COURANT. LEYDSCHE N°. 141. i860. VRIJDAG 2-3 NOVEMBER. De Prijs der Courant is 12 in liet jaar de afzonderlijke Hommers worden tegen 10 Centen afgegeven De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt uit Zaturdag Avond BINNENLANDSCHE BERIGTEN. 1 LEYDEN, 22 November. PROCESVERBAAL van de inlevering en opening der Stembriefjesdie ten "behoeve der keuze van vijf Leden der Kamer van Koophandel en Fabrieken heeft plaats I gevonden den 2tsten November 1860 in de Gemeente Ley den. Het bnreau van stemopneming neemt in 8e ter inlevering der stembriefy'es be- j stemde zaal op het Raadhuis plaats, 's middags ten twaalf nre. Het is zamëngesteld uit den heer mr. D. Tieboel Siegenbeekbnrgemeester, voorzitter, en de heercn P. L. Tichler en P. I. de Fremery, leden van den ge meenteraad slemopnemers. De lijst der kiezers, die bij de verkiezing in aanmerking komt, mitsgaders een j exemplaar van het koninklijk besluit van den 9den November 1851, houdende vast- stelling van een Reglement, bevattende algemeene bepalingen, betreffende de Ka mers van Koophandel en Fabrieken, worden op de tafel, voor het bureau staande, nedergelegd. De stembusna onderzocht en volkomen ledig bevonden te zijnwordt met twee i sleutels gesloten, waarvan de eene door den voorzitter van het bureau, en de andere j door den heer Tichler, als ondste stemopnemer, in bewaring wordt genomen. In de stembus zijn briefjes geworpen door de op de nevensgevoegde lijst vermelde Kiezers. Fn is dit zonder stoornis der orde afgeloopen. Ten twee ure wordt door den voorzitter verklaard, dat de ter inlevering der stembriefjes bestemde tijd verstreken is. Onmiddellijk daarop is de stembus gesloten op de daartoe voorgeschrevene wijze. De bus wordt vervo'gens geopend en bevonden te bevatten zeventig stembriefjes. Dit getal met de lijsten der kiezers, die briefjes hebben ingeleverd, vergeleken tijnde, is gebleken te zijn even groot als het getal dier kiezers. Nadat de briefjes zijn dooreengemengd, worden zij door den voorzitter een voor een geopend en overluid voorgelezen. Het bureau heeft van onwaarde verklaard één geteekend stembriefy'e. Het getal der geldig uitgebragte stemmen is mitsdien geweest, negenenzestig. Van dit getal zijn uitgehragt op de heeren: R. F. Kranlz 60 stemmen, mr. P. du Rieu en A. C. Leembruggen ieder 37, J. I. van Wensen 36, J. A. de Fremery 33, J. Schellema 31, A. Librecht Lezwijn en W. Wol tiers ieder 30, J. C. Zaalberg 29, S. A. Meerburg 7, P. J. Zuurdeeg 4, P. I. de Fremery 2, C. Leembruggen mr. D. C. Viruly, E. J. Hoos, T. W. van Hartrop en W. F. van Ilartrop, ieder ééne stem. Hebben alzoo de volstrekte meerderheid van stemmen verkregen de heeren B. F. Krantz, mr. P. du Rieu, A. C. Leembruggen en J. I. van Wensen. Zijn derhalve verkozen tot leden der Kamer van Koophandel en Fabrieken de heeren BOUDEWÏJN FRANC1SCUS KRANTZ, Mp. PAULUS du RTEU, ADR1ANUS CORNELLS LEEMBRUGGEN, en JOHANNES IGNATIUS yan WENSEN. Terwijl eene herstemming moet plaats hebben tusschen de heeren J. A. de Fremery en J. Scheltemadie daarop de meeste stemmen hebben verkregen. En zijn tegen deze opening van stembrie^es door de kiezers geene bezwaren ingebragt. En is na afloop van dit een en ander Proces-verbaal opgemaakt, in tegenwoordig heid van allen die zich in de zaal bevonden. Gedaan te Leyden den 21sten November 1860. D. TIEBOEL SIEGENBEEK, Voorzitter. TICHLER, e# P. J. de FREMERY. Stemopnemers. De wis- en natuurkundige afdceling van de kon. akadcmie van weten- lenschappen zal Zaturdag aansl. te Amsterdam eene gewone vergadering houden. Met het oog op ons berigt van Maandag II.betreffende het afsluiten van de passage van Soeterwonde naar deze stad en die naar de Weipoort deelen wij, naauwkeuriger ingelichtmededat de afsluiting niet betreft den weg van de Koepoort naar het dorp en vervolgens langs den Schinkel door de Weipoort naar den Rijndoch alleen belreft het eind wegs van den hoek van den Schinkelweg tot aan den grenspaal van Stompwijk. Het bestuur van het 16de Nederl. landhuishoudkundig congres, dat van 18 tot 22 Junij 1861 te Dordrecht zal gehouden worden, heeft bij circulaire belangstellenden nitgenoodigdom dóór het inzenden van voorstellen en vraagpuntentot een of meer der hieronder genoemde onderwerpen betrek kelijk, van hunne belangstelling in het aanstaande congres te doen blijken. De op de congressen behandeld wordende onderwerpen zijn: 1". akkerbouw, veeteelt en zuivelbereiding; 2°. tuinbouw, houlteelt en bijenteelt; 3". land en staathuishoudkundestatistiekvolkenkunde en natuurwetenschappen in verband tot den landbouw; 4°. koloniale landbouw. Met uitzondering van de voorstellen en vraagpunten voor den kolonialen landbouw, die het bestuur gaarne vóór 1 Dec. aanst. zal ontvangenten einde de daarvoor vastgestelde punten ter behandeling bij lijds in de koloniën te kunnen verspreidenwor den belangstellenden verzocht hunne voorstellen en vraagpunten zoo tijdig mogelijk, althans vóór 1 Febr. 1861, aan den ls,c" secretaris van het con gres, den lieer mr. II. A. Nebbens Sterling te Dordrecht, toe te zenden. Volgens de Tijd, IV. II. Cl., zal Nederland ook eenige jonge lieden opleveren, die als pauselijke vrijwilligers naar Rome vertrekken, ten einde er de regten van den II. Stoel te gaan verdedigen. Onder anderen noemt men ons den jeugdigen baron Adolf van den Lamsweerde, die op het punt slaat om met dat doel de wapens te gaan aangorden. Men verneemt, zegt genoemd blad, dat de hoogw. heeren kanunniken W. H. A. van Bijlevelt, deken en pastoor te Maarssen, en J. Cuyten, president in het seminarie te Haaren, door Z. H. Pius IX zijn bekleed met de hooge kerkelijke waardigheid van protonotarius Apostolicut. Uit Hollum (Ameland) meldt men het volgende: De mare, welke zich verspreidde, dat de gezagvoerder B. J. Tromp en diens stuurman jhr. E. van lleeckeren, van het alhier den 15'lcn dezer ter reedegekomen Nederl. barkschip Tromp en de Ruiter, noodlottig waren verdronken, heeft zich bevestigd. Beider lijken zijn den 16den niet verre van elkander aan de westzijde van de reede gevonden. De wijze, waarop zij zoo zijn omgekomen, blijft een raadsel. Alleen is bekend, dat zij 's avonds omstreeeks 8 uur met de boot het schip hebben verlaten met het kennelijk voornemen zich naar den wal te begeven. De gezagvoerder Tromp laat twee nog zeer jonge, moederlooze kinderen na. Naar men uit Harderwijk meldt vermeerdert dagelijks de werving van Nederlandsche militairen voor het koloniale leger, die op hun verlangen van de verschillende wapens van het leger hier te lande bij dat in Oost-Indië worden overgeplaatst, met toekenning der daarvoor bepaalde premiën, Het prov. geregtshof van Overijssel heeft eergisleren uitspraak gedaan in de zaak van A. J. Volker, van Ambt Deldenbeschuldigd van moedermoord. Het hof heeft hem schuldig verklaard aan moedwilligen doodslag zijner wettige moeder, en alzoo aan moedermoord, en hem diensvolgens veroor deeld tot de straffe des doods, uit te voeren binnen de stad Zwolle. Na de uitspraak van het vonnis rigtle de voorzitter het woord tot den veroordeelde en raadde Item zich tot Z. M. den koning om gratie te wenden, als het eenige middel om zijn leven te behouden. De veroordeelde scheen zeer on verschillig, daar hij, toen men hem uil de gercglszaal verwijderde, aan een rijks-veldwachter vroeg: «wanneer wordt ik nu opgehangen?" Uit Sas van Gent meldt men het volgende: Het mogt den plaatsclij- ken geneesheer alhier, dr. Amnion, dezer dagen gelukken eene schijndoode vrouw in het leven terug te brengen. Den 2dc» dezer, omstreeks ten 12 ure, werd door twee schuitentrekkers op den Kanaaldijk, nabij deze ge meente, gevonden eene onbekende, jeugdige, burgerljjk gekleede, schijnbaar doode vrouw. In de nabij gelegen herberg gebragt zijnde, gaf de vrouw ten half 4 ure ecnig teeken van leven. Eerst den 5den kreeg zij hare spraak terug. Toen vernam men, dat zij woonachtig was te Baronville, in België, en het beroep van kantwerkster uitoefende. Door eene Fransche koop vrouw in kanten was zij, omdat zij Fransch en Vlaamsch sprakovergehaald tegen een goed loon de reis naar Holland mede te doen. Deze vrouw was van Arnhem naar Amsterdam vertrokken, maar had haar naar Rotterdam gezonden, waar zij zich ook zou laten vinden, doch niet verschenen was. Zonder geld zijnde, had zij eenige klecdingstukken moeten verkoopen om het logement te kunnen betalen, is van daar door een schipper mede genomen naar Middelburg, van waar een ander haar naar Antwerpen zoude medenemen. Deze had haar in den avond van den Islen dezer te Neuzen aan wal gezet. Geen geld hebbende, had zjj een nacht onder dên blooten hemel doorgebragt, en 's morgens de reis herwaarts aangenomen. Onder weg is zij vermoedelijk door uilputting en gebrek aan voedsel nedergezegen. Door de zorgvuldige behandeling van den geneesheer en van de herbergier ster, is zij later geheel hersteld naar hare woonplaats kunnen vertrekken. Te Parijs wordt met ijver gearbeid aan het standbeeld van den kunst schilder Ary Scheffèr, dal bestemd is om te Dordrecht te worden geplaatst, liet model van het beeld is gereed. Het stelt den grooten schilder staande voor, in eene peinzende houding. In de regterhand houdt hij een penscel, terwijl de linkerhand op het borstbeeld zijner moeder rust. Aan de tweede kamer is de memorie van beantwoording medegedeeld van den minister van koloniën, op het voorloopig verslag oml rent hoofdst. XI der staatsbegrooting voor 1861. De minister zegt daarin dat hij voorne mens is nog in den loop dezer zitting een nieuw ontwerp op het beheer der koloniale geldmiddelen aan te biedenalsmede een ontwerp tol herziening van het tancf der in- en uitgaande regten in Nederl. Indië. 's GRAVEN HAGE 22 November. Z. M. heeft vergunning verleend aan den heer E. F. H. M. von By- landlmed. et cliir. doctor te 's Gravenhage, tol hel aannemen der onder- scheidiiigsteekeiien van ridder der orde van Wasa, hem door den koning van Zweden en Noorwegen geschonken. Bjj kon. besluit van 19 dezer, is tot president van het hooggeregts- hof van Neder!. Indië, alsmede tot de daaraan verhouden betrekking vau

Leydse Courant | 1860 | | pagina 1