LEYDSCHE COURANT. I860. MAANDAG 12 NOVEMBER. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt uit Zaturdag Avond. De Prijs der Courant is f 12 in liet jaar; de afzonderlijke Hommers worden tegen 10 Centen afgegeven. ar i rii- BINNENLANDSCHE BEIilGTEN. LEYDEN, 10 November. De algemeene Uerkeraatl der Nederd. hervormde gemeente heeft gisteren om te voorzien in de vacature, ontstaan door het aan d». F. 11. G. van Iterson verleende emeritaat, de volgende nominatie van hh. predikanten ge formeerd: Twaalftal: dd. ter Ilaar, te Nijmegen; Scheffer, te Enschedé; Hofstede de Groot, te Dwingeloo; Koch te Wormerveer; Boonen, te Middelburg; Slotemaker, te Cats; Poortman, te Zwolle; Hoevers, te Leeuwarden; Feithte Deemster; Krom, te Biervliet; Ruitenschild, te Oegstgeest; en van Eykte Deventer. Zestal: dd. ter Haar, Scheffer, Poortman, Koch, Hoevers en van Eyk. In de vergadering van de maatschappij der Nederl. letterkunde, die den 2den dezer werd gehouden, is tot voorzitter voor 1860—1861 gekozen de heer prof. R. J. Fruin. Bij heeren officieren der dienstdoende schutterij bestaat, naar men ons van goederhand mededeelthet voornemen in de eerste helft van Januarij e. k. door hun muziekcorps een concert te doen geven, ten voordeele van de kweek school voor zeevaart alhier. Wij hopen dat dit plan verwezenlijkt zal wor den, eensdeels omdat men daardoor in de gelegenheid gesteld zal zijn op nieuw kennis te maken met een muziekcorps, dat in de maand Aug. 11. op Zomer- zorg met zooveel genoegen gehoord is, ten anderen omdat de opbrengst van hel concert strekken zal ter ondersteuning cener hoogst nuttige en heilzaam werkende inrigling. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze weck dagelijks van 112 tot 124 personen. De taal- en letterkundige afdceling van de kon. akademie van weten schappen zal op Maandag aanst. te Amsterdam eene gewone vergadering houden. Door de commissie uit het prov. geregtshof in Zuidholland, belast met liet afnemen van hel examen voor candidaat-nolaiis, zij.n aan de navolgende heeren acten van toelating verleend, als aan: J. P. Mahlstede, te llazers- woude; mr. A. J. Wijnstroom, Ie Leyden; mr. L. J. H. Bouman, te Rot terdam; J. 11. Schuurman, te Rijswijk; J, A. van Wielik, te 's Graven- liage; en J. Paling Lzn, te Woerden. Naar men verneemt zijn de gedep. staten der onderscheidene provin ciën, naar aanleiding van een daartoe door de inspecteurs der gestichten voor krankzinnigen gedaan voorstel, dezer dagen door den minister van binnenl. zaken uitgenoodigdpogingen aan te wenden om voor elk der in hunne provinciën bestaande geneeskundige gestichten voor krankzinnigen patronaten lol stand te brengen ter ondersleuning, leiding en behartiging der belangen van herstelde behoeftige krankzinnigen die hier te lande nog schier overal ontbreken. Voor die patronaten zouden, uit den aard der zaak, vrijwillige bijdragen kunnen worden gevraagd van de gegoede inge zetenen dier gemeenten, wier behoeftige krankzinnigen in het betrokken geslicht worden verpleegd. Door de staten van Noordholland is tot lid van de eerste kamer der staten-generaal benoemd de heer jhr. W. Boreel van Uogelanden, ter ver vanging van den heer D. Borski. Aan elk der leden van de staten van Gelderland is dezer dagen toe gezonden een zilveren gedenkpenning, waarop aan de eene zijde voorkomt het wapen dier provincie met het opschrift: «Eindelijk zegepraalt de goede zaak, 19 November 1858terwijl ter andere zijde geschreven staat: «Hulde aan de Staten van Gelderland wegens het billijk en regtvaardig afstemmen en verwerpen van het onlwerp-reglement op het kanaal (waterschap) van Sleenenhoek." Deze gedenkpenning is op zeer sierlijke wijze bewerkt en werd van cene onbekende hand toegezonden. Dit Meeden (Groningen) meldt men dat zich dezer dagen aldaar aan het bureau van den burgerlijken stand vervoegdetot het aangeven van eene geboorte, de commissionair H. A. 11., oud ruim 79 jaren. Voor ruim 55 jaren, op 18 Maart 1805, en dus vóór de invoering van de registers van den burgerlijken stand, gaf dezelfde man bij den predikant zijner woon plaats zijn eerste kind uit een vorig huwelijk aan. Na het overlijden zijner eerste echtgenoot, bij welke hij etteljjke kinderen had, hertrouwde hij op 21 Nov. 1851, op 70-jarigen leeftijd. Ook in dit huwelijk heeft hij thans reeds vier kinderen verwekt. De Pr. Gron. C. deelt het volgende mede: Maandag den 5llcn Nov. is te Noord wijk iemand in de kracht des levens overleden, na gedurende 10 dagen bjjna niets te hebben genoten dan brandewijn, terwijl hij in de laatste dagen zijns levens op eene verschrikkelijke wijze begon te razen en te tieren, als een wild dier, gedurig schreeuwende nu om brandewijn, en, als hij dit gedronken had, om water, totdat hij eindelijk Maandag morgen dood in zijn bed werd gevonden. De ongelukkige overledene was geen doorgaande dronkaarddoch maakte zich bij tusschenpoozen aan het mis bruik van sterken drank schuldig. «u-A»—i Te 's Hertogenbosch is aan d9. Schim van der Loeff, die aldaar gedu rende 25 jaren liet leeraarsambt bij de Ned. herv. gemeente heeft bekleed, door zijne gemeente, ter herinnering aan dien dag, een zilveren servies aangeboden. Men verneemt dat de ls,e luit.-adjudant van Ollerloo van het 4de bat. 5de rég. infanterie, te 's Herlogenbosch in garnizoen, is gedetacheerd bij de kon. militaire akademie te Breda. 's GRAVENIIAGE, 10 November. Z. M. heeft benoemd tot officier der Orde van dc Eikenkroon H. D. adjudant in buitengewone dienst den majoor A. C. A. Schönstedt, directeur der normaal-schietschool en tot ridder dierzelfde orde den kapitein G. T. W. Vijgh, adjudant bij het 8ste reg. infanterie. Z. M. heeft aan den minister van staat J. K. baron van Goltstein, lid van de tweede kamer, vergunning verleend tot het aannemen der onder scheidingsteekenen van het grootkruis der Orde van Christus, hem door Z. M. den koning van Portugal geschonken. Z. M. heeft goedgevonden te benoemen den lsle0 klerk bij het dep. van oorlog A. J. van Wachem tot adjunct-commies bij dat dep.; bij den grooten staf, tot kapitein 3dc kl. den lsten luit. jhr. C. II. F. Du Monceau, van dien staf; bij den staf der infanterie, tot luit.-kolonel en directeur der normaal-schietschool, den majoor J. P. A. Canselaar, van het 2de reg. van het wapen; bij het l5lc reg. infanterie, tot kapitein 8de kl. den lstcn luit. C. J. J. Bijleveld, van het reg. grenadiers en jagers; bij het 2de reg. in fanterie, lot majoor, den kapitein J. D. U. Ledel, van het lsle reg.; bij het 7d<! reg. infanterie, tot luit.-kolonel, den majoor W. J. P. Ravens, van het reg. grenadiers en jagers; tot kapitein van de 3dc kl., den li,en luit.- adjudant B. T. P. J. van Heel, van het 3dc reg. van het wapen; tot ma joor, zonder bezwaar der schatkist, den kapitein A. 11. van Krieken, van het wapen, thans op non-activiteit, en te verplaatsen: bij het reg. grena diers en jagers, den majoor A. C. A. Schönstedt, thans directeur der nor maal-schietschool uit welke betrekking hij eervol wordt ontslagen. Bij kon. besluit van 28 Oct. is goedgekeurd de acte van oprigting der alhier onder den titel van Billilon-maatschappij gevestigde naamloozc ven nootschap. Deze vennootschap heeft ten doel de krachtige uitbreiding van dc onderneming tot het ontginnen van delfstoffen en hel in cultuur bren gen van onbebouwde gronden op het eiland Billiton, waartoe in 1852 con cessie is verleend aan Z. K. U. prins Hendrik en baron Tuyll van Seroos- kerken. liet kapitaal der vennootschap is bepaald op 5 millioen gulden, verdeeld in 5000 aandeelen. De minister van oorlog zal op Dingsdag aanst. geen gehoor verleenen. In de zitting van de prov. staten van gisteren is aangenomen het ontwerp-tarief voor dc heffing van sluis- en doorvaartgelden ten behoeve van de provincie Zuidhollandaan de Mallegatsluis te Goudaen afgewezen hel verzoek van de vereenigde vergadering van Delflandom subsidie uit de provinciale fondsen, tot verbetering der zeeweringen achter Loosduinen, en dat van burgemeester en wethouders van Oudewaler, om eene provinciale subsidie van ƒ2800, tot verbetering der kaaimuren binnen die gemeente. De vergadering is daarop tot Woensdag aanst. uiteengegaan. Tweede Matnee dee St aten-Generaal. In de zitting van Donderdag hebben over het wets-ontwerp betreffende de nieuwe regterlijke inrigling, behalve de in ons vorig nommer genoemde heeren, nog het woord gevoerd de hh. van der Veen, van Asch van Wyck, van Eek en Cool. De heer van der Veen kon zich met het voorgestelde ontwerp niet vereenigenhoewel bezuiniging niet uit liet oog mogt verloren worden, behoorde men ook op het belang der justitiabelen te lellenin welk opzigt het ontwerp, naar zijne meening niet voldeed. De heer van Asch van Wyck, dit ontwerp met hel bestaande vergelijkende, kon zich daarmede, noch met betrekking tot de burgerlijke noch tot de strafregts- pleging, vereenigen. De heer van Eek verdedigde hel ontwerp, hoewel het niet in alle opzigten aan zijne verwachting voldeed, liet bevatte een stelsel, dat minder zou kosten dan het bestaande, hetgeen lot aanprijzing moest strekken. Door den heer Cool werden een paar opmerkingen gemaakt over de wijze van benoeming der leden van de regterlijke magi en over de be zoldigingen. Zitting van Vrijdag 9 November. In deze zitting heeft de minister van justitie in eene zeer breedvoerige rede de strekking eu den inhoud van het aanhangige wets-ontwerp verde digd. Zijne rede duurde drie en een half uur. Hij verklaarde zich te zul len bepalen tol die punten, welke niet uitsluitend betrekking hadden tot een of ander artikel, bijv. de regtspleging in de correctionele en criminele zaken, de opdragt van alle strafzaken, met uitzondering van die welke bij den kantonregter behooren, aan de regtbanken in eersten aanleg, en het appèl van die zaken. Dat stelsel was geconcentreerd in art. 59 van hel wets ontwerp, waarbij de aangevangen strijd moest worden voortgezet. Dat onderwerp was voor hein de levensvraag van hel wets-ontwerphet zou veel lijd yereisebenmaar de behandeling behoorde eigenlijk bij dat artikel. Over de strafregtspleging zou hij dan ook in de algemeene beschouwingen

Leydse Courant | 1860 | | pagina 1