LEYDSCHE COURANT. 1800. WOENSDAG 14 NOVEMBER. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt uit Zaturdag Avond N°. 157. De Prijs -der Courant is f 12 wt het jaarj de afzonderlijke JSommers worden tegen 10 Centen afgegeven BSNNENLANDSC1IE BEJIIGTEN. LEYDEN, 13 November. In de zitting' van den gemeenteraad van heden zijn benoemd tot leden |l der commissie in zake het stedelijk ziekenhuis (om te adviseren over eene nadere regeling, die niet te nadeelig voor de gemeente is) de hh. mrs. Sikkel Groos, Gevers en Tollens; en tot leden van de plaatselijke school commissie de hh. mr. S. G. Snellen van Vollenhoven en prof. P. L. Itijkc. De Societé Entomologique Beige heeft in hare laatste vergadering onzen stadgenoot mr. S. C. Snellen van Vollenhoveu het honorair lidmaat schap toegekend. De afdeeling Leyden van de Hollandsche maatschappij van fraaije kunsten en wetenschappen zal op Dingsdag den 20'ten dezer eene vergadering met dames houden. Als sprekers zullen daarin optreden de hh. S. J. van den Bergh, van 's Gravenhage, en dr. E. Laurillard. Bij kon. besluit van 10 Nov. is het eeretecken tot belooning van eer volle, langdurige, werkelijke dienst hij de schutterijen aan onderscheidene personen toegekend, o. a. aan A. Meinslcr, schutter bij de dienstdoende schutterij alhier. Zondag II. mogt de Nedcrd. hervormde gemeente alhier de vacature, door het overlijden van ds. W. van Wetering ontstaan, vervuld zien, door het optreden in haar midden van dr. H. G. Hagenvan Koog aan de Zaan beroepen. Des voormiddags door zijnen ambtgenoot ds. J. F. Kuyper, met eene rede over2 Cor. Vil: 2a, aan de gemeente voorgesteld, aanvaardde hij des avonds zijn dienstwerk met eene rede over 1 Thess. V24. 's Rijks museum van natuurlijke historie alhier is dezer dagen verrijkt geworden met eene uitgebreide verzameling insecten uit Sumatra, een ge schenk van den heer Ludeking, officier van gezondheid op genoemd eiland. Deze verzameling bevat insecten van allerlei orden, doch voornamelijk kevers en vlinders er. is in meer dan een opzigt merkwaardig, ten eerste omdat al deze dieren uit de Padaugscbe bovenlanden afkomstig zijn, van waar nog slechts zelden iets naar Europa is overgebragtten anderen omdat zich in deze collectie vele zeldzame soorten en vele nog onbeschreven insecten be vinden. Het museum heeft zooveel te meer reden om zich over deze toezen ding te verheugen, daar geschenken van particulieren uil de koloniën aan 's rijks instellingen in het algemeen zeldzaam zijn en het bestuur onzer Oost-Indische koloniën sedert jaren zijne zedelijke verpligting te dezen opzigte niet schijnt te beseffen. Zijn wij wel onderligt, zegt de Middelb. C., dan zon het oogenblik nabij zijn, dat een punt, waarop sints lang de aandacht is gevestigd, zijne regeling te gemoet gaat. Er moet namelijk hij het ministerie van herv. ceredienst een ontwerp in gereedheid zijn gebragt, tot regeling van de predikants-pensioenen bij de wet. Wanneer het nu nog aanhangige onder zoek van dien arbeid is afgeloopcnmag men de indiening van het wets ontwerp spoedig te gemoet zien. De Sloompost, de aandacht vestigende op de gevaren, die aan het branden van gas zijn verbonden, en vooral op het nog altijd met vlammende voorwerpen opsporen van lekken in de pijpen, deelt mede dat er eerstdaags eene uitvinding in werking zal komenwaardoor mendoor bij den dag lucht in de buizen te brengen, de lekken ontdekt, en alzoo des avonds met volkomen gerustheid het gas kan ontsteken. Op de onlangs vermelde algemeene vergadering der maatschappij tol bevordering der toonkunst werd aan twee antwoorden op de prijsvraag: eene fanlaisie voor orgel, eervolle vermelding toegekend. Als componisten van die stukken hebben zich doen kennen de hh. J. B. II. Bremer, te Rotterdam, en J. Worp, te Groningen. De Vtr. Cour. meldt dat de commissie, bestaande uit de hh.J. II. Verschoor, presidentC. J. Sickeszvice-pres.W. A. van Hoek, ls,cnsecr. J. N. van Hall, 2dcn secr.en P. Verloren, thes.gekozen ter regeling der maskerade, te geven door het Utrechtseh studenten-corps, bij gelegenheid van het 225-jarig bestaan der hoogeschoolhaar verslag heeft uilgebragt. Het voorstel der commissie, bestaande in »eene voorstelling van groepen uit de ontwikkelingsgeschiedenis der Europesehe volkenwerd met acclamatie door het studenten-corps aangenomen. Binnen weinige dagen zal dit ver slag in druk verschijnen. Naar men uit Utrecht meldt, beeft een jong mechanicus aldaar, de heer Renncs, een toestel vervaardigd dat voor het bakkersbedrijf van veel belang is, namelijk een toestel tot het kneden van het deeg, dat zich door doelmatigheid en eenvoudigheid zeer gunstig van dergelijke toestellen onder scheidt. Bevoegde personen hebben aan dien toestel hunnen onverdeelden hijval geschonken. De gemeenteraad van Kampen heeft een adres aan den minister van binnenl. zaken gezondenten einde te verzoeken dat door het rijk worde overgegaan tot het verbeteren van bet vaarwater van den IJssel, en dat de regering net leggen van eene vaste brug over de rivier voor den centraal- spoorweg van de hand wijze. Er zwerft hier, alzoo meldt men uit Staphorst, eene oude vrouw, in de wandeling Soldaten-Griet genaamd, van dorp tot dorp rond. Zij heeft een 100-jarigen ouderdom bereikt. In haren jongen tijd oefende zij het bedrijf van marketenster uit, en woonde als zoodanig onderscheidene veld slagen van Napoleon I bij. In het genot van pensioen zijnde, valt zij nie mand lastig. Te 's Hertogenbosch hebben in de vorige week twee soldaten van het algemeen depót van discipline getracht van het Fort den Papenbril, waarin dat depót is gekaserneerd, te ontvlugten. Zij hadden zich van beddenla kens bediendom van de vesten naar de gracht neder te dalen. Aan den voet van den vestingmuur gekomen stonden zij tot aan de knieën in het water. Een hunner ondernam den overtogt en is spoorloos verdwenen j men weet namelijk niet of hij verdronken of ontkomen is, en tot dusverre was alle nasporing vruchteloos; de ander had den moed niet zijnen makker te volgen, maar riep om hulp, waarop hij uit zijne netelige stelling werd verlost. Blijkens het voorloopig verslag omtrent het vvets-ontwerp houdende herziening van hel tarief van regten op den in-, uit- en doorvoer is dit ontwerp door de meerderheid der kamer met genoegen ontvangen. In de hoofdzaak vond men hier hetzelfde liberale tarief weder, ten vorigen jare door den toenmaligen minister van finantiën verdedigd en in menig opzigt door de tweede kamer in nog vrijgeviger zin geamendeerd. Men kon echter niet ontveinzen, dat het ontvangen van zoodanige voordragt van het tegen woordig hoofd van het departement van finantiën eenigermate had verrast. Zij liet zich bezwaarlijk verwachten van een staatsmandie als lid der kamer in 1859 de in zijn oog te vrijgevige strekking van het toen behan deld tarief afgekeurd heeft. Dergelijke ommekeer van zienswijze scheen weinig geschikt om de achting te verhoogendie het publiek voor de rege ringsleden behoort te koesteren. Daar tegenover werd echter gesteld, dat zich hier een nieuw bewijs voordeed van de onweêrstaaobarc kracht der liberale beginselen. Hoewel alzoo het beginsel van handelsvrijheid bij het ontwerpen, van dit nieuwe tarief is gehuldigd, was men daaraan niet in allen deele getrouw gebleven. Het bleek uit hetgeen omtrent de bepaling der invoerreglen van aardewerk, glaswerk, wollen manufacturen en olie wordt gezegd, dat de regering wel geene «bovenmatige" en «buitenge- wone," maar toch altijd nog cenige bescherming der inlandsche fabrieken wil. Er was dus hier nog steeds een hinken op twee gedachten; eene strijdigheid van beginsel, die het tarief ontsiert. Allermeest werd door vele leden het denkbeeld gemaakt om weder een regt van ƒ150 op het last graan te leggen. Men was, wat betreft de garens, van gevoelen dal van de zijde van sommige fabrikanten niet ten onregte werd beweerd, dal, als de getwjjnde, in ketting geschoren ka toenen garens geheel vrij mogen worden ingevoerddie vrijdom evenzeer moet worden uitgestrekt tot de strengen getwijnde katoeneu garens, hetzij dan geverwd of ongeverwd; en bij het arlikel manufacturen en stoffen drongen vele leden er op aan dat de beginselendeswegens reeds eenmaal door de kamer aengenomengehandhaafd bleven. 's GRAVENHAGE, 13 November. Z. M. heeft benoemd tot gewoon hoogleeraar in de regtsgelcerde facul teit aan de hoogeschool te Groningen den heer mr. B. D. H. Tellegen, procureur bij bet prov. geregtshof en de arrond.-regtbank te Groningen. Met den benoemde stond op de voordragt mr. J. T. Buys, te Leyden. Aan den hoofd-eommies met rang van referendaris bij het dep. van oorlog D. A. van Valkenburg is, op verzoek, met 1 Jan. aanst. eervol ont slag verleend. Z. M. heeft aan den heer P. Stevens, wapenfabriekant te Maastricht, vergunning verleend tot het aannemen der ondersclieidingsteekenen van rid der der Leopoldsorde, hem door den koning der Belgen geschonken, en aan den heer J. A. van Deventer, secretaris der cijfers bij het dep. van bnitenl. zaken, lot het dragen der ridderorde van de Ontvangenis van Villa Vigosa, hem door den koning van Portugal geschonken. De ministers van justitie en van koloniën zullen morgen geen gehoor vcrlcenen. Een berigt uit Batavia, van 23 September, per telegraaf bij de rege ring ontvangen, luidt: «Niets bijzonders." Iseeede Kamer der Statei-Generaal. Zitting van Maandag 12 November. In deze zitting heeft de heer van Lilh de Jeude, nieuw benoemd lid in bel hoofdkicsdistricl Tiel, na hel afleggen der vercischte ccdcn zitting genomen

Leydse Courant | 1860 | | pagina 1