De beraadslagingen over het wets-ontwcrp betreffende de nieuwe rcgter- lijke inrigting werden voortgezet. Art. 4 (van het openbaar ministerie) gaf tot uitvoerige beschouwingen aanleiding, vooral wat betrof de waarneming van het openb. ministerie bij de kantongeregten. Ingevolge het voorstel van den heer Elout van Soeter- woude is besloten over dat artikel niet te beslissen dan na afdoening van art. 53, waarbij de attributen van den kantonregler worden omschreven. Art. 5 (werkkring van het openb. ministerie) gaf mede tot wrijving van gevoelen aanleiding, vooral wat de tusschenkomst betrof van het openb. min. in burgerlijke zakenvolgens al. 2 van dit art. zal het openb. min. in burgerlijke zaken alleen bij een beroep in cassatie in zijne conclusion worden gehoord. Nadat de minister den zin van het aanhangige art. nader had toegelicht werd een tweetal amendementen door de bh. Heemskerk Az. en van der Linden voorgesteld, verworpen en het art. met 41 tegen 21 stemmen aangenomen. Zitting van Dingsdag 13 November. In deze zitting is men met de behandeling van bovengenoemd wets-ont- werp gevorderd lot art. 11. Art. G, 7, 9 zijn aangenomen. Op art. 10 is aangenomen een amendement van den heer van Eek, om de aanbeve lingslijsten van den hoogen raad, voor vacatures in dat collegie, te doen vervallen. Bij art. 11 werd verworpen een amendement van den heer Heems kerk Az.om ook de advocaten-generaal van den hoogen raad onafzetbaar te verklaren, en aangenomen een amendement van den heer Winlgens om de kantonregters afzelbaar te verklaren en hunne herbenoeming om de vijf jaren te doen plaats hebben. AMSTERDAM, 12 November. De taal- en letterkundige afdeeling van de kon. akademie van wetenschap pen hield heden eene gewone vergaderingdie bijgewoond werd door de bh. de Wal, Koenen, Scholten, Leemans, Sloet, van Heusde, G. de Vries, Az., Janssen, Lelprat, Bakhuizen v. d. Brink, Bake, M. de Vries, Op- zoomer, Fruin, Karsteri, Boot, Nijhoff, Moll, Harting, Brill, de Geer, Millies en van den Bergh. In deze vergadering heeft de heer Bake eene nadere bijdrage over de ver handeling vtfQl aan Longinns toegeschreven, voorgelezen, waartoe de bedenkingen van den hoogleeraar Vaucher, te Genève, in zijn werk: Etu des critiques sur le traité du sublime et sur les écrits de Longinhem aanleiding hadden gegeven. Deze bijdrage zal door den heer Bake uitge werkt en in de Verslagen en Mededeelingen opgenomen worden. Vervolgens heeft de heer Karslen zijne mededeeling voortgezet over de pleitrede van Cicero voor Sextus Roscius van Ameriawaarvan hij in de vorige vergadering het eerste gedeelte had voorgedragenen de heer van lleusde eene bijdrage geleverd over de regtskennis en regtswaardering van Iloratius. De heer Sloet stelde zijne bijdrage over de geschiedenis van het huis te Voorst ter beschikking der akademie, om in hare werken opgenomen te wor den. Dit stuk werd in handen gesteld van de hh. de WalNijhoff en de Geer. Wegens het vergevorderde uur werd de heer Janssen uitgenoodigd om zijn voorstel over de uitgave van de oudste vaderlandsche monumenten later te ontwikkelen. BUITËNLANDSCHE BER1GTEN. ENGELAND. LONDEN, 11 November. De koningin heeft den luit.-generaal sir James Hope Grant, bevelhebber der Brilsche landmagt in China, benoemd tot grootkruis en den vice-admiraal James Hope, bevelhebber der Britsche zeemagt in de Chinesche wateren, lot commandeur der Bath-orde. Prins Alfred is Vrijdag morgen aan boord van de Euryalus van de Kaap de Goede Hoop ter reede van Plymouth aangekomen en kort daarna naar Windsor vertrokken. De Mom. Post, het orgaan van lord Palmerston, spreekt met groote ingenomenheid van den legenwoordigen toestand van het Engelsche leger, waarvan de voortreffelijke inrigting in den strijd tegen China is gebleken. Wij honden niet, alzoo Iaat dit blad zich uit, van onvriendschappelijke vergelijkingen tusschen onze toerustingen en die van onze bondgenooten maar deze opmerking moeten wij toch makenwas het gedurende den Oos- terschen oorlog gewoonte, aan het Engelsche ministerie van oorlog, aan de Engelsche transportdienst en aan de Engelsche intendanten alle mogelyke feilen en onbekwaamheid te last te leggen en de Franschen hemelhoog te prijzen, het is niet meer dan billijk aan onze lezers le herinneren, dat het Engelsche leger in al die opzigten hervormd is, dat onze troepen in China lang vóór de Franschen gereed waren om de krijgsbedrijven aan te vangen, en dat zij omstreeks 14 dagen moesten wachten alvorens onze dappere doch niet wel voorziene bondgenooten ten strijde gereed waren. Toen eindelijk de tijd van den aanval daar was, muntten de beide legers door dapperheid uit en was hun gedrag den roem van hun land waardig. Door de voor treffelijkheid onzer nieuwe artillerie en door de uitstekende uitrusting onzer expeditie hebben wij getoonddat de ondervinding der laatste jaren niet nutteloos voor ons is geweest. Aan de redevoeringenop het gastmaal van den lord-mayor uitgespro kenwordt geen groot gewigt toegekend. Het waren van die vredelievende betuigingen, zooals die reeds dikwerf gehoord werden. Opmerkelijk is ech ter de wijze, waarop lord Palmerston van onze militaire toerustingen heeft gesproken. Ilij liet zich o. a. daarover aldus uit: Er is een punt, ten op- zigte van hetwelk Engeland niet gelijk kan slaan met de groolc mogend- 1 heden van het vastelandte weten met betrekking tot de slrijdmagtwelke zij gewoon zijn in tijd van vrede te onderhouden. Het zoude niet verstan dig en zelfs niet te wenschen zijn dat Engeland een blijvend leger onder hield dat in getal-sterkte met de legers zijner naburen op het vasteland kon wedijveren. W(j moeten nogtans dit verschil door andere middelen goedmaken en dit doen wij door onze militie en onze vrijwilligers en vooral door het onderhouden van eene geduchte vloot. Ik zeg dit ten aanhoore van de vertegenwoordigers der vreemde en met ons bevriende mogendhedenik zeg dit in den geest van opreglheidhartelijkheid, vriendschap en vredelie vendheid, welke wij ook gaarne in anderen zien. Wij verlangen in vrede met de geheelc wereld te leven en door banden van vriendschap verbonden te zijn met de andere natiën en vooral met die, welker belangen het meest met de onze overeenkomen. Gisteren hebben alhier weder verschillende branden plaats gehad; bij, een zijn twee kinderen van 1 en 4 jaren omgekomen. Dezer dagen heeft er nabij Portsmouth weder eene bokspartij plaats gehad om het bezit van den zoogenaamden eeregordel. De strijders waren Tom I'adock en Sam Hurst. De laatste bleef overwinnaar en zijn tcgenpartijder werd zoo gehavend dat hij, indien hij het leven behoudt, voor altijd kreu pel zal zijn. Te Manchester wil men eene maatschappij oprigten met het doel de katoenteelt in Engelsch-Indiö te ontwikkelen. Het vereischte kapitaal is 100,000 S. Te Woolwich zijn proeven genomen met een verbeterd Armstrong kanon, welke verbetering daarin bestaat, dat het stuk uit een enkel ge smeed blok metaal wordt vervaardigd. Nadat 20 scholen eerst met gewone, vervolgens met dubbele lading waren gelostwaarbij 100 ponds kogels tot een verbazenden afstand werden geworpenwerd het stuk naauwkeurig onderzocht en in den besten staat bevonden. In eene der steenkolenmijnen van Zuid-Wallis heeft eene ontploffing plaats gehad, ten gevolge waarvan reeds 13 lijken naar boven zijn gebragt, terwijl men vreest dat nog wel tweemaal zoovele slagtoffere zullen worden gevonden. Het vergaan van 5stoombooten in de Noord- en in de Oostzee, bij den storm van 3 October, waardoor 200 menscher. omkwamen, wordt aan over lading toegeschrevenwaardoor de matrozenzelfs op het dekniet naar behooren kunnen werken. Naar men verneemt vestigt de regering hare aandacht op deze zaak. Berigten uit Shangai van 20 September melden dat onze troepen naar Peking op marsch zijn. De Morn. Post deelt echter een berigt van 26 Sept. mede, volgens hetwelk de vrede reeds zou geteekend zijn. FRANKRIJK. PARIJS, 11 November. De minister van binnenl. zaken heeft den prefecten aangeschreven dat hoewel het inzamelen van den S'. Pieterspenning niet is tegengegaan, er echter zonder zijne toeslemming geene vaste commissiën mogen bestaan om geldinzamelingen te doen voor eene vreemde regering. Naar men zegt is de heer de Courcy, Fransch consul te Ancona, te ruggeroepen. Gelijk men weet was zijn naam gemengd in den strijd tus schen dc hh. de Grammant en de Me'rode, over de depêches, waarbij de Fransche hulp was toegezegd, ingeval Sardinië het pauselijk gebied mogt bezetten. De generaal de Lamoricière is alhier aangekomen. Door een groot aantal zijner vrienden werd hij aan het station van den spoorweg afgewacht. Kossuth heeft in de vorige week alhier een manifest aan de Hongaren uitgevaardigd. Hij spoort daarin zijne landgenooten aan om niet met de aan Oostenrijk door den nood afgeperste bewilligingen genoegen te nemenmaar zich met gematigdheid en voorzigligheid bereid te houden voor den dag der bevrijding, welke, naar hij jmeentweldra voor Hongarije zal aanbreken, ten gevolge eener revolutie in Duitschland, waartoe het onbedwingbare streven der Duitschers naar eenheid en vrijheid binnen kort moet leiden. ITALIË. Men verzekert dat koning Victor Emmanuel bij een feestmaal, dat na zijnen intogt té Napels plaats had, aan de Uongaarsche officieren zijnen dank heeft betuigd voor hetgeen door hen ten gunste der Italiaansche onafhanke lijkheid is gedaan, er bijvoegende, dat Italië de onafhankelijkheid van Hongarije niet zou vergeten. In een schrijven uit Turyn wordt medegedeeld, dat 17 lot den erfgrond van den II. Petrus behoorende gemeenten zich onder den naam van «verbond der gemeenten" onderling hebben vereeuigd om zich tegen het gezag van den Roomsclien Stoel te verzettenen dat de ingezetenen van die gemeen ten hunne stem over het vraagstuk der inlijving bij Sardinië uügebragt, en alle daarvoor gestemd hebben. Naar men uit Turyn meldt verwachtte men daar elk oogenblik de tij ding dat Gaëta zich overgegeven had. Men meende zeker te weten dat daartoe in de vesting reeds toebereidselen werden gemaakt. Koning Frans II zou hoogst waarschijnlijk aan boord van een Spaanscli schip vertrekken. De Fransche vloot zou mede spoedig uit de Napelsche wateren naar Toulon lerugkeeren. Het vertrek van Garibaldi naar Caprera heeft niet nagelalen in staat kundige kringen opzien le verwekken. Deze onbaatzuchtigheid zoo onge woon in deze dagenheeft aanleiding gegeven lot het vermoeden dat de generaal hierin naar een weloverlegd plan handelt, en dat hij later de thans gevestigde regering nog wel in groote moeijelijkhedcn kan wikkelen. Garibaldi heeft onbewimpeld aan koning Victor Emmanuel verklaard dat hij zich nooit met graaf Cavour zal verzoenen in weèrwil dat de laatste hem in ceuen brief de hand ter verzoening had aangeboden. De laatste ge beurtenissen hebben Garibaldi's eergevoel gekwetst. Door de verklaring, dat de Sardinische troepen het Napelsche gebied binnenrukten om de orde te bewaren, heeft men naar zijne meening opentlijk te kennen gegeven, dat zijne staatkunde en zijne overwinningen de regeringloosheid bevorderden. Het getal der Napelsche troepen, die de wijk hebben genomen naar den Kerkelijken Staat, bedraagt reeds bijna 30,000 man. Van wege de pauselijke regering wordt voorloopig in hun onderhoud voorzien. PRVISiEN. BERLIJN, 11 November. De commissie lot oprigting van het gedenkteeken voor Schiller heeft eene som van 12,000 th., als vrijwillige bijdragen ontvangen. Men verneemt dat het fonds der Humboldt-stichting reeds tot 37,000 th. is gestegen. Van onderscheiden zijden komen giften tot dat einde in.

Leydse Courant | 1860 | | pagina 2