gevoelen mede over hel ministerie, dat hem zoude kunnen leiden om meer bijzonder de hoofdstukken betrekkelijk de finanliën af te stemmen. In het ministerie waren leden in welke hij geen vertrouwen stelde. De spoorweg wet was nu eenmaal aangenomenmen moest vertrouwen stellen in de regering, die de wet moest ten uitvoer leggengenoegzaam vertrouwen daaromtrent had hij niet in het tegenwoordig ministerie, waarvan de mi nister van finanliën de ziel was. Tot slaving van zijn gevoelen trad hij in eenige beschouwingen omtrent de parlementaire loopbaan van den minister, vooral van het tijdvak van 1849—1853. De genoemde sprekers werden door den minister van finanliën beantwoord, die daarbij zoowel zijne staat kundige gedragslijn als zijn finantiëel stelsel verdedigde. Vervolgens voerde nog de heer van Zuylen van Nycvelt het woord, mede over het ministerie. Kaar zijn gevoelen waren wij in het bezit van een ministerie dat zijnen steun zoekt bij de oppositieeene oppositie die voor een deel genegen was dien steun te geven, en eene ministeriele partij, die het een en ander niet inzag; derhalve was nergens vastheid en waarheid, niemand bleef op zijn eigenaardig standpunt staan. Hij hoopte dat er nog een genoegzaam aantal leden zou overblijven, dat in deze algemeene verwarring den waren weg zou weten te vinden en te behouden. Tot voorzitters der afdeelingen zijn verkozen de hh. Strcns, Thorbecke, Duymaer vau Twist, van Dosse en van Goltstein, en tot ondervoorzitters, de hh. vanlloëvcll, Storm van 'sGravesande, Dullert, Kienen Heemskerk Bz. De kamer zal achtereenvolgens de onderscheidene hoofdstukken der be- grooling behandelen. Hoofdstuk V zal echter, op verzoek van den minister van justitie, aan hoofdst. IV voorafgaan. Zitting van Dingsdag 27 November. De algemeene beraadslagingen over de begrootiugswetlen zijn in deze zit ting geëindigd. Onderscheidene leden hebben nog het woord gevoerd en wel bij vernieuwing over de vraagwelke mate van vertrouwen het kabinet verdiende. Daarna is hoofdst. I huis des konings) met algemeene stemmen aangenomen. BÜITENLANDSCHE BEIUGTEN. ËNGELAVD. LONDEN, 25 November. De keizerin van Frankrijk heeft Edir.burg verlaten en is over Perth naar Dunkeld gereisd. Men verneemt dat zij voornemens is ook Balmoral en andere belangwekkende plaatsen in Aberdeenshire te bezoeken en dan naar Glasgow of Edinburg zal lerugkeeren. Het gerucht omtrent de aankomst van keizer Napoleon hier te lande is, gelijk te vermoeden was, het gevolg eener dwaling geweest, waartoe hel voorkomen van een op de eerste klasse van den spoortrein reizend heer aanleiding heeft gegeven. Uit een dezer dagen openbaar gemaakt verslag blijkt dat gedurende de jaren 1815—1859 nagenoeg 5 millioen personen het vereenigd koningrijk als landverhuizers hebben verlaten. De Morn. Post bevat het volgende berigt uit Parijs: Er bestaat geen grond om ongerust te zijn aangaande het gebruik van de opbrengsten der inschrijvingen voor het welzijn der lijders in Syrië. Er is eene gemengde commissie, met inbegrip van de consuls der groote mogendheden, benoemd, die nu te Beyruth vergaderd is, opdat eene volkomen regtvaardigheid zal worden gewaarborgd in het nitdeelen van het bedrag. De eenige fondsen die niet onder controle der commissie komen, zijn die welke door bij zondere godsdienstige maatschappijen zijn geschonken. In Southwark heeft zich de heer Scoveil als kandidaat gesteld bij de verkiezing van een lid voor het parlement, in de plaats van sir Napier. Dezer dagen gaf hij in eene redevoering aan de kiezers rekenschap van zijne gevoelens en bij die gelegenheid werd er een groote optogt bij fakkel licht gehouden; aan de muren waren reusachtige billetten aangeplakt, in de dagbladen zag men uitvoerige adverlentiën geplaatst en aan het rijkelijk schenken van wijn, bier, brandewijn en andere geestrijke dranken ont brak het niet. Die dag heeft den heer Scoveil, naar men berekent, 300 gekost. In het huis van correctie in Clerkenwell heeft een zware brand ge woed, die slechts door de krachtige hulp van de nieuwe stoombrandspuit werd bedwongen. De gevangenen hebben ijverig tot blussching van den brand bijgedragen. Te Manchester is mede een groot deel van de uitgestrekte kaloenfabriek van de hh. Bisley en C°. door brand vernield. Meer dan 300 arbeiders zijn daardoor vooreerst van werk verstoken. Omtrent den slaat van zaken in China is berigt ontvangen dat onze krijgsmagt op slechts 8 nren van Peking is gelegerd. De correspondent van den Timesde secretaris van lord Elgin en een aantal manschappen zijn bij liet jongste gevecht in handen des vijands gevallen en naar de hoofdstad gebragt. Lord Elgin heeftalvorens tot onderhandelen over te gaanhunne vrijlating gevorderd. Hoewel men zich vleit dat de onderhandelingen eenen gunstigen uitslag zullen hebben, blijkt het thans dat de bewering van den Morn. Post, omtrent het sluiten van den vrede, ongegrond was. liet schip China, met katoen van New-Orleans naar Liverpool be stemd is op den 6deu dezer geheel afgebrand. De bemanning is door een ander vaartuig gered. Uit New-York meldt men, dat het schip Erie, hetwelk onlangs van de Afrikaansche kust was opgebragt, nadat de aan boord bevonden 900 ne gers te Monrovia waren aan wal gezetdoor de regtbank is verbeurd ver klaard en eerstdaags ten behoeve van den staat zal verkocht worden. Uil Indianopoüs (Vereenigde Staten) meldt men de gevangenneming van den kassier en de directeuren der Boone Conty bank te Lebanonbeschul digd van de vervaardiging van valsche billettenten bedrage van 4 a 500,000 dollars FRANKRIJK. PARIJS, 25 November. De geruchten omtrent eene ministeriële verandering zijn thans door de afkondiging van een aantal keiz. besluiten in den Moniteur verwezenlijkt geworden. De betrekking van minister van het huis des keizers is veree nigd met die van hofmaarschalk. Het ministerie van Algerië en koloniën is opgeheven en het bestuur der koloniën vereenigd met dat der marine. In den werkkring van het ministerie van onderwijs is eenige verandering gebragt; het ministerie van eeredienst blijft echter met dat van onderwijs vereenigd. De heer Chasseloup-Laubat is benoemd tot minister van marine en koloniënen de admiraal Hamelin tot groot-kanselier van het Legioen van Eer, terwijl de maarschalk Pélissier laatstgenoemde betrekking ver wisselt voor het stedehouderschap in Algerië. Voorts is bij keiz. besluit bepaald dat de senaat en het wetgevend ligchaam jaarlijks een antwoord op de troonrede zullen geven, dat bij de beraadslagingen daarover commissa rissen der regering verpligt zullen zijn de noodige ophelderingen te geven omtrent de binnen- en buitenlandsche staatkunde der regering, dat er maatre gelen zullen genomen worden, waardoor het wetgevend ligchaam in de ge legenheid zal gesteld worden zijne meening vrijer te uiten en zijne beraad slagingen openbaar te makenen dat ministers zonder portefeuille met de regerings-commissarissen de ontwerpen der regering bij genoemd ligchaam zullen verdedigen. Naar men verneemt zijn deze wijzigingen regtstreeks van den keizer uitgegaanen acht Z. M. die noodzakelijk met het oog op de revolntiën in Italië en den invloed, daardoor op den loop der denkbeel den in Europa te weeg gebragt. Men beweert nog dat de keizer ook het besluit zal nemen om bij de verkiezingen geene regerings-candidaten voor te stellen en het stelsel be trekkelijk de waarschuwingen aan de dagbladen op te heffen. De heer Thouvenel zou, naar men verneemt, zijn ontslag gevraagd heb ben, maar aanblijven tot dat de Italiaansche zaken voorloopig geregeld zullen zijn. Als zijn opvolger noemt men graaf de Persigny, en als minister van binnenl. zakenin de plaats van den beer Billaultden heer Laity. Dc graaf Flahaut zou als gezant naar Londen gaan. Een en ander behoort nog tot de gissingen. Over 't algemeen hebben de door den keizer genomen besluiten genoegen gegeven en men wenscht Z. M. geluk het denkbeeld opgevat te hebben dat nu Europa meer den vrijzinnigen weg inslaat, eene gezonde staatkunde medebrengt, dat Frankrijk op dien weg niet stil sta. De kerkelijke partij gaat steeds voort eene vijandige houding tegen de regering aan te nemen. Onder de Fransche prelaten is geen enkele te vin den hoe groote moeite de regering ook heeft genomenom den abt Maret, onlangs tot bisschop van Vannes benoemd, zonder goedkeuringen magtiging van den paus, tot bisschop te wijden. ITALIË. Gaëta is thans door eene krijgsmagt van 30,000 man omringd. De werken zijn zooverre gevorderd, dat men de beschieting der stad spoedig zal kunnen verwachten. Naar men verzekert heeft koning Victor Emma nuel verstandhouding in de vesting. Uit Turyn meldt men, dat er sprake is van het uitvaardigen eener amnestie voor alle staatkundige vergrijpen. Het doel van dien maatregel zon zijn, om alle handelingen, die te Napels plaats gehad hebben sedert 1848, voor vervolging en straf te vrijwaren. Tot op dit oogenblik heeft koning Victor Emmanuel den titel van koning van Italië" nog niet aangenomen. Men acht dit een blijk van eerbied voor de vertegenwoordiging, waaraan de koning het regt wil toekennen hem als zoodanig uit te roepen. Men verwacht dat al de provinciën van het Napelsche rijk in slaat van beleg zullen gesteld worden, ten einde de woelingen van de tegenstan ders der inlijving te sluiten. De toestand des lands zou dezen maatregel wettigen, want in dc Abruzzen en Apulië zijn de benden van de aanhangers van Frans 11 ver sterkt, en de voorstanders van Garibaldi zijn mede niet stil. De ontslagen manschappen van zijn leger leggen duidelijk hunne ontevredenheid aan den dag. Overal hebben tooneelen van regeringloosheid plaats en dc heffe des volks is met zeisen en bijlen gewapend. Het platte land wordt afgcloopcn en ook in drie steden, te Magliano, Celano en Tagliarozzo, zijn verwoes tingen aangerigt. Wel waren uit sommige plaatsen van de regering troe pen verzocht, maar deze gaf te kennen die niet te kunnen missen. Het gemeentebestuur van Ancona heeft eene inschrijving geopend voor den bouw en de uilrusting van een oorlogschiphetwelkals ceo blijk van dankbaarheid voor de inlijving, bij de Sardinische zeemagt zal gevoegd worden. Het officiële blad van Turyn deelt mededat men 15 jeugdige leerlin gen en den directeur van het bisschoppelijk seminarium te Bedonia (Parma) dood in hun bed heeft gevonden. Den vorigen dag had menom de pas gewitte muren te droogen, eene kagchel gestookt. Maar men had verzuimd de deuren der zaal te openen, om het koolzure gas, dat zich had ontwik keld, te doen ontsnappen, en de 16 personen zijn de slagtoHers van deze onachtzaamheid geweest. 0OITENRIJK. WEENEN, 24 November. De keizer heeft, nadat hij zijne gemalin een eind wegs had vergezeld, een uitstap naar Stuttgart gedaan, naar men wil, met hel doel om den koning van Wurtemberg over te halen dat hij in vereeniging met Bejjeren Tyrol bezette, indien er een aanval op Venetië mogt worden gedaan. Men verze kert dat de koning den jeugdigen keizer den raad heeft gegeven het oude regeringstelsel vaarwel te zeggen. Dc regering heeft besloten tot de uitgifte van 12 millioen mnntbillet-

Leydse Courant | 1860 | | pagina 2