LEYDSCHE COURANT. N144. VRIJDAG 30 NOVEMBER. I860. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaiurdag Avond -r De Prijs der Courant is f 12 in het jaar de afzonderlijke Nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. LEYDEN, 29 November. In de zitting van den gemeenteraad van heden was aan de orde de be noeming van een lid der commissie in zake het stedelijk ziekenhuis, ten gevolge van het bedanken van den heer mr. H. Gevers. Bij meerderheid van stemmen is het lidmaatschap van die commissie op nieuw aan genoem den heer opgedragen. Tot regent van het gereformeerd minnehuis is benoemd de heer D. Noothoven var. Goor. Van den heer mr. S. C. Snel len van Vollenhoven was berigt ingekomendat hij voor de benoeming lot lid van de plaatselijke schoolcommissie bedankte. Met betrekking tot het door de Vereeniging van Musici alhier aange kondigde concert, waarvan wij in ons voorlaatste nommer melding hebben gemaakt, deelt eene bevoegde hand ons nog het volgende mede: »lk kan u de verzekering geven, dat de heer Wetrens eenen voorbeeldelooozen ijver aan den dag heeft gelegd en nog legt bij het bestuderen van de drie mu ziekstukken die algemeen als klassiek erkend zijn, en dat zoowel orchest als koor voldoende zijn bezet om eene allezir.s schilterende uitvoering te doen verwachten. Hel Lobgesang van Mendelssohn is streng wetenschap pelijke muziek, en-zal dus voorzeker aan dengene, die meer ontwikkeld is in muziekale kennis beter bevallen dan aan den minkundigen liefhebber. Meer bevattelijk is de Meeresstille van Beethoven (alhier nog nooit uitgevoerd). Aangenaam voor het oor van den minkundigen en tevens degelijk voor het oor van den kenner is de Loreley van lliller. Dit stuk grenst meer aan het opera-genre, terwijl hel Lobgesang meer aan strenge kerkmuziek doet denken. Mevr. S. O Hermans van Hove heeft bij de uitvoering van de Loreley, op het in dit jaar te Arnhem gehouden muziekfeest, aan den com ponist zeiven zoozeer voldaan, dat lliller na het hooren van haar gezang uitriep, dat hij niet wist dal zooveel schoons in zijne compositie lag, en haar levens eene partituur van zijne Loreley aanbood, waarin hij onder anderen de woorden van den tekst: nSinge süsse Loreleyschreef en op haar toepaste (zie Aug. N°. van Caecilia). Voorts geloof ik aan deze be roemde zangeres, alsmede aan mejufvr. P. H. I. I. Lelièvreeen uitstekend succès bij de uitvoering van het roerende duet: »ich harrete des Herrn uit het Lobgesangte mogen beloven. I)e bescheidenheid verbiedt mij aangaande de overige dilettanten iets naders te zeggenalleen wil ik er dit nog bij voegen dat de tenor-zanger in de Loreley te 's Gravenhage ruimschoots lauweren heeft mogen plukken." - B(j de leden der commissie tot de winkelkaarljes van hel Leydsche departement der maatschappij lol Nut van 't Algemeen zijn weder gedu rende den winter, even als in vorige jaren, de genoemde kaartjes verkrijg baar gesteld. De leden dier commissie zijn de hh. mr. M. H. A. Lisman (Heerengracht), P. L. Tichler (Hoogewoerd)B. F. Krantz (Oude Vest), A. van Witzenburg (Breedeslraat), mr. P. G. Hubrecht (Rapenburg)mr. C. A. Boonacker (Ouden Rijn), J. J. Reyst (Nieuwen Rijn), die des voormiddags van 1012 nre tot de afgifte bereid zijn. Door den raad der gemeente Voorschoten is, uit het vroeger opgegeven zestal onderwijzers, tot hoofdonderwijzer aldaar benoemd de heer M. Struick, hoofdonderwijzer te Hondsholredijk. Hij bekwam vier stemmen, terwijl de overige drie stemmen zich vereenigden op den heer J. H. van Milvan Delft. Men verneemt dat Z. M. de koning der Belgen, een blijk van belang stelling in het plan ter oprigting van een gedenkteeken aan Vondelte Am sterdam gegeven heeft. De commissie werd dezer dagen vereerd met de ontvangst van eene schriftelijke betuiging dier belangstelling, strekkende ten geleide eener bijdrage van 1000 fr. De arrond. regtbank te Zwolle heeft regtsingang met bevel tot gevan genhouding verleend tegen den aldaar gedetineerden J. M. II.vroeger ge meente-ontvanger van Avereest, en zulks ter zake van het in deze zjjne qualiteit verduisteren en niet verantwoorden van eene som van ruim ƒ2500 uit de kas van de gemelde gemeente. De krijgsraad in de 5de militaire afdecling heeft in de zaak, betreffende de fourrages bij de kon. marechausse'e in Zeeland, uitspraak gedaan, en den gepensionneerden wachtmeester thans schrijver Noutenen den wachtmeester Louws, schuldig verklaard aan ontrouw en falsiteit in hunne administratie en bewind van penningen, en hen mitsdien veroordeeld tot eene detentie, ieder van één jaar en 3 maanden. Kapt. J. C. Peters is schuldig verklaard aan medepligtigheid daaraan, en mitsdien vervallen verklaard van den mili tairen stand. De laatstgenoemde zal, naar men verneemt, tegen dat vonnis in hooger beroep komen. Het prov. geregtshof van Zeeland heeft den verspreider van verkiezings briefjes te Sluis, waarin de ware naam van den schrijver of drukker niet was uitgedrukt, vrijgesproken maar de veldwachter, welke die heeft rondge- bragt, veroordeeld tol 14 dagen gevangenisstraf. 's Lands fregat Admiraal Wassenaar is door hel breken van het roer enz. genoodzaakt geworden te Plymouth binnen te loopen. Men hoopte Zaturdag aanst. te Vlissingen aan te komen. Uit Luxemburg wordt gemeld dat de kamer met bijna algemeene stemmen het wets-ontwerp op de verkiezingen voor de Stenden heeft goed gekeurd. Bij dit ontwerp worden regtstreeksche verkiezingen met een cen sus van 30 francs ingevoerd. In plaats van de tegenwoordige 330 kiezers, waarbij op 500 zielen 1 kiezer kwamzullen voortaan 3000 burgers kies- bevoegd zijn. In de memorie van beantwoording der regering op het voorloopig ver lag omtrent hoofdst. IV der begrooting zegt de minister, dat er geene onzekerheid bestaal omtrent de indiening van het wets-ontwerp betreffende de nationale militie gedurende de zitting van dit jaar. ^De regering erkent dat er behoefte bestaat aan de regeling van het hooger Imiddelbaar onderwijs. Het is uitsluitend aan de menigte van dringende werkzaamheden, waarmede de minister van binnenl. zaken is overladen ge- Veest, toe te schrijven, dat dusverre geen voorstel tot die regeling van egeringswege is geschied. Gelijk vroeger is medegedeeld, wenscht de rege- 'iig de wettelijke regeling van hel middelbaar onderwijs aan die van het loger onderwijs te doen voorafgaan. Wanneer de medewerking der regering wordt ingeroepen' ter uitvoe ring van het plan van den gemeenteraad van Amsterdam om het athenaeum i Idaar in eene hoogeschool te herscheppen, zal zij met de meeste naauw- gezetheid onderzoeken in hoeverre die medewerking al of niet zou behooren te worden verleend. In het algemeen stemt zij volkomen in met die leden, die oordeelen dat drie hoogescholen allezins voldoende zijn. In hel antwoord op de bedenkingen ten ojizigle van het Xde hoofdstuk zegt de minister van oorlog, dal de bewindsmandie, eenige jaren geleden, kon betuigen, dat een bedrag van elf millioenen voldoende was, thans, des gevraagd, zeer zeker dergelijk antwoord niet zou kunnen geven. Hy heeft daarbij gewezen op de noodzakelijke verbetering van het lot van den sol daat, zoo voor voeding als soldij; op de behoeften der kazernering, in het belang der gemeenten; op de verbetering van geweer en geschut, en heeft begregen, dat het niet redelijk zou zijn zich thans op dergelijk cijfer te willen beroepen. De minister zegt dat de schutterijen zeker behoefte hebben aan eene be tere zamenstelling, maar dat het, op gronden van overtuiging, mag wor den ontkenddat zij bij een plotselijk oprijzend oorlogs-gevaar onbruikbaar zouden worden bevondenen dat de gebeurtenissen van 1830 hebben ge toond welke kracht de schutterijenook destijdsbij eene onvolledige in- rigting, hebben ontwikkeld. Op hoofdstuk X is door den heer Dommer van Poldersveldt als amende ment voorgesteld om bij art. 25 a de woorden in de verschanste legerplaats bjj Nijmegen ƒ400,000, te doen wegvallen. 's GRAVENHAGE, 29 November. By het personeel van de geneeskundige dienst der landmagt zijn be noemd tot apothekers van de 2de kl.die van de 3de kl. J. F. E.-Pieper en P. A. H. Dagnelie. Gisteren heeft er bij Z. K. H. prins Frederik, op het buitengoed het Huis ter Horst, eene groote jagtpartij plaats gehad, waaraan Z. K. H. de prins van Oranje heeft deelgenomen. De minister van oorlog zal op Dingsdag aanst. geen gehoor verleenen. Volgens een nader schrijven van hier aan de A. C. is hetgeen vroeger gemeld werd betrekkelijk het vervullen der betrekking van nr. L. Metman door mr. A. de Pinto, niet juist. Men gelooft dat de werkzaamheden door wijlen mr. Metman verrigt, wat Suriname betreft, zoo verre gevorderd zijn, dat de commissie, die hem ter zijde stond, er slechts de laatste hand aan behoeft te leggen. Met Curasao zou dit echter het geval niet zijn. Het bestuur der afdeeling 's Gravenhage, van de maatschappij tot be vordering der toonkunst, heeft benoemd lot directeur der zangvereeniging, in plaats van den heer J. 11. Lubeck, die als zoodanig zijn ontslag had genomen, den lieer W. F. G. Nicolaï, leeraar aan de kon. muziekschool, die, reeds als onder-directeur, gedurende verscheidene jaren de oefeningen dier vereeniging heeft geleid. Van Scheveningen wordt gemeld dat men er in geslaagd is de onlangs gestrande brik Favorite af te brengen. Het schip is echter nog niet van de kust vertrokken, daar het zeer lek is en de stoomboot, die uit Rotterdam verwacht wordt om liet op sleeptouw te nemendoor liet mistige weder ver- iB hinderd wordt de kust te naderen.

Leydse Courant | 1860 | | pagina 1