland een werktuig heeft uilgevondenom de lenigheid der vingers bij het pianospelen te bevorderen. Het werktuig bestaat uit vijf toetsenwaarop de hand of enkele harer vingers gelegd worden; met de andere hand wordt daarna een rad in beweging gebragt, dat op zijne beurt de toetsen op en neder doet rijzen. De meest stijve en weêrbarstige vingers leenen zich, na eenige oefening met dit werktuig, tot de moeijelijkste trillers. ITALIË. De berigten uit Italië zijn onbelangrijk; vau Gaëta zijn slechts tegen-; strijdige geruchten ontvangen. Van de eene zijde verzekert men dat koning Frans II voornemens is die vesting spoedig te verlaten, terwijl men van dc andere zijde zegt dat hij besloten heeft zich onder de puinhoopen te begra ven. In het Napclsche blijven de moeij el ijk heden voortduren, en men vreest] dat die na het vertrek van Victor Emmanuel zullen vermeerderenzoodat de heer Farini dc handen vol werks zal hebben. In Rome is eene ver deeldheid tusschen den kardinaal Antonelli en de lieer de Mérode duidelijk op te merken. Volgens een dagblad van Turijn zal dc heer Farini het door Garibaldi genomen besluit, tot vereering van de nagedachtenis van den koningsmoor- der Milano, intrekken. PKIJIS8EN. BERLIJN, 27 November. Dc Köln. Zeit. meldt dat de persoon, die op het groote schuttersfeest te Keulen den prijs van 1000 th. heeft gewonnen, op zijne aanvrage om

Leydse Courant | 1860 | | pagina 2