LEYDSCHE COURANT. 1800. N°. 138. VRIJDAG 16 NOVEMBER. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt uit Zaturdag Avond, De Prijs der Courant is ƒ12 tn het jaar f de afzonderlijke Hommers worden tegen 10 Centen afgegeven. BÏNNENLANDSCHE BERIGTEN. LEYDEN, 15 November. Bij kon. besluit van den 12Jtn dezer is aan den heer I. Henkes, op zijn verzoekeervol ontslag verleend als luitenant-kolonelkonimandant der dienstdoende schutterij alhier, onder dankbetuiging voor de door hem als zoodanig bewezen langdurige en goede dienstenen met vergunning om de uniform der schutterij en de aan zijnen rang van luitenant-kolonel verbonden onderscheidingsteekenen voortdurend te blijven dragen. De wel-eerw. heer G. van Gorkomtb. doet. en pred. te Eemnes- binnendijks, heeft het beroep, door den kerkeraad van de tied, hervormde gemeente alhier op hem uitgebragtaangenomen. De commissiën uil LeydenKatwijk en Noordwijk, die zich ten doel stellen eene blijvende verceniging tot stand te brengen, ten einde aan de nagelalene betrekkingen van verongelukte vissehers uit de dorpen Katwijk a/Z en Noordwijk a/Z hulp te verlcencn (zie Leydsche Courant van 5 Nov. II.), hebben dezer dagen in Leyden en omstreken brieven rondgezonden, en daarbij de medewerking van land- en stadgenooten ingeroepen. Wij achten het niet noodig tot ondersleuning van deze edele poging op te wekken, maar ver trouwen dat'men ook zonder onze aanbeveling bereid zal zijn hetzij eene jaarlijksche bijdrage hetzij eene gift voor eens af te zonderen en alzoo aan de in de circulaire vervatte oproeping gehoor te geven. Bij kon. besluit van 10 dezer is de bestaande bepaling, krachtens welke de uit de weduwen- en weezenkas voor de officieren der landmagt verleende pensioenen niet dan onder korting van één derde huilen dit rijk moglcn worden verteerd, te rekenen van den lslcn Januarjj aanst.buiten werking gesteld, met bijvoeging dat het eener weduwe, die pensioen uit evengenoemde inrigting geniet, na gezegd tijdstip, zal vrijstaan, om met behoud van haar vol pensioen, haar hoofdverblijf buiten het grondgebied van den staat of zijne overzccsche bezittingen over te brengenonder verplig- ting echter, om ten overslaan van een bevoegd openbaar ambtenaar, en ten genoegen van liet dep. van oorlog, de verklaring af te leggen, dat zij haar domicilium binnen dit rijk of zijne overzeesche bezittingen behoudt, met aanduiding van de plaats, waar dat domicilium gevestigd is, en een schrif telijk bewijs, dat aan deze bepaling is voldaan, afgegeven door den ambte naar, voor wien de verklaring is afgelegd, aan dat dep. in te zenden. Zullende, zoolang deze inzending niet} heeft plaats gehad, liet pensioen niet worden uitbetaald. Te Schoonhoven is Maandag avond brand ontstaan in eene bergplaats van lompen, beenderen, hooi, slroo enz. Het gebouw en eene daaraan be lendende stalling is met hetgeen er zich in bevond geheel vernield. De ge bruiker van eerstgenoemd gebouwwaarin de brand ontstond isna door de justitie verhoord te zijn, gevangen genomen en naar Rotterdam vervoerd. Uit Harderwijk meldt men dat in de eerste 10 dagen dezer maand reeds 42 Nederlanders dienst voor de Indiën genomen hebben. Als het op deze wijze voortgingdan zouden er deze maand veel meer soldaten geworven worden dan in de vorige maand, toen er, met inbegrip der Zwitsers en Duilschers, slechts 52 man aangeworven werden. Door het prov. geregtshof in Overijssel is eergisteren behandeld de zaak van A. J. V.van Ambt Deldenbeschuldigd zijne moeder met eene zeis te hebben doodgeslagen. De beschuldigde had tegen de afgelegde ge tuigenissen niets in te brengen, bewerende: «het wel te kunnen gedaan hebben, doch het niet te weten." De advocaat-gen. heeft geeischt schul digverklaring en vcroordeeling lot de stralïe des doods. De verdediger van den beschuldigde, mr. E. G. van Senden, beweerde dat hier slechts sprake was van onwilligen doodslag, strafbaar met gevangenisstraf van 3 maanden tot 2 jaren en eene geldboete van 50 tot 600 fr. De uitspraak is bepaald op 20 Nov. Het Engclsche blad the Athenaeum heeft in der tijd een zeer naanw- keurig verslag gegeven van eenen in 1491 te Bazel gedrukten Bijbel, die van eigenhandig geschreven aanleekeningen van Savonarola voorzien is en in de Magliabecchiaansche bibliotheek te Florence bewaard wordt. Op aanwijzing van genoemd blad heeft een rjjk Engelschman op eigen kosten al die aanteekeningen door eenen zeer bekwamen Italiaanschen copiïst laten afschrijven. Dit afschrift is niet minder dan 753 klcin-folio bladzijden groot en zeer fraai geschrevenbovendien zijn al de verkortingen door de geheele woorden vervangen, zoodat het zich zeer gemakkelijk Iaat lezen. Het Athenaeum voegt er bij dat dit handschrift door den eigenaar waarschijn lijk aan de eene of andere universiteit van Engeland zal worden aangebo den, die zonder twijfel de aanteekeningen van Savonarola, of in de Lalijn- sclie taal, waarvan de beroemde dominikancr zich bediend heeft, of in eene Engelsche vertaling zal uitgeven. Het antwoord der regering op hoofdstuk I der staatsbcgrooling voor 1861 bevat eene algemeene beantwoording der gemaakte aanmerkingen in de afdeelingen betreffende het ministerie. De betuiging, in het verslag, dat het optreden van dit ministerie door de omstandigheden niet was geregt- vaardigd, klinkt, zegt het antwoord, even als de klagt omtrent het niet geven van rekenschap van dat optredenminst genomen vreemdnu zij ver nomen wordt eenige maanden later en nu het ministerie in die maanden ruimschoots gelegenheid heeft gehad om te toonen wat het wil. Ware aan het ministerie bij zijn optreden reden van zijne aanwezigheid gevraagd, het zou geantwoord hebben dat het, daartoe door den koning geroepen, het be wind aanvaardde om een aftredend ministerie te vervangenen om vóór alles zijne krachten te wijden aan de vervulling eener groole nationale be hoefte; om naar de vervulling dier behoefte te streven volgens een plan dat, in hoofdgrondslag afwijkende van het door het vorige ministerie voorgestelde, doch door de staten-generaal niet goedgekeurde, naar zijne innige overtui ging het meest geschikt was, tol eene bevredigende oplossing te leiden; dat het optrad eindelijk, met den pligt zoowel als met het voornemeu, om zoo veel doenlijk te ontwerpen en tot stand te brengen al datgene, waardoor het welzijn der natie, in den ruimst mogelijken zin genomen, kan worden bevorderd. Thans echter is hel oogenblik zijner optreding voor het minis terie reeds betrekkelijk verre; thans heeft het reeds te wijzen op een ver leden, dat het, in verband met de groole nationale belangen, welker be vrediging óf heeft plaats gehadóf is voorgesteld, met gerustheid durft inroepen waar het aankomt op verklaring en regtvaardiging zijner aanwe zigheid. 11c regering deelt geheel in het door de kamer reeds bij haar adres van antwoord op de troonrede uitgedrukte en thans op nieuw medegedeelde gevoelen dat er overeenstemming behoort te bestaan tusschen de raadslieden des konings en de staten-generaal. Die steeds te helpen onderhouden zal eene aangename taak der regering uitmaken. Mcgt zij, in strijd met het geen de regering reden heeft te verwachtenvroeger of later inderdaad blijken te ontbreken, dan zal de tijd daar zijn, waarop de koning krachtens zijn grondwettig regt moet beslissen. De tweede kamer kan zich verzekerd houden, dal er eendraglige en krachtige zamenwerkiug bestaat in den boe zem van hel ministerie. Die daaraan mogt twijfelen, gelieve feiten op te noemen, waaruit het tegendeel zou blijken. Met gerustheid verbeidt het ministerie de onpartijdige toetsing van zijn gedrag aan de cischen van een hooger en algemeen belang. Het zoekt zijnen steun en heeft dien aanvan kelijk gevonden in zijnen wil, om allen onvruchtbaren strijd te vermijden, dien althans nimmer uit te lokken, en om al zijne krachten te besteden aan de voorziening in alles wat de behoefte medebrengt. Het wijst op het geen het in zijn ruim halfjarig bestaan leverde en ter levering gereed maakte, en met vertrouwen durft het vragenis de arbeid kleinen getuigt hij van de behartiging van slechts kleine belangen, met uitsluiting der groole? Vervolgens worden verschillende opmerkingen beantwoord. De antwoor den op hoofdstukken II, III, IV en IX A behelzen mede eene beantwoording op verschillende in de afdeelingen gedane vragen of gemaakte opmerkingeu. 's GRAVENHAGE 15 November. Tot burgemeester zijn benoemd: te Sneek, de heer II. C. Wouda, eu te Renesse, de heer J. Hoogenboom Bz. Bij kon. besluit van 7 dezer zijn goedgekeurd de statuten van de Vereeniging voor de ziekenoppassing bij Israëliten te Amsterdam en is die vereeniging als regtspersoon erkend. Het doel der vereeniging is het ver schaffen van verpleging aan zieke# in Israëlitische gezinnen door daartoe van wegc de vereeniging opgeleide personen. Z. M. heeft aan de hh. O. baron van Wassenaer, ambachtsheer van de beide Katwijken en 'tZant, 's konings kamerheer-cereinoniemeester-titu- lair, dienstdoende bij H. M. de koningin-moeder, en mr. W. F. H. baron van Wassenaar van den Briellard, 's konings kamerheer in buitengewone dienst, vergunning verleend lot het aannemen der onderscheidingsteekenen van Ehrenrilter der Johanniler-orde, waartoe zij door den prins-regent van Pruissen zijn benoemd. De baron Forstner van Dambenoy is alhier aangekomen. Z. M. de koning heefl hem den last opgedragen zich naar Petersburg te begeven, en namens Z. M. de deelneming in hel overlijden van H. M. de keizerin-moeder aan de keizerlijke familie over te brengen. De baron heeft tol dat einde deze residentie weder verlaten. Men verneemt, zegt het Daghl. van 'sGrav., dat df. Molenaar zijn emeritaat heeft aangevraagd. De prov. staten van Zuidholland hebben in hare zitting van gisteren het verzoek van het gemeentebestuur van Warmondout te gemoelkoming in de kosten van stichting eenc-r school en onderwijzerswoning, toegestaan, cu subsidie verleend ter tegemoetkoming in de gewone kosten van liet

Leydse Courant | 1860 | | pagina 1