Per Telegraaf. heeft in die provinciën de belasting op het gemard afgeschaft, en Ancona, als vrijhaven, gelijk gesteld met Livorno. Te Genua had bjj het te water laten van een nieuw gebouwd fregat een treurig voorval plaats. Het vaartuig wierp eenen muur om, waardoor verscheiden personen gedood of gekwetst werden. PRriSSEW. BERLIJN, 6 November. Onder de talrijke adressen van rouwbeklag, welke de prins-regent wegens het overlijden der Russische keizerin-weduwe ontvangt, is er ook een van de stedelijke regering dezer stad, aan welke de nu ontslapene vorstin in het jaar 1840 de haar door haren vader vermaakte 40,000 daal ders, ten behoeve van de Frederik-Willems inrigling voor de arbeidende klassen, gelegateerd had. Slechts weinige dagen voor haren dood had de keizerin aan den prins regent een prachtwerk toegezondengetiteldTrésors d'art de la Russie ancienne et moderne, een werk met 200 platen, dat voor de geschiedenis der kunst van groote waarde is. Gisteren is het standbeeld van Albrecht Thaer, den grondlegger der wetenschappelijke landhuishoudkunde, plegtig onthuld. Uit Dresden meldt men dat de koning van Saksen de zitting van den landdag heeft geopend met eene rede, waarin hij van den gunsligen toe stand van 's rijks geldmiddelen en van den bloei van handel en nijverheid gewag maaktevervolgens de noodzakelijkheid deed uitkomen dat al de Duitsche regeringen, tegenover de schokken welke het volkenregt onder vindt, vast aan elkander gehecht blijven op de baan van het regt: de koning verklaarde hierbij dat hij een gelijke overtuiging in de harten der Duitsche bondgenooten gevonden heeft, en dat Saksen voornemens is in het vervolg de ontwikkeling der Duitsche aangelegenheden in bondgenootschappelijken zin naar vermogen te bevorderen. OOSTENRIJK. WEENEN, 5 November. Omtrent den tegenwoordigen staat van zaken in Hongarije leest men in een schrijven uit Pesth het volgende: Men kan thans met meerdere zekerheid dan vroeger den indruk nagaan, welke het manifest des keizers van 20 Oct. heeft te weeg gebragt. Het stilzwijgen, waarmede 's keizers beloften werden ontvangen, is thans, nu de aard der aangekondigde in stellingen meer bVkend is geworden, in ontevredenheid opgelost. De voor Styrië en Karinthie afgekondigde statuten geven daartoe aanleiding. Wat beteekencn toch in onze dagen die zoogenaamde nationale vertegenwoordi gingen die voor de eene helft bestaan uit afgevaardigden van den adelde geestelijkheid en de groote grondeigenaren en wat de andere helft betreft moeten benoemd worden door de hoofden der districten. Volgens het oor dcel van verstandige mannen is een zoodanig programma een anachronismus en onuitvoerbaar. De publieke opinie ziet daarin niet anders dan de besten diging van den invloed van het absolntismus, waardoor Oostenrijk in de laatste 10 jaren is beheerscht. De vertegenwoordigers van dit stelsel trach tendoor de noodzakelijkheid gedrongen, hunne geheime bedoelingen slechts voor een tijd met de nu opgestoken vaan te bedekken. De voornaamste vertegenwoordigers van den ouden sleur blijven op hunnen post, en hoewel het ministerie van binnenl. zaken is ontbonden, blijft graaf Golucbowsky toch, onder den naam van minister van staat, zijne betrekking beklee- den en bijgevolg zijn invloed op het binnenlandsch bestuur overwe gend. Onder de concessiën, die nog verlangd worden, bekleeden die om trent de belastingen en de militaire contingenten de voornaamste plaats. Over deze vraagstukken denkt men hier te lande eenstemmig, te weten dat Hongarije het regt moet hebben over zijn geld en over zijne soldalen te be schikken, en wanneer men in aanmerking neemt dat dit regt door de kei zerlijke verordening is gegeven aan eenen zoogenaamden versterkten rijks raad, waarin de regering zoo vele aartshertogen, kardinalen en generaals kan plaatsen als haar goed dunkt, en die een onverantwoordelijk ministerie tegenover zich heeft, dan kan men gemakkelijk begrijpen dat de Hongaren aan eene zoodanige vergadering niet gaarne de regten afstaan, die hunne landsvertegenwoordiging gedurende acht eeuwen heeft bezeten. Voorts her innert men zich een keiz. schrijven van 17 Juljj 11., dat nog van kracht is, waarbij aan den rijksraad slechts eene beperkte medewerking is toegestaan in finantiële zaken, en de keizer zi^li het regt heeft voorbehouden om zich, in geval van oorlog, van die medewerking te ontslaan, hetgeen de vrees doet ontstaan dat de regering van deze vrijheid zou kunnen gebruik maken om de hulpbronnen des lands aan te wenden voor eenen rcactionnairen oorlog in Italië, dien men in Hongarije en in Oostenrijk zelfs niet verlangt. Bo venstaande punten zijn de voornaamstedie behandeld zullen worden in eene eerstdaags te Gran, onder voorzitterschap van den kardinaal-primaat, te houden bijeenkomst. De regering zal moeijelijk aan het verlangen der Hongaren kunnen toegeven, want zij zou de ontevredenheid der overige kroonlanden, die Hongarije nu reeds bij uitstek bevoorregt achten, nog meer opwekken. Of het werk van 20 October tegen deze van verschil lende zijden daartegen gerigle aanvallen zal bestand zijnzal de tijd moeten leeren. De behandeling der zaak van den heer Richter, beschuldigd van mede- pligtigheid in de bedriegerijen van den generaal von Eynatten, zal nu eerst daags plaats hebben. Daar de heer Richter zich reeds sedert Maart in hechtenis bevindt, gelooft men dat bij gemis aan feiten, welke tot staving der tegen hem opgeworpen beschuldigingen moeten strekken, er met alle magt naar voorwendsels is gezocht. De openbaar gemaakte acte van be schuldiging bevestigt deze meening, want daarin komen o. a. de volgende beschuldigingen voordat de katoenen 'stofïen door hem aan het ministerie van oorlog geleverd ééne draad te smal warendat hij den generaal von Eynatten een geschenk van 25,000 11. had aangeboden, en wel ten einde met eene leverantie te worden begunstigd, waarmede hoogstens 30,000 fl. was te verdienenenz. MARSEILLE, 7 November. Volgens berigten uit Aleppo van 16 October heeft Fuad-pacha van de Christenen aldaar eene som van 200,000 fr. geëischt, binnen drie dagen te betalenals vergoeding voor hunne vrijstelling van de militaire dienst. De Christenen hebben geantwoord dat zij dan liever in het leger willen dienen, maar dit aanbod is van de hand gewezen. LONDEN, 8 November. De Daily News meldt dat een corps Napelsche troepen15,000 man sterkmet 4000 paarden en 32 stukken geschutdoor de Piemontezen vervolgd, naar Terracina op Romeinscb grondgebied zijn ge- vlugt. Zij werden door de pauselijke en Fransche autoriteiten te Cisterna aangehouden en zullen ontwapend worden. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur In uw N°. van 27 Aug. II. werd, op verzoek van den correspondent, op genomen eene missive van directeuren van het YVaarborg-Genootschap voor Weduwen, directie te Winkel en Doyer. Die missive moest strekken om de leden van dat fonds gerust te stellen bij de ervaring, dat er, om te beginnen, twintig percent minder aan de weduwen zou worden uitbetaald. Sedert zijn echter vele leden, na de lezing eencr circulairete dezer zake bij v. d. Made te Amsterdam in druk verschenentot de overtuiging gekomendat die missive slechts eene noodlottige valsche gerustheid kon inboezemen. Dientengevolge hebben velen, zoo te Leyden, als Amsterdam, 's Hage en Utrecht, besloten en reeds aan dat besluit gevolg gegeven, om de be taling van het kwartaal aan te houden tot dat de directie, eindelijk eens gevolg gevende aan hare siuds zoo lange voorgespiegelde beloftenhare ont werpen tot verbetering aan de leden ter beoordeeling zal hebben voorgelegd. Zij achtten znlks een echt constitutioneel middel om, zoo mogelijk, tot beteren toestand te gerakenongaarne toch zouden zij langer hun goede geld werpen in een put, zonder waarborg of verzekering, en alzoo het be loofde doel missen. Zij wenschten dat dit drangmiddel ter kennis kwame van alle ledenop dat ieder oordecle en handele naar overtuiging. In deze stad zijn verre over de honderd leden, behalve de vele in de omstreken in het heele land ruim zesduizend'. Een eindeljjke val zou dau vele slagtoffers maken, en is het alzoo wel van belang, dat ieder oplette! Na de opname der direcloriale missive, mogen wij van uwe onpartijdig heid verwachtendat ook dit onder uwe ingezonden-rubriek zal geplaatst worden. L. D. STADÜ-BERIUTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN, Gezien het adres van Gysbertus Dreefmelkverkooper, wonende alhier, om vergunning tot het houden en mesten van varkensgedeeltelijk voor den handel, in een daartoe ingerigt hok op het erf achter zijn woonhuis aan de Langegracht, Wijk V. N». 898. Gelet op art. 3, le alin., der Verordening van 8 Maart 1860, op het houden en mesten van varkens binnen de gemeente Leyden; Doen te wetendat lot het hooren der eigenaars en bewoners van de naastbijge- Iegene en belendende panden, ten opzigtc der informatiën de Commodo et Incom- mododoor Burgemeester en Wethouders zal worden gevaceerd op het Raadhuis dezer Gemeente, op Maandag den 12den November aanst., des vooriniddags ten 11 ure; zullende de belanghebbenden verpligt zijn, hunne bezwaren tegen dat ver zoek op dien tijd in te brengenterwijlbij verzuim daarvanzij gehouden zuUen worden zich tegen de inwilliging niet te hebben verzet. Burgemeester en Wethouders voornoemd Leyden, 8 November 1860. D. T1EBOEL SIEGENBEEK, Burgemeester. v. PCTTIvAM M ER Secretaris. 23urgcrlijfce £?tanb. Tan den 1 tot en met den ÏNoTember 1860. BEVALLEN: E. E. Boom, geb. Blyhie, D. levenl. C. Geenjaar, geh. ScheelsZ. D. C. Kooreman geb. BoodaD. E. Neutebooin geb. Lardc D. J. Kokgeb. Ruigrok Z. W. H. van der Blom, geb. Sederhout J. C. A. Hoekgeb. Gaykema, Z. M. A. Rond geb. Liegois, C Draai- sma, geb. Kret, Z. G. Houps, geb. Sloos, Z. G. Visseringgeb. Corver, D. J. van der Westengeb. Vermey, D. A. H. Schreuder, geb. Siems, D. M. C. L. J. Baronesse Taets van Aroerongcn tot Woudenberg, geb. Taels van Amerongen tot Nalewisch Z.II. H. E. YVaalsmidt, D. A. Vosgeb. Za- doks, D. S. Brouwer, geb. WalleZ. M. G. Veldhorstgeb. Kottner, J. van Weizengeb. SelZ. G. Besselink, geb. BijleveldZ. E. M. Looze, geb. Rietbergen, D. P. Nederberger, geb. Meyers, D. J. M. Mieremet, geb. Lander, D. GEHUWD: P. P. Nieboer, Jm. en C. J. de Koning, Jd.P. Werk, Jm. en M. Arnoldus, Jd K. L. W. de Groot, Wedr. en J. VrijJd. W. J. BruneJm. en M. HeykoopJd. L. C. J. Brutel de Ia RivièreJm. en JE. N. Verburg, Jd. OVERLEDEN D. WassermanZ.bijna 8 m. C. F. GordijnZ.6 j. en 5 m. D. van der Bijl, 36 j. J. Verbrugge, 75 j. N. C. W. de Baas, D., 1 j. en 4 m. M. van der Keur, 49 j. A. LagasD.3 j. en 6 m. J. L. Nooi- jen36 j. J. M. VerbreeD.ruim 2 j. E. de VroedeD.bijna 4 m. J. C. van der BurgZ.ruim 4 m. C. G. Martyn Z.3 w. P. J. van Beemen bijna 78 j. M. M. van Baak D.lj. en 2 m. YV. H. Flipoo46 j. G. A. de Groot, Z.2 j. en 6 m. A. DulferZ.14 j. en 4 m. II S. van StrienD. 14 d. P. van der Keur, geb. van Berkel51 j. C. E. Dolkemade, D.bijna 4m. H. Weisenfeld, Z.7 j. en 6 m. A. van Meurs, D., ruim 3 w. J. Hel merhorst, Z., ruim 3 m. F. W. B. van Ouleren Z.11 m. KANTONGEREGT NOORDWIJK. Veroordeeld in de zitting van 31 October 1860. 2 personen wegens baggeren in de Zijl en de Mare tot ƒ25 boete of ge vangenzetting van 3 of 2 dagen. 2 personen wegens het visschen zonder permissie bij nacht lot ƒ3 boete, subsidiaire gevangenisstraf van 3 dagen (verzacht, omstand.). 3 personen wegens het zich in het veld bevinden buiten openbare wegen en voetpaden met een pistool tot ƒ10 boete, subsid. gevang, van 3 dagen, waarvan 1 tot 3 boete, 1 dag subs, (verzacht, omstand. jeugdige leeftijd). 2 personen wegens het wederregteiijk delven van konijnen tot ƒ10 boete, subs. gev. van 3 dagen.

Leydse Courant | 1860 | | pagina 3