president van het hoog militair geregtshof daar te lande, benoemd de heer inr. A. J. Swart, tot dus verre procureur-generaal bij gezegd geregtshof en advocaat-fiscaal voor de land- en zeemagt aldaar. Z. M. heeft den 2dcn luit. P. J. van Loo, van het koloniaal werfdepot, in zijnen rang en ancienneteit overgeplaatst bij het wapen der infanterie van het leger in Oost-Indië, en tot 2den luit. bij de vaste bezetting ter kuste van Guinea benoemd den adjudant-onderofficier bij die bezetting M. J. Heuvelink. Heden morgen is de generaal baron Forstner van Dambenoy naar Petersburg vertrokken, om, namens de kon. familie, aan het Russische hof de deelneming in het overlijden van H. M. de keizerin-moeder te betuigen. Naar men verneemt is er hier niets bekend van het gerucht uit Parijs gemeld, dat Z. K. H. de prins van Oranje zich naar Frankrijk zoude be geven ont aan de groole jagtpartijen aldaar deel te nemen. Door den burgemeester van Amsterdam is ter beschikking van den minister van buitenl. zaken gesteld de som van ƒ300, nader door hem ten behoeve der ongelukkige Christenen in Syrië ontvangen. Naar men verneemt, zijn dezer dagen, door de daarbij betrokken ministers, conferentiën gehouden over hel wets ontwerp nopens de nationale militie, waarvan men eerlang de aanbieding aan de stalen-generaal kan te gemoet zien. De heer mr. G. B. Emants, nieuw benoemd regter in de arrond.- regtbank alhier, en de heer mr. F. E. T. Dillinger, nieuw benoemd substi- tuut-olficier bij de arrond.-regtbank te Gorincbemhebben heden voor het prov. geregtshof van Zuidhollandden bij de wel gevorderden ambtseed afgelegd. Door den gemeenteraad is in zijne jongsle zitting het voorstel van bur gemeester en wethouders betreflende de gcmeentc-zeebadinrigling te Scheve- ningen aangenomenzoodat van 1 Mei 1861 de gemeente in eigen beheer neemt het verhuren der kamers en het verstrekken van badenvan de restau ratie en de stalling zullen afzonderlijke verpachtingen worden gehouden. Het beheer van het badhuis zal aan ecne commissie van 7 leden worden opgedragen. De voorzitter heeft medegedeeld, dat hij laatstelijk een onderhoud met den minister van binnenl. zaken heeft gehadomtrent de rigting van den spoorweg naar Schevcningen. De uilslag daarvan was, dal de raad van administratie van den Holl. spoorweg is uitgenoodigd in overweging te nemen de rigting, door den burgemeester in het belang der residentie voorgedragen. Bij de aanbesteding, die gisteren aan het ministerie van marine plaats hadis o. a. de levering van 1200 wollen dekens aangenomen door den heer Posthumus, le Maastricht, voor ƒ4,25 per stuk. Tweede Kamer der Staten-Generaal. Zitting van Woensdag 21 November. Aan de orde was de voortzetting der beraadslagingen over het wets ontwerp betreffende de nieuwe regterlijke inrigting. Art. 60, 61 zijn zonder hoofdelijke stemming en art. 62 met 44 tegen 12 stemmen goedgekeurd. Deze artikelen loopen nog over de regtsmagt der arrond.-regtbanken. Vervolgens werd behandeld art. 54, luidende als volgt: Het getal en de bezoldiging der leden van en ambtenaren bij de arrond.- regtbanken worden vastgesteld overeenkomstig den staat Bachter deze wet gevoegd." Hierop is door den heer Dullert een amendement voorgesteld namelijk om den staat regelende het getal en de bezoldiging van het perso neel der reglbankcn niet nu, maar later vast te stellen, nadat de regterlijke indeeling der arrondissementen en zetels der reglbanken herzien zullen zijn, voor het in werking treden der nieuwe inrigting, welk amendement met 51 tegen 15 stemmen werd aangenomen. Op art. 63 luidende: Er zijn vijf gcregtshovenwaarvan de zetels zijn te 's llcrlogenboschte Arnhem, te 's Graveuhage, te Amsterdam en te Leeuwarden," stelden de heeren van Heiden lleineslein en van der Veen een amendement voor, strekkende om, aan het slot, voor Leeuwarden te lezen: Groningen, welk amendement met 37 tegen 22 stemmen werd verworpen. Art. 63 werd daarop met 45 tegen 14 stemmen aangenomen. Zitting van Donderdag 22 November. De beraadslagingen over bovengenoemd wetsontwerp zijn voortgezet. Art. 64—70 (van de geregtshoven) werden zonder discussie aangenomen. Vervolgens kwam in behandeling 4 (van den lioogen raad). Art. 71—81 werden mede achtereenvolgens goedgekeurd. Art. 82 gaf lot uitvoerige be raadslaging aanleiding. Dat artikel loopt over het vernietigen van von nissen arrestenenz. door den hoogen raad. De heer Thorbecke sprak over de voorgestelde vernietiging wegens schending van het regt. Hij stemde met den minister in ten aanzien van het doel dier bepaling, maar ver schilde nopens het middel. Dal middel achtte hij onnoodig en onraadzaam. Onderscheidene sprekers voerden over dit art. het woord. De zitting duurde, bij het afzenden van dit berigt, nog voort. AMSTERDAM, 22 November. In de heden gehouden zitting van den gemeenteraad was aan de orde het onlangs vermelde rapport van regenten der beide gasthuizen. Door dr. C. E. Heynsius is een adres aan den raad ingediendwaarin hij genoemd rapport breedvoerig bestrijdt en in overweging geeft de conclusie niet aan te nemen, maar te besluiten dat, in plaats van e'én gasthuis voor 1000 lijders, achter eenvolgens zullen worden gebouwd drie gasthuizen, ieder voor 350 lijders. De raad heeft besloten de stukken in handen te stellen van de plaatselijke commissie van geneeskundig toevoorzigt. Afschrift van het adres van den heer Heynsius zal aan regenten worden medegedeeld. BtliTKNLAXDSCHH BERIGTEN. BS SC 0, I fc BRUSSEL, 20 November. De keizerin van Oostenrijk is, van een aanzienlijk gevolg vergezeld, giste ren avond te Antwerpen aangekomen en door de kon. familie aldaar ver- I welkomd. Heden morgen is H. M. reeds aan boord gegaan van het kon. Engelsch jagt Victoria and Albert, dat door koningin Victoria ter harer beschikking was gesteld. Het gevolg van de keizerin is op de Osbome ingescheept. Omtrent de ontvlugting van Hengstmengel uit het krankzinnigenge sticht le Antwerpen verneemt men nog de volgende bijzonderheden. Hij had de gewone kleeding der inrigting aan en had een gat in den muur we ten le breken, waardoor hij ontsnapt is. Daarbij heeft bij de binnenplaat sen van twee particuliere woonhuizen moeten overgaan om le komen op een stadspleinvan waar hij vervolgens zonder stoornis een gedeelte van de stad in bovenbedoelde kleeding schijnt le hebben kunnen doorloopen. Hij is daarna gekomen in eene kleine herberg in de Valkenstraat, waar hij eenige versterking heeft genomen, en zou zich toen hebben begeven naar eene weduwe, om van kleederen te verwisselen. Men verzekert dat hij zich naar Vlaanderen heeft begeven, ongetwijfeld met het doel om te trachten Engeland te bereiken. ENGELAND. LONDEN, 20 November. De keizerin van Frankrijk bevindt zich te Edinburg en neemt de merk waardigste bijzonderheden van die stad in oogcnschouw. De Times is, volgens de ontvangen berigten uit Italië, overtuigd dat men daar te lande zoozeer naar den oorlog haaktdat het voor den nieuwen koning van Italië moeijelijk zal zijn dien in het voorjaar le vermijden, en gelooft dat ook de Hongaren dan eene afleiding ten gunste van Italië zullen beproeven. In deze omstandigheden, zegt dit blad, is er voor Oostenrijk slechts ée'n middel om aan het gevaar te ontsnappen, namelijk om Venetië af te staan, zoodra zulks gevoegelijk kan geschieden. Met eene onhoud bare stelling in Venetië en bedreigd door eencn opstand in den rug, is de val van dit rijk even zeker als die van de Napelsche dynastie. Uit Gibraltar is het berigt ontvangen dat eene Braziliaansche korvet, welke met een groot aantal kadetten aan boordeen oefeningstogt gemaakt had, op de reis van Marseille naar Lissabon bij Kaap Spartel op de Bar- barijschc kust gestrand is; 35 personen kwamen bij die ramp om; 115 an dere zijn door het Brilsche stoomfregat Argus gered. Omtrent den heer Lincoln, thans verkozen lot voorzitter der Ver- eenigde Staten, wordt het volgende medegedeeld: Abraham Lincoln is ge boren den 12dco Februarij 1809, in het graafschap Harden (Kentucky). Zijn grootvader, die in 1781 of 1782 Virginia verliet om zich in Kentucky te vestigen, werd, terwijl hij het landbouwbedrijf uitoefende, door de Indianen aangevallen en gedood; zijn gezin was toen hulpbehoevend; ook zijn zoon stierf op jeugdigen leeftijd, en deze liet ecne weduwe met kinderen na, waaronder Abrahamdestps 10 jaar oud. De moeder vestigde zich met hare kinderen in Zuid-Indianaen daar genoot Abraham 6 of 8 maanden schoolonderwijs; dit was zijne geheele wetenschappelijke opleiding. Achter eenvolgens werd hij pachtersjongen, houthakker en schipper op de Wahash en den Mississippi. In 1830 begaf hij zich naar Illinois, en verriglte daar een jaar als loonbediende veldarbeid; het volgende jaar werd hij winkel knecht, en later nam hij als vrijwilliger dienst bij eene compagnie, die te New-Salem werd opgerigt toen de oorlog in Florida uitbrak. Lincoln ver wierf den rang van kapitein en diende met eere gedurende den geheelen veldtogt. In Illinois teruggekeerd, zette hij zich te Springfield, de hoofd plaats, neder, die hij sedert niet verlaten heeft. In het jaar 1836 was hij candidaat voor de wetgevende vergadering van den staat Illinois, doch werd niet gekozen. Het volgende jaar was hij echter gelukkiger, en vier achter eenvolgende zittingen nam hij als een nuttig lid deel aan de werkzaamheden. Tevens oefende hij zich gedurende dien tijd in de reglen en verwierf zich in dit vak een uitstekenden naam. De regtsgeleerdheid deed hem echter de staatkunde niet verwaarloozen. Hij omhelsde de beginselen der whigs en werd een volgeling van den beroemden Henry Clay. Van 1836 lot en met 1847 was hij steeds de candidaat der whigparljj voor het presidentschap; in 1836 werd hij tot lid van het congres gekozenlot 1849 bekleedde hij deze betrekking. Van 1849 lot 1854 wijdde hij zich bijna uitsluitend aan de rcgtspraclijk; in laatstgenoemd jaar verscheen hij weder in het politieke strijdperk; hij werd de whig-candidaat voor een zetel in den senaat, doch moest voor den democralischen candidaat wijken. In 1856 was hij de eerste der kiezers, die in Illinois, bij de verkiezing van een president, voor Fre mont, en dus tegen den nu aftredenden Buchanan stemden. FRANKRIJK. PARIJS20 November. Er is alhier eene vergadering van hooggeplaatste geestelijken gehou den, om te spreken over hel zenden van een adres aan den keizer, ten einde Z. M. omtrent den godsdienstigen toestand in te lichten. Men is ech ter tot het besluit gekomen daartoe niet over le gaan, omdat men op dit oogenblik aan dien slap eene verkeerde uillegging zou kunnen gevendie men in het belang vau de geestelijkheid en van den Paus moet vermijden. De bisschop van Orleans, mgr. Dupanloup, heeft bij een herderlijk schrijven van den 17den aan de geloovigen het goede werk van den S'. Pieters penning op nieuw aanbevolen en hen dringend aangespoord om allenaan zienlijken en geringen, lot stijving der pauselijke schatkist bij le dragen. Hij verklaart dat de Paus thans behoeftig, ja arm is, en dat zijne tegen- partijders het bepaalde plan hebben om hem als het ware uit te hongeren door gebrek aan geldmiddelen te doen bukkenen dat zij hel in zes maan den tijds zoo ver hopen te brengen. De bisschop vermaant de geloovigen om nu nog, terwijl het tijd is, bij le dragen, terwijl het welligt binnen kort te laat zon zijn. Volgens berigten uit Beyrulh was het aldaar en in geheel Syrië rustig. De Drusen zijn, gelijk men weet, naar het gebergte gevlugt en zij kunnen daar tegenover een magtig leger zeer lang stand houden.

Leydse Courant | 1860 | | pagina 2