Per Telegraaf. sights bandelen voor zoover noodig was; even zeer zou hij nu vele beden- fchtgfcn onaangeroerd lalendie beter bij de artikelen konden nagegaan wor den. Het terrein, waarop hij zich nu plaatste, was dat der reglvaardiging van het algemeen karakter der burgerlijke regtsplegingvoornamelijk wat hare betwiste bestanddeelen betrof. De minister sprak vervolgens over de dilatoire exceptie van den heer Wichers dat liet nu nog geen lijd was om cene reglcrlijke organisatie te behandelen; over bet cassatie-slelsel, over het al of niet behouden der geregtshovenover de regtbanken en de haar te verleenen bevoegdheid en over de uitbreiding der competentie van den kantonregter in burg. zaken. Daarna behandelde hij nog eenige bijzondere aanmerkingen, zooals die over de bezoldigingen en de niet gelijktijdig plaats hebbende nieuwe indeeling van het regter- lijk gebied. De heer "Wintgens heeft den minister beantwoord. Het deed dien spreker leed dat de minister de behandeling van een groot beginsel, in art. 59 van het wets-ontwerp verval, wilde uitstellen. Zitting van Zaturdag 10 November. In deze zitting zijn nog de bh. van Goltstein en Wichers teruggekomen op sommige punten van 's ministers rede, en heeft de lieer van der Linden over het ontwerp in het algemeen het woord gevoerd. De minister heeft voorls hel door hem gesprokene nader toegelicht. De algemcene beraadslagingen over liet ontwerp zijn in deze zitting af- geloopeu en artt. 1—3 reeds aangenomen. Maandag voortzetting. IILi l ENIAN lKSCilK HERIGTEV E Üii JE IL A li. LONDEN8 November. De jaarlijksche feestviering van de ontdekking van het buskruid- verraad is zonder stoornis afgeloopen. De straatjongens maakten zich in zonderheid vrolijk met beeldtcnissen van den Pans, Frans II,. Victor Emmanuel en Garibaldi; die van de twee eersten werden door hen verbrand. Het door een aantal leden der vrijwillige schulterscorpsen gevormde plan tol het doen van een uitstapje naar Parijs ondervindt hier te lande veel tegenkanting. Tusschcn het parlementsgebouw en de Westminster-abdy is het stand beeld opgerigt van Richard Leeuwenhart, vervaardigd door baron Maroehelti. Uit Britsch Columbia wordt gemeld dat de Slangen-Indianen eene nit 40 personen bestaande schaar van landverhuizers om het leven hebben gebragt. F R AIV KII IJK. PARIJS, 8 November. De generaal de Montauban zal eene verzameling wapenen, waaronder lont-gcwcrcnhand- en voetbogen enz., allen gevonden in de op de Chine zen veroverde Taku-forlenoverzenden. Deze voorvverpen zullen in het artillerie-museum bewaard worden. Voor eenigen tijd verliet een schrijnwerkersgezel Louis Gicqucl zijne geboorteplaats Poitiers, om voor den Paus te strijden. Weldra vernam men dat hij in het hospitaal te Osimo was overleden. Zijne vroegere stadge- nooten en bewonderaars vierden eene lijkdienst ter eere van den dapperen strijder, waarbij de bisschop in persoon eene welsprekende rede hield, en den verdediger van den Paus den noodigen lof toezwaaide. Thans echter is Louis Gicquel in welstand in zijne vaderstad teruggekeerd. Op het postkantoor te Toulouse zijn in den nacht van 2 op 3 Nov. 24 brieven met geldswaarde ontvreemd. Hoewel bij zes ambtenaren eene huiszoeking is gedaanheeft men geen spoor van de brieven kunnen ontdekken. Aan de Patrie wordt uit Rome gemeld dat generaal de Lamoricière aan den Paus zijn rapport heeft ter hand gesteld betreffende zijne militaire handelingen. In dat rapport heeft de generaal de waarheid onverbloemd gezegdhij doet daarin de lafheid van sommigen en het verraad van ande ren klaar uitkomen. Een gedeelte der Zwilsersche troepen is evenmin door hem gespaard geworden. Nadat de Paus het rapport had hooien voorlezen, heeft hij den generaal hartelijk bedankt voor de door hem betoonden ijver en gehechtheiden hem voorgesteld lot de reorganisatie des legers te blij ven medewerken. De generaal heeft daarop geantwoord dat zulks onmoge lijk was, omdat daartoe geld, manschappen, in e'e'n woord, alles ontbrak. De generaal heeft voorts aan den Paus den raad gegevenom het kleine leger, dat een zware last is voor de pauselijke schatkist, af te danken, en een of twee regimenten jonge en dappere soldaten zamen te stellen, die den Paus tot garde zouden dienen. Aan dezen raad tracht men gevolg te geven. De jongste berigtcn uit Shangaizegt de Patrie, verzekeren dal Kwei-Lang, mandarin-rapporteur van het keiz. kabinet, en Hang-Fou, on derkoning van de provincie Tehy-Iidoor het hof van Peking benoemd tot buitengewone commissarissen voor de vredes-onderhandelingcn met de ge zanten van Frankrijk en Engelandden 6dcl1 September te Tien-Tsin waren aangekomen. Het vredesverdrag zou in die stad getcèkcnd worden en de uitwisseling der ratiffcatiën in de hoofdstad plaats hebben, het laatste met bijzondere bij eene afzonderlijke overeenkomst vast te stellen plcgtighcden. De Moniteur de 1'armee meldt twee feiten, die een denkbeeld kunnen geven van den wilden moed der Chinesche bevolking. Toen onze soldaten een der forten binnendrongen, vonden zij een mandarijn, die een peloton Chinesche infanterie tot den strijd aanhitste; zier,de dat de soldaten niet naar hem luisterden eu onbewegelijk blevennam bij met beide handen zijnen degen, bediende er zich van als van eene zaag en zaagde zich letterlijk den hals door. In verscheidene huizen van Taku vond men groote kuipen vol water, waaruit mensehenvoetcn staken; onze soldaten beijverden zich die vormlooze overblijfselen er uit te trekken en toen bleek het dat vrouwen en meisjes, die te zwak waren om de Chinezen op hunnen vlugt te vergezellen, door deze waren vermoord, opdat zij den Europea nen niet in handen zouden vallen. ITALIË. De intrede van koning Victor Emmanuel te Napels heeft op 7 Nov. plaats gehad, en hem is aldaar van wegc de bevolking eene luisterrijke ontvangst te beurt gevallen. Garibaldi was met den koning in hetzelfde rijtuig geze ten. De laatste, vergezeld van al de ministers, heeft in de troonzaal aan Z. M. den uitslag der volksstemming medegedeeld, terwijl de minister Cou- forti in eene aanspraak al het gewigt deed uitkomen van eene stemming, waarbij negen miliioenen Italianen zich onder liet bestuur des konings kwa men stellen. De koning heeft daarop geantwoord dat hij het souvereine gezag over het rijk van Napels, door de volksstemming hem opgedragen aannam. Op den avond van dien dag hebben er te Napels allerlei verma kelijkheden plaats gehad, want de geestdrift was algemeen. Garibaldi heeft het dictatorsgezag nedergelcgdhet bestuur aan konin» Victor Emmanuel overgedragen en den prodictalor van Napels, den heer Pallaviciniaangeschreven voortaan alleen van Z. M. bevelen te vragen. Hij begeeft zich weder naar het eilandje Caprera, hetwelk hem in eigendom toebehoort, en heeft de hem door koning Victor Emmanuel aangeboden onderscheidingen en titels afgewezen. Bij de overgave van Capua zijn 10,000 gevangeuenwaaronder 6 gene raals, 290 kanonnen, 160 affuiten20,000 geweren10,000 sabels en een groote krijgsvoorraad in handen der Piemontezen gevallen. In den Kerkdijken Staat heeft de volksstemming omtrent de inlijving bij Sardinië nog veel gunstiger uitslag opgeleverd dan in het koningrijk Napels. Het getal tegenstemmers is uiterst gering. In verschillende plaat sen hebben de vrouwen en de jongelieden zich bij adressen mede voor de inlijving verklaard. Te Ancona was eene afzonderlijke stembus voor de vrouwen geopend. Opmerkelijk is het dat, volgens een Italiaansch blad, ook te Viterbo de stemming heeft plaats gehadhoewel in die stad eene Fransche bezetting aanwezig is. TURIJN, 9 November. Men verzekert dat het corps Napolitanen, dat op Romeinsch grondgebied eene wijkplaats gezocht heeft, ontwapend naar Napels zal gezonden worden. De uilslag der stemming is officieel bekend gemaakt: in Umbrië hebben 123011 aan de stemming deelgenomen, en van deze hebben er 97040 voor, 380 legen de aanhechting gestemd, terwijl 205 stembilletten van onwaarde verklaard zijn. In de Marken hebben er 133783 voor, 1212 tegen de aanhechting gestemd, en heeft men 260 stembilletten van onwaarde verklaard. MARSEILLE, 9 November. Men heeft berigten ontvangen uit Napels van den 6dcn. Het Engelsche eskader gaat naar Gaëta. De Piemontezen hebben te Capna een groot depót van wapenen gevonden. 10,000 mandie zich bij capi tulatie hebben overgegevenzijn naar Toskane gezondenom daar een kamp ten dienste van koning Victor Emmanuel te vormen. Ook heeft men uit Rome van denzelfden dag de volgende berigten. Piemont heeft aan de uitgeleverde Ro- meinsche officieren de verpligling opgelegd in de eerste twee maanden niet tegen dat land te dienen. Graaf I'epoli heeft de Campagna di Roma met belastingkantoren omgeven. De levensmiddelen worden duur. LONDEN, 10 November. Op het banket van den lord-mayor heeft graaf de Pcrsyguy o. a. het volgende gezegd. De regeringen van Europa hebben door de offersin het belang van den algemcenen vrede gedaanhunne wijsheid aan den dag gelegd. Van waar die beangstiging? Van waar dat wantrouwen? Frankrijk en Engeland hebben dezelfde belangen, en zullen gelijke voordcelcn van den vrede, gelijke nadeelen van den oorlog hebben. De keizer zal den vrede met Engeland op vaste grondslagen vestigen. (2de depêche.) Bij dezelfde gelegenheid zeide lord Palmerston. De voor- uitzigten op den vrede zijn voldoende. Er bestaat eene volmaakte overeen stemming tusschen de Engelschen en Franschen in China. De keizer heeft den vrede met Engeland door het handelsverdrag bevestigd. (3de depêche.) Lord Russell liet zich aldus uit. Het parlement zal al tijd het beginsel van vrijheid voorslaan. Engeland voelt zich aangetrokken door onderdrukte volken. De vooruilzigten op den vrede zijn nooit gunsti ger geweest dan zij nu zijn. TURYN, 10 November. De Opinione bevat eene depêche uit Napels van den 9d™, waarbij gemeld wordt, dat Garibaldi dien dag afscheid van den koning genomen heeft. Garibaldi is vertrokken naar Caprera, na overladen te zijn geworden met de schitterendste blijken van genegenheid van den kant des koningsalsmede van dien van den generalcn staf en de officie ren des legers. All» - It K IC I T F NI VERGADERING van den Gemeenteraad van Leydcn Dingsdiig den 13de" November 1860, 's namiddags ten 2 ure. Onderwerpen: 1°. Benoeming van cene Commissie in zake het Stedelijk Ziekenhuis. 2°. Eadem van twee leden voor de plaatselijke Schoolcommissie. 3°. Rekening van de Armbakkerij over 1859. 4°. Eadem van de Oiiderwijzcrskweekscliool over 1859/60. 5°. Begrootingen voor 1861 van dc niet gesubsidieerde gemeente-instellin gen van weldadigheid. 6°. Begrooting voor 1861 en daarbij beboorend adres van het Israëlitisch armbestuur. 7°. Voordragt omtrent de halle van inlandsche manufacturen, geheel of gedeeltelijk van wolle zamengesteld. 8°. Eadem lot het vragen van magtiging om met het bestuur van 's Gra- venhage gemeenschappelijke zaken te regelen. 9°. Adres van A., .1. en A. Parmentier, tot verkoop van gemeentegrond. 10°. Voordragt tot het in gebruik verleenen vau gronden langs het Ilaar- lemmertrekpad. 11". Twaalf voorwaarden van aanbesteding, verkooping en verhuring, als omtrent a. het onderhouden van den Zijldijk en Munnikenboomgaard b. het schoonmaken en schoonhouden der grachten c. het schoonmaken en schoonhouden van de naarlcmmcrtrekvaarl; d. het onderhouden der Werken langs het Delftsche Jaagpad; e. het onderhonden der werken langs het Utrechtsche Jaagpad; hel onderhouden van het Jaagpad langs den Rijn g. het leveren en planten van 450 IJpen- en 58 Lindeboomcn; h. de verkooping van boomen, hakhout en rommeling; i. de verhuring der visscherij in de Vroonwaleren k. de verhuring van het grasgewas op de Vestwallen l. dc verhuring van het land in den Stads-polder m. dc verhuring van het land in den Pesthuis-polder.

Leydse Courant | 1860 | | pagina 2