onderwijs, aan: Hekendorp ƒ150; Katendrecht ƒ300; Kedichem ƒ200; Pernis ƒ200; Rijnsburg 500; Slad aan 't Haringvliet ƒ260Lange Ruige Weide ƒ250 en Zvvarlewaal ƒ600; de helft te betalen door het rijk en de wederhelft door de provincie. Voorts is goedgekeurd het ontwerp-adres aan BELCIE. BRUSSEL, 14 November. De zitting van de kamers is geopend. De koning is echter door onge steldheid verhinderd geworden cene troonrede uit te spreken. Z. M. heeft daarvan aan den minister van binnenl. zaken kennis gegeven door den vol genden brief, die in de kamer der vertegenwoordigers is voorgelezenIk had tot op het laatste oogenblik gehoopt dal cene zware verkoudheid voor gepaste zorg zou wijkenen dat ik de kamersingevolge mijn voornemen zou kunnen openenmaar de hoest is zoo hardnekkig geblevendat het mij zeer moeijelijk zoude vallen mijne rede voor te lezen. Deze teleurstelling heeft mij zeer gegriefd, want na de zoo eenparige, hartelijke en vaderland lievende vreugdeblijkcnwaartoe de 29ste verjaardag mijner regering zoowel in de hoofdstad als in de provinciën aanleiding heeft gegeven, zou het mij aangenaam zijn geweest om aan de wetgevende magt voor mijne regering ecne welwillende medewerking te vragen en bij vernieuwing aan de verte genwoordigers des volks te betuigen hoezeer ik getroffen ben geweest dooi de blijken van gehechtheid en getrouwheid der geheele bevolking." De Gentschc maatschappij van Vlaamsche letteroefening; De Tael is gotisch het Volk heeft besloten, bij gelegenheid der 25s,e verjaring (in 1861) barer oprigting, een letterstrijd uit te schrijven, en daartoe de volgende onderwerpen vastgesteld; voor de poözij «Een gedicht op de verbroedering van Noord- en Zuid-Nederland;" voor proza: «De geschiedenis der omwen teling van 1830." Een afzonderlijk hoofdstuk zal aan den invloed der om wenteling op den locstand der Nedcrlandsche taal- en letterkunde belmoren te worden gewijd. ËNCiËLAN». LONDEN, 13 November. liet bcrigt van den Mom. Post, omtrent het sluiten van den vrede met Chinais door den Times tegengesprokendie zegt dat de zaken nog niet zoo verre gevorderd zijn. Eerstgenoemd blad daarentegen houdt vol dat de vrede werkelijk gesloten is. De kardinaal Antonelli heeft bij den kardinaal Wiseman aangedrongen op de inzameling van den Sl. Pieterspenning. Laatstgenoemde heeft daarvan aan de bisschoppen kennis gegeven en hen aangespoord alle mogelijke pogin gen in het werk te stellen om aan dat verlangen te voldoen. Te Dublin is het Kildare Club-house afgebrand, waarbij drie vrouwe lijke bedienden zijn omgekomen. Dit gebouw was voor 14,000 verzekerd. Volgens de West-African-Herald wordt de slavenhandel steeds op groote schaal gedreven. Van 1 Jan. tot 31 Aug. dezes jaars moeten niet minder dan 12,000 Afrikanen van Lagos en de Zuidkust, in weerwil van de waakzaamheid der kruisers, over den oceaan zijn vervoerd. Genoemd blad verzekert dat op 12 Aug. eene schroefstoomboot Whydak (eene zee haven van Dahomey) had verlaten met 1200 slaven aan boord en dat dit vaartuig er in geslaagd is goed en wel over zee te komen. Deze slaven waren op de laatste slavenjagt van den koning van Dahomey gevangen. Bij de inscheping, die gewoonlijk met veel overhaasting plaats heeft, waren er 18 verdronken. In eenen brief uit Haïti wordt medegedeelddat men in een oud hnis aldaar eene buste van lord Nelson heeft gevonden. Deze buste is van wit marmer, doch door den lijd en verwaarloozing eenigzins gevlekt, en stelt Nelson voor in admiraals-uniform, met vijf deeoratibn op de borst, waar van een ter herinnering aan den slag van Aboukir, met het opschrift: «Schout-bij-nacht lord Nelson van den Nijl." Eene andere medaille draagt het opschrift: «De Almagtige God heeft harer majesteits roem gezegend." De buste is gevonden op een altaar, gewijd aan de fetische eeredienst, en werd gedurende eene halve eeuw vereerd als de god der bergstroomen. FRANERUH. PARIJS, 13 November. Het gerucht dezer dagen verspreiddat de keizerin eene reis naar Schotland zou doenwordt bevestigd. Naar men zegt zou de keizerin aan dezelfde kwaal lijden, waaraan hare zuster is overleden, en de lijfarts van koningin Victoria, door H. M. geraadpleegd, verklaard hebben dat het ge bruik der baden in Schotland hare herstelling zeer zoude bevorderen. Prins Napoleon en zijne gemalin zullen, naar men zegt, mede eene reis door midden-Europa doen, Men verzekert dat de Porie met het huis Mirès en C°. eene geldleening heeft geslotenhoewel op zeer bezwarende voorwaarden. Dezer dagen is alhier een geschrift uitgegeven over de regtcn der balie ten overstaan der regters en regterlijke ambtenaren. In de voorrede komt de heer Berryer met nadruk op tegen de pogingenwelke in Frankrijk thans, naar hij zegt, door het openbaar ministerie worden gedaan om de vrijmoedige taal der balie, wanneer zij tegen de inzigten der regering in loopt, te smoren. De jonge heer Emile Paladilhe, 16 jaren oud, heeft den groolen prijs voor de muzikale compositie bij de akademic van sehoone kunsten behaald. Zijne bekroonde cantate Czaar Iwan IV zal in het théatre de 1'Opera ten gehoore gebragt worden. De Palrie meldt dat in Algcrië ecne nieuwe vereeniging van klooster broeders zal worden opgerigt. Deze vereeniging zal zich bezig houden met de onbebouwde gedeelten van den bodem der kolonie te ontginnenen den ontgonnen grond vervolgens aan het rijk afstaan om tot bevordering der kolonisatie te worden gebezigd. Berigten uit Beyrulh van 27 Oct., door den Mon. de l'Armee mede gedeeld, melden dat de Fransche bevelhebber van den togt naar het noord oosten van den Libanon terug gekomen was zonder iets uitgcrigt te hebben, daar hij gecne krijgsmagt genoeg had om de naar den Hanran geweken Druscn te kunnen vervolgen, en dat de Fransche troepen nu de winter kwartieren zouden betrekken, voorts dat Fuad-pacha de volksstammen van den Libanon van hun zelfbeheer beroofd en onder regtstreeksch bestuur der Porte gesteld heeftop grond dat de Turksche overheden alzoo beter in staat zouden zijn nieuwe twisten tusschen de Drusen en de Maroniten voor te komen. In de Indép. Beige leest men omtrent den slaat van zaken in Syrië het volgende, dat volgens den bcrigtgever uit ecne goede bron is geput. Het Turksche ministerie heeft, reeds eenige weken geleden, den Franschcn ge zant, den heer Lavalette, gepolst, omtrent het vertrek der Fransche troe pen. Men trachtte hem te doen begrijpen datten gevolge van de door Fuad-Pacha betoonde geestkracht, de Libanon tot rust was gebragt, de schul digen gestraft waren en de Porte dus door middel van de troepenwaarover de keiz. commissaris kon beschikkenverantwoordelijk was voor het hand haven der goede orde. De heer Lavalette had eerst niet geantwoordmaar toen men later weder op deze zaak terug kwam, een schriftelijk antwoord ingedienddat eene ware akte van beschuldiging kon genoemd worden. De schuldigen waren niet gestraft; de hoofden der Drusen waren ontsnapt, dank zij hunne verstandhouding met de Turksche hoofdofficieren, die met name genoemd werdenaan de uilgepluuderde Maroniten was geene ver goeding geschonken en de schadevergoeding, aan de Christenen te Damascus toegezegd, niet geregeld. De arbeid der commissie was naauwelijks begon nen. Men kon dus aan het terugroepen der Fransche troepen niet denken en de bezetting zou ten minste nog een jaar moeten voortduren. Dit ant woord heeft het ministerie zeer ontstemd, vooral daar men op den goeden wil van Frankrijk rekende om met goed gevolg te Parijs eene leening aan te gaan. Dit is de tegenwoordige stand der zaak en dat het verblijf onzer troepen in Syrib zal verlengd worden is zeker, want de mogendheden zijn niet afkcerig van ecne wijziging der overeenkomst van Julij, die, zooals men weetnooit door Tui'kyc is geratificeerd. Volgens een brief uit Saigon van 26 Sept. heeft de koning van Siam den oorlog verklaard aan den keizer van Cochinchinaeen feit dat gunstig kan werken op onze krijgsbewegingen in liet rijk .van Annam. ITALIË. De berigten uit Gaëta geven te kennen dat koning Frans IIwel verre van de vesting te verlaten, zich lot het uiterste wil slaande houden. De ge neraal Bosco, die thans weder van zijne belofte is ontslagen en de wapenen mag opvallenzou het bevel over de den koning nog getrouw gebleven troe pen op zich nemen. Het getal dier troepen bedraagt omtrent 10,000 man. Te Turyn gelooft men nog aan ecne overgave, zonder liet aanwenden van de tweede kamer, waarbij de goedkeuring verzocht wordt van het wets ontwerp, waarin wordt voorgesteld de verbetering van den waterweg van Rotterdam naar zee. In de zitting van lieden is o. a. door den lieer van den Broek, namens de commissie ad hoerapport uitgebragt op het voorstel van ged. statenbe treffende de droogmaking der plassen beoosten PiOlterdam. De conclusie strekte om het voorstel niet aan te nemen, maar te besluiten aan ged. sta ten magtiging te vcrlccnen om namens de stalen aan den minister van bin nenl. zaken kennis te geven: 1°. dat de vergadering blijft volharden bij haar besluit van 14 Julij 1860 om voor die droogmaking eene bijdrage van 250,000 te verleenen; en 2°. dal de staten niet ongenegen zijn eenehoogere bijdrage te verleenen als liet blijken mogt dat het geraamd tekort meer raogt bedragen. Na breedvoerige beraadslagingen is besloten de stukken aan gedep. staten te reuvoyerenom in de volgende zomervergadering een nader voorstel aan de stalen te doen. De gewone wintervergadering is vervolgens, namens den koningdoor den voorzitter gesloten. Tweede Kamer der Staten-Generaal. Zitting van Woensdag 14 November. In deze zitting is de behandeling voortgezet van het wets-ontwerp betref fende de nieuwe regterlijke inrigting en is daarmede gevorderd tot art. 25. Over art. 26 zal beslist worden na afdoening van art. 53, wegens de daarin voorkomende bepaling omlrcnt de kantonregters. Het voorstel van den heer Elout, om na art. 8 liet volgende artikel in te lasschen: De ambtenaren van het openbaar ministerie bij de arrondissemenls-regtbankcnde geregtshoven en den hoogen raad zijn verpligt, wanneer het aan de collegiënwaarbij zjj zijn geplaatst, voorkomt dat de vervolging van misdrijven aan hunne reglsmagt, hetzij in eersten aanleg, hetzij in hooger beroep, onderworpen, behoort ingesteld ol voortgezet te worden, aan het bevel dier collegiën te voldoen om verslag te geven en de daartoe betrekkelijke stukken over te leggen. Zij zijn, behoudens de bepalingen bij het wetboek van strafvorde ring vastgesteld, verpligt, om op bevel dier collegiën te vervolgen of te doen vervolgen;" is met 54 legen 11 stemmen aangenomen. Bij art. 14, over de betrekkingen die onvereenigbaar zijn met hel lidmaatschap der regterlijke magt, is een amendement van den heer Heemskerk aangenomen, om daar uit weg te laten de woordenten ware door ons te dier zake ontheffing der wet worde verleend." De stemming over art. 14 is echter uitgesteld, uithoofde de stemmen, bij de behandeling van een amendement van den heer Dullert, hebben gestaakt. Zitting van Donderdag 15 November. De beraadslagingen over bovengenoemd wets-ontwerp zijn voortgezet. Bij art. 27 is het beginsel der vacantiedat de heer Asch van Wyek hij amen dement in de wet wilde brengenverworpen met 52 tegen 12 stemmen. Hel amendement van den heer Dullertwaarover gisteren de stemmen staak ten is nu aangenomen met 34 tegen 30 stemmen. Door dit amendement is: het lidmaatschap van waterschapsbesturen onvereenigbaar verklaard met het rcgtcrambt. De discussie over de uitbreiding van de regtsmagt der kan tonregters is afgeloopen. Morgen zal over de bijzondere artikelen daartoe betrekkelijk beraadslaagd worden. Het ontwerp van wet betrekkelijk het gedistilleerd zal dit jaar niet behandeld worden. BUITENLANDSCHE BERIGTEN.

Leydse Courant | 1860 | | pagina 2