afliepdeze heen en weder hebben bewogenzoodat de jongen in zee viel en verdronk. Te Arnhem is Zondag II. het geheel vernieuwde kerkgebouw der Waalsche gemeente op eene plegtige wijze aan zijne bestemming toegewijd. Ds. Kronenberg hield daarbij eene toepasselijke leerrede. Uit Yeendam meldt men het volgende.- G. Tonnis; die van de Veen- dammer kermis, des nachts om uur, naar Annerveen terugkeerde, werd onder Borgercompagnie onverwachts door vier personen aangegrepen; twee pakten hem van voren, twee van achteren aan en beroofden hem zonder verdere formaliteiten van zijn horologie en geldbeurs. Na volbragten roof hebben de boosdoeners hun prooi met een mes eene snede op den linkerwang toegebragt van 3 a 4 duim lengte. Volgens het Bat. Handelsbl. zou de heer Gallois zijn contract, onder voorbehoud van de nadere goedkeuring der regering, verkocht hebben aan den heer B. Andreas, den eigenaar der Pangka-fabriek, voor de som van ƒ275,000. Bedoeld contract is bekend uit de onlangs bij de tweede kamer gevoerde beraadslagingen. 'sGRAVENHAGE, 6 November. Z. M. heeft benoemd tot regter in de arrond. regtbank alhier mr. G. B. Emants, thans regler-plaatsvcrvanger in die regtbank. Tot ontvanger der registratie en domeinen te Utrecht is benoemd de heer J. Cazauxthans in die betrekking te Noordwijk. Bij kon. besluit van 3 dezer is aan den heer A. U. Meerum Terwogt, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Sassenheim. De minister van koloniën heeft ter algemeene kennis gebragt dat het den koning behaagd heeft, bij besluit van 27 Oct. jl.eene nieuwe regeling vast te stellen omtrent de voorwaarden der toelating in Nederl.-Indie van Nederlanders, andere Europeanen en daarmede gelijkgestelde personen; dat het tijdstip, waarop de nieuwe regeling in werking treedt, volgens art. 17 der bedoelde verordening, door den gouverneur-generaal zal worden bepaald, zoodal degenen, die inmiddels in Nederl.-Indie aankomen, nog aan de tot dusver bestaande bepalingen zullen moeten voldoen; doch dat reeds van stonde aantot verkrijging van een paspoort bij het dep. van koloniën geen borgtogt meer zal behoeven te worden overgelegd. Bedoeld besluit is in de Staats-Courant van heden opgenomen. Bij het dep. van buitenl. zaken is ontvangen de som van /212.52J, zijnde de opbrengst van eene in de stad Kampenten behoeve van de over gebleven betrekkingen der door de Drusen vermoorde Christenen in Syrië, gehouden collecte. De minister van marine zal op Vrijdag aanst. geen gehoor verleenen. Men verneemt, dat de heer D. Borski, te Amsterdam, zijn ontslag heeft genomen als lid van de eerste kamer der staten-generaal. Iiij was door de provinciale staten van Noordholland lot die betrekking gekozen, zoodat die vergadering, in hare op handen zijnde zitting, lol verkiezing aan een nieuw lid der eerste kamer zal worden geroepen. Vrijdag II. werden de voorlezingen in de maatschappij Diligentia ge opend door den hoogleeraar A. H. van der Boon Mesch met eene zeer be langrijke redevoering over het Ozone. Heden middag heeft de heer Godefroi, minister van justitie, in het hotel de l'Europe een groot diner gegeven, waaraan de ministers hebben deelgenomen. In het vorige jaar werd door de vereeniging van fabriek- er. hand werknijverheid in Nederland aan den minister van koloniën een adres inge diend waarin men zich beklaagde over het buiten 's lands aankoopen van meubelen voor de gouvernemenls-hotcls te Rijswijk en Buitenzorg, tot een bedrag van ƒ50,000. Nu verneemt men, dat deze meubelen in slechten staat op Java zijn aangekomen, hetgeen wordt toegeschreven waan de wei nige zorg, waarmede deze, grootendeels te Parijs en te Brussel aangeschafte, meubelen vervaardigd zijn." Heden is de najaarsvergadering van de prov. staten van Zuidbolland door den heer commissaris des konings, in naam des konings, geopend. In deze zitting heeft de heer J. B. Duisenberg, in het hoofdkiesdistrict Alphen tot lid der staten benoemd, in plaats van den heer E. H. Geraerds Thesingh, die zijn ontslag genomen heeft, zitting genomen. BUITENLANDSCOE BERIGTEN» BELGIË. Nabij Antwerpen heeft een treurig voorval plaats gehad. De gebroe ders Relsin waren Vrijdag II. naar hunne werf nabij het Vlaamsche hoofd gegaanom met eene hun toebehoorendc kleine stoomboot een togtje te doen. Terwijl twee der broeders met stooken bezig waren is de ketel ge sprongen en het geheele vaartuig uiteen geslagen. Het lijk van een der broeders is deerlijk verminkt terug gevonden en de ander is zwaar gekwetst. De derde van de broeders was gelukkig nog aan landtoen het voorval plaats had. ENGELAND. LONDEN, 4 November. Volgens het Court Journal is de koningin voornemens eene Indische ridderorde in te stellenwelke zal worden verleend aan verdienstelijke Hin does en in Indië dienende Engelschen. Men vreest dat de vier stoomschepen, van welke sedert geruimen tijd niets is vernomen, in de stormen der vorige maand zijn verongelukt. De waarde van deze vier vaartuigen met derzelver ladingen wordt op ruim 150,000 geschat. Zpturdag morgen is het bronzen gedenkteckenaan de in de Krim gesneuvelde soldalen van de garde gewijdin Pallmall opgcrigt. Het is ver vaardigd uit het geschut, dat door de gardes op de Russen was veroverd. De uitgestrekte houtzagerij van de hh. Vincc in Queenstreet is een prooi der vlammen gewordenbij welken brand ook eene naburige houtwerf belangrijk is beschadigd. Donderdag II. is de ketel van eene locomotief, welke met den kolen wagen op een der stations gereed stond, om voor eenen trein geplaatst te worden, plotseling met een vervaarlijk geraas gesprongen, waarbij de ma chinist en de stooker gedood en drie arbeiders in meerdere of mindere mate gekwetst werden. Het landgoed Glengarry in de Schotsche Hooglandenaan graaf Dudley toebehoorendeis voor de som van 120,000 verkocht. Naar men uit de Vereenigde Staten meldt is Edward Monace, de ma troos die onlangs den prins van Wallis heeft beleedigd, even nadat hij in vrijheid was gestelddoor de policie in zwaar beschonken toestand op de straat gevonden. Naar een gasthuis gebragt is hij aan eenen aanval van delirium tremens overleden. FRANHRIJS. PARIJS, 4 November. Bij de regering is van den Franschen opperbevelhebber der expeditie in China het volgende berigt ontvangen: Den 12llca en 14den Augustus vie len er gevechten voordoor welke het Tarlaarsche leger genoodzaakt werd zijne stellingen te verlaten en zijne verschanste kampen in onze magt ge raakten. Den 17den werd onder het vuur des vijands eene brug over den Peiho geslagen, waarna de Fransche brigade van den generaal Jamin op den regter oever vasten voet kreeg. Den 218,eD is het gewigtigstc fort van Taku, na eenen zeer levendigen tegenstand, door ons stormenderhand ver- meesterd. Daarbij zijn 200 Franschen en 250 Engelschen buiten gevecht gesteld en is een enkel officier gesneuveld. In het fort zijn 1000 gesnen- velde Tartaren gevonden, waaronder de opperbevelhebber. Al de overige forten gaven zich achtereenvolgens over. Des avonds van denzelfden dag werd eene capitulatie gesloten, door welke het geheele land tot aan Tien- tsing, benevens 600 stukken bronzen geschut van zeer zwaar kaliber cn ver bazend groote hoeveelheden leeftogt en andere krijgsbehoeften in onze magt geraakten. De gezanten van Frankrijk en Engeland begeven zich naar Tien-tsing, alwaar de commissarissen van de Chinesche regering hen af wachten oin in onderhandeling te treden. Het verbonden leger vat échelons- gewijze post op den weg, waarlangs de gezanten reizen. De generaals en admiraals begeven zich insgelijks uaar Tien-tsing. De gezondheidsstaat is zeer goed. In een bijzonder schrijven wordt nog medegedeelddat er eene bijeenkomst heeft plaats gehad tusschen officieren van het Engelsche en het Fransche leger en den onderkoning der provincie Pc-tschili. De Chinezen hadden al de forten van den regter en den linker oever, benevens de verschanste kam pen daarmede in verband, afgestaan. Een aantal leden van vrijwillige schuttercorpsen in Engeland hebben het voornemen opgevat om gezamcntlijk Parjjs te bezoeken, met het doel om de aaneensluiting tusschen Engeland en Frankrijk te bevorderen. Zij hebben op hun plan de goedkeuring des keizers verkregen. De spoorweg maatschappijen in Frankrijk cn Engeland hebben zich verbonden de vrijwil ligers voor veel verminderde vrachtprijzen over te brengen. Dezer dagen zijn alhier verkocht zes kleine vazen, van ongeveer 10; 20 en 25 duim hoogte, in de oude fabriek van Sèvres vervaardigd cn door Morin geschilderd. Zij zijn ingesteld voor 20,000 fr. en hebben 31,500 fr. opgebragt. Uit Beyruth meldt men dat verscheidene consuls, in overleg met Abd- el-Kader, de Christenen die nog te Damascus waren, den raad hebben ge geven die stad te verlaten en naar Beyruth te gaanomdat zij te Damascus wegens de bedreigingen der Mohammedanen steeds in angst verkeeren. Dien tengevolge komt er dagelijks een duizendtal Christenen te Beyruth aan. ITALIË. De overgave van Capua is op nieuw door een voor de Napelsche troepen nadcelig gevecht gevolgd. Aan den Garigliano door de Sardinische troepen, door hunne vloot ondersteundaangevallenhebben zij moeten wijkeneen groot deel van hun materieel en een aantal gevangenen in handen des vijands latende. De berigten uit Turyn noemen bet eene schitterende overwinning, maar volgens latere tijdingen valt hierop wel iels af te dingen. Zooveel is echter zeker dat de troepen van Victor Emmanuel nu slechts op korten af stand van Gaëta staan. Lang zal die vesting het niet uithouden en men verwacht dus spoedig de tijding dat koning Frans II haar over zee heeft verlaten. Volgens den te Napels afgekondigden uilslag der volksstemming hadden er 1,310,266 personen voor cn 10,012 legen de inlijving bij Sardinië gestemd. In de voormalige provinciën van den kerkelijken staat is een gcljjke uitslag te verwachten. Dezer dagen hebben de vereenigingen der werklieden te Milaan eene vergadering gebondenwaarbij het gemeentebestuur tegenwoordig was. Op merkelijk is een daarin met algemeene stemmen genomen besluit, om de volgende bijeenkomst te Rome te houdenen bijaldien Rome dan nog niet bij het Italiaansehe rijk is gevoegd, in de plaats die het naast bij de groote stad is gelegen. PRUIS SENT. BERLIJN, 4 November. De prinsen Karei en Albrecbt en eene deputatie van het regiment kurassiers n°. 6, dat den naam draagt van de keizerin-weduwe van Rus land, zijn naar Petersburg vertrokken om bij de begrafenis van het stoffe lijk overschot van H. M. tegenwoordig te zijn. De prins-regent wordt door ongesteldheid verhinderd derwaarts te gaan. Naar men verzekert moet de waarde der geschenken, door den prins regent aan verschillende personen van hoogen rang en anderen te Warschau vereerd, minstens op 25,000 thai, geschat worden. Het te Weimar gevormde comité', ten behoeve van de in Afrika in het

Leydse Courant | 1860 | | pagina 2