levert, dat veel meel bevat. Dit zaad kan de sterkste koude weerstaan en vermeerdert als onkruid, wanneer liet eenmaal goed wortel heeft geschoten, liet klimaat, waarin deze plant groeit, is gelijk aan dat van Nederland, waarom mevr. Storm den raad geeft, om daarmede eenc proefneming alhier te nemen, te meer omdat hier nog al veel water voorhanden is, en vooral de honderde en duizende slooten, die nu alleen dienen tot afscheiding van landerijen en tot verschaffing van drinkwater aan het vee, daartoe zouden kunnen dienen. »RIen zoude, zoo vervolgt het berigt, vooral zorg moeten dragenom het in de weilanden met stokken en doornen te omringende wijl het vee, dat er zeer graag op is, de plant bij het boven water komen stellig zoude opeten." Een welwillende Cherokesche Indiaan heeft mevr. Storm van dit zaad, dat zelfs niet in het patent office te Washington te verkrijgen is, toegezegd. Ten slotte zegt mevr. Storm: «ik hoop door het zelve in staat gesteld te worden, om aan velen en bijzonder aan mijneland- genooten eene dienst te bewijzen, waardoor mijne menigvuldige reizen en onderzoekingen welligt lot op het nageslacht gezegende vruchten zullen kunnen opleveren." Delftsche C.) 's GRAVENHAGE8 November. Men verneemt dat de l8<e luit. Glasius, die van het 5de reg. infanterie bij de kon. militaire akademie te Breda gedetacheerd is, definitief daarbij is overgeplaatst, alsmede bij den staf van het wapen der infanterie. H. M. de koningin en Z. K. H. prins Alexander zijn van Stuttgart alhier teruggekeerd. Door den minister van marine is aan den opperschipper in het vaste corps dek- en onderofficieren J. L. de Vries de gouden medaille toegekend, ter zake van zijnen 50-jarigen diensttijd bij de Nederl. zeemagt. Z. M. de koning van Portugal heeft mgr. S. M. Vecchiotti, pauselijk internuntius bij het Nederl. hof, de koninklijke Porlugesche militaire orde der Ontvangenis geschonken, bij gelegenheid van de onlangs plaats gehad hebbende ratificatie van het concordaat tusschen den II. Stoel en Z. M. den koning van Portugal gesloten, in welke zaak genoemde heer gelegenheid heeft gehad gewigtige diensten te bewijzen. Door het dep. van koloniën wordt het volgende van den Nederl. consul te Hong-Kong ontvangen berigt medegedeeldDoor de plaatselijke assu rantie-maatschappijen is bepaalddat voorlaan op de door hen uit te geven polissen van verzekering tegen zeegevaar op de kust van China de clausule zal gevoegd wordendat geene vordering voor avarij zal worden toegestaan tenzij dezelve is opgemaakt volgens de usance van Lloyds. Heden is voor de daartoe benoemde commissie uit het prov. geregtshof in Zuidholland, het examen aangevangen voor hen, die den rang van can- didaat-notaris verlangen. Zes adspiranten hebben zich daartoe aangemeld, waaronder zich twee advokaten bevinden. Gisteren zijn aan het departement voor de zaken van de herv. cere- dienst enz. de najaarsvergaderingen der synodale commissie aangevangen. Bij een gisteren bij de tweede kamer ingediend wets-ontwerp lot wij ziging der wet op de bricvenposterijwordt een uniformport van 5 cents voorgesteld voor eiken brief, die 15 wigtjes of minder weegt. Bij besluit der prov. staten van 14 Julij II. werden ged. staten ge- magtigd om aan den minister van binnenl. zaken te kennen te gevendat indien de regering mogt besluiten voor rekening van 's rijks kas de droog making der veenplassenten oosten van Rotterdamte doen uitvoerende vergadering bereid was daartoe uit de prov. fondsen eene bijdrage te ver strekken van ƒ250,000, in 10 jaarlijksche termijnen te betalen. De minister maakte bezwaar om die droogmaking als een rijkswerk te beschouwen en wenschte dat de provincie de uitvoering op zich zou nemen tegen genot van eene rijkssubsidie, ten bedrage van de helft van het te kort, dat na aftrek der inkomsten overblijft en op ƒ517,700 is geraamd. In dien zin hebben gedep. staten dan ook een nader voorstel ingediend. In de zitting der staten van gisteren heeft de heer Hoogendijk en nog twee leden voorgesteld eene commissie te benoemen ten einde de vergadering voor te lichten wat in dit gewest en door de staten ter bevordering van de verbetering van den waterweg van Rotterdam naar zee zal behooren gedaan te worden. Na eenige beraadslaging, is dit voorstel zoodanig gewijzigd, dat door de ver gadering besloten is, aan de te benoemen commissie ook op te dragen het opstellen van een adres aan de tweede kamer, waarbij op de aanneming der aanhangige voordragt wordt aangedrongen. Voorts zijn in die zitting ook aangenomen het ontvverp-reglcment voor het waterschap van den Hoogen Boezem, achter Haastrecht, en het besluit, tot scheiding van de polders Nieuwkoop en Zevenhoven. In de zitting der stalen van heden zijn aangenomen het door ged. staten van Zuidholland en Utrecht vastgesteld ontwerp-besluit tot. afscheiding van eenige gronden van den polder Nieuwkoop en Noorden, en een aantal ont werpen van bijzondere polder-reglementen. Het verzoek van B. en VV. van Sluipwijk om een renteloos voorschot van ƒ2000, tol aflossing van armen- schuldcnis afgewezeneven als het verzoek van het bestuur van den polder Nesse om subsidie tot herstel der Goudsche kade. Tweede Kamer der Staten-Generaal. Zitting van IVoensdag 7 November. In deze zitting is de ontvangst medegedeeld van de volgende wets-ont- werpeneen tot herziening der wet op de posterijeneen tot onteigening van percelen voor den aanleg van een spoorweg van Maastricht naar Luik; een lot wijziging van hoofdsl. 1XZ? der staatsbegrooting over 1859; en een tot onteigening van percelen voor den aanleg van eene nieuwe straat te 's Gravenhage. Onder de ingekomen adressen waren er 41 van gemeentebesturen, die wijziging verlangen van de wet op hel armwezen, ten opzigtc van het domicilie van onderstand. De geloofsbrieven van de lib. Dirks en van Lilh de Jeude zijn door de daartoe benoemde commissie onderzocht en in orde bevonden, waarop de kamer tot hunne toelating heeft besloten. Daarna zijn de beraadslagingen aangevangen over het wets-ontwerp be treffende de nieuwe regterlijke inrigting, waaromtrent eene nota van wijzi ging met toelichting door den minister van justitie was ingezonden. De hh. Wichers, van Goltstein en Wintgens hebben zich tegen de voordragt verklaard; de heer de Brauw heeft mede verschillende bezwaren daartegen ingebragt, van welker opheffing zijne stem zal afhangen; terwijl de heer Begram zeide overtuigd te zijn dat de voorgedragen inrigting in vele opzigten groote verbetering aan de uitoefening des regts en de belangen van het vaderland voorspelde. Men moest het goede niet verwerpen ter wille van het thans onbereikbare betere. Zitting van Donderdag 8 November. In deze zitting heeft de heer Dirks, na het afleggen der vereischte eeden zitting genomen. Daarna werden de gisteren afgebroken beraadslagingen voortgezet. De heer de Raadt toonde in eenige algemeene trekken aan hoe de voordragt door hem beoordeeld werd. Hij hoopte dat zijne bezwaren in den loop der beraadslagingen zouden opgeheven worden en dat hij lot het lot stand brengen dezer wet zoude kunnen medewerken. De heer Heemskerk Az. stond bij vier hoofdpunten stil, t. w.1». de noodzakelijk heid der verandering van het regtswezen; 2». de cassatie; 3°. de bevoegdheid van de kantongeregtenen 4°. de hoven. De zitting duurt voort. BUITENLANDSCBE BER1GTEN. ENGELAftD. LONDEN 6 November. De feestelijke optogt van den lord-mayor zal op Vrijdag aanst. plaats hebben. Aan het gastmaal, dat bij die gelegenheid wordt gehouden, zullen 1100 personen deel nemen, waaronder ook de ministers Palmerston en Rus sell. Het corps diplomatique zal zich grootendeels aan de bijwoning van dit feestmaal onttrekken, omdat de wijze, waarop lord Russell zich, in de dezer dagen bekend geworden depêche aan Hudson te Turynover de Italiaansche zaken heeft uitgelaten, aan vele gezanten niet welgevallig is. De bekende admiraal sir Charles Napier is overleden. De groote piano-fabriek van de hh. Chappell en C°.in Crownstreet, is nagenoeg geheel eene prooi der vlammen geworden. Door het springen van ijzeren verwarmingsbuizen werd eene vrouw zoo deerlijk gekwetst, dat zij onder het vervoeren naar het hospitaal den geest gaf. Van de stoomboot Tonningen, varende tusschen die plaats en Londen, is 11. Zaturdag nabij den Engelschen wal de stoomketel gesprongen. Ver scheiden personen, ossen en schapen werden in de lucht geslingerd, ver minkt en gebrand. Daar het ongeluk van den oever werd opgemerkt, kwam er spoedig bijstand opdagen en werd het ontredderde vaartuig te Lowestoft binnen gesleept. De huwelijksgift, door graaf Derby aan zijne onlangs met deu overste Talbot gehuwde dochter, lady Emma Stanley, geschonken, bedraagt, be halve eenige afzonderlijke voorwerpen van betrekkelijk minder waarde, 50,000 Volgens de bladeu van Singapore hebben er ernstige ongeregeldheden plaats gehad in een inlandscben staat ten westen van het gebied van Ma lacca, waaruit eene groote hoeveelheid tin wordt getrokken. De strijd tus schen de Maleijers en de Chinesche mijnwerkers eindigde met de nederlaag van laatstgenoemden, van welke een groot aantal werd gedood, terwijl de overigen uit het land werden verdreven en voor het meerendeel eene wijkplaats in Malacca hebben gezocht. FRANKRIJK. PARIJS, 6 November. De Descartes, een der schepen van het eskader, dat zich in de Na- pelsche wateren bevindt, is te Toulon aangekomen. Het is door den bevel hebber Lc Barbier de Tinan herwaarts gezonden om nadere instruction te vragen, omtrent het al of niet verhinderen van eenen aanval, die door dc Sardinischc schepen op Gaeta van de zeezijde mogt worden ondernomen. Nadat die instructiën ontvangen waren, is het vaartuig weder vertrokken. Naar men zegt is het plan geopperd om Rome tot eene vrije stad te verklaren. Dit voorstel zou van den heer de Persigny uitgaan. Een der kleine werkplaatsen van de kruidfabriek te Metz is dezer dagen in de lucht gesprongen, waarbij een der werklieden is gedood. ITALIË. Van den kant van Gaëta zijn geene nadere berigten ontvangen, dan alleen dat een groot aantal kon. troepen, die buiten de vesting zijn gebleven, met den generaal Fanli over hunne onderwerping in onderhandeling zijn getreden. Koning Victor Emmanuel, daartoe door dc bevolking uitgenoodigdzou op 7 November zijne plegtige intrede te Napels doen. Bij gelegenheid van het uitreiken van een vaandel aan liet Hongaarsch legioen heeft Garibaldi zich in zeer vijandigen geest tegen den Paus uitge laten. Hij noemde hem o. a. den vijand van Italië. Een aantal bedden en eene groote hoeveelheid levensmiddelenvroeger voor de bezetting van Ancona bestemd, zijn thans op last van den Paus naar Gaëta gezonden. Te Napels is op 30 Oct. een besluit van Garibaldi afgekondigd, waarbjj bepaald wordt dat van het kapitaal, hetwelk op naam van leden van het geslacht der Bourbons op het grootboek der Napelsche staatsschuld inge schreven staat en reeds bij een vroeger besluit des dictators voor nationaal eigendom verklaard was, eene som van zes millioen ducaten onder degenen, welke door de maatregelen der vorige regering sedert Mei 1848 bijzonder getroffen zijn, zal worden verdeeld om hun de ondergane schade en leed zoo veel mogelijk te vergoeden; want, alzoo wordt in den aanhef van dit besluit gezegd, de uitzinnige dwingelandij der gevallen regering heeft onein dig veel schade cn leed veroorzaakt, zoodat het billijk is de schade, gele den voor de thans zegepralende zaak, zoo veel mogelijk weder goed te maken. De heer Pepoli, Sardinisch commissaris in de Marken en in Umbrië,

Leydse Courant | 1860 | | pagina 2