Per Telegraaf. fiuvgcrlijfïc 5?tanö. krachtige maatregelen. De belegeringswerken worden inmiddels ijverig voortgezet. In bcrigten uit Napels wordt nu en dan nog melding gemaakt van reactionnaire bewegingendie op sommige plaatsen des lands hebben plaats gehad. In de provincie Capitanata heeft eene dergelijke beweging aan 30 personen het leven gekost. Eene woedende volkshoop ging daar zoo hevig te werkdat een corps van 1500 man noodig is geweest om de orde te her stellen. Te Carbonara heeft een dergelijk tooneel plaats gehad. Eene volks menigte, gewapend met messen, bijlen, oude sabels enz., vertoonde zich voor de huizen van een aantal ingezetenen met de bedreiging van hunne woningen in brand te zullen steken en uit te plunderen, wanneer zij niet dadelijk op de straat kwamen om met hen de kreten aan te heffen Leve koning Frans! Weg met Victor Emmanuel! Naauwelijks hadden de be woners aan het verlangen der menigte toegegevenof zij werden medege- sleept naar de parochiale kerkalwaar door de geestelijkheid in verecni- ging met het volk, een Te Detim ter eere van koning Frans werd gezongen. Na afloop hiervan liep het graauw door de stadterwijl het gestadig de be doelde ingezetenen ingesloten hield en in triomf medevoerde. Tot zoover scheen het met een woest geschreeuw af te zullen loopen, doch eensklaps werd er uit een venster geschoten en dadeljjk viel men met het geweer op de eerzame burgers aan, van welke er negen werden afgemaakt. De lijken van deze werden daarna, afgrijselijk verminkt, van eene hooge rots geworpen. Naar men uit Milaan meldt, is de toestand der bevolking aldaar niet zeer gunstig. Handel en verkeer staan bijna geheel stil, het nijvere ge deelte der bevolking klaagt algemeende belastingen zijn sedert de veran dering van zaken merkelijk verhoogd. Hetgeen de toestand der reeds zoo zwaar gedrukte bevolking nog verergert is de ongunstige oogst gedurende den afgcloopen zomer. PRriSSEN. BERLIJN, 13 November. Men verzekert dat de regering voornemens is om bij de vertegenwoor diging een wels-ontwcrp in te dienen tot den aanleg van eenen spoorweg van Berlijn naar Straalsund. Deze weg, die de hoofdstad met de zee in verbinding zou brengen, is ook uit een krijgskundig oogpunt belangrijk. Het dorpje .Huihoven is dezer dagen door een zwaren brand geteisterd. 18 woningen met de daartoe behoorende schuren, waarin het grootste ge deelte van het ingeoogstc graan zich bevond, zijn eene prooi der vlammen geworden. Uit Stockholm meldt men dat aldaar een kon. besluit is uitgevaar digd, waarbij aan de Zweedsche onderdanen, belijders van de Israëlitische godsdienst, de vergunning is verleend om vaste goederen te bezitten en zich neder te zetten, waar zij goed vinden. OOSTENRIJK. Uit Szolnok schrijft men dat, sedert de uitvaardiging van het manifest van 20 October, vele Hongaarsche edelen het betalen van tolgelden op de bruggen hebben geweigerd, omdat vrijstelling van dit regt altijd eene der voorregten is geweest van den Hongaarschen adel. De beambten eischen om zich schadeloos te stellendubbel tolgeld van de inwonerswaardoor grootc ontevredenheid ontstaat. De 20 Egyptenarendie zichten behoeve hunner geneeskundige stu diënreeds sedert geruimen tijd te Munchen ophielden, hebben door hun be rispelijk gedrag grond tot ernstige klagten gegeven. Ten gevolge hiervan zijn zij terug geroepen en hebben onder het toezigt van een Egyplischen commissaris van policie, zich reeds naar Triëst begeven, waar eene stoom boot hen naar Alexandria zal brengen. OOST-I Nï BI E. BATAVIA, 24 September. Onder de vreemde troepen, zegt het Bat. Bhl., hebben zich verder geene ongeregeldheden voorgedaanen de schrik van het gebeurde te Sa- marang begint plaats te maken voor het vertrouwendat dergelijke voor vallen zich vooreerst niet zullen herhalen. Een bewijsdat onder de vreemde soldaten zich ook vele goedgezinden bevindenwerd nog dezer dagen gele verd door de verklaring der officierenonder wier commando een detache ment van 125 man, aan boord van de Joan, uit Nederland herwaarts is overgekomen. Het gedrag dier manschappen heeft niet de minste reden lot klagten gegeven. Indien men zich nu slechts ernstig en duurzaam wil bezig honden met het opsporen der middelenom liet leven van den sol daat aangenamer te maken, zoover de discipline dit toelaat; indien men bij de verdere aanwerving van vreemde manschappen voor de koloniale dienst zeer voorziglig te werk gaat, en op de in Indië aanwezige Zwitsers een wakend oog gevestigd houdt, dan kan de toekomst, zoover dit punt betreft, zonder vrees worden te gemoet gezien. Uit Banjermassing zijn de berigten niet gunstig. Een aanval op een vijandelijke benting is afgeslagen; de uilslag van een herhaalden aanval is nog onbekend. Hel blijkt steeds duidelijker dat aan dezen oorlog geen einde te zien is, zoolang de hoofden van den opstand niet gevallen of tot onderwerping gebragt zullen zijn. Uit Soerabaya meldt men het volgende: Na de benoeming van den afgetreden resident van Soerabaija tot lid in denraad van Ned. Indië, werd door ambtenarenofficieren en verdere ingezetenen dier residentie de niet onbelangrijke som van p. m. 25,000 bijcengcbragitot den aankoop van een aandenken, als blijk van hoogachting en erkentelijkheid van Soe- rabaya's ingezetenen. De resident meende echter dat niet te mogen aanne men, als strijdig met het verbod, dat ambtenaren geschenken aannemen, waarop door eene commissie een request aan de regering werd ingediend om den belanghebbende het aannemen van het geschenk te vergunnen. Hierop is afwijzend beschikt en te regt. Zoodanige inteekeningen worden doorgaans door de grooten geopend en de kleinen moeten alsdan volgen. Moge de loffelijke handelwijze van onzen afgetreden resident algemeen na volging vinden! PARIJS, 14 November. De Patrie deelt het volgende mede: Men ver- zekert dat er depêches zijn ontvangenwaarin gemeld wordt dat het vredes verdrag met China den 5dcD October is geteekend. De geldelijke schadeloos stelling, door China te voldoen, zou op 120 millioen bepaald zijn. Volgens de Presse is de keizerin heden morgen incognito naar Schot land vertrokken, waar zij eenige weken op de goederen van de hertogin van Hamilton zal doorbrengen. PARIJS, 14 November. De heer le Clerc, onder-directeur bij hel minis terie van buitenl. zaken, heeft zich naar Berlijn begeven, om onderhandelin gen aan te knoopen over een verdrag tusschcn het Tolverbond en Frankrijk. TURYN, 14 November. De generaal Fauti zal morgen naar Napels ver trekken. NAPELS, 14 November. Gaëta is voortdurend van de landzijde ingeslo ten. Maandag 11. heeft er een treffen plaats gehad, waarbij een regiment en twee compagniën Bourbonsche troepen krijgsgevangen gemaakt zijn. De Bourbonsche troepenbuiten de vesting gelegerd, verlangen te'capituleren. Het garnizoen van Gaëta is 3000 man sterk. Generaal Klapka is hier aan gekomen. De rente te Napels is 38 a 88?-. LONDEN, 15 November. Bij een feestmaal, door Salters en C». in de City gegeven, hebben de lords Russell en Palmerston aanspraken gehouden en verklaard, dat Engeland voor Italië genegenheid gevoelde. LONDEN, 15 November, 12j unr. De bank heeft het disconto op 6 ge bragt. Er wordt een geldafvoer uit de bank van 365,000 verwacht. Te Plymouth is gisteren ten 8 ure de aankomst geseind van de Ilerl, met den prins van Wallis aan boord. De stoomboot Avon is vertrokken om zich bij genoemd vaartuig le voegen. Van den 8 tot en met den 14 November 1860. BEVALLENM. Brune, geb. Mulder, Z. J. Boot, geb. van den Heuvel, D. S. M. Vervoort, geb. Bernard, Z. J. van DuurenD. J. Montagne, geb. van der Meer, D. II. Blansjaar, geb. Ossevoort, Z. J. 11. Houbolt, geb. Vlaanderen Z. J. P. van der Wegen geb. Verwer, D. G. de Geus, geb. Hackstroh Z. S. J. van Dijk geb. EsschersD. J. C. G. Roozendaalgeb. van Putten Z. M. J. J. van Wensen geb. deBruynD. C. G. M. van Rom- burgh, geb. van Trotsenburg, D. C. de Rekgeb. Eduard, D. E. A. Bol- PROMOTIË AAN DE LËTDSCIIE HOOGESCHOOL. 13 November. Na het houden van een colloquium doctum heeft de ge neeskundige faculteit der hoogeschool den heer P. Schut, heel- en verlos kundige te Nieuwveen, als doctor in de geneeskunde toegelaten. PROMO TIEN AAN DE UTRËCI1TSCIIË HOOGESCHOOL. Den 10dCQ November de heer B. Mees, van Rotterdam, in de rcglen., met Theses. Den 13dca November de heer J. Ph. F. Filz, van Samarang, in de regten, met Theses. KEKKAiEltVS. UTRECHT, 14 November. Tol predikant bij de Ned. herv. gemeente alhier is beroepen ds. W. J. Jorissen, pred. te Hattem. AOVERTËNTIEN. Getrouwd: Mr. F. W. N. SURINGAR, Griffier bij het Kantongeregt te Ridderkerk Leyden, 15 November 1860. met A. S. G. SURINGAR. Bevallen van twee Zonen M. REIMER1NGER ZWAARDEMAKER. Leydem, 12 November 1860. Algemeene kennisgeving. Tot diepe droefheid van mij en mijne vijf aanbehuwd-kinderen ontsliep heden mijn geliefde Echtgenoot, PIETER LADAGE, in den ouderdom van 57 jaren; als man en vader door mij en onze Kinderen betreurd staren wij hem blijmoedig na. Leydeh, 9 November 1860. Wed. P. LADAGE geb. Kaldenberg. Heden overleed tot mijne grootc droefheid mijne geliefde Dochter JOSEPHINE ANTOINETTE, in den jeugdigen ouderdom van ruim 19jaren na tijdig voorzien te zijn van de 11. Sacramenten der stervenden. Leidex, 12 November 1860. Wed'. B. SCHMIER, M. E. de Vette. Heden overleed na eene kortstondige ongesteldheid van weinige dagen, in den ouderdom van 71 jaar en 4 maanden, de WeJ-Eerwaardc Zeer Gel. Heer G. de GROOT STIFFRY. Uil aller Naam LeideU, 12 November 1860. N. de GROOT STIFFRi. Eenige kennisgeving. linger, geb. van der Woerd D. S. Flanderhyn geb. Wassenburg, D. M. Voorhagen, geb. van den Berg, D. M. C. van der Pompe, geb. Fles, 1). E. Ritman, geb. Poth, Z. C. II. van Weizen geb. den Hoed, D.M. Pieters, D. M. Reimeringer, geb. Zwaardemaker, Z. tweel. J. de Vriendgeb. De- vileeD. J. Eikerboutgeb. TegelaarD.S. Stolwijkgeb. BorstZ. J. Vissergeb. Betavia, D. C. van der Huizengeb. Groenendijk, Z. GEHUWD: J. Breedevelt, Jm. en E. Fakkel, Jd. J. Trouwee, Jm.en F, de Huu, Jd. J. Benning, Jm. en E. Arnoldus, Jd. A. Perlee, Jm. en II. Brulmar.Jd. J. BettramJm. en M. Riebeek, Jd.M. Idsinga, Wedr. en A. M. Brouwer, Jd. OVERLEDENJ. W. L. van Swieten D.ruim 3 m. K. W. Planje, geb. Hanselaar, 70 j. Adra WilhaBeenakker, 24j. P. Ladage,57j. I. van Houten, 20 j. J. van Bemmel21 j. Corn3 Schrier, bijna 22 j. K. J. R. van Harderwijk, 38 j. R. van Dam D.7 w. JannetjeDerogee, 18 j. C. de Groot Stiffry, 71 j. Joseph3 Anta Schmier, 19 j. ARABBMIE-NTSEITWS.

Leydse Courant | 1860 | | pagina 3